Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

Kompromis moze kad obe strane imaju jednaku pregovaracku moc. Ovako - vi se dogovorite medju sobom sta hocete, a nas zabole, mi cemo da radimo ono sto se nama najvise isplati.

Kul.

 

Ako sutra krenu da vas 'apse bar da nam ne bude krivo.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment
  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    485

  • Luther

    345

  • Prospero

    230

  • Lord Protector

    215

Top Posters In This Topic

Posted Images

Kul.

 

Ako sutra krenu da vas 'apse bar da nam ne bude krivo.

 

via CZ-M53 TT

A inace bismo imali neke vajde od vas, i od toga dal vam je krivo ili nije. No, srecom, niti znaju koga bi hapsili, niti bi imali nacina da to masovno urade. Sta ces, moderni kulaci, treba naci i moderne metode za eksterminaciju takvih stetocina, ali je levica nesto trokirala pa vise nema tu vitalnost... 

 

Pa i sad vam je krivo sto mozemo dobro da poslujemo, i to po zakonu koji vazi za sve druge. Sto ne otvoris agenciju, naplacujes svoje znanje ili rad ili sta god imas, pa ne moras ni da placas pausal, nego se ti odmah prijavi da udjes u sistem PDV-a. Jel' taj zakon vazi samo za programere? 

Link to comment

Sta ces, moderni kulaci, treba naci i moderne metode za eksterminaciju takvih stetocina

Tako je.

 

edit: BTW. Majka liberalizma USA ganja svoje po kugli zemaljskoj zbog toga, i gazi na gušu gde nađe. Ne interesuje je više ni da li si rezident negde drugde niti da li imaš neki drugi pasoš. Sloboda i dolce vita košta, svuda.

 

via CZ-M53 TT

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Sve je to tačno, ali to sve nema nikakve veze. Ako bi izračunala koliko sistem ukupno dobija od onih koji imaju platu preko 1000 evra (recimo) i koliko dobija od onih koji imaju platu ispod 400 evra (recimo) videla bi se prava slika. Ako mi sad pomeneš koliki profit ostavlja u Srbiji firma za koju radi neko za 1000 evra, onda samo saberi kolike profite tj porez na iste ostavljaju firme za koje rade oni koji imaju plate do 400 evra. Ali ni to nije bitno. Bitan je stav. Kad svi usvoje stav (a mi smo vrlo blizu toga, ako nismo i prešli tu granicu) da će platiti samo ono i samo onda da ne moraju sa lisicama da ih izvode iz kuće možemo da stavimo katanac na državu. Bukvalno. I nismo daleko, realno.

 

Mi smo prvo i osnovno moralno propalo društvo i to ne prema drugima što smo pobili ovih ili onih ovoliko ili onoliko nego jedni prema drugima. Mislim, da li nekom zvuči logično da se nekom ko je većinski super unutar svoje zajednice neprestano dešavaju sranja? Naravno da ne. A ovo o čemu ovde neki pričaju je sumrak logike - jeste sve tako, al biće bolje ili bar ne lošije ako siromašniji pokažu više "poštovanja" i solidarnosti prema bogatijima. Hello??? To je, ubr, i priča ove, i ne samo ove, vlasti - ovi su doneli pare, investicije, pa onda, jbg, nedelja na poslu neplaćena, šta ima veze. Jer, znate, on to može da uloži i negde drugde. Tako funkcionišu firme (ponekad), ali države i društva - ne. I zato mi i - ne funkcionišemo. Jer ogromna količna ljudi vidi da se na političkom, ili dohodovnom, vrhu pravila ili ne poštoju ili zaobilaze. I sve se urušava jer onda svako gleda da, jbg, ućari što više može sve donde dok ne dođe do one linije gde ga, je li, izvlače sa lisicama na rukama iz stana. I sad, da budem jasan, ne govorim više o IT-ju.

 

Dakle ovako, to ovi su doneli pare i investicije pa teraju nekog da radi nedeljom nije priča o ITju, pa ne vidim zašto mešaš to dvoje.

Dakle, IT - donosi čiste pare, ostavlja ih sa osmehom kasirki i svima ostalima, good guy

"Investitori" - uglavnom kriminalni ološ koji krade tvoje pare pa te onda tera da ih zaradiš nedeljom

Preskek skupova - nula

Jedino što ja mogu zajedničko da vidim u te dve grupe je da ne moraju da se prebrajaju ako hoće da kupe limenku kole u radnji.

 

 

Ono što je kod nas problem je što najviši (dohodovno i po društvenoj moći) slojevi društva nemaju skoro nikakvu društvenu odgovornost. Na Zapadu, u Angloameričkom svetu pogotovu, novinari su tu, makar iz tabloida, da im od života naprave pakao, da realno nemaju privatni život bar polovinu od svakog svakcijatog dana. Da nikada ne znaju kada će ih neko slikati, a to može da osvane bilo kad i bilo gde. Kao i bilo kakva poslovna svinjarija. Nije idealno, naravno, svedoci smo da mnogo toga izađe na površinu tek godinama kasnije, no stvari izlaze na površinu u daleeeeko većoj meri nego kod nas. I posle se na tu osobu gleda kao na lupeža ili već kakvog lopova i te stigme nikada ne može da se oslobodi. Kod nas je sve haj-huj, pa dobro, ionako svi kradu ili potkradaju, državu, nekog desetog, nema veze. To je put u propast i mi smo već daleko odmakli na tom putu.

 

 

ITevci nisu najviši slojevi društva, oni više onakopostoje na nekim marginama srpskog društva, telom tu, duhom posluju po nekim drugim meridijanima.

Na zapadu moj šef ima bar tri puta veću platu od mene i znatno manji procenat poreza na zaradu. Nema tu nikakve nepravde, firma mu daje više nego meni jer vredi više, država mu uzima manje da ga stimuliše da ne ode u neku drugu državu i tamo stvara vrednost. Dobro i meni na kraju dana jer povuče i nas naviše.

Ovo o čemu ti sad pričaš je upravljačka elita. O njoj mislim samo najgore, nemam šta dodati na to. U Srbiji oni su država, bukvalno, država to sam ja. Uništavaju sistem koji treba nama svima ostalima, uključujući tu i te ITevce.

Link to comment

Ti mesas ono dvoje, po sistemu vise para vise postovanja. Ne. Vise postovanja propisa - vise postovanja.

 

A ovo dole sto si napisala o tome treba da se prica a ne ko koga vise da "postuje"

Link to comment

Ti mesas ono dvoje, po sistemu vise para vise postovanja. Ne. Vise postovanja propisa - vise postovanja.

 

A ovo dole sto si napisala o tome treba da se prica a ne ko koga vise da "postuje"

 

Ne, ne više para više poštovanja ili bih tu kao prve ubacila tajkune, a onda