Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

Ne treba nikom nista da se poveca. Radnik na minimalcu dobije svoju bruto platu, firme ne moraju da fingiraju da rade sa 10 agencija umesto 10 zaposlenih. Drzava je neefikasna, porez, RFZO, to je sve bacanje para u vatru, kasirke mogu da stekaju 150e viska pre nego sto ih zamene self checkout kasama -- win, win, win na svim stranama.

Link to comment
  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    485

  • Luther

    345

  • Prospero

    230

  • Lord Protector

    215

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ne treba nikom nista da se poveca. Radnik na minimalcu dobije svoju bruto platu, firme ne moraju da fingiraju da rade sa 10 agencija umesto 10 zaposlenih. Drzava je neefikasna, porez, RFZO, to je sve bacanje para u vatru, kasirke mogu da stekaju 150e viska pre nego sto ih zamene self checkout kasama -- win, win, win na svim stranama.

 

Firme ne fingiraju nista. Prema angazovanoj agenciji i zaposlenom radniku imaju sasvim drugacija prava i obaveze. Pored toga, angazovanje ljudi kroz spoljne firme umesto kao zaposlenih je sasvim uobicajeno i u Americi, bas zbog tih razlika, barem u oblasti IT-ja.

Link to comment

Ajde. Bas zato sto imaju drugacija prava i obaveze, fingiraju. Ili hoces da kazes da prvo osnujes agenciju, pa odes na razgovor za posao? Ili odes na razgovor za posao, prime te, pa ti kazu kako da otvoris agenciju? Neko ko svaki dan radi u istoj firmi je zaposleni. Da li vlasnik fiktivne agencije moze da kaze firmi da trenutno ne moze, jer ima drugog klijenta? Ne moze? Onda je zaposleni.

Link to comment

Ajde. Bas zato sto imaju drugacija prava i obaveze, fingiraju. Ili hoces da kazes da prvo osnujes agenciju, pa odes na razgovor za posao? Ili odes na razgovor za posao, prime te, pa ti kazu kako da otvoris agenciju? Neko ko svaki dan radi u istoj firmi je zaposleni. Da li vlasnik fiktivne agencije moze da kaze firmi da trenutno ne moze, jer ima drugog klijenta? Ne moze? Onda je zaposleni.

 

Cekaj, a kada taj "fiktivni" zaposleni promeni taj "fiktivni" angazman, onda osniva novu agenciju po uputstvima sa tog novog posla? I, pazi sad, firma ti kaze kako da otvoris agenciju? To su neki tajni podaci valjda, a ne nesto sto pise u jebenom sluzbenom glasniku?

 

Dalje, nisi u pravu ni za ovaj opis rada fiktivne agencije. Prvo zato sto agencija uopste nije fiktivna. Drugo, zato sto ima ugovor sa klijentom. Trece, zato sto moze da radi kako, gde, i sta hoce, ukoliko je to u skladu sa ugovorom. A ovo tek oko ekskluziviteta klijenta tek pokazuje koliko imas naivnu predstavu o celom poslu. Neko je cak pominjao ranije manje apstraktne primere koji su vise u skladu sa tvojom 19-vekovnom predstavom privrede: velika fabrika koja je prakticno jedini kupac proizvoda svojih malih dobavljaca.

 

Jasno mi je da postoji zavist prema profesiji koja barem delimicno uspeva da bude izvan ove domace kaljuge. Ono sto mi nije jasno je zasto mislis da bi se sputavanjem te profesije ista promenilo za ostale? Ako mislis da, kad otmes nekom 50% od X umesto 33% od X imas X/2 umesto X/3, grdno si se zajebao, jer taj neko ima siroku lepezu reakcija. Od toga da smanji X, do toga da potpuno nestane iz sistema, pa ces imati X/2/2, sto ti je X/4 ili cak 0/2 pa ce ti ostati taj krompiric, kojim eventualno mozes da probas da prehranis tu kasirku.

Link to comment

BTW, da pomenem da ti kao samostalna agencija apsolutno mozes da nadjes vise klijenata i radis za njih, i da ih menjas. Kada vidis da su neki govna, onda ih "otpustis", nema razloga da kukas kako su zli kapitalisti koji te eksploatisu. Mnogi u Beogradu tako i posluju.

