Jump to content
IGNORED

Španija i Katalonija


Lord Protector

Recommended Posts

Cek malo, u fr novinama nam zadnjih mjeseci hvale spansku vladu i njene ekonomske reforme koje su omogucile spaniji da uzleti. U cemu je sada problem?

Koje reforme? U Spaniji je misaona imenica dobiti posao za stalno. Svake godine zemlju napusti vise desetina hiljada mladih, verovatno odatle statisticki podatak da je manje ljudi na birou rada. Ne postoji nijedna opstina koja nije ogrezla u korupciju, zdravstvo i penzioni fond su na ivici kolapsa. Jedini mozda tacan podatak je da broj turista raste, ali s obzirom da preovladjuje all inclusive sistem, novac koji ostaje Spaniji je svake godine manji.

 

Edit: raste ponovo trziste nekretninama, to je istina, ali pod uticajem traznje stranaca, kao i bacanjem na trziste stambenih repova koje je prisvojio bankarski sistem.

Edited by Majo
Link to comment

Za 2016. je Spanija na 7. mestu, ima OK nivo rasta za ,,zrelu" razvijenu privredu, ali ne dovoljan da se izvuce iz bule (3,1%):

 

Malta 5.00
Romania 5.00
Ireland 4.20
Luxembourg 3.50
Slovakia 3.30
Sweden 3.30
Spain 3.10
Poland 3.10
Bulgaria 3.00
Cyprus 2.80
Slovenia 2.50
Czech Republic 2.50
Lithuania 2.20
Latvia 2.10
Netherlands 2.10
Hungary 2.00
European Union 1.90
 
Ovo je sa wikija, na Eurostatu pise za 2016. Spanija 3.3%, a sampion je Malta sa 5.5%, dok za Irsku pise 5,1%. Za 2017. ne znam.
Link to comment

Španija pristupa ovome po receptu koji je, po svemu sudeći, pregazilo vreme, Jbg, protiv narastajućeg separatizma i disunašinovci populizma ne možeš da se boriš tako što ćeš da mašeš ustavom i legalističkim metodama sile koje su ti na raspolaganju. Mislim, možeš, ali tako ćeš samo da podigneš revolt sa 40% na 60%. Pošto su decenijama ignorisali endemsku korupciju i prateći nedostatak opcija za mlade, drugo najbolje rešenje koje imaju je da koliko god mogu primene britanski model i otvore neki smislen dijalog koji ne isključuje nijednu opciju. Realno bi trebalo da idu ka tome da bude referendum - ali u atmosferi maksimalno spuštenih tenzija i sa dogovorenom mapom/dinamikom mogućeg razlaza, gde bi i separatisti morali da ponude nešto opipljivije od pukog populizma (za šta nisam siguran da su sposobni). Sve dok ide ovako kako ide, separatisti ne moraju prstom da mrdnu a podrška im samo raste. Ako krene preuzimanje institucija a la Ukrajina, Madrid će moći samo da se slika. Za njih nema dobre opcije ovde ali ovaj trenutni pristup im je skoro pa najgora opcija.

 

Endemska korupcija nije priviliegija PPa, caca Pujol zavrsio u corci kao regionalni katalonski boss.

 

Otada ova njegov partija liberalno nacionalisticke burzoazije malo-malo pa menja ime ne bi li se oprala.

 

 

Inace, interesentna je ta koalicija industirjalaca (Arturo Mas), tradiocionalne levice (ERC) i anarhista ili tako nekako (CUP) u zelji za nezavisnoscu.

Link to comment

Pa ne "Katalonci", nego njihova vlada. Kreteni su zato sto ulaze u nesto za sta postoji mala ali sada vec ne nemoguca sansa da se zavrsi oruzanim sukobima. A za tim realno ne postoji nikakva urgentna potreba, niti je postojala jasna vecina stanovnistva za nezavisnost. Krajem jula je bilo 41%. To je silovanje stvari. 

 

41% je neko ispitivanje.

 

Kada nabrekne tenzija, skoci to do 50% lagano.

 

U mnogo mirnijim uslovima, podrska nezavisnosti Skotske je skocila sa 30-35% na 45% na kraju.

Link to comment

Ti procenti su skroz irelevantni, Spanci imaju obicaj da u svakodnevnom govoru uz svakog pojedinca prisiju teritorijalnu pripadnost. Dva osnovna problema su nezaposlenost i korupcija, to je ono sto brine 90 posto stanovnistva. Mislim da je problem sa Katalunjom dosao vladajucoj stranci (a i socijalistima) kao kec na jedanaest.

Nesposoban, kratkovid i operativno lenj aparat nije u stanju da se izbori Kataloncima. Svaki njihov potez, kojim se kriju iz zakona i paragrafa samo povecava sanse separatista, koje su doskora sigurno bile ispod 45%. Danas, ko ga zna.

