Jump to content
IGNORED

Da li je trebalo stvarati Jugoslaviju, iz raznih perspektiva


Tribun_Populi

Recommended Posts

Prvo, ja vidim razliku, drugo ako si ti u pravu pa razlike nema, onda bi pukla bilo kakva tvorevina iz 1918. Mislim, bilo kakva tvorevina koja je 1918 bila realna da se napravi.

A što ne bi bilo realno da se napravi? Koji su to realan izbor imali Hrvati 1918; mislim realniji od Jugoslavije, a za njih bolji? Da im trećinu teritorija proguta Srbija, drugu trećinu Italija a trećina da ostane njima? Slovenci slično, samo bez Srbije.

 

Što se tiče nepostojanja decentralizacije i srpske neumešnosti u tom pogledu (koja traje do danas btw), ta je država toliko i potrajala, dok nisu naišli prvi jači a adekvatniji bračno-koalicioni partneri, kad je i pukla ko zvečka.

Link to comment
  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    218

  • Tribun_Populi

    161

  • namenski

    77

  • Jovan Nenad

    72

Top Posters In This Topic

Posted Images

A što ne bi bilo realno da se napravi? Koji su to realan izbor imali Hrvati 1918; mislim realniji od Jugoslavije, a za njih bolji? Da im trećinu teritorija proguta Srbija, drugu trećinu Italija a trećina da ostane njima? Slovenci slično, samo bez Srbije.

 

Što se tiče nepostojanja decentralizacije i srpske neumešnosti u tom pogledu (koja traje do danas btw), ta je država toliko i potrajala, dok nisu naišli prvi jači a adekvatniji bračno-koalicioni partneri, kad je i pukla ko zvečka.

 

Nisi me razumeo. Napisao sam da bi na tom planu onda pukla bilo kakva drzava koja bi bila realna da nastane. Nije realno tj, niko pre svega u Srbiji ne bi crtao 1918 neke republikosrpscijanske granice 1918 i niko se pod milim bogom ne bi odricao kosova i makedonije. 

 

Druga Jugoslavija je druga prica, to nije ono o cemu pisem. 

Link to comment

Nisi me razumeo. Napisao sam da bi na tom planu onda pukla bilo kakva drzava koja bi bila realna da nastane. Nije realno tj, niko pre svega u Srbiji ne bi crtao 1918 neke republikosrpscijanske granice 1918 i niko se pod milim bogom ne bi odricao kosova i makedonije.

 

Druga Jugoslavija je druga prica, to nije ono o cemu pisem.

Ma ja i ne mislim da bi se iko odricao Kosova i Makedonije u kojem god bilo slučaju, a mislim pak s druge strane da ostali -izmi sem hrvatskog nisu imali dovoljnu snagu da takvu državu uruše u toj meri.
Link to comment

Ma ja i ne mislim da bi se iko odricao Kosova i Makedonije u kojem god bilo slučaju, a mislim pak s druge strane da ostali -izmi sem hrvatskog nisu imali dovoljnu snagu da takvu državu uruše u toj meri.

 

Aman, ne razumem te ni kao čoveka ni kao južnjaka :D O kakvoj Hrvatskoj mi sve vreme pričaš, pa kad je napravljena ta država ljude (iako su Srbi, jelte) su u Makedoniji i na Kosovu ubijali ohoho. Tu se rat de facto nije ni bio završio. Ogroman broj ljudi u MK i na Kosovu (pa i u Raškoj donekle) je tu vlast doživlajvao kao okupacionu. U Dalmaciji ili, lupam, Slavoniji recimo nema govora o tome. Procenat je neuporediv. 

Edited by MancMellow
Link to comment

 

 

Aman, ne razumem te ni kao čoveka ni kao južnjaka :D O kakvoj Hrvatskoj mi sve vreme pričaš, pa kad je napravljena ta država ljude (iako su Srbi, jelte) su u Makedoniji i na Kosovu ubijali ohoho. Ogroman broj ljudi u MK i na Kosovu (pa i u Raškoj donekle) je tu vlast doživlajvao kao okupacionu. U Dalmaciji ili, lupam, Slavoniji recimo nema govora o tome. Procenat je neuporediv.

Na Kosovu su svaku netursku/nealbansku vlast posle 1912. godine doživljavali kao okupacionu. U Makedoniji je sve to podgrevala Bugarska odn. paradržava VMRO. Nije da nije imala podršku dela lokalnog stanovništva ali, proprati kako su izgledale turbulencije posle WWII u tranzitu s šire bugarske na etnomakedonsku priču - partizani su pobili petstotinak bugaraša i to je to. To (autonomija za MK) bi se posle WWII svakako desilo (pod pritiskom Engleza) sve i da je Makedonija bila u Srbiji.