Link to comment

Da na kratko prekinem ovu inspirativnu raspravu koja totalno nije vec vodjena pre 10 strana, bice jako zanimljivo videti koliku drustvenu moc imaju ti jebeni kompjuterasi:

 

http://www.blic.rs/vesti/ekonomija/bura-u-srpskom-it-sektoru-zbog-subvencija-drzave-stranoj-firmi/b4myk6y

 

Ja bih se kladio da ce biti odjebani i da ce Vlada izvojevati jos jedan veliki uspeh i da ce konacno i ovaj sektor osetiti sve prednosti koje su vec videle zelezare, proizvodjaci namestaja... Bice to i delimicna pravda za kasirku na kraju krajeva.

Link to comment

Niko nije sporio te stoletne procese. Ono na sta sam mislio je mogucnost samog istoricara da svesno gadja odredjen rezultat svojih akcija. Meni deluje da, sem ako su istovremeno politicari i sl., oni vise mogu da pruze output, a kuda ce taj output odvesti drustvo ne mogu ni da sanjaju.

 

Naravno da moze. Potpise ugovr pa objavi knjigu. Ili - predaje, ispituje - studenti polozili godinu/diplomirali. Eto vidis, zna se rezultat i proizvod akcije :) A ovo kuda to sve vodi drustvo - to niko ne zna za ono sto radi, lepo ti napisao Namenski. 

 

Cekaj, da ti drzava ostavi slobodu da raspolazes tim delom koji ti automatski uzima, i da ne postoji nikakva sankcija sem te da neces osecati tu "moc" koja je i "tvoja", koliki deo plate bi im dao? Npr. ti sa svojom platom ovde od X dinara. Ostavio bi u kasicu prasicu a) vise nego sada b) malo manje nego sada c) 0?

 

Uvek postoji sankcija i uopste ne mora da bude zakonom propisana. Nek svi plate odjednom duplo manje nego sto placaju...nema javnog prevoza, onda te neko prebije i izvuce iz kola posto je jaci ili ih je vise, a bas im treba da brzo negde. Onda odes u dom zdravlja, a tamo izvlace stekere. Onda te (mozda) odnesu na groblje, a tamo te sacekaju vrane. Onde se posle odredjenog vremena formira neki autoritet "na pusku" i onda vala ima svi da im placaju al onoliko koliko oni kazu, a ne koliko su izglasali predstavnici stanovnistva u parlamentu. 

 

A inace postoji profesija, postoje delatnici koji znaju kuda ce njihovo delovanje da odvede drustvo?

 

upravo

 

Nije svakoj profesiji predmet delatnosti drustvo. Postoje mnoge profesije koje tacno znaju kakav ce biti rezultat njihove delatnosti na predmet njihovog rada. Mnoge takve profesije zaradjuju dobro zato sto, jebi ga, znaju sta rade i vidi se efekat tog rada, i ljudi za to hoce da im daju pare zato sto su svi svesni da to treba da se uradi.

 

:lolol: e dobro je, ostali ne znaju sta rade, dobro me nasmeja

 

Ovo za garantovanu zaradu je logicno. Svajcarac je vredan pa zna da ce zaraditi vise od te bede koja bi bila garantovana svima, a i pametan je pa zna da taj minimalac mora odnekud da dodje, a doci ce, realno iz kasice prasice u koju on stavlja kintu. Svajcarac takodje nesto mnogo ne voli ni goste iz Sirije, Turske, Bosne, Srbije, i ostalih Avganistana, a zna da bi taj minimalac bio ko govno za muvu za takve lezilebovice. Taj deo price mi je logican. Ovo za porez, na licnom nivou, sem nekih izuzetaka - jok.

