Jump to content
IGNORED

Liga šampiona 2017/18


renne

Recommended Posts

5 minutes ago, nenad said:

otprilike svi ostali fudbalski kvaliteti su na strani debelog.

 

Osim skok igre i igre glavom. Tu je Kristijano jedan od najboljih ikada, a Ronaldu je to bila slaba tacka, cak se i salio na svoj racun kad da neki gol glavom.

Link to comment
  • Replies 5.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Meazza

    391

  • MiddleClass

    344

  • Weenie Pooh

    337

  • Pokojni Ruxin

    290

pa naravno da ga nije voleo, kad se deju igrala svaka dvadeseta utakmica i sto se protiv raznih lecea, uglavnom nije video na terenu, kad bi i dobio priliku.

 

slazem se i za skok igru, tu je portugalac svakako bolji.

 

@bradilko

 

slazem se, samo mi se cini da je to onda ipak malko duze trajalo, do pred kraj devedesetih. mada, si verovatno u pravu, vec od druge polovine devedesetih su ozbiljni igraci poceli da idu i u druge lige polako.

Link to comment

Нити је играо против Челика, Приштине, Слободе...сероња је био и остао. Пикси је из Звезде отишао трајно обогаљен јер је играо стално, лечен јако лоше. И овде се заборавља да је Марсеј у оно доба био Сити. У Реалу је играо Спасић, што довољно говори где су били...:laugh:

Link to comment

Oba Ronalda su fenomenalni igraci. Ipak, mislim da im je stil igre bio dosta drugaciji (a i okolnosti u kojima su igrali) pa su poredjenja teska.
Kako neko rece, Portugalac je ocigledno vise trenirao i bio fizicki spremniji, ali on nije imao tesku povredu i hirursku intervanciju (srecom) vec u dvadeset i drugoj godini.
Pogotovu je krupnijim igracima tesko vratiti formu posle povrede (a i izboriti se sa kilogramima).
sa 20 godina: BRA 37/34 (Barca), POR 33/9 (ManU)
sa 21 godinom: BRA 32/25 (Inter), POR 34/17 (ManU)
sa 22 godine: BRA 19/14 (Inter, povreda), POR 34/31 (ManU)
Ovo je za prvenstvene utakmice.
U reprezentaciji: BRA 98/62, POR 149/81
Ne bih mogao da uporedim italijansku ligu 96-99 i englesku ligu 2005-2008, ne bih znao kako to da uradim.
Cinjenica je da su zvezde sve vise zasticene (jer su postale ogromna investicija), a i sada dobijaju vise sansi kroz penale, slobodne udarce u zoni suta, promenom pravila o pasivnoj offside poziciji.
Takodje, grupa igraca sa kojima neki golgeter igra je jako vazna, pa nije iznenadjenje da je brazilski Ronaldo bio strelac jedina dva gola u najvecoj od mogucih utakmica, finalu svetskog prvenstva. Portugalac jeste osvojio titulu evropskog prvaka, ali daleko od toga da je bio najvazniji i najbolji igrac te ekipe na tom takmicenju jer se tim uglavnom branio.
S druge strane, Portugalac je svoje najefikasnije igre pruzio u fantasticnoj generaciji Reala, dok je Brazilac jednu od svojih najboljih sezona igrao sa Kolonezeom i Frazijem u timu. Drugim recima, nikad pre nije bila takva koncentracija asova u vrhunskim klubovima.
Ne treba zaboraviti ni da se u Italiji igrao takav fudbal, da je Batistuti trebalo 12 sezona da bi dao 200 golova. Od 1959, samo dva puta je prvi strelac lige dao preko 30 golova u Italiji (Toni 31 gol 2005/06 i Higuain 36 golova 2015/16). Stranom napadacu se u Italiji cesce svira kontra-faul nego bilo gde na svetu.
U Spaniji se igra bez bunkera, potpuno otvoreno, pa recimo Suarez ima vec 110 golova posle samo cetiri sezone.
U stvari, u periodu otkad je portugalski Ronaldo u Realu (od 2009), prvi strelac lige nikad nije dao manje od 31 gola (upravo Ronaldo 2013/14), a bilo je i sezona u kojima su golgeteri dali 50 (Messi 2011/12), 48 (Ronaldo 2014/15), Mesi 46 (2012/13). 
To se u Spaniji promenilo u novije vreme, neverovatnom koncentracijom asova. Brazilski Ronaldo je prvi put bio golgeter spanskog prvenstva sa 34 gola (imao je nepunu 21 godinu tad). Proslo je 14 godina od tog trenutka do 2010 kada je Mesi dao isti broj golova. U medjuvremenu su golgeteri lige davali uglavnom oko 25 golova i niko nije prelazio 30 po sezoni u Spaniji. Sam Ronaldo je drugi put bio golgeter lige sa 24 gola 2003/04.
Naravno da je nemoguce izracunati sve, ali gol u dresu Intera 1997/98 i gol u dresu Reala 2014/15 nikako nemaju istu tezinu.
Po meni licno, najvise vrede oni igraci koji dovedu svoj tim do uspeha protiv objektivno kvalitetnijeg protivnika. Zato je ono sto je Maradona uradio sa Argentinom, pa i sa Napolijem toliko veliko. Da je Ronaldo (B) uspeo osvojiti onu titulu sa Interom (pored dosta jaceg Juventusa) i on bi svakako bio tu. Dva gola u finalu svetskog prvenstva protvi najboljeg golmana sveta u tom tretuku su vec nesto sto ga izdvaja od ostalih. Cristiano Ronaldo igra u najboljem timu sveta i taj tim je vec godinama u samom vrhu klupskog fudbala. Pravo merilo njegove velicine su uspesi sa Portugalom, gde cesto igra protiv kvalitetnijeg tima i gde on treba da dovede svoj (losiji) tim do trijumfa. Na to jos uvek cekamo a po svoj prilici zahvaljujuci nacinu igre ovog Portugala tesko da cemo videti. Lep bi bilo videti CR u Portugalu 1984, ali ni to se nece desiti :)

