Jump to content
IGNORED

Da li je trebalo stvarati Jugoslaviju, iz raznih perspektiva


Tribun_Populi

Recommended Posts

Da nije bilo neposredne italijanske opasnosti i savezničkog pritiska Pašić i Narodno veće ne bi do 1924. napravili državu. Toliko o idiličnim odnosima u startu.

Link to comment
  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    218

  • Tribun_Populi

    161

  • namenski

    77

  • Jovan Nenad

    72

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pa ja mislio da bi to gospodi istoričarima, ako se hladno i racionalno promisli, trebalo biti jasno na 1. Kad ono međutim, reklo bi se da između redova provejava nekakav žal za mlados'.

 

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Avaj, u onom članku koji je Slow citirao se vide delovi stenograma sa zasedanja odbora za izradu nacrta (Vidovdanskog) ustava, i sva pizma čak i Hrvata proponenata ujedinjenja kako su oni i u AU imali veći stepen autonomije od onoga što im se sada nudi.

 

I bili potpuno u pravu, sve ispod toga što su tamo imali je za njih bila degradacija i odmah razlog za nezadovoljstvo. Tako da nisi u pravu, problem s Hrvatima je postojao odmah, istog trenutka kad je 01.12.1918. u Beogradu Kralj proglasio ujedinjenje a delegacija Narodnog vijeća iz Zagreba se oglušila o federalistički naputak.

 

Civilizacijski jači i sa već ustanovljenim nekakvim državnim okvirom, Hrvati su bili daleko najozbiljniji problem za centralističke Srbe i u njihovim glavama produženu Srbiju do Triglava.

 

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

 

Aha, znači rasprava u odborou za pripremu ustava je veći problem od oružanih borbi?

 

Jel ti razumeš da se ustavni amandmani mogu prihvatiti i odbiti (to je taj razvoj o kome pričam) ali na sa VMRO-om i oficirima u Bugarskoj koji ih podržavaju možeš da se slikaš. Ti jednostavno polaziš od sumanute pretpostavke da su srpski političari mogli da rade samo tako kako su radili i pošto, jbg, niko drugi se ne uklapa u tu "viziju", onda je sve drugo nemoguće.  Again, da su napravili Veliku Srbiju, ponašali bi se verovatno isto tako, a problema bi bilo triput više. 

 

Jugoslavija je, bilo koja, po definiciji u stvari srpsko-hrvatska država. E to je ono što Pašić nije ili nije hteo da vidi (za razliku od nekih drugih, što znači da nije tačno da se samo o centralizovanoj državi razmatralo). Ono što pak se ovde predlaže umesto toga je 1 "skraćena" Jugoslavija bez Slovenije, severne Dalmacije i Hrvatske u užem smislu, ali koja bi bila funkcionalna "Srbija" ili Velika Srbija i u kojoj bi se na kraju svi nekako pomirili ili sa time da su Srbi ili da je normalno da Srbi budu večito dominantni. To je bajka. 

Link to comment

Pa ja mislio da bi to gospodi istoričarima, ako se hladno i racionalno promisli, trebalo biti jasno na 1. Kad ono međutim, reklo bi se da između redova provejava nekakav žal za mlados'.

 

"Manji problemi" nego u Makedoniji nije jednako "idilični". "Veći stepen" idetifikacije sa novom državom nije jednako "potpuna identifikacija".

 

Inače, kad sam bio "mlad", a to je bilo 90-tih, a ne 80-tih, ja sam razmišljao mnogo sličnije tebi. Ali, jbg, od tada je prošlo više desetina hiljada strana literature i dokumenata. 

Link to comment

 

 

Aha, znači rasprava u odborou za pripremu ustava je veći problem od oružanih borbi?

