Jump to content
IGNORED

Španija i Katalonija


Lord Protector

Recommended Posts

Poresko opterecenje jeste malo vece u Katalunji nego u Madridu, preraspodelu ne bih da komentarisem iz prostog razloga sto su Katalonci uspeli naustrb mira u kuci da razviju na svojoj teritoriji jaku prehrambrenu i hemijsku industriju + SEAT, kao sto je u Baskiji razvijena teska industrija.

Zasto razlog trazenja nezavisnosti ne bi bio samo zato sto hoce kao narod da budu svoj na svome? Mislim, netrpeljivost izmedju Spanaca i njih jeste velika, nesto kao Hrvati i mi, licno mislim da bi bili bolje komsije nego losi ukucani. S druge strane svi hoce da gledaju i dalje najveci derbi na svetu;) Jedno je sigurno, nista na silu nece moci, ni ostanak ni odlazak. 

Link to comment

Hvala na odgovoru.

Jasno je da silom ne može ništa.

lično mi je krivo što je nakon perioda ujedinjavanja i stvaranja zajedničkog prostora/tržišta/ započeo period separatizama i usitnjavanja. Biće zanimljivo, ako dodje do nezavisnosti, kako će se ponašati EU. Kao i status nove države u odnosu na istu.

 

edit: nepismenos

Edited by Filozof manijak
Link to comment

Ali koliko su los momenat izabrali, onaj u kome je stabilnost key word. Uopste me ne bi iznenadilo da su rekli u Briselu Rajoyu "sta god da radite samo brzo, efikasno i bez mnogo buke". To je problem koji u ovom trenutku apsolutno nikome ne treba. 

Link to comment

Hvala na odgovoru.

Jasno je da silom ne može ništa.

lično mi je krivo što je nakon perioda ujedinjavanja i stvaranja zajedničkog prostora/tržišta/ započeo period separatizama i usitnjavanja. Biće zanimljivo, ako dodje do nezavisnosti, kako će se ponašati EU. Kao i status nove države u odnosu na istu.

 

Pa to je vec rekao Radio MilevaLuxembourg: u red, pa polako, prvo zahtev u tri primerka... 

Link to comment

Ne razumem ovo bas za los momenat. Svaki momenat je los, bar kad je Rahoj u pitanju. Covek je spanski Toma Nikolic, postoji i mrda samo kad su izbori ili mocion de censura. Za njega ne postoji ni korupcija, ni bankrot, ni Katalunja, dok god ga ne lupi u celo. Potom je resenje besomucno pozivanje na zakone i izborne rezultate. Kilavost i nemoc u ljudskom obliku. 

Link to comment

I to pod uslovom da ostatak Španije ne vrši opstrukciju na svakom koraku.

 

Ma de, esi lud, pa koliko bi samo trajalo razdruzivanje i u najmirnijem scenariju... Ne bi oni vise videli EU. Ali...za razliku od UK, oni mogu da igraju na kartu nekakvog evropskog Singapura. 

Link to comment

Ne razumem ovo bas za los momenat. Svaki momenat je los, bar kad je Rahoj u pitanju. Covek je spanski Toma Nikolic, postoji i mrda samo kad su izbori ili mocion de censura. Za njega ne postoji ni korupcija, ni bankrot, ni Katalunja, dok god ga ne lupi u celo. Potom je resenje besomucno pozivanje na zakone i izborne rezultate. Kilavost i nemoc u ljudskom obliku. 

 

Ma los je momenat u odnosu na sveevropski, pa i svetski trenutak. Prosto, to nikoga trenutno ne interesuje, podrzace onog ko uz manje buke moze da ostvari svoju agendu. Mislim "podrzati" = zazmuriti na ovo ili ono. 

Edited by MancMellow
Link to comment

Ma los je momenat u odnosu na sveevropski, pa i svetski trenutak. Prosto, to nikoga trenutno ne interesuje, podrzace onog ko uz manje buke moze da ostvari svoju agendu. Mislim "podrzati" = zazmuriti na ovo ili ono. 

