Jump to content
IGNORED

Trump - hoće li biti impeachment ili 8 godina drugačijeg predsednikovanja?


radisa

Recommended Posts

Okej to me interesovalo, koliko god meni Tramp simpatičan isto nemam problem i da se svi tamo ocepe ko god želi. Dapače :happy:

 

Nego čisto recimo  i da je predsednik "normalan" a tamo nekl lokalci "ludi" čini mi se da sistem skoro ko i EU nije baš najbolje projektovan za ovakve izazove, jebiga ni kovid ne poštuje konstitjušn.

 

 

Link to comment

znaci on i nema ingerencije osim federalne pomoci ako drzave zatraze ili ako proceni federacija da treba ?

hajde netko tko je upucen da kaze nesto vise o ovome, ako ga ne mrzi ...

 

meni je malo cudno da predsednik moze da vodi ratove po svetu (uz odluku kongresa i senata), a ne moze da odredjuje sta i kako na unutrasnjem planu

Link to comment
25 minutes ago, cedo said:

znaci on i nema ingerencije osim federalne pomoci ako drzave zatraze ili ako proceni federacija da treba ?

hajde netko tko je upucen da kaze nesto vise o ovome, ako ga ne mrzi ...

 

meni je malo cudno da predsednik moze da vodi ratove po svetu (uz odluku kongresa i senata), a ne moze da odredjuje sta i kako na unutrasnjem planu

 

Ništa tu čudno nema

 

Uostalom, pogledaj sam koja su prava Kongresa, a koja Predsednika. Article 1 kongres, Article 2 predsednik.

 

https://constitutionus.com/

 

Amandman 10, o kojem je bilo reči

 

Spoiler

 

Article [X] (Amendment 10 - Reserved Powers)

The powers not delegated to the United States by the Constitution, nor prohibited by it to the States, are reserved to the States respectively, or to the people.

 

 

 

 

Link to comment
2 hours ago, cedo said:

znaci, po ustavu je tako ...

oni su, po tom pitanju, nesto kao eu

meni to i dalje cudno :) 

Pa nije, s obzirom na istorijat nastanka SAD, tu su zapravo prvih 13 država tj. kolonija svoj suverenitet, odnosno dio istog, do određene mjere, prenijele na zajedničku državu. Ali osnov suvereniteta je i dalje pri "states". Veliki dio istorije ustavnog prava SAD a i rasprave prije toga  (npr. Federalist papers) se vrte oko tog krucijalnog pitanja. 

Link to comment
5 hours ago, Ivo Petović said:

 

Ako je tebi to sve isto, i način na koji to rade (što ovaj poziva na pobune u pojedinim državama) i koja ovlašćenja imaju i ko poštuje, a ko ne poštuje ustav i kako to da je NY najpogođeniji (šokantno je da to nije npr Nebraska), badava je trošiti energiju na polemiku.

 

Slozio bih se sa Budjom, Coumo paradira I Trampari krese u brk™, a drzava mu je u raspadu. Dok su WA, IL, OH zatvarali drzave on je po KZN igrao simulatnku sa De Blasiom I Trumpom.

 

Primjerice, Ohio je uveo lockdown dok su imali ~100 potvrdjenih slucajeva.

Link to comment

Daleko najveca odgovornost za ovu situaciju je na Trampu i federalnim agencijama pod njegovom kontrolom.

Ne mogu guverneri ili pojedine drzave sami da koordinisu nesto sto ne poznaje granice i za sta je potrebna zapravo globalna akcija.

Sa Trampom i GOP neofasistima nema ni globalne a ni federalne akcije za zastitu populacije jer njima to nije u interesu.

To je velika koalicija sovinista svih fela i big biznisa (odgovara siroj definiciji fasizma) koja nikada u istoriji nije imala problem da gazi po lesevima.

Svako poredjenje Kuoma ili bilo kog drugog sa ovim likovima je uobicajena relativizacija u funkciji poplocavanja puta ka neofasizmu.

 

Ustav i Medisonov check and balances ovde odavno ne igraju glavnu ulogu jer su institucije od Senata, preko federalnih sudova i vrhovnog suda pa do predsednicke administracije vec dobrim delom pod ideoloskom kontrolom neofasista.

Za sve ostale, od klasicnih konzervativaca pa do zelenih, pitanje vise nije kako politicki da se nose sa ovim zbirovima, nego kako da prezive, kako da ih lustriraju ili kako da ih spakuju u zatvor.

Prema fasistima, kao i svim drugim ekstremistima, normalan politicki odnos ne funkcionise.

Link to comment
30 minutes ago, Anduril said:

Daleko najveca odgovornost za ovu situaciju je na Trampu i federalnim agencijama pod njegovom kontrolom.

Ne mogu guverneri ili pojedine drzave sami da koordinisu nesto sto ne poznaje granice i za sta je potrebna zapravo globalna akcija.

Sa Trampom i GOP neofasistima nema ni globalne a ni federalne akcije za zastitu populacije jer njima to nije u interesu.

To je velika koalicija sovinista svih fela i big biznisa (odgovara siroj definiciji fasizma) koja nikada u istoriji nije imala problem da gazi po lesevima.

Svako poredjenje Kuoma ili bilo kog drugog sa ovim likovima je uobicajena relativizacija u funkciji poplocavanja puta ka neofasizmu.

 

Ustav i Medisonov check and balances ovde odavno ne igraju glavnu ulogu jer su institucije od Senata, preko federalnih sudova i vrhovnog suda pa do predsednicke administracije vec dobrim delom pod ideoloskom kontrolom neofasista.