 

Jel ti razumeš da se ustavni amandmani mogu prihvatiti i odbiti (to je taj razvoj o kome pričam) ali na sa VMRO-om i oficirima u Bugarskoj koji ih podržavaju možeš da se slikaš. Ti jednostavno polaziš od sumanute pretpostavke da su srpski političari mogli da rade samo tako kako su radili i pošto, jbg, niko drugi se ne uklapa u tu "viziju", onda je sve drugo nemoguće. Again, da su napravili Veliku Srbiju, ponašali bi se verovatno isto tako, a problema bi bilo triput više.

 

Jugoslavija je, bilo koja, po definiciji u stvari srpsko-hrvatska država. E to je ono što Pašić nije ili nije hteo da vidi (za razliku od nekih drugih, što znači da nije tačno da se samo o centralizovanoj državi razmatralo). Ono što pak se ovde predlaže umesto toga je 1 "skraćena" Jugoslavija bez Slovenije, severne Dalmacije i Hrvatske u užem smislu, ali koja bi bila funkcionalna "Srbija" ili Velika Srbija i u kojoj bi se na kraju svi nekako pomirili ili sa time da su Srbi ili da je normalno da Srbi budu večito dominantni. To je bajka.

Ja i računam sa činjenicom da bi se ponašali isto tako. Ali da bi sa svom tom istošću mnogo lakše mogli da ishendluju ono što se dešavalo na jugu od onoga što se dešavalo na zapadu. Srbi jezik oružja razumeju odlično i fino su se tu snalazili, proklizavali su u XX veku uredno na terenu diplomatije i pravno-političkih ustrojstava. Ne bih da zvučim kao rahmetli Dobrica, ali Srbi su sve svoje ratne dobitke izgubili za zelenim stolom, a ne na bojnom polju.

 

Oko ostalog, koliko ti je poznat ustavni poredak post-frankovske Španije?

 

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

Link to comment

Ja i računam sa činjenicom da bi se ponašali isto tako. Ali da bi sa svom tom istošću mnogo lakše mogli da ishendluju ono što se dešavalo na jugu od onoga što se dešavalo na zapadu. Srbi jezik oružja razumeju odlično i fino su se tu snalazili, proklizavali su u XX veku uredno na terenu diplomatije i pravno-političkih ustrojstava. Ne bih da zvučim kao rahmetli Dobrica, ali Srbi su sve svoje ratne dobitke izgubili za zelenim stolom, a ne na bojnom polju.

 

 

 

Jaoooo Tribune..."U tuđem veku". "Dobitnici u ratu, gubitnici u miru". Ok, dosta je za danas. 

Link to comment

 

Jugoslavija je, bilo koja, po definiciji u stvari srpsko-hrvatska država. E to je ono što Pašić nije ili nije hteo da vidi (za razliku od nekih drugih, što znači da nije tačno da se samo o centralizovanoj državi razmatralo). Ono što pak se ovde predlaže umesto toga je 1 "skraćena" Jugoslavija bez Slovenije, severne Dalmacije i Hrvatske u užem smislu, ali koja bi bila funkcionalna "Srbija" ili Velika Srbija i u kojoj bi se na kraju svi nekako pomirili ili sa time da su Srbi ili da je normalno da Srbi budu večito dominantni. To je bajka. 

 

Najveća bajka je, dokazano, demokratska Jugoslavija.

 

A nije da i ta srpsko-hrvatska država bi bila bolja po ostale narode od Srbije. Videti pod - Cvetković-Maček sporazum, zapravo jedini pravi primer 'demokratskog dogovora' dva 'stožerna' naroda.

 

Govoreći o bajkama i megalomaniji, nema veće od one da je srpskom vojniku mesto u Koruškoj i da Beograd sve političke resurse treba usmeriti na rešavanje statusa 1 Rijeke. Barem da je protivteža bio neki zajednički srpsko-hrvatski angažman u Makedoniji, al sutra malo.

Link to comment

Jaoooo Tribune..."U tuđem veku". "Dobitnici u ratu, gubitnici u miru". Ok, dosta je za danas.

