Jump to content
IGNORED

Grčka an ženeral


Musharaf

Recommended Posts

Vidljivost je na površini manja od metar, što je jako neobično. Znate li zbog čega je tako? Kakva je uopšte to podloga koja daje tu specifičnu boju?
more rastvara krečnjačke stene na obali i to je razlog neverovatnog plavetnila i eventualne zamućenosti. kada more miruje voda je besprekorno čista, kada je u talasima - jednako je čista ali ima primese emulgovanog belog krečnjaka, što posebno na katsikiju ume da stvori osećaj kupanja u mleku :wub:plivanje je super-bezbedno jer je dno takođe prekriveno krečnjakom nekoliko desetina metara od obale, što znači da nema morskog biljnog sveta na zapadu (gnjurci, sorry) = nema hrane za kojekakve živuljke, nema ni meduza.
Link to comment

gazzo, hvala ti na ovim predlozima za janjetinu i spavanje. Moram ti reći da mi to sve deluje zanimljivo, uz dodatak da smo ipak više za varijantu da već prvog dana putovanja uđemo u Grčku, kako bismo sutradan imali manje do finalne destinacije. Problem je u tome što, kao i svako putovanje, imamo samo jedan odlazak, i samo jedan povratak. :D Tako da će biti jako teško u tom smislu pomiriti Solun, Metsovo, Kastoriju, Ohrid, jagnjetinu u Makedoniji. Postoji neka varijanta da u povratku prespavamo u Kastoriji, pa onda sledeću noć da prespavamo na Ohridu, i da malo odužimo povratak kući, ali to sve zavisi od novaca.

Link to comment
Evo jednog linka, gde možete videti kako (prosečan ?) Grk vidi listu 50 najlepših plaža u svojoj zemlji, ilustrovano odličnim fotografijama, pretpostavljam da ih je lično uslikao. U svakom slučaju, ne deluju fotošopirano i doterivano. http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=567187Imam tu sreću da sam samo 1 odlaskom u Grčku i 10dnevnim boravkom, video 8 plaža sa liste, uključujući i onu najbolje rangiranu. Ako smem da zanovetam - moram reći da bih Peroulades i Kanal ljubavi na Krfu izbacio sa liste, ili bi ih barem naveo posle Valtosa u Pargi ili Antipaksosa.Vidim i da fali Skiatos. Isto tako i plaže sa zapadne strane Krfa.Inače, još 4 dana do paljenja motora, malo me hvata neuroza........
Hvala za link!Sto se tice Skiatosa ne da fali nego...Posebno "divljakushe" na severnoj strani ostrva.Ko je bio tamo i iznajmio rent a car zna o cemu pricam.Lalaria je van konkurencije. Edited by BlackGeorge
Link to comment
  • 3 weeks later...