Link to comment
13 hours ago, Redoran said:

Zuba nekada, pa posle njega Lažni Zuba, a danas Messi, su naprosto drugi tip igrača. Oni prave prvo probijanje, demontiraju protivničku odbranu i onda u zavisnosti od situacije asistiraju ili završavaju solo. Njihov primarni zadatak nikada nije bio da se sa boka ušunjaju u 16 i odjednom nađu sami na petercu između dva zbunjena štopera. Njihov zadatak je bio da iz ničega naprave nešto. Zuba je to radio čistom magijom, da se ljudima što gledaju u TV zavrti u glavi od onoga što uradi sa loptom, a onom nesrećniku na terenu centar za ravnotežu trajno rašteluje u mozgu. Lažni Zuba je te veštine kombinovao sa brzinom i trkom ali ga je mrzelo da trenira, dočim Messi unosi nisko težište kao tajni sastojak u recept.

ovako nesto mozes nesto napisati i za ronalda dok je igrao u unitedu. 

 

@mrdja

nije ti bas najbolje poredjenje dva ronalda po golovima posto je portugalac igrao krilo tada.

Link to comment

Otkud to uopšte da je R9 celu karijeru imao problem sa kilogramima? Ja koliko ga pamtim iz Barse i Intera (pre onih vezanih povreda naravno), izgledao je kao žilet.

 

@mrdja

 

Jeste to bilo pre sad već 20 godina, sezona 1997/98, kad sam još bio u osnovnoj školi, ali koliko se sećam Inter je podosta brutalno pokraden na odlučujućoj utakmici protiv Juvea, a ne bih bio spreman da se zakunem da nije bilo i nekog mućenja generalno. Sve te Juveove titule su meni iskreno pod debelim znakom pitanja kad se uzme u obzir sve što je procurelo posle kalčopolija.

Link to comment
27 minutes ago, mrdja said:

 Po meni licno, najvise vrede oni igraci koji dovedu svoj tim do uspeha protiv objektivno kvalitetnijeg protivnika. Zato je ono sto je Maradona uradio sa Argentinom, pa i sa Napolijem toliko veliko. Da je Ronaldo (B) uspeo osvojiti onu titulu sa Interom (pored dosta jaceg Juventusa) i on bi svakako bio tu. Dva gola u finalu svetskog prvenstva protvi najboljeg golmana sveta u tom tretuku su vec nesto sto ga izdvaja od ostalih. Cristiano Ronaldo igra u najboljem timu sveta i taj tim je vec godinama u samom vrhu klupskog fudbala. Pravo merilo njegove velicine su uspesi sa Portugalom, gde cesto igra protiv kvalitetnijeg tima i gde on treba da dovede svoj (losiji) tim do trijumfa. Na to jos uvek cekamo a po svoj prilici zahvaljujuci nacinu igre ovog Portugala tesko da cemo videti. Lep bi bilo videti CR u Portugalu 1984, ali ni to se nece desiti :)

 

Hvala na postu, osvrnuo bih se samo na ovaj bold. :) Ne slazem se ni s takvim kriterijumom jer je on druga krajnost i onemogucava da se na fer nacin ocene igraci koji su igrali u jakim timovima celu karijeru ili tokom njenog veceg dela. Ja bih se najvise oslonio na gledanje meceva i stavljanje stvari u kontekst.