Pa joj brate, mislim nikako ne mogu da se složim sa varijantom da kad napišem kako Srbi numeju (a dokazano numeju) da urede višeetničku državu kako valja, ti kažeš nije da numeju nego neće, bilo je i drugačijih mišljenja. Ono, bio i neki Saša Janković pa dobio 15% na izborima, kraj. Toliko smo sposobni.

 

Uzgred, post-frankovsku Španiju pominjem često, a vidim da je uzimana kao reper za poređenje s unutrašnjim uređenjem prve Jugoslavije, pa da pojasnim: španski ustav iz 1978. razlikuje regione i „nacionalnosti“ tj. regione koji imaju karakter etničke teritorijalne autonomije (Baskija, Katalonija). Svi su oni Španci, ali neki malo više, neki malo manje. Eto toliko.

Link to comment

Najveća bajka je, dokazano, demokratska Jugoslavija.

 

A nije da i ta srpsko-hrvatska država bi bila bolja po ostale narode od Srbije. Videti pod - Cvetković-Maček sporazum, zapravo jedini pravi primer 'demokratskog dogovora' dva 'stožerna' naroda.

 

Govoreći o bajkama i megalomaniji, nema veće od one da je srpskom vojniku mesto u Koruškoj i da Beograd sve političke resurse treba usmeriti na rešavanje statusa 1 Rijeke. Barem da je protivteža bio neki zajednički srpsko-hrvatski angažman u Makedoniji, al sutra malo.

 

Da, zato sm spucali stotine miliona na rešavanje statusa oblasti Mati i manastira Sv. Naum kod Ohrida. To je ispalo super. 

Link to comment

Pa joj brate, mislim nikako ne mogu da se složim sa varijantom da kad napišem kako Srbi numeju (a dokazano numeju) da urede višeetničku državu kako valja, ti kažeš nije da numeju nego neće, bilo je i drugačijih mišljenja. Ono, bio i neki Saša Janković pa dobio 15% na izborima, kraj. Toliko smo sposobni.

 

Uzgred, post-frankovsku Španiju pominjem često, a vidim da je uzimana kao reper za poređenje s unutrašnjim uređenjem prve Jugoslavije, pa da pojasnim: španski ustav iz 1978. razlikuje regione i „nacionalnosti“ tj. regione koji imaju karakter etničke teritorijalne autonomije (Baskija, Katalonija). Svi su oni Španci, ali neki malo više, neki malo manje. Eto toliko.

 

Samo što Saša Janković nikada nije bio ni blizu tome da bude 1 predsednik vlade. 

 

Inače, to kad Španija bude bila geopolitički između Rusije, Zapada i Turske i kad bude imala 3 konfesije onda možemo da se poredimo. 

Link to comment

 

 

Samo što Saša Janković nikada nije bio ni blizu tome da bude 1 predsednik vlade.

 

Inače, to kad Španija bude bila geopolitički između Rusije, Zapada i Turske i kad bude imala 3 konfesije onda možemo da se poredimo.

Pa ni Protić i Pižon da im se uvaže predlozi, očigledno. Svejedno su i ovaj prvi i ovi drugi imali neku šansu i probali da je iskoriste. Nedostajala je „samo“ podrška u datom momentu relevantne većine. Ako nemaš problem s demokratijom kao oblikom vladavine, to bi trebalo da bude dosta pa da zaključimo raspravu na tu temu.

 

Španiju pominjem samo kao model asimetrične devolucije/regionalizacije, da se uvaže posebnosti a ne rastoči država, striktno u smislu ustavno-administrativno-pravnog državnog inženjeringa. Dakle, uz stabilan međunarodno-bezbednosni okvir moguće je itekako. Tamo jeste da nema tri konfesije, ali ima tri jezika, pa opet šljaka.