Link to comment

Na Kosovu su svaku netursku/nealbansku vlast posle 1912. godine doživljavali kao okupacionu. U Makedoniji je sve to podgrevala Bugarska odn. paradržava VMRO. Nije da nije imala podršku dela lokalnog stanovništva ali, proprati kako su izgledale turbulencije posle WWII u tranzitu s šire bugarske na etnomakedonsku priču - partizani su pobili petstotinak bugaraša i to je to. To (autonomija za MK) bi se posle WWII svakako desilo (pod pritiskom Engleza) sve i da je Makedonija bila u Srbiji.

 

Vidi, ne moze znak jednakosti izmedju turske i albanske vlasti u to vreme Prvog balkanskog rata. To sto je Albancima bliza turska nego srpska vlast na Kosovu je druga prica.

 

Takodje, ne bih stavio sve karte na pricu da je bugarska vlada zemljoradnika (BZNS) Stambolijskog podgrevala haos u Makedoniji, to je vise delo lokalne ekipice predvodjene Aleksandrovom, Protogerovom, Caulevom i drugima koji obnavljaju rad VMRO i koji su ucestvovali u likvidaciji tog istog premijera, jer je 1923. potpisao sporazum sa Jugoslavijom. VMRO pre svega ima podrsku nekih vojnih krugova u to vreme koji uglavnom deluju neformalno. Uiopste, prica o delovanju VMRO izmedju dva rata ( i u Jugoslaviji i u Bugarskoj) je vrlo kompleksna i ne trpi jednostavne paralele u bilo kom smislu, posebno sto su i sami protagonisti menjali (nacionalne i ideoloske) pozicije, prestrojavali se i medjusobno istrebljivali, sto zbog frakcijskih borbi sto zbog upliva raznih drzava i njihovih sluzbi.

 

Mislim, i Vanco Mihajlov se preko makedonske desnice ubacuje kao "nacionalni delatnik", sta reci o ostalima onda.

Edited by Toni Sumaher
Link to comment

Ma to Tribun meni hoće da kaže da su to "ekstremisti", da stanovništvo, onako generalno uzev, nije bilo tako neprijateljski nastrojeno. Stanovništvu je generalno ćutalo i trpelo, ali nema govora da su vlast doživljavali na početku (a o tome pričamo) kao više svoju nego average Josip u Splitu ili Osijeku. 

Edited by MancMellow
Link to comment

Ma da, ljudi misle da bi Nejugoslavija™ lakse disala sa nacionalnim problemima na jugu jer smo pre svega resili Hrvate, a bilo bi tu jos vecih problema.

 

Stanje na Kosovu i u Makedoniji bilo je lose. I dok si na Kosovu mogao preko sefova fisova kintom da odrzavas neki mir, u Makedoniji je bilo problema na dnevnom nivou.

Edited by Toni Sumaher
Link to comment

Pa ja lepo rekoh paradržava VMRO jer su oni to i bili dvadesetih naročito u zapadnoj Bugarskoj/„pirinskoj Makedoniji“, nešto poput UÇK na Kosovu 1997-99, ubirali sopstveni porez, zlostavljali civilno stanovništvo i odjebavali državu na svakom koraku.

 

Da Manč, ja svakako mislim da su i Kosovo i Makedonija bili manji problem koji bi se mogao kontrolisati, rekao sam to više puta, kažem i opet. Za poređenje, dovoljno je ponašanje Hrvata u toku i posle WWII i Makedonaca u toku i posle WWII. Pošto sam duboko ubeđen da bi autonomija za MK bilo nešto što bi se nužno dogodilo posle rata u kojem god scenariju, ponašanje Makedonaca mi daje za pravo da ustvrdim kako je to u odnosu na Hrvate bio mnogo benigniji problem.

 

Što se Albanaca tiče, to bi ostalo da visi ali to je nešto što je svejedno postojalo i postojalo bi uvek.

 

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

Link to comment

Da Manč, ja svakako mislim da su i Kosovo i Makedonija bili manji problem koji bi se mogao kontrolisati, rekao sam to više puta, kažem i opet. Za poređenje, dovoljno je ponašanje Hrvata u toku i posle WWII i Makedonaca u toku i posle WWII. Pošto sam duboko ubeđen da bi autonomija za MK bilo nešto što bi se nužno dogodilo posle rata u kojem god scenariju, ponašanje Makedonaca mi daje za pravo da ustvrdim kako

je to u odnosu na Hrvate bio mnogo benigniji problem.