Za sve ostale, od klasicnih konzervativaca pa do zelenih, pitanje vise nije kako politicki da se nose sa ovim zbirovima, nego kako da prezive, kako da ih lustriraju ili kako da ih spakuju u zatvor.

Prema fasistima, kao i svim drugim ekstremistima, normalan politicki odnos ne funkcionise.

 

Dobro, sta predlazes ako sistemski odnos ne funkcionise?

Link to comment
7 hours ago, James Marshall said:

Pa nije, s obzirom na istorijat nastanka SAD, tu su zapravo prvih 13 država tj. kolonija svoj suverenitet, odnosno dio istog, do određene mjere, prenijele na zajedničku državu. Ali osnov suvereniteta je i dalje pri "states". Veliki dio istorije ustavnog prava SAD a i rasprave prije toga  (npr. Federalist papers) se vrte oko tog krucijalnog pitanja. 

 

sta nije ... jel cuomo rekao da samo on ima ingerencije da otvori ny, a drzave su se zatvarale ne po nalogu trampa vec guvernera?

 

sad, izvini, ne bih zelio da se udubljujem u americki ustav i zakone ... dovoljno mi je sto sam se upoznavao sa srpskim (btw, ne znam qq vucic celo vreme onanise u srbiji .... mislim znam, kao slobo, ali mogao bi netko da ga opomene), pa i makedonskim ... zato sam i trazio da netko, ako zna, da neki size

 

ono sto znam je da je trump idiot, i da je eventually proglasio neko stanje opasnosti, sta li, da bi oslobodio sredstva koja bi se koristila da se suzbije pandemija

isto tako znam da je idiot, ali nekako ne mogu iz svega ovoga da nadjem njegovu direktnu odgovornost za eventualno lose stanje, te mi se nekako cini da sve to i ne mora lose da se odrazi na njegovu sansu da uzme i sledeci mandat, sto mi je wtf momenat

 

drugi wtf, kako je krenulo, tamo se igraju politicke igre u vreme pandemije, a kako izgleda, ridjokosa budala ima prostora da ih igra, jer odgovornost nije na njemu

e ovaj poslednji bold bih hteo da razjasnim, a za to mi je potrebna pomoc :) 

 

Edited by cedo
Link to comment
6 hours ago, cedo said:

 

sta nije ... jel cuomo rekao da samo on ima ingerencije da otvori ny, a drzave su se zatvarale ne po nalogu trampa vec guvernera?

 

sad, izvini, ne bih zelio da se udubljujem u americki ustav i zakone ... dovoljno mi je sto sam se upoznavao sa srpskim (btw, ne znam qq vucic celo vreme onanise u srbiji .... mislim znam, kao slobo, ali mogao bi netko da ga opomene), pa i makedonskim ... zato sam i trazio da netko, ako zna, da neki size

 

ono sto znam je da je trump idiot, i da je eventually proglasio neko stanje opasnosti, sta li, da bi oslobodio sredstva koja bi se koristila da se suzbije pandemija

isto tako znam da je idiot, ali nekako ne mogu iz svega ovoga da nadjem njegovu direktnu odgovornost za eventualno lose stanje, te mi se nekako cini da sve to i ne mora lose da se odrazi na njegovu sansu da uzme i sledeci mandat, sto mi je wtf momenat

 

drugi wtf, kako je krenulo, tamo se igraju politicke igre u vreme pandemije, a kako izgleda, ridjokosa budala ima prostora da ih igra, jer odgovornost nije na njemu

e ovaj poslednji bold bih hteo da razjasnim, a za to mi je potrebna pomoc :) 

 

Evo ovako ću da ti objasnim o čemu se radi...

 

Predsednik je rekao da je wartime president i da je Corona neprijatelj protiv koga ratujemo. On time hoće da kaže da je on vrhovni komandant u ovom ratu, iako se u bukvalnom smislu ne puca po neprijatelju.

 

Njegovi generali nisu oni iz Pentagona, već su to guverneri država. Svih 50 država je objavilo vanredne mere zbog ovog hajde da kažemo rata, dakle svi smo u ratu.

 

Kao što se  ne očekuje da u pravom ratu predsednik treba da kaže generalima kakvu taktiku trebaju da imaju na bojnom polju, tako se ne očekuje od ovog predsednika da  govori guvernerima kakvu taktiku da primene. Od ratnog predsednika se očekuje da organizuje ratnu privredu koja će da proizvede dovoljno ratnog materijala i opreme za generale i vojsku. To se isto očekuje i u ovom slučaju. Kao što generali u pravom ratu recimo kažu “treba nam osamsto petsto miliona oklopnih vozila i tenkova da bi izvršili desant na Normandiju”, tako i guverneri mogu da kažu “treba nam osamsto petsto miliona testova za virus, testova za imunitet, respiratora, itd”.

 

I kao što u pravom ratu Ruzvelt nije rekao “generali moji puca mi kurac za vaše potrebe, kupite oružje na tržištu”, tako ni Tramp ne treba da kaže guvernerima “you are on your own”. Kao što Ruzvelt nije po novinama kritikovao generale kad mu se digne, tako ni ovaj ne treba da kritikuje guvernere i da navodi narod da demonstrira u njegovo ime protiv njih.

 

Eto, o tome se radi. To Vučić još uvek ne radi. Ali ako sutra krene da kritikuje vlasti u Šapcu da ne rade dobro, shvatićeš da je to zato što je tamo opozicija. I onda će ti ova epizoda biti jasnija.

Edited by ObiW
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • James Marshall unpinned this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...