Jump to content
IGNORED

Trump - hoće li biti impeachment ili 8 godina drugačijeg predsednikovanja?


radisa

Recommended Posts

zato sto pricamo o uzrocima i posledicama

ja mislim da je sirenje "punch the nazi" ideologije neozbiljno, opasno, kontraproduktivno,  cak i eticki problematicno ... i pokusavam da ukazem na probleme i paradoks takve ideje

 

Ajde da probam ja da izložim problem koji vidim u tvom izlaganju.

 

Tvoj generalni kejs™ i argumenti koje iznosiš su sasvim na mestu za neku akademsku raspravu poput ove koju vodimo na forumu. Međutim, kada se predsednik ili neki drugi visoki zvaničnik SAD izjašnjava o konkretnom događaju odnosno o napadu na ljude koji se završio gubitkom života, onda apsolutno nema mesta za pominjanje obe strane i priču o uzrocima i posledicama. Za sve postoji vreme i mesto, a u nekim situacijama treba biti brutalno fokusiran i to je to.

 

To ti je slično onome kada teroristi ubiju masu civila npr. u Francuskoj pa 99 od 100 ljudi to prokomentariše sa: "Mamicu vam terorističku, pocrkali svi od gube dabogda" a onaj stoti da kontru: "Eee, moji Francuzi... trebalo je da razmišljate kada ste kolonizovali Afriku, rušili Gadafija i podržavali džihadiste u Siriji..." Pogrešno vreme, pogrešno mesto, i neukusno u krajnjoj liniji. Zbog toga političari koji su u fazonu: "Ajde da vidimo šta je dovelo do ovoga i koji su uzroci" to ne iznose kao svoj prvi komentar. Zna se šta je i šta treba da bude prvi komentar, ima vremena za dubinske analize i diskusije kada se prašina i strasti slegnu.

Edited by Redoran
Link to comment

Nije ti baš adekvatno poređenje jer za terorističke napade ta "provokacija" faktički postoji, kakva-takva, dakle u drugim okolnostima se može raspravljati o široj slici i uzrocima.

 

Ali izmišljati "provokaciju" za nasilje neonacista, tvrditi da je uzrok u onima koji bi da im se suprotstave a ne u njihovoj malignoj ideologiji je... prosto bizarno.

Link to comment

Resenje je da, kad neko istakne zastavu nacisticke Nemcke, lepo dodje policija i odvede ga. 

 

Meni je hit sto uopste ima toliko spomenika konfederalnim velikanima. Ne ono kao, svim zrtvama rata i sl., vec spomenici koji velicaju konfederalnu stranu. Znam znam, Amerika, sloboda govora, tralala, samo mi je to sve jako bizarno. To kao da se 90tih kroz rat odrzala Jugoslavija, a onda da danas da nicu svuda spomenici Tudjmanu, Izetbegovicu, Kucanu, i slicnima.

Link to comment

Ovako na daljinu, zanimljiva je ta Virdžinija - kapiram da su podele u stanovništvu veoma duboke. Sa jedne strane blizina Vašingrona i predgrađa sa progresivnim stanovništvom a sa druge strane jako konfederalno nasleđe. U ovom Šarlotsvilu se ne nalazi samo spomenik Liju nego i Džeksonu. Obojica su Virdžinijanci i bili su najznačajniji konfederalni vojnici. Hoću reći, ako se krene u uklanjanje obeležja konfederacije, to će da bude toliko dubok rez da me jeza hvala od potencijalnih sukoba. U Leksingtonu u Virdžiniji postoji groblje nazvano po Džeksonu. Čak postoji i univerzitet W&L, nazvan, je li, po Vašingtonu i Liju. Istorijsko pomirenje, šta li. Ne znam kako bi ti nazivi bili izmenjeni jer ovaj konzervativni deo populacije to ne bi samo gledao kao postupak prema ropstvu već i kao atak na sopstvenu zajednicu.

 

Uzgred, skoro sam samo ovlaš primetio neku iznenađujuću brojku novopostavljenih spomenika konfederaciji, njenim borcima i ciljevima. Ne znam koja je to brojka, ali jasno je da problematične južnjačke države i lokalne zajednice u njima postavljaju te spomenike kako bi dalje negovali vrednosti konfederacije. Znači, nije samo u igri priča da ono što postoji od spomenika (napravljeno pre 100 godina) treba da nastavi da postoji kao deo zajedničke istorije, nego se prave i novi spomenici. 

Edited by pacey defender
Link to comment

Meni je hit sto uopste ima toliko spomenika konfederalnim velikanima. Ne ono kao, svim zrtvama rata i sl., vec spomenici koji velicaju konfederalnu stranu. Znam znam, Amerika, sloboda govora, tralala, samo mi je to sve jako bizarno. To kao da se 90tih kroz rat odrzala Jugoslavija, a onda da danas da nicu svuda spomenici Tudjmanu, Izetbegovicu, Kucanu, i slicnima.