 

Esu Srbi i okolni u Nemackoj i Francusoj lezilebovici? Cek da ti se jave neki od njih

Edited by MancMellow
Link to comment

Evo sta kazu u povezanim linkovima sa Bljuca. Nisu svi kreativni ljudi samo na ovom forumu. Pun ih je i Paracin:

 

POTERA ZA LOTO MILIONEROM: Ceo Paraćin ga traži, da ga posavetuje kako da potroši milion i po evra
Link to comment

Da na kratko prekinem ovu inspirativnu raspravu koja totalno nije vec vodjena pre 10 strana, bice jako zanimljivo videti koliku drustvenu moc imaju ti jebeni kompjuterasi:

 

http://www.blic.rs/vesti/ekonomija/bura-u-srpskom-it-sektoru-zbog-subvencija-drzave-stranoj-firmi/b4myk6y

 

Ja bih se kladio da ce biti odjebani i da ce Vlada izvojevati jos jedan veliki uspeh i da ce konacno i ovaj sektor osetiti sve prednosti koje su vec videle zelezare, proizvodjaci namestaja... Bice to i delimicna pravda za kasirku na kraju krajeva.

 

Naravno. A ostali ce reci - koliko zaradjuju? Ma boli me bre qrac, ko ce meni da pomogne. E to je onaj raspad drustva o kome sam pricao i koji ne moze da se posmatra parcijalno.

Link to comment

Naravno da moze. Potpise ugovr pa objavi knjigu. Ili - predaje, ispituje - studenti polozili godinu/diplomirali. Eto vidis, zna se rezultat i proizvod akcije :)

 

A zasto preko ugovora? Zar ne bi izdavacka kuca trebalo prvo da ga primi u stalni radni odnos? I, koliko si takvih ugovora potpisao do sada? Moze li se od toga ljeba jesti, ako nije tajna?

 

Ovo ostalo, sta da kazem - veoma naivno. Keep walking through life like that, little grasshopper.

Link to comment

A zasto preko ugovora? Zar ne bi izdavacka kuca trebalo prvo da ga primi u stalni radni odnos? I, koliko si takvih ugovora potpisao do sada? Moze li se od toga ljeba jesti, ako nije tajna?

 

Ovo ostalo, sta da kazem - veoma naivno. Keep walking through life like that, little grasshopper.

 

Ne, ti nikad nisi rekao sta je konkretno "naivno"

Link to comment

Hvala Prokletom Djubretu za link koji je okacio. Ne citam tabloide, pa nisam bio u toku. Izvinjavam se sto kacim, ali mislim da je relevantno, jer izgleda da je Venom-ov dogovor stvarno brzo dao efekte:

 

Vučić: Od 1. januara 700.000 ljudi će imati veća primanja
Link to comment

Naravno. A ostali ce reci - koliko zaradjuju? Ma boli me bre qrac, ko ce meni da pomogne. E to je onaj raspad drustva o kome sam pricao i koji ne moze da se posmatra parcijalno.

 

Ja sam u stvari shvatio da sam u potpunom raskoraku sa vama ostalima jer mi je koncentracija na sasvim drugoj strani u ovoj raspravi. Zato nikome nije ni bilo bitno kad sam ukazao na tehnicki problem da nasa vlast ne moze po godinu dana da posalje standardizovano pismo novim poreskim obveznicima. Vas to uopste ne ometa da nastavite detaljno o tome kako bi izgledalo idealno drustvo i koliko bi ko placao i tako dalje i tako blize. Mislim da ja imam taj hendikep tehnickog obrazovanja, pa moram ipak postaviti te dileme u neki okvir. Pitam se gde smo trenutno i na koju stranu mozemo krenuti iz te pozicije. Odatle mi i scenario sa zabranom agencija i masivnim odlivom u sivu ekonomiju i emigraciju. To je stvar koja ide jedna za drugom, jednostavno bi se desila, nikoga na svetu ne boli kurac sta ko misli o tome. Desilo bi se i tacka. Za mene tu ima mesta samo raspravi o tome kako bi taj dogadjaj uticao na ostatak drustva.

Isto tako se desva masovni ignore kad pricam o tome da nasa drzava nije u stanju da izvede ni jednu od reformi koje vam ovde padaju na pamet. Sada su popularne i meni takodje zanimljive teme o tome kako bi izgledalo naseljavanje drugih planeta, ali svi koji ucestvuju u tim raspravama imaju dozu svesti da pricaju o stvarima za koje moraju neki prilicno zajebani uslovi da se ispune pre nego sto ta prica postane nesto vise od dokonog trucanja. Isto je i ovo. "Svi moraju da placaju isti porez jer se u suprotnom prave devijacije.", kaze Tribun. Da, ima tu istine nesumnjivo, nego nema veze sa situacijom u kojoj mi zapravo jesmo.

