Jump to content
IGNORED

Jugosloveni, odnosno zapadnobalkanci...


namenski

Recommended Posts

4 hours ago, namenski said:

Jer bi se, slucajno znam, pre svih i sam Barovic svojevremeno pobunio da ga se - osim u sali - tako svrsta.

A postavljaci spomen ploce

 

su procitali njegovo oprostajno pismo, i postovali ono sto u njemu pise.

 

 

4 hours ago, namenski said:

narativ koji je smislio crnogorske admirale

 

moze biti i narativ civilnog gradjanstva, koji je postojao i u vrijeme SFRJ (osim federalnog postojalo je i republicko drzavljanstvo), i koji postoji i danas. moze se dakle biti Crnogorac, a da to nema plemensko znacenje. cak bih rekao da je puno lakse biti Crnogorac nego biti Hrvat, ili biti Srbin u smislu pripadnosti civilnoj naciji, obzirom da je Crna Gora, za razliku od Hrvatske i Srbije, definirana preambulom Ustava kao gradjanska (a ne etnicka) drzava.

 

 

4 hours ago, namenski said:

Dakle: u pocast i secanje na jugoslovenskog oficira Vladimira Barovica.

Nista vise i nista manje.

 

moze i tako, ja nemam nista protiv. mada ljepse (i tocnije) zvuci jugoslavenski admiral nego jugoslavenski oficir. plavo je plavo, a zeleno je zeleno (vazda bilo). uostalom, postoje i price da je Barovicevo oprostajno pismo izmisljeno (link). es vidio ti vraga. jos samo takvu spomen plocu treba podignut. nista vise, nista manje. pronaci originalno pismo (ako sumnjas u istinitost gore citiranog), kontaktirat obitelj pokojnog admirala, organizirat akciju (i ljude), trazit dozvole (papirologija / administracija), i financije, realizirat izreceno. spustit se s epskih, i vazda kurcevitih nebesa, na majku zemlju. neko ti, mozda, brani? ja ti sigurno ne branim. hoces na Visu, hoces u Puli, hoces u Herceg Novom, hoces u Banja Luci, hoces u Beogradu, hoces na Sutjesci, hoces u New Yorku, ispred Generalne skupstine UN-a. medjutim tamo je (a ne ovdje) Rhodos, tamo skoci. nista vise, nista manje.

 

Link to comment
1 minute ago, Vjekoslav said:

su procitali njegovo oprostajno pismo, i postovali ono sto u njemu pise.

Dobro je, sam si se i na vreme ogradio glede autenticnosti pisma.

Sto se ostalog tice, mislim kada te uhvati :) kosmopolitski optimizam - izvini, ali nisam sagovornik na te teme... :) 

Link to comment
On 30.9.2022. at 19:48, namenski said:

Dobro je, sam si se i na vreme ogradio glede autenticnosti pisma.

 

iskreno, jebe se meni za autenticnost generalskih i admiralskih pisama. ja nikada nisam gajio respekt prema profesionalnim vojnim licima, jos manje vjeru u njihovu ljudsku cast. ni prema njima, ni prema onima koji vojnicki zanat dizu u epska nebesa. izbaci vojnike i ratnike s ovog topika, izbaci vojne avione i vojne brodove, oruzje i namensku industriju, sto ti ostaje? nekoliko skica o arhitekturi? modni dizajn s elementima srpskih srednjovjekovnih freski? eto vidis. to je recimo sramota. tvoja, moja, nasa. ili ako hoces, jugoslavenska. na sadrzaj ovog topica mozemo utjecati. na sadrzaj generalskih pisama ne.

 

 

On 30.9.2022. at 19:48, namenski said:

kada te uhvati kosmopolitski optimizam - izvini, ali nisam sagovornik na te teme.