 

Ili kao da se cetrdesetih odrzao rat, a da se danas dizu spomenici ustasa... ups.

 

Elem, zanimljivost o poreklu spomenika

blog_confederate_monuments2.gif

 

http://www.motherjones.com/kevin-drum/2017/08/the-real-story-of-all-those-confederate-statues/

Link to comment

Ovako na daljinu, zanimljiva je ta Virdžinija - kapiram da su podele u stanovništvu veoma duboke. Sa jedne strane blizina Vašingrona i predgrađa sa progresivnim stanovništvom a sa druge strane jako konfederalno nasleđe. U ovom Šarlotsvilu se ne nalazi samo spomenik Liju nego i Džeksonu. Obojica su Virdžinijanci i bili su najznačajniji konfederalni vojnici. Hoću reći, ako se krene u uklanjanje obeležja konfederacije, to će da bude toliko dubok rez da me jeza hvala od potencijalnih sukoba. U Leksingtonu u Virdžiniji postoji groblje nazvano po Džeksonu. Čak postoji i univerzitet W&L, nazvan, je li, po Vašingtonu i Liju. Istorijsko pomirenje, šta li. Ne znam kako bi ti nazivi bili izmenjeni jer ovaj konzervativni deo populacije to ne bi samo gledao kao postupak prema ropstvu već i kao atak na sopstvenu zajednicu.

 

Uzgred, skoro sam samo ovlaš primetio neku iznenađujuću brojku novopostavljenih spomenika konfederaciji, njenim borcima i ciljevima. Ne znam koja je to brojka, ali jasno je da problematične južnjačke države i lokalne zajednice u njima postavljaju te spomenike kako bi dalje negovali vrednosti konfederacije. Znači, nije samo u igri priča da ono što postoji od spomenika (napravljeno pre 100 godina) treba da nastavi da postoji kao deo zajedničke istorije, nego se prave i novi spomenici. 

 

VA je kao i većina država podeljena između ruralnog i urbanog, mislim da ni na jednim izborima međutim kao sada nije bila toliko izražena ta podela koja može ići i do college educated noncollege educated. Demografske promene, pre svega priliv Hispanika u predgrađa oko DC-a je počeo da gura VA ka solid blue. Ako je nešto uteha Demokratama iz ovih izbora jeste da su države kao što su Virdžinija i Kolorado sve više demokratske. Uz to postoje naznake da će sličnim putem uskoro i Georgia i Texas (mada ne tako u bliskoj budućnosti što se njega tiče) i Arizona. Nasleđe konfederacije je alive and well u SAD, o Liju su snimljeni filmovi i filmovi koji ga veličaju kao najboljeg komandanta generalno u Civil War. Ne znam kako je to bilo neposredno po završetku rata ali generalno nisam naleteo na opise rata koji Lija portreišu kao zlikovca. 

Link to comment

Meni je hit sto uopste ima toliko spomenika konfederalnim velikanima. Ne ono kao, svim zrtvama rata i sl., vec spomenici koji velicaju konfederalnu stranu. Znam znam, Amerika, sloboda govora, tralala, samo mi je to sve jako bizarno. To kao da se 90tih kroz rat odrzala Jugoslavija, a onda da danas da nicu svuda spomenici Tudjmanu, Izetbegovicu, Kucanu, i slicnima.

 

Bizarno je i meni, al ajd, kao, nikad nisam bio u Americi pa reko mozda oni to drugacije vide. Sa mog, realno evropskog stanovista, i meni je suludo. Ono, da vidimo, to su a) izdajice, koje su se b) borile za nastavak ropstva....wtf spomenik?

Link to comment

Ovako na daljinu, zanimljiva je ta Virdžinija - kapiram da su podele u stanovništvu veoma duboke. Sa jedne strane blizina Vašingrona i predgrađa sa progresivnim stanovništvom a sa druge strane jako konfederalno nasleđe. U ovom Šarlotsvilu se ne nalazi samo spomenik Liju nego i Džeksonu. Obojica su Virdžinijanci i bili su najznačajniji konfederalni vojnici. Hoću reći, ako se krene u uklanjanje obeležja konfederacije, to će da bude toliko dubok rez da me jeza hvala od potencijalnih sukoba. U Leksingtonu u Virdžiniji postoji groblje nazvano po Džeksonu. Čak postoji i univerzitet W&L, nazvan, je li, po Vašingtonu i Liju. Istorijsko pomirenje, šta li. Ne znam kako bi ti nazivi bili izmenjeni jer ovaj konzervativni deo populacije to ne bi samo gledao kao postupak prema ropstvu već i kao atak na sopstvenu zajednicu.

 

Uzgred, skoro sam samo ovlaš primetio neku iznenađujuću brojku novopostavljenih spomenika konfederaciji, njenim borcima i ciljevima. Ne znam koja je to brojka, ali jasno je da problematične južnjačke države i lokalne zajednice u njima postavljaju te spomenike kako bi dalje negovali vrednosti konfederacije. Znači, nije samo u igri priča da ono što postoji od spomenika (napravljeno pre 100 godina) treba da nastavi da postoji kao deo zajedničke istorije, nego se prave i novi spomenici. 

 

Grant vas je ubijao, ali vas nije ubijao dovoljno  :fantom:

Link to comment

Bizarno je i meni, al ajd, kao, nikad nisam bio u Americi pa reko mozda oni to drugacije vide. Sa mog, realno evropskog stanovista, i meni je suludo. Ono, da vidimo, to su a) izdajice, koje su se b) borile za nastavak ropstva....wtf spomenik?

To izdajice je nategnuto jako. Zato sto pricamo o Sjedinjenim Americkim Drzavama gde je state right uvek bio primaran. Tako i kad su Lija zvali da komanduje vojskom Unije, on je rekao da mora da ostane lojalan svojoj drzavi Virdziniji ako se otcepi.

Link to comment

Ovako na daljinu, zanimljiva je ta Virdžinija - kapiram da su podele u stanovništvu veoma duboke. Sa jedne strane blizina Vašingrona i predgrađa sa progresivnim stanovništvom a sa druge strane jako konfederalno nasleđe. U ovom Šarlotsvilu se ne nalazi samo spomenik Liju nego i Džeksonu. Obojica su Virdžinijanci i bili su najznačajniji konfederalni vojnici. Hoću reći, ako se krene u uklanjanje obeležja konfederacije, to će da bude toliko dubok rez da me jeza hvala od potencijalnih sukoba. 

Sve to zavisi kad i gde se uklanjaju obelezja. Dzordzija je recimo imala konfederalnu zastavu kao deo zvanicne zastave drzave Dzordije, i to im je ukinuto 2001 bez ikakvih problema. No, to je bio deo talasa emancipacije na kojem je nekoliko juznjackih drzava promenilo zastave, i na kojem je Martin Luter King dobio svoj praznik u svim drzavama; Arizona je bila poslednja koja je to uradila 1993. Apropo toga:

 

 

 

Back to Virginia... kada krenete iz DCja na jug u Virdziniju, prvi izlaz sa I-395 je Rt 1 u Aleksandriji, koji je nazvan po Jefferson Davis-u, predsedniku Konfederacije. Jefferson Davis je, cini mi se, jedini Amerikanac (po rodjenju) kome je oduzeto  americko drzavljanstvo zbog izdaje. Ja zaista ne mogu da zamislim veci "fuck you" od tog poteza: da lokalni autoput koji te vodi na "vrata" Vasingtona nazoves imenom coveka koji bio POLITICKI predstavnik secesionista, i kome je zbog toga oduzeto drzavljanstvo.

 

I na kraju pre neki dan citam da je Baltimor uklonio 4 konfederalne statue. Otkud one tamo? Merilend je bio severnjacki u gradjanskom ratu, Baltimor je crnacki grad (ste gledali zicu?), a nije cak ni glavni grad Merilenda. WTF?

Link to comment

To izdajice je nategnuto jako. Zato sto pricamo o Sjedinjenim Americkim Drzavama gde je state right uvek bio primaran. Tako i kad su Lija zvali da komanduje vojskom Unije, on je rekao da mora da ostane lojalan svojoj drzavi Virdziniji ako se otcepi.

 

ok, prihvatam. mislim, znam to, al gledam "širu sliku"  -_-  ^_^

Link to comment

jos malo o benonu:

 

Steve Bannon's work is done. Donald Trump can fire him now

Bannon’s most attainable, sustainable – and most frightening – achievement is white Americans’ renewed sense of racial consciousness; a sense of shared destiny that was once shamed as unpalatable and ignored by mainstream politicians. He has wielded pervasive fear about demographic change into immense, cathartic political capital in support of Trump and his crusade against political correctness, foreigners and other threats to the historic American social hierarchy.

 

Viewed in this way, in seven destructive months, Bannon has done what earlier strategists like David Axelrod and Karl Rove took four years to achieve.

 

pre bih rekao da je benon naterao zabu u vodu  :fantom:

Link to comment

Istoriski je netacno, u Amerckom kontekstu, nazivati juznjake izdajnicima.

 

Ako je Robert E. Lee zasluzio da mu se ruse statue, onda ne znam zasto bi statue prvog I treceg USA predsednika ostale citave. Mislim, ako koristimo parametre koji koriste ovi koji bi rusili.

 

Solidni kanditati bi, po tim parametrima, bili i Lincoln i Woodrow Wilson, recimo.

Edited by mandingo
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • James Marshall unpinned this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...