Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

Ovako kako si formulisao pitanje, odgovor je jasan: postovanje moci gospodina poreznika, koji ako ne platis moze da ti se usere u zivot. Nigde i nikad u istoriji niko nije dosao da se zali da mu je poreznik uzeo malo. Da je jedina sankcija to sto ce komsije misliti da nisi dobar drugar, sumnjam da bi iko, ukljucujuci i tebe, platio vise od 0.

 

Nije se taj moj post odnosio na to, ali kad si vec pitao...

 

Ne, ono što hoću da kažem je da je plaćanje poreza poštovanje moći države. Iz svesti da i "ja" od toga imam koristi i da je ta "moć" i "moja". 

Link to comment
  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    485

  • Luther

    345

  • Prospero

    230

  • Lord Protector

    215

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ne, rekoh ti da sam proceniš. Političari nisu mašine koji funkcionišu izvan društvene svesti, ideologija, shvatanje sebe i drugog, zajednice u kojoj deluju. Proceni sam koliko (i odakle) razumevanje šta si i ko si ima veze sa onim što znaš o prošlom sebi. Dnevnopolitička okorištavanja ovim i onim su drugo. 

Niko nije sporio te stoletne procese. Ono na sta sam mislio je mogucnost samog istoricara da svesno gadja odredjen rezultat svojih akcija. Meni deluje da, sem ako su istovremeno politicari i sl., oni vise mogu da pruze output, a kuda ce taj output odvesti drustvo ne mogu ni da sanjaju.

Link to comment

Ne, ono što hoću da kažem je da je plaćanje poreza poštovanje moći države. Iz svesti da i "ja" od toga imam koristi i da je ta "moć" i "moja". 

Odlično objašnjeno zašto je Srbija ne-društvo i ne-država baš kroz ovu rečenicu...

 

Niko nema osećaj da plaćanjem poreza ima neku moć, jer, jbg nema... Zato Švjacarac ili Norvežanin ima taj osećaj i hoće da plati porez i kupi lokalno, ali skuplje...

 

A razlog tome je elita...

Link to comment

Ne, ono što hoću da kažem je da je plaćanje poreza poštovanje moći države. Iz svesti da i "ja" od toga imam koristi i da je ta "moć" i "moja". 

 

Cekaj, da ti drzava ostavi slobodu da raspolazes tim delom koji ti automatski uzima, i da ne postoji nikakva sankcija sem te da neces osecati tu "moc" koja je i "tvoja", koliki deo plate bi im dao? Npr. ti sa svojom platom ovde od X dinara. Ostavio bi u kasicu prasicu a) vise nego sada b) malo manje nego sada c) 0?

Link to comment

Niko nije sporio te stoletne procese. Ono na sta sam mislio je mogucnost samog istoricara da svesno gadja odredjen rezultat svojih akcija. Meni deluje da, sem ako su istovremeno politicari i sl., oni vise mogu da pruze output, a kuda ce taj output odvesti drustvo ne mogu ni da sanjaju.

A inace postoji profesija, postoje delatnici koji znaju kuda ce njihovo delovanje da odvede drustvo?

Link to comment

Odlično objašnjeno zašto je srbija ne-društvo i ne-država baš kroz ovu rečenicu...

 

Niko nema osećaj da plaćanjem poreza ima neku moć, jer, jbg nema... Zato Švjacarac ili Norvežanin ima taj osećaj i hoće da plati porez i kupi lokalno, ali skuplje...

 

A razlog tome je elita...

 

Eh, radisa, sad ga i ti preterujes. Ma i taj Svajcarac, placa kolko traze zato sto nema izbora, a ne isplati mu se da rizikuje sankcije kad drzava dobro funkcionise i realno pruza OK uslugu. Ali da me neko ubedi da ne bi bilo masovnog smanjenja priliva koliko god da je drzava dobra, da nema sankcija, pa to nema sanse. Nigde nije bilo.

Link to comment

A inace postoji profesija, postoje delatnici koji znaju kuda ce njihovo delovanje da odvede drustvo?

 

Nije svakoj profesiji predmet delatnosti drustvo. Postoje mnoge profesije koje tacno znaju kakav ce biti rezultat njihove delatnosti na predmet njihovog rada. Mnoge takve profesije zaradjuju dobro zato sto, jebi ga, znaju sta rade i vidi se efekat tog rada, i ljudi za to hoce da im daju pare zato sto su svi svesni da to treba da se uradi.

Link to comment

To nije moj stav, ja ne govorim ovde iz ličnog ugla, mislio sam da je to jasno. 

 

Samo kažem da nisam govorila o poštovanju u osnovnom smislu, nego o tome da bi valjalo imati malo svesti gde se živi i ko ti koristi a ko ne.

A u iracionalnost i populiste smo upali kad nam je još najpravedniji sistem bio, kako ne bismo sad.

Link to comment

Država je onakva kakvo je društvo, a društvo je onakvo kakvi su i pojedinci koji ga čine.

 

Ja ne znam da je igde bilo da se plaćanje poreza uslovljava reaktivno, državo budi dobra pa ću ja da plaćam, već uvek proaktivno tj. daj da popravimo što može, da bi pare išle gde treba a ne u privatne džepove malog broja povlašćenih.