Link to comment
11 minutes ago, 189- said:

ovako nesto mozes nesto napisati i za ronalda dok je igrao u unitedu. 

 

@mrdja

nije ti bas najbolje poredjenje dva ronalda po golovima posto je portugalac igrao krilo tada.

Otprilike sam i rekao vec u prvoj recenici da im je stil igre bio dosta drugaciji (a i okolnosti u kojima su igrali) pa su poredjenja teska.

 

Link to comment
7 minutes ago, Deco said:

Otkud to uopšte da je R9 celu karijeru imao problem sa kilogramima? Ja koliko ga pamtim iz Barse i Intera (pre onih vezanih povreda naravno), izgledao je kao žilet.

 

@mrdja

 

Jeste to bilo pre sad već 20 godina, sezona 1997/98, kad sam još bio u osnovnoj školi, ali koliko se sećam Inter je podosta brutalno pokraden na odlučujućoj utakmici protiv Juvea, a ne bih bio spreman da se zakunem da nije bilo i nekog mućenja generalno. Sve te Juveove titule su meni iskreno pod debelim znakom pitanja kad se uzme u obzir sve što je procurelo posle kalčopolija.

Ima istine u ovom sto kazes, ali ako ubacimo sudije u pricu (pa svako presudjuje po svom shvatanju i simpatijama) neam od diskusije nista :)

 

Link to comment
4 minutes ago, mrdja said:

Ima istine u ovom sto kazes, ali ako ubacimo sudije u pricu (pa svako presudjuje po svom shvatanju i simpatijama) neam od diskusije nista :)

 

 

Nema smisla, slažem se. Više mi je fascinantno da se te konkretne utakmice sećam kao da je juče bila, a da me neko pita šta je bilo npr. na CL finalu 2014 jedva bih se nečeg setio. Baš je to tad ostavilo gorak utisak, a nije da sam sad navijao za Inter pa da kaže čovek da mi je nešto bilo stalo.

Link to comment
8 minutes ago, Meazza said:

 

Hvala na postu, osvrnuo bih se samo na ovaj bold. :) Ne slazem se ni s takvim kriterijumom jer je on druga krajnost i onemogucava da se na fer nacin ocene igraci koji su igrali u jakim timovima celu karijeru ili tokom njenog veceg dela. Ja bih se najvise oslonio na gledanje meceva i stavljanje stvari u kontekst.

Da budem iskren poredjenja su uvek pomalo besmislena ... a i sam kontekst je neuporediv kod ova dva fudbalera. Da se razumemo i fudbaler najboljeg tima moze dokazati da je stvarno najbolji, tako sto ce biti najbolji u 7 od deset utakmica (ili 5 od 10). To je Maradona bio u onoj Argentini i u onom Napoliju. Jako cenim CR, ali gledam ove tri poslednje titule pa masu utakmica spanskog prvenstva, nemam utisak da je on bio najbolji na 5 od 10 utakmica. Brazilac Ronaldo je u Interu 97/98 bio najbolji igrac tima na vise od pola utakmica, ali nije nastavio tako (verovatno zbog teskih povreda). CR je ponekad najbolji, ali cesto je to i Marcelo, ili Modric, ili Ramos, ili Bale, ili Casemiro, ili Kroos. Meni CR ne odskace mnogo od ovog tima Reala. Pre pocetka finala, kad me je sin pitao sta ocekujem nakon sto smo videli sastave, rekao sam da Liverpool mora povesti sto je pre moguce da bi dobio, da ce Mane zbog startne brzine biti najgori matchup za Real, da je za Liverpool dobro da nije poceo Bale (koji mi je delovao kao glavobolja za ovu odbranu Livea) i da ce Benzema biti nezgodan, uzdajuci se u fudbalsku inteligenciju a ne na fizikalije. Nekako nisam ni pomislio da ce CR resiti, kao sto to nisam ocekivao ni protiv Atletika u onom finalu. Gledao sam Real verovatno 25 utakmica ove sezone, CR je bio najbolji u 3-4, neka bude i 5-6. Naravno, u vreme celebrity culture reporteri bi mogli navesti na nesto drugo, pogotovu sto cesto biraju za igraca utakmice strelca pobedonosnog gola, pa makar nista drugo ne uradio 90 minuta. Recimo, CR je i brz i spretan, odlicno sutira obema nogama, cak i glavom ... ali kad komentator neprestano istice kako je to njegova pozicija pre izvodjenja slobodnog udarca, ne preostaje mi nista drugo nego da iskljucim ton i onda normalno gledam fudbal. Covek nikad nije bio vrhunski izvodjac slobodnih udaraca i dao je neverovano malo golova iz takvih situacija imavsi u vidu koliko cesto sutira iz povoljnjih pozicija.