 

izvini, ali socijalisticku Jugoslaviju nisu stvorile kukavice i narikace. a ono sto je nekada bila socijalisticka Jugoslavija, u svom pozitivnom znacenju, i sto svakako nije mit, to je danas gradjansko drustvo. njemu pak ne trebaju epitafi, i grobari, nego gradjani. aktivni gradjani vodjeni upravo kozmopolitskim optimizmom. evo ti najnoviji primjer u Hrvatskoj, borbe za pravo zene na vlastito tijelo, borbe za pravo zene na abortus. i to, ali i generalno prava zena, jesu cisto jugoslavensko naslijedje. ne samo drustveno, vec i zakonodavno. ustavno cak. takvo jugoslavensko naslijedje postoji u svim novonastalim drzavama od Vardara do Triglava. Jugoslavija nije mrtva, ni u svom pozitivnom, ni u svom negativnom naslijedju, ma koliko je puta ti, na ovom topicu, sahranio.

  • +1 3
Link to comment

 

 

14 hours ago, Vjekoslav said:

iskreno, jebe se meni za autenticnost generalskih i admiralskih pisama. ja nikada nisam gajio respekt prema profesionalnim vojnim licima, jos manje vjeru u njihovu ljudsku cast. ni prema njima, ni prema onima koji vojnicki zanat dizu u epska nebesa. izbaci vojnike i ratnike s ovog topika, izbaci vojne avione i vojne brodove, oruzje i namensku industriju, sto ti ostaje? nekoliko skica o arhitekturi? modni dizajn s elementima srpskih srednjovjekovnih freski? eto vidis. to je recimo sramota. tvoja, moja, nasa. ili ako hoces, jugoslavenska. na sadrzaj ovog topica mozemo utjecati. na sadrzaj generalskih pisama ne.

 

Aham.

Jebes generalska pisma, takoe...

Ima i pukovnickih, nadje se svasta medju tim profesionalnim vojnim licima bez ljudske casti i uskracenim za tvoj respekt:

 

Mile i dobre moje Jelena i Sejo,
Oprostite mi što vam ovakvom svojom odlukom pričinjavam ogroman bol, a neka mi oproste i svi drugi naši.
Sa ovdašnjim teškoćama, stvorenim improvizacijom, lutanjem i neorganizovanošću od strane viših pretpostavljenih starešina ja posle skoro 25 godina časne i poštene službe Kralju i Otadžbini — ne mogu više da se borim.
Slažite se i volite u uspomeni na mene.
Umirem misleći na vas,
Vaš Bogo David

 

Napisao ga je jugoslovenski potpukovnik Bogoslav David Mažuranić, komandant 90. pesadijskog puka Vrbaske divizije.

15. aprila 1941. neposredno pre nego sto je izvrsio samoubistvo.

Pistoljem koji mu je, kao mladom potporucniku na Solunskom frontu poklonio neki francuski oficir.

Tako da se jebe meni sta i kako ti mislis o pismima i slicnim rabotama, sve bezeci u gradjanizam i pristojnity kad god se nadjes pritesnjen uza zid: jebe mi se i za tvoje preskakanje napomene o desetak hiljada, najmanje, posejanih izginulih u trci da se po svaku cenu i bez obzira na zrtve stigne do Istre, Celovca...

Da bi ti danas mogao u ime sveopsteg europrastanja i sverazumevanja da postujes tugaljive postove o italijanskim prognanicima i video klipove na kojima Arsen...

 

 

Quote

 

izvini, ali socijalisticku Jugoslaviju nisu stvorile kukavice i narikace. a ono sto je nekada bila socijalisticka Jugoslavija, u svom pozitivnom znacenju, i sto svakako nije mit, to je danas gradjansko drustvo. njemu pak ne trebaju epitafi, i grobari, nego gradjani. aktivni gradjani vodjeni upravo kozmopolitskim optimizmom. evo ti najnoviji primjer u Hrvatskoj, borbe za pravo zene na vlastito tijelo, borbe za pravo zene na abortus. i to, ali i generalno prava zena, jesu cisto jugoslavensko naslijedje. ne samo drustveno, vec i zakonodavno. ustavno cak. takvo jugoslavensko naslijedje postoji u svim novonastalim drzavama od Vardara do Triglava. Jugoslavija nije mrtva, ni u svom pozitivnom, ni u svom negativnom naslijedju, ma koliko je puta ti, na ovom topicu, sahranio.


 

Ja znam, otprilike ko je stvarao JugoslavijE.

Znam, jos bolje ko ih je i kako raskantavao.

Znas i ti.

I nikakva gradjanisticka ambalaza nece ti pomoci da to umotas u neprekidno plediranje da je vreme da se okrenemo svetloj buducnosti.

Narocito ne ovako selektivno:

15 hours ago, Vjekoslav said:

 

aj da pustimo kolegu, obzirom da nije na vezi. ti znas da postoje odvojeni vrtici i odvojene skole (ili razredi ili suprotne smjene) za Srbe i Hrvate u Vukovaru? dakle da postoji institucionalna segregacija vukovarske djece, vec desetljecima / generacijama? znas i da klinci Srbi nakon zavrsene srednje skole idu na faks u Novi Sad i Beograd, a klinci Hrvati u Osijek i Zagreb? ili pak, da studiranje Hrvata iz Vojvodine u Zagrebu placam ja (iz poreza), a studiranje Srba iz Hrvatske u Beogradu placas ti (iz poreza), mada identicni kriteriji besplatnog studiranja ne vrijede i za nasu rodjenu djecu? znas i da Srbija nije dala jednog dinara u obnovu porusenog Vukovara, da i dalje ne dozvoljava pristup vojnim arhivima u kojima se nalaze podaci o ispremjestanim masovnim grobnicama u Slavoniji (vezano za potragu obitelji za svojim nestalima), i da je na celu Srbije tip koji je aktivno podrzavao etnicki cistu RSK u Hrvatskoj? znas i ko je gradonacelnik Vukovara, cuo si za njega, znas da stize s dna populisticko-ustasoidne kace? znas i da je hrvatstvo (kao svjetonazor) ustolicilo pad Vukovara 1991. u epsku mitologiju nacije, odnosno tocno tamo gdje je srpstvo (kao nacionalni svjetonazor) smjestilo Boj na Kosovu 1389.? pa ako sve to znas, a trebao bi znati, jer mi djelujes kao inteligentan i obrazovan covjek, o cemu mi onda ovdje pricamo? o kolegama koji su pali s Marsa, pa se izbedace kad na ulici sretnu realnost?

 

zato treba isticati pozitivne primjere. negativni su normalni, negativni su institucionalno, i drzavotvorno, i nacionalno, i regionalno, ocekivani.

 

Jer - drzimo se pozitivnih primera...

Negativni su naravno - normalni.

Institucionalno, drzavotvorno, nacionalno i regionalno...

 

I, da te na kraju nesto zamolim: nemoj, molim te, da odgovaras na ovaj post, tu smo gde smo, PDF je istorija - siroko ti polje.

Mozda da otvoris topik pod naslovom Kako sam spasavao Jugoslaviju od namenskog, a?

Link to comment
  • 2 weeks later...
23 minutes ago, kipo said:

Ante Matkovic citam kao Ante Markovic, kontam ne moze biti.. 

:D 

Jebiga, ne moze.

Inace, 1 gospodin covek:

Eugen-Matkovic.jpg

Eugen Matkovic, najveci privatni (samostalni, nema AD, taj rad) brodovlasnik Kraljevine Jugoslavije.

Rodjen u Nerezinu,1884, umro u Londonu 1946...

Poceo sa 1 jedrenjakom, pa jos jednim, da bi 1938. godine imao 6 parobroda sa nekih 16,000 BRT...

Septembra 1941. Italijani su ga osudili na 15 godina robije.

Dok je robijao, tokom rata, strada 1942. Lina Matkovic, Ljubica Matkovic, Ante Matkovic, Nikolina Matkovic, Niko Matkovic...

Poslednji iz flote, Ivo Matkovic 1943...

A stanje 1934. prema spisima vlasti kako dolikuje...

 

Eugen-Matkovic-fleet.jpg

 

Eugen-Matkovic-pom-god-1932.jpg

 

Moracu da pogledam po kome je Ante Matkovic dobio ime: sudeci po imenima svih ostalih brodova, bice da se radi o clanovima porodice...

 

  • Hvala 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

Mosa-Pijade-02.jpg

 

Moša Pijade, za drustvo poznat kao Шики...