A to. Nisam razumeo, pardon.

 

Pa bice kako Nemac kaze  :fantom:

Link to comment

nije mi jasna korupcija, osim na visokom nivou... desi se svakom neka sitnica (citaj skandal). Eu daje pare na (delimicno uspesno) sazbijanje korupcije u drzavama pristupnicama dok joj u njedrima cveta korupcija i separatizam (...) Grcka i Portugal bar nemaju problema sa ovim drugim.

 

znaci problem je u osnovi evropski.

Link to comment

 Ali...za razliku od UK, oni mogu da igraju na kartu nekakvog evropskog Singapura. 

 

Samo ne znam kako ni to, s obzirom da su 2 od 3 glavne separatisticke stranke levicarske. Stranke koje bi bile za Singapurski model (katalonski Ciudadanos i PP) su zestoko anti-separatisticke, pa ne znam ni koliko bi one htele da saradjuju sa ne-levicarskim delom separatistickom pokreta posle nezavisnosti.

 

Meni izdaleka celo ovo forsiranje referenduma lici na Milo Djukanovic style akciju, regionalna politicka elita koja nema sta da ponudi kao resenje za problema pa zato udri po nezavisnosti pa sta bude.

Link to comment

Meni i dalje nije jasno :(

Da li postoji etnički Španac, španski narod? Ili samo španska nacija sastavljena od regionalnih naroda?

 

Španski je, u stvari, kastiljanski jezik?

 

Koja je realna razlika između katalonskog i španskog? Slovenački i makedonski?

Link to comment

Meni i dalje nije jasno :(

Da li postoji etnički Španac, španski narod? Ili samo španska nacija sastavljena od regionalnih naroda?

 

Španski je, u stvari, kastiljanski jezik?

 

Koja je realna razlika između katalonskog i španskog? Slovenački i makedonski?

 

Ja to razumem ovako otprilike: zamisli Jugoslaviju u kojoj se velika vecina govornika srpsko-hrvatskog asimilovala u jugoslovensku naciju, i smatra da govori isti jezik i da ima isti etnicki/nacionalni identitet, i ako su svesni svojih razlicitih porekla i istorija i i ako i dalje neguju subnacionalne/subetnicke regionalne identitete. I da u inostranstvu ljudi uglavnom ne koriste naziv "srpskohrvatski jezik" nego "jugoslovenski jezik". To ti je deo Spanije gde se govori ono sto mi zovemo "spanski" a unutar Spanije kada zele da naprave razliku zovu kastiljanski. A onda imas Slovence (Katalonce) i Makedonce (Galicane) koji jasno imaju odvojeni etnicki i jezicki identitet, i naravno Albance (Baske) koji nemaju veze sa ostatkom jezika u zemlji.

 

Nek me neko ispravi ako mi je pogresan utisak

Link to comment

Španski je, u stvari, kastiljanski jezik?

 

Koja je realna razlika između katalonskog i španskog? Slovenački i makedonski?

 

Da, kastiljanski.

 

Indeks sličnosti reči je 0,85, isti kao i za katalonski i portugalski, a manji nego za katalonski i italijanski (0,87). Poređenja radi, indeks između italijanskog i francuskog je 0,89, italijanskog i španskog 0,82, a francuskog i španskog 0,75. Indeks sličnosti između engleskog i nemačkog je 0,6. Naravno, to ne povlači obaveznu sličnost gramatičkih struktura.

https://en.wikipedia.org/wiki/Lexical_similarity

 

Evo ti nekoliko današnjih naslovnica novina koje u Kataloniji izlaze na oba jezika pa vidi koliko sličnosti ima (prvo španski, pa katalonski).

 

izrthfA.jpgldD8YSN.jpg

 

Zp2po7Z.jpg3rPWTaK.jpg

 

Ako se uporedi ono što se razlikuje, vidi se da katalonski više vuče na italijanski (jutge=giudice, vol=vuole, sota=sotto, a favor d'un acord = a favore di un accordo).

Edited by vememah
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...