Da i ja prijavim svoju Grčku s početka avgusta. Tri dana na Skiatosu, potom spuštanje na jug, do Lavria, gde smo iznajmili jedrilicu na nedelju dana. U subotu veče smo krenuli iz Lavria, i noću prejedrili do Porosa. Noć, jak vetar pod nezgodnim uglom, visoki talasi, ne preterano iskusan skiper - sve u svemu vrlo zanimljivo prvo jedriličarsko iskustvo za mene. Ostalo vreme smo jedrili uglavnom danju, a noći provodili usidreni po lukama i uvalama. Ruta je išla preko Ermionija, Dokosa, Porto Helija, Fokianosa, Kiparisija, Gerakasa, do Monemvasije. Odatle smo maratonski zapucali do Kitnosa (15 sati neprestane plovidbe, opet uz jak vetar i visoke talase), i sledećeg dana se vratili u Lavrio.Mešovito društvo - ukupno nas osmoro, od čega šestoro Srba i dva Grka (od kojih jedan ima dozvolu, pa nismo morali da plaćamo skipera posebno). Za divno čudo, iako nas je osmoro bilo nedelju dana stisnuto na malom prostoru koji Bavaria može da ponudi, ljudi su se sasvim dobro skapirali, tako da nije bilo nesuglasica vrednih pomena. Izuzev malo oko ronjenja, pošto smo samo nas četvoro išli i da bi ronili. Loša kombinacija, posebno na brodu bez kompresora. Na zarone definitivno treba ići planski, u društvu sastavljenom kompletno od ronilaca. Ovako smo mi završili sa svega dva zarona. Prvi put smo napunili boce na Porosu (odličan mali ronilački klub sa dobrim kompresorom i cenama nižim od uobičajenih), ali pošto se skiperu žurilo nismo uspeli da isprobamo preporučena mesta, već smo prvi put zaronili na Dokosu... i smorili se totalno. Pesak i trava. <_< Drugi put smo boce punili u Porto Heliju... gde cene nisu bile niske, ali je zato kompresor bio krš, pa smo čekali preko dva sata da se boce napune. Zaron smo napravili u zalivu Fokianos - tu je već bio ok teren, ali na žalost nije bilo naročito zanimljivog živog sveta za videti pod vodom. Zato je tu naša jedrilica bila vrlo zanimljiva rojevima osa koje su nasrtale u nezamislivim broju! Počinje sa desetak dosadnih osica... a onda ih odjednom navaljuje na stotine, lete svuda oko nas, žene vrište, spasavamo se skakanjem u vodu... scena dostojna horor filma! Noć nas je spasila - sa sumrakom su se i ose povukle. Ali su zato ranom zorom nasrnule na nas još žešće, pa smo podvili rep i kukavički pobegli glavom bez obzira. Samo jedrenje je bilo fenomenalno. Sunce, vetar, lepo društvo... uživanje. Nekoliko puta smo nailazili na jata delfina (rado su prilazili, plivali i igrali se oko jedrilice - prizor za pamćenje!), videli nekoliko velikih raža i kornjača... Išli smo isključivo na jedra do pola puta između Monemvasije i Kitnosa, kada smo se predali i uključili motore - što zbog nepovoljnog vetra, što zbog žurbe. Uveče obilazili taverne, isprobavali grčku kuhinju, ljuštili uzo i cipuro... Sve u svemu... sasvim dobro letovanje. :)edit: slovne greške

Edited by Al-Khwarizmi
Link to comment

Još malo o par lakonijskih mesta koje smo posetili...Gerakas (Γέρακας, "soko" na grčkom) je mala luka i živopisno ribarsko selo u podnožju Parnasosa. Nekoliko mesta u Grčkoj nosi isto ime, pa će tako npr. Wikipedia izbaciti grad na Atici, blizu Atine. Ali ovaj peloponeski Gerakas je mnogo manji i malo šta se o njemu može naći na netu. Ljudi zanimljivi, očigledno ne toliko navikli na turiste kao u poznatijim letovalištima. Na brdu iznad grada se nalazi utvrđenje još iz Mikenskog perioda, koje su koristili i dograđivali Spartanci, kasnije Rimljani... na nekoliko sačuvanih zidova se lako prepoznaje vizantijski stil. Na stenama sa obe strane ulaza u zaliv se vide veliki otvori za masivne gvozdene lance koje su Grci i Vizantinci nekada imali običaj da koriste kao zaštitu od neprijateljskih brodova. I to prilično uspešno (npr. pri osvajanju Konstantinopolja, Turci su dugo zasipali topovskim salvama jedan takav lanac koji je zatvarao ulaz u Zlatni rog, ali nisu uspeli da ga probiju... na kraju su ga zaobišli tako što su brodove pomoću nauljenih balvana kopnom prevukli u zaliv).Monemvasia (Μονεμβασία, "jedan ulaz" na grčkom) leži nešto južnije, i mnogo je poznatija. Sastoji se od prelepog gradića opasanog zidinama, i tvrđave na brdu iznad, osnovanih u 6 veku n.e. monemvasia5ofdm6.jpgGrad i tvrđava se nalaze na upečatljivom poluostrvu, do kog vodi samo jedan uzak kopneni prilaz:monemvasia02.jpgmonemvasia.jpgBrdom iznad grada dominira Aja Sofija, vizantijska crkva iz 12. veka:AgiaSofiaMonemvasia.jpgViše informacija i slika Monemvasije se može naći ovde.