Link to comment

Pa ni Protić i Pižon da im se uvaže predlozi, očigledno. Svejedno su i ovaj prvi i ovi drugi imali neku šansu i probali da je iskoriste. Nedostajala je „samo“ podrška u datom momentu relevantne većine. Ako nemaš problem s demokratijom kao oblikom vladavine, to bi trebalo da bude dosta pa da zaključimo raspravu na tu temu.

 

Španiju pominjem samo kao model asimetrične devolucije/regionalizacije, da se uvaže posebnosti a ne rastoči država, striktno u smislu ustavno-administrativno-pravnog državnog inženjeringa. Dakle, uz stabilan međunarodno-bezbednosni okvir moguće je itekako. Tamo jeste da nema tri konfesije, ali ima tri jezika, pa opet šljaka.

 

Nemam ja problem s demokratijom, nego je Pašić imao kad je doneo ustav bez kvalifikovane većine. 

 

Bold - lol

Link to comment

Nemam ja problem s demokratijom, nego je Pašić imao kad je doneo ustav bez kvalifikovane većine.

 

Bold - lol

Ostavi Pašića, pričamo o Protiću, njega prvi Pašić i većina u skupštini ne bi podržali iako je njihov. Dakle, ono što je odmah trebalo da se uradi Srbi nisu hteli da urade, da bi 1939. kad je došao nož do kosti uradili i više od toga. Dakle, numeju.

 

Ne vidim gde je bold i na šta je lol, kucam s mobilnog, na TTu bold ne izlazi.

Link to comment

Ostavi Pašića, pričamo o Protiću, njega prvi Pašić i većina u skupštini ne bi podržali iako je njihov. Dakle, ono što je odmah trebalo da se uradi Srbi nisu hteli da urade, da bi 1939. kad je došao nož do kosti uradili i više od toga. Dakle, numeju.

 

Ne vidim gde je bold i na šta je lol, kucam s mobilnog, na TTu bold ne izlazi.

 

Bold je na "stabilan međunarodno-bezbednosni okvir" Šališ se. Imaš već dovoljno godina da ti bude jasno da to ovde ne postoji. Usput porediš državu koja ima svuda okolo more i Pirineje i jednog nebitnog suseda, sa državom koja ima posle Nemačke najviše suseda u Evropi (imala bi i takva tada). Plus ono sve ostalo što sam gore pomenuo (konfesije, geopolitički položaj, itd). Neuporedivo. 

 

Nisam ja pomenuo Pašića prvi, nego ti "demokratiju". Sad samo ostaje da zaključiš da Srbi ni u demokratiju numeju. Pa, mislim, ok, i to je neki zaključak.

Link to comment

 

 

Bold je na "stabilan međunarodno-bezbednosni okvir" Šališ se. Imaš već dovoljno godina da ti bude jasno da to ovde ne postoji. Usput porediš državu koja ima svuda okolo more i Pirineje i jednog nebitnog suseda, sa državom koja ima posle Nemačke najviše suseda u Evropi (imala bi i takva tada). Plus ono sve ostalo što sam gore pomenuo (konfesije, geopolitički položaj, itd). Neuporedivo.

 

Nisam ja pomenuo Pašića prvi, nego ti "demokratiju". Sad samo ostaje da zaključiš da Srbi ni u demokratiju numeju. Pa, mislim, ok, i to je neki zaključak.

Stabilan bezbednosni okvir je šbb kbb takva neka Srbija u NATO. Turska na nju invaziju ne bi izvršila sigurno, ostali ne bi bili sposobni, a da pri tom ne izazovu WWIII. Igra bi, dakle, bila unutrašnja a to je način da je ne bude. Pri svemu tome, imaš granice i ostvaren istorijski cilj tj. Srbe u jednoj državi, pa možeš da se posvetiš svom snagom nekim drugim pitanjima.

 

Ovo drugo, ne, pominjao sam Protića kao protagonistu Vajmarske Jugoslavije. Čovek za to nije imao podršku ni u sopstvenoj stranci, nema to veze s demokratijom per se.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...