 

Višedecenijska tolerancija kraduckanja na svim nivoima je ovde, Boga mi, ozbiljno izvrnula logiku.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Eh, radisa, sad ga i ti preterujes. Ma i taj Svajcarac, placa kolko traze zato sto nema izbora, a ne isplati mu se da rizikuje sankcije kad drzava dobro funkcionise i realno pruza OK uslugu. Ali da me neko ubedi da ne bi bilo masovnog smanjenja priliva koliko god da je drzava dobra, da nema sankcija, pa to nema sanse. Nigde nije bilo.

Grešiš... Švajcarac je odbio da da garantovanu zaradu svima i Švajcarac plaća toliko poreza da je zamoljen da ne preteruje više (ozbiljno, država je zamolila da se malo smanji sa plaćanjem poreza)... Švajcarac može da skokne preko grane i kupi 15 posto jeftinije u FRA, pa ipak kupuje u Švajcarskoj, jer ima odgovornost prema lokalnoj zajednici... Slično je i u Nemačkoj, gde dosta ljudi radije kupi skuplje a lokalno...

 

ALi, to ima veze i u odnou države prema tim ljudima i podignutoj svesti o međusobnom pomaganju, čaga ovde više nema...

Link to comment

Odlično objašnjeno zašto je srbija ne-društvo i ne-država baš kroz ovu rečenicu...

 

Niko nema osećaj da plaćanjem poreza ima neku moć, jer, jbg nema... Zato Švjacarac ili Norvežanin ima taj osećaj i hoće da plati porez i kupi lokalno, ali skuplje...

 

A razlog tome je elita...

 

 

Porez ljudi plaćaju jer nemaju izbora, nema nekog višeg cilja, ni osećaja moći i zadovoljstva dok se to radi. Uglavnom se rabota sa porezom svodi na to da se što bolje obaveste kako da se izvuče maksimalan povraćaj. Švajcarac pri tom čak i za svakodnevne namirnice izbegava da kupi lokalno i skuplje koliko god može, pa se zato organizuju redovne ture preko granice u Nemačku da se nakupuju jeftinije kobasice. Norvežani imaju neki trip sa kvalitetom, može skupo al mora da bude kvalitet, neka kulturološka stvar.

Link to comment

Porez ljudi plaćaju jer nemaju izbora, nema nekog višeg cilja, ni osećaja moći i zadovoljstva dok se to radi. Uglavnom se rabota sa porezom svodi na to da se što bolje obaveste kako da se izvuče maksimalan povraćaj. Švajcarac pri tom čak i za svakodnevne namirnice izbegava da kupi lokalno i skuplje koliko god može, pa se zato organizuju redovne ture preko granice u Nemačku da se nakupuju jeftinije kobasice. Norvežani imaju neki trip sa kvalitetom, može skupo al mora da bude kvalitet, neka kulturološka stvar.

Jbg, ja imam drugi info za švicu, od čoveka koji je tamo živeo 20 godina... AKo lažem ja, i mene su lagali, šta da kažem...

 

Možda svi imamo neku želju da neka utopija postoji, pa povremeno se preterivanjem dođe do te utopije... :(

Link to comment

Država je onakva kakvo je društvo, a društvo je onakvo kakvi su i pojedinci koji ga čine.

 

Ja ne znam da je igde bilo da se plaćanje poreza uslovljava reaktivno, državo budi dobra pa ću ja da plaćam, već uvek proaktivno tj. daj da popravimo što može, da bi pare išle gde treba a ne u privatne džepove malog broja povlašćenih.

 

Višedecenijska tolerancija kraduckanja na svim nivoima je ovde, Boga mi, ozbiljno izvrnula logiku.

 

via CZ-M53 TT

 

Proaktivno popravljanje sistema u tom slučaju nije povećanje naplate poreza, jer veća naplataporeza ne dovodi do toga da povlašćeni manje zagrabe. Ja nikakvu vezu tu ne vidim. Zato mi je logika, plati nešto bar par stotina mesečno ako možeš jer taj neki minimum daće na neke plate u javnim službama, za ostalo kako možeš. Naplatiće se već država na krađama i sabotaži usluga, privatizacijom policije i sudstva, slanjem navijača da objašnjavaju ko je gazda itd itd.

Link to comment

Grešiš... Švajcarac je odbio da da garantovanu zaradu svima i Švajcarac plaća toliko poreza da je zamoljen da ne preteruje više (ozbiljno, država je zamolila da se malo smanji sa plaćanjem poreza)... Švajcarac može da skokne preko grane i kupi 15 posto jeftinije u FRA, pa ipak kupuje u Švajcarskoj, jer ima odgovornost prema lokalnoj zajednici... Slično je i u Nemačkoj, gde dosta ljudi radije kupi skuplje a lokalno...

 

ALi, to ima veze i u odnou države prema tim ljudima i podignutoj svesti o međusobnom pomaganju, čaga ovde više nema...

Ovo za garantovanu zaradu je logicno. Svajcarac je vredan pa zna da ce zaraditi vise od te bede koja bi bila garantovana svima, a i pametan je pa zna da taj minimalac mora odnekud da dodje, a doci ce, realno iz kasice prasice u koju on stavlja kintu. Svajcarac takodje nesto mnogo ne voli ni goste iz Sirije, Turske, Bosne, Srbije, i ostalih Avganistana, a zna da bi taj minimalac bio ko govno za muvu za takve lezilebovice. Taj deo price mi je logican. Ovo za porez, na licnom nivou, sem nekih izuzetaka - jok.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...