Ne bih da zvucim snishodljivo, ali preucili ste brate. Sve misli su vam u modelima i primerima iz proslosti i ostalim neprimenljivim idejama. Svaka ta prica je neki oblik fikcije ako ne uzme u obzir da nasi poreznici ne mogu iskontrolisati duznike po opstinama. Nisu dovoljno sposobni da izvuku podatke koje vide na ekranu, iz centralizovane baze koja zaista postoji i znam i ko ju je pravio. A onda se zamislis kako bi to moglo da se promeni pa ti postane jasno da bi morali neki silni otkazi da se daju, pa da se menjaju zakoni, pa da se napravi tender za softver gde su te stvari uradjene bolje ( :D ), pa da taj tender dobije neko ko ce to stvarno i da napravi kako valja, pa politicka volja da cacnes advokate, koji su zapravo mocna ekipa zasticena tim pravilima...

Da bi obavio relativno banalnu radnju zabrane da se prima plata preko agencije ti moras sistem da promenis do neprepoznatljivosti. Hajde da pricamo o hyperloopu Beograd - Novi Sad onda, daleko je inspirativnija tema.

Link to comment

Problem je u tome sto sistem nije da ne valja samo zbog toga. Sistem ne valja uopste. tacnije tesko da postoji. A kakav sitem valja nije nikakva "utopija" vec se uglavno nalazi na oko 600-700km odavde, a i vec na 200-300 ponegde izgleda prilicno bolje. Naseljavanje Marsa je trenutno utopija. Drzave kao sto su jebena Ceska ili Slovacka postoje u sasvim realnom vremenu i prostoru, a nisu nikakva Svajcarska ili Norveska. Plus, ne znam sta pise Tribun, nek on o tome objasnjava, ja se ni za sta ne "zalazem", ja vam (ako je iko voljan da slusa) samo objasnjavam svoje glediste zasto je upravo tako kako jeste. I da parcijalnih resenja nema (upravo iz ovog sto je sada eto aktuelno u stilu - a onda su dosli po IT-jevce, al vise niko nije ostao da se buni). Svi zive, dok se ne odsele ili ne umru, ovde i sada i dele sudbinu celog drustva i drzave zato sto je to prirodno stanje stvari pripadnika 1 politije (pardon my French) 

Edited by MancMellow
Link to comment

Problem je u tome sto sistem nije da ne valja samo zbog toga. Sistem ne valja uopste. tacnije tesko da postoji. A kakav sitem valja nije nikakva "utopija" vec se uglavno nalazi na oko 600-700km odavde, a i vec na 200-300 ponegde izgleda prilicno bolje. Naseljavanje Marsa je trenutno utopija. Drzave kao sto su jebena Ceska ili Slovacka postoje u sasvim realnom vremenu i prostoru, a nisu nikakva Svajcarska ili Norveska. Plus, ne znam sta pise Tribun, nek on o tome objasnjava, ja se ni za sta ne "zalazem", ja vam (ako je iko voljan da slusa) samo objasnjavam svoje glediste zasto je upravo tako kako jeste. I da parcijalnih resenja nema (upravo iz ovog sto je sada eto aktuelno u stilu - a onda su dosli po IT-jevce, al vise niko nije ostao da se buni). Svi zive, dok se ne odsele ili ne umru, ovde i sada i dele sudbinu celog drustva i drzave zato sto je to prirodno stanje stvari pripadnika 1 politije (pardon my French) 

 

Ajd da ne idem u detalje. U idealnom slucaju bih se i slozio. Samo bih hteo da istaknem jednu sitnicu, koju sam vec pomenuo: informaticari imaju tu ludu privilegiju da ne moraju da dele sudbinu celog drustva. Preko interneta prodaju svoje znanje bas tim nekim na 600-700-7000 kilometara odavde, i to, zamisli, nije potrebno da budu direktno zaposleni kod njih, stavise - mogu biti bilo gde na kugli zemaljskoj, i nastupati kao samostalna firma.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...