Edited by Al-Khwarizmi
Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

bio sam sad PONOVO u stalidi/hersonissosu,,, svratio do malie u rentakar (koji drži naš čo'ek) i video real-estate agenciju sa NEVEROOOVATNIIM ponudama.toliko mi se mozak raspametio da sam rešio da napravim tamte za kukuriku kombinaciju da kupim stančić u mestašcetu sissi, 5 minuta od maljeelem, pošto je ovo topic ljubitelja nam grčke postujem link ka apartmentu na koji se meračim. btw, IMA sea view, a peščana plaža je 600m na desno :Pewo linak, pa mi dajte komentarehttp://www.giakoumakis.gr/creteproperty/en...port_id_103.htm

Link to comment

inače, najbitniju vam stvar nisam rekao,,, sissi je mestašce sa lepom marinom koja zalazi dublje u kopno, a ovi apartmani gledaju direkt na marinu, i nalazi se na 5min od malia-e, i 15 min od hersonissosa. ag. nikolaos je 20km iliti 20min opuštene vožnje. aerodrom u irakliu je na 42-3km od apartmana... dve plaže u okolinu su ok, ali nisu ništa posebno u odnosu na onu u stalidi, ona je ludilo,,, neko je pre mene na ovom topiku primetio da su plaže u hersonissosu dno dna, kao što jesu, i svi daju evro za autobusku kartu 3 stanice do stalide.uglavnom, malo mestašce, da se odmoriš, prava uvala ne tako daleko od pijanih engleza koji bauljaju po ulicama malie, ali sasvim izolovano. kolima koja nameravam da kupim dole, može se stići gde god pa i do chanie i retimna. odlazak za vikend i ag. nikolaos je must, a za veću nuždu iraklio kolima je cca 30min vožnje

Link to comment
  • 2 months later...

ljudi pomagajte u malom problemu.gledam gde bih u junu na tri nedelje u grcku, a nisam rad da placam previse. varijante preko nemackih agencija nisu bas najpovoljnije pa sam krenuo u samostalno istrazivanje. opcija je let do atine i onda dalje, bilo busom, trajektom (do max 4-5 sati) ili avionom na neko od ostrva.sto se tice aviona tu je stvar jasna. odrediste milos. za mene najzeljenija destinacija, ali postoje minimalna razmimoilazenja u upravnom odboru jer milos ne nudi previse vanplaznog sadrzaja. opcija otvorena.trajektom su dovoljno blizu andros, kea, poros, aegina, hydra sto nam nije bas nesto ni povoljno sto se tice satnice, niti nam je nesto posebno zanimljivo.busom je opcija peloponez (nafplia, tolo) gde ima svasta da se vidi, ali jednostavno ne poznajem teren. znam da je tolo jedno od centralnih turistickih mesta, figurisu i ermioni, mozda i neko mesto u korintskom zalivu.ima li neko iskustva sa tim delovima peloponeza?

Link to comment
da li si razmišljao o odlasku u grčku preko srpskih agencija? Dovoljno je da na forumu gde si aktivan :) pokupiš preporuke o smeštaju koji će biti doboljno dobar i proveren, a opet povoljniji od onog koji nude nemačke agencije, a da sam organizuješ prevoz.što se tiče lokacija, ljudi hvale one plaže kod Volosa, na egejskom moru (ne u zalivu, naravno). Tu je i onaj izvor one brendirane vode, u planinama.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...