Ova istrazivanja je radio covek u knjizi u kojoj je dokazivao da je Spanija zapravo federacija (i jeste, osim po imenu). Malo su stara, jer je knjiga iz 2005, sto mozda malo kompromituje ove procente, ali on je stvarno neutralan lik. Imao je cak i jednu dosta opsirnu anketu sa 6 opcija - bitna mi je samo Spanija, bitnija mi je Spanija od regiona ali mi regionalna pripadnost nije nebitna, podjednako mi je bitna i spanska i regionalna pripadnost, bitnija mi je regionalna pripadnost ali mi Spanija nije nebitna, bitna mi je samo regionalna pripadnost, i 6. opcija je no se. Verujem da su se ovi procenti koje sam iznad napisao promenili u Kataloniji nakon odluke Ustavnog suda iz 2010. kojom je ustavni sud "osakatio" statut Katalonije iz 2006. (opravdano, ali odluku kompromituje to sto je umesto 12 sudija sudilo 10, jedan je umro a drugi podneo ostavku, i 6 je glasalo za, dakle 6 od 10 koji su u tom trenutku bili sudije Ustavnog suda ali zapravo je trebalo da sudi 12 sudija).

 

Znam nesto malo da postoje i regionalna prepucavanja na liniji Katalonija - Valensija, Katalonci ubrajaju Valensiju u "Paisos Catalans" (katalonske zemlje) i smatraju da se u Valensiji govore katalonski, dok je valjda procenat samodeklarisanih katalonaca u Valensiji jako nizak, i tamo vecina (od onih koji smatraju regionalni identitet bitnim) tvrdi da su oni Valensijanci koji govore valensijanski, i jako se protive tome da ih Katalonci svojataju.

Da, to su u pravu, kada je Katalonija donela svoj kontroverzni statut 2006. Valensija je bila prva koja je rekla ako mogu oni mozemo i mi, sto znaci da je prica mnogo dublja od toga ko se smatra Spancem, Kataloncem, Valensijancem, Andaluzaninom, Baskom itd.

Link to comment

Koje reforme? U Spaniji je misaona imenica dobiti posao za stalno. Svake godine zemlju napusti vise desetina hiljada mladih, verovatno odatle statisticki podatak da je manje ljudi na birou rada. Ne postoji nijedna opstina koja nije ogrezla u korupciju, zdravstvo i penzioni fond su na ivici kolapsa. Jedini mozda tacan podatak je da broj turista raste, ali s obzirom da preovladjuje all inclusive sistem, novac koji ostaje Spaniji je svake godine manji.

 

Edit: raste ponovo trziste nekretninama, to je istina, ali pod uticajem traznje stranaca, kao i bacanjem na trziste stambenih repova koje je prisvojio bankarski sistem.

 

Posao za stalno nikad i manja nezaposlenost po statistici nisu u suprotnosti.

 

E, sad, kakav je kvalitet zaposlenosti to statistik ne kaze. Radio 4 sata ili osam sati, odredjeno/neodredjeno, itd... ti si zaposlen i tacka.

 

Hvala UN i ILO na tome, legitimizacija prekarijata.

 

 

 

Mislim, kod nas u Ekvadoru je stopa nezaposlenosti 4.5%. Do jaja smo. Sad, sto je 70% od toga manje od osam sati dnevno, ko te pita.

Link to comment

 

Za 2016. je Spanija na 7. mestu, ima OK nivo rasta za ,,zrelu" razvijenu privredu, ali ne dovoljan da se izvuce iz bule (3,1%):

 

Malta 5.00
Romania 5.00
Ireland 4.20
Luxembourg 3.50
Slovakia 3.30
Sweden 3.30
Spain 3.10
Poland 3.10
Bulgaria 3.00
Cyprus 2.80
Slovenia 2.50
Czech Republic 2.50
Lithuania 2.20
Latvia 2.10
Netherlands 2.10
Hungary 2.00
European Union 1.90
 
Ovo je sa wikija, na Eurostatu pise za 2016. Spanija 3.3%, a sampion je Malta sa 5.5%, dok za Irsku pise 5,1%. Za 2017. ne znam.

 

aleksandar-vucic2-620x330.jpg

Nikada nista gluplje nisam cuo!

Link to comment

Borko, ne ulazim u ocenu istrazivanja, samo ti kazem da je irelevantno za bilo kakvo donosenje zakljucaka. Ovde na Kanarima, svako ce da kaze da je prvo i iznad svega Mahorero, Cicarero, stavec, ali ne znaci da bi sad bezao iz Spanije, daleko bilo.

 

Posao za stalno nikad i manja nezaposlenost po statistici nisu u suprotnosti.

 

E, sad, kakav je kvalitet zaposlenosti to statistik ne kaze. Radio 4 sata ili osam sati, odredjeno/neodredjeno, itd... ti si zaposlen i tacka.

 

Hvala UN i ILO na tome, legitimizacija prekarijata.

 

 

 

Mislim, kod nas u Ekvadoru je stopa nezaposlenosti 4.5%. Do jaja smo. Sad, sto je 70% od toga manje od osam sati dnevno, ko te pita.

To ti i kazem, statistika sve i nista prikazuje. Mozes ti do sutra da mases papirima, kako neko zivi dobro ili ne u ime brojeva.

Edited by Majo
Link to comment

Meni i dalje nije jasno zbog čega Katalonci traže nezavisnost? Jesu li ugnjetavanj, diskriminisani ili ih Madrid brutalno izrabljuje?

Je l' može neko ko je upoznat da malo više razjasni taj sentiment?

Link to comment

Inace, interesentna je ta koalicija industirjalaca (Arturo Mas), tradiocionalne levice (ERC) i anarhista ili tako nekako (CUP) u zelji za nezavisnoscu.

 

Pa nezavisnost je jedina stvar oko koje mogu da se sloze verovatno, oko skoro svake ostale tacke plana i programa vlade bi se verovatno razisli.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...