 

Oh, ali to nije bila tema. Tema je bila kako bi to izgledalo da smo I Makedonce I muslimane/Bošnjake I Hrvate (u Dalmaciji i delu Slavonije) pokušavali da "prevedemo"/"podvedemo" pod Srbe I Crnu Goru samo priključimo Srbiji, a ne SHS-u. Izgledalo bi užasno tj gore nego ovako. 

 

I kad je reč o stanju u Makedoniji to nije valjalo odmah, momentalno. Situacija sa Hrvatima ima svoj 1 razvoj. 

Edited by MancMellow
Link to comment

Oh, ali to nije bila tema. Tema je bila kako bi to izgledalo da smo I Makedonce I muslimane/Bošnjake I Hrvate (u Dalmaciji i delu Slavonije) pokušavali da "prevedemo"/"podvedemo" pod Srbe I Crnu Goru samo priključimo Srbiji, a ne SHS-u. Izgledalo bi užasno tj gore nego ovako.

 

I kad je reč o stanju u Makedoniji to nije valjalo odmah, momentalno. Situacija sa Hrvatima ima svoj 1 razvoj.

Pa dobro, ti kažeš da bi bilo užasno gore, ja pak mislim da ne bi. Tj. bilo bi sigurno za mnoge užasno jer bi se radile verovatno kolektivne razmene stanovništva kao što su radili svi naši balkanski susedi u to doba, ali između toga i metka/noža je velika razlika u kvalitativnom smislu, te preteže u korist prvog.

 

Tad je za to bio trenutak, devedesetih kad je Milošević pokušavao da to ugovara nije.

Link to comment

Pa dobro, ti kažeš da bi bilo užasno gore, ja pak mislim da ne bi. Tj. bilo bi sigurno za mnoge užasno jer bi se radile verovatno kolektivne razmene stanovništva kao što su radili svi naši balkanski susedi u to doba, ali između toga i metka/noža je velika razlika u kvalitativnom smislu, te preteže u korist prvog.

 

Tad je za to bio trenutak, devedesetih kad je Milošević pokušavao da to ugovara nije.

 

Naravno, svako ima pravo na mišljenje

Link to comment

Oh, ali to nije bila tema. Tema je bila kako bi to izgledalo da smo I Makedonce I muslimane/Bošnjake I Hrvate (u Dalmaciji i delu Slavonije) pokušavali da "prevedemo"/"podvedemo" pod Srbe I Crnu Goru samo priključimo Srbiji, a ne SHS-u. Izgledalo bi užasno tj gore nego ovako. 

 

I kad je reč o stanju u Makedoniji to nije valjalo odmah, momentalno. Situacija sa Hrvatima ima svoj 1 razvoj. 

 

 

...koji nije otpočet hrvatskom plebiscitarnom podrškom pridruženju.

 

 

P.S. nije baš tema kako Albance i Bošnjake prevesti u Srbe. Već kako lakše 1 takvu državu napraviti funkcionalnom sa ipak većinskim srpskim narodom.

Oko prevođenja - pa, nije ništa lakše bilo ni Hrvate prevesti u Jugoslovene.

Link to comment

...koji nije otpočet hrvatskom plebiscitarnom podrškom pridruženju.

 

 

P.S. nije baš tema kako Albance i Bošnjake prevesti u Srbe. Već kako lakše 1 takvu državu napraviti funkcionalnom sa ipak većinskim srpskim narodom.

Oko prevođenja - pa, nije ništa lakše bilo ni Hrvate prevesti u Jugoslovene.

 

Pa u početku nije ni trebalo. Bila je to država Srba / Hrvata / Slovenaca. Ime nije nestalo. Ali je, naravno, pridev bio "jugoslovenski", što je taman bilo dovoljno za bošnjačke musimane, a nije baš da potpuno nije radio pos'o i u Makedoniji i čak Bugarskoj. 

Link to comment

Avaj, u onom članku koji je Slow citirao se vide delovi stenograma sa zasedanja odbora za izradu nacrta (Vidovdanskog) ustava, i sva pizma čak i Hrvata proponenata ujedinjenja kako su oni i u AU imali veći stepen autonomije od onoga što im se sada nudi.

 

I bili potpuno u pravu, sve ispod toga što su tamo imali je za njih bila degradacija i odmah razlog za nezadovoljstvo. Tako da nisi u pravu, problem s Hrvatima je postojao odmah, istog trenutka kad je 01.12.1918. u Beogradu Kralj proglasio ujedinjenje a delegacija Narodnog vijeća iz Zagreba se oglušila o federalistički naputak.

 

Civilizacijski jači i sa već ustanovljenim nekakvim državnim okvirom, Hrvati su bili daleko najozbiljniji problem za centralističke Srbe i u njihovim glavama produženu Srbiju do Triglava.

 

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...