Link to comment
11 minutes ago, Deco said:

 

Nema smisla, slažem se. Više mi je fascinantno da se te konkretne utakmice sećam kao da je juče bila, a da me neko pita šta je bilo npr. na CL finalu 2014 jedva bih se nečeg setio. Baš je to tad ostavilo gorak utisak, a nije da sam sad navijao za Inter pa da kaže čovek da mi je nešto bilo stalo.

To je nekako izgledalo bas kao siledzijstvo pa svi zapamtismo.  

Link to comment
23 minutes ago, mrdja said:

Da budem iskren poredjenja su uvek pomalo besmislena ... a i sam kontekst je neuporediv kod ova dva fudbalera. Da se razumemo i fudbaler najboljeg tima moze dokazati da je stvarno najbolji, tako sto ce biti najbolji u 7 od deset utakmica (ili 5 od 10). To je Maradona bio u onoj Argentini i u onom Napoliju. Jako cenim CR, ali gledam ove tri poslednje titule pa masu utakmica spanskog prvenstva, nemam utisak da je on bio najbolji na 5 od 10 utakmica. Brazilac Ronaldo je u Interu 97/98 bio najbolji igrac tima na vise od pola utakmica, ali nije nastavio tako (verovatno zbog teskih povreda). CR je ponekad najbolji, ali cesto je to i Marcelo, ili Modric, ili Ramos, ili Bale, ili Casemiro, ili Kroos. Meni CR ne odskace mnogo od ovog tima Reala. Pre pocetka finala, kad me je sin pitao sta ocekujem nakon sto smo videli sastave, rekao sam da Liverpool mora povesti sto je pre moguce da bi dobio, da ce Mane zbog startne brzine biti najgori matchup za Real, da je za Liverpool dobro da nije poceo Bale (koji mi je delovao kao glavobolja za ovu odbranu Livea) i da ce Benzema biti nezgodan, uzdajuci se u fudbalsku inteligenciju a ne na fizikalije. Nekako nisam ni pomislio da ce CR resiti, kao sto to nisam ocekivao ni protiv Atletika u onom finalu. Gledao sam Real verovatno 25 utakmica ove sezone, CR je bio najbolji u 3-4, neka bude i 5-6. Naravno, u vreme celebrity culture reporteri bi mogli navesti na nesto drugo, pogotovu sto cesto biraju za igraca utakmice strelca pobedonosnog gola, pa makar nista drugo ne uradio 90 minuta. Recimo, CR je i brz i spretan, odlicno sutira obema nogama, cak i glavom ... ali kad komentator neprestano istice kako je to njegova pozicija pre izvodjenja slobodnog udarca, ne preostaje mi nista drugo nego da iskljucim ton i onda normalno gledam fudbal. Covek nikad nije bio vrhunski izvodjac slobodnih udaraca i dao je neverovano malo golova iz takvih situacija imavsi u vidu koliko cesto sutira iz povoljnjih pozicija.

 

Druže mrdjo, porediš mladog Zubu u naponu snage sa 33godišnjom Kristinom, nije baš objektivna usporedba. 

Kontekst poredjenja može da se okreće i ovako i onako, i uvek da se postavi tako da favorizuje jednog ili drugog ili trećeg.

Koliko puta je debeli bio najbolji na terenu u Galaktikosima? Koliko trofeja je uzeo?

Link to comment

Dodao bih da je sp 2002 najjadnije ikad i da se Brazilu do titule otvorilo sve što se moglo otvoriti. Iako su sve utakmice igrali protiv krš protivnika nijednu nisu dobili ubedljivo, a bogami su protiv Belgije i zaslužili da ispadnu i ispali bi da nije množena nepravda. Polufinale protiv mučene Turske i finale protiv najslabije Nemačke svih vremena, džaba Kahn kad je pred njim igralo 10 mešaoca maltera.

Link to comment
  • radisa locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...