Beogradsko, dorcolsko dete, novinar, slikar, kazu talentovan, robijas, partizan...

Komunjara.

 

Mosa-Pijade-01.jpg

 

Pamtilo bi ga se po mnogo cemu, tek neka ostane da je setajuci se Parizom kao predsednik Savezne skupstine FNRJ, bez telohranitelja okolo, i razgledajuci prepune, luksuzne izloge prodavnica u Rue Saint-Honore, zastao pred jednim i rekao:

 

Neka, neka, doci ce i kod vas socijalizam...

 

Ili, da je komentarisuci izjavu gospodje Clare Boothe Luce, tadasnje ambasadorke SAD u rimu, inace supruge coveka po imenu Henry Luce, osnivaca i izdavaca  Time, Life, Fortune i Sports Illustrated magazine, cesto oznacavanog kao the most influential private citizen in the America, datu u jeku takozvane Trscanske krize, izjavu u kojoj kaze da bi, da se ona pita dala Trst i Istru Italiji, za novine domace i strane prokomentarisao:

 

Gospodja Luce moze Italijanima da daje ono cime licno raspolaze...

Link to comment

Dubrovnik, Nautika, 1928...

Polozen je ispit za kapetane duge plovidbe, postalo se Master Mariner, za Commander kako kome zapadne, mada, kazu, bilo je godina kada su ih na izlazu posle polozenog ispita cekali predstavnici brodovlasnika i vukli za rukav...

Posle zavrsene Nautike i nekoliko itekakvih godina sticanja iskustva, prakse...

Sve u svemu :nobles:, krem zapadnobalkanske trgovace mornarice...

 

Nautika-Dubrovnik-1928.jpg

 

Quote

Jukes was uncritically glad to have his captain at hand. It relieved him as though that man had, by simply coming on deck, taken most of the gale's weight upon his shoulders. Such is the prestige, the privilege, and the burden of command.

Captain MacWhirr could expect no relief of that sort from any one on earth. Such is the loneliness of command.

J. Conrad, Typhoon...

Edited by namenski
Link to comment

Strojarski-prirucnik-Bojan-Kraut.jpg(

 

Biblijatm (uglavnom masinskih) generacija koje su znale i umele da naprave nesto, od struga, preko glodalice do izracunatitm zupcanik i jos poprilcno toga s obzirom da se pametni Slovenac dosetio sta je potrebno ljudima koji su u opancima, a po nekad i bez njih ulazili u fabrike...

Majstoritm su svoj zamasceni primerak ponosno drzali na vidljivom mestu, inzenjeri, sve do duboko u 80-te, onako, malo stidljivo u fijokama...

Kulturni artefakat prvog reda, sa zasluzenim istaknutim mestom u bilo kom tehnickom muzeju, obaska i danas primer kako se - i pored i uprkos Internetu - da uraditi dobar profesionalni prirucnik...

I obaska sto se broja izdanja tice, nema ni ex-Yu ni Zapadnobalkanskog pisca moze meriti...

Kraut-Strojarski-Prirucnik.jpg

  • +1 2
Link to comment
  • 4 weeks later...
3 minutes ago, holden kolfild said:

ova zena ovde pripada>

 

latinka perovic (1933-2022)

 

hvala vam.

 

 

bio sam njen veliki stovatelj ali sramnu ulogu je imala davajuci podrsku milovom kartel rezimu.

to prevazilazi njenu borbu za modernu srbiju. 

to nije bilo neznanje.

veoma ruzna epizoda u njenom zivotu.

i nije jedina. tu je skoro sva ona antiratna ekipa kojom sam se ponosio.

david, biserko..

 

  • +1 1
Link to comment

ovde se moram sloziti sa @bradilko. zena je poslednjih godina bila domaca na crnogorskim televizijama. iskljucivo je gostovala u emisijama gde se trebalo bustovati crnogorstvo na racun srba i srbije.

zasto je to radila, ne znam?

 

u svakom slucaju neka joj je laka crna zemlja, a vreme ce izfiltrirati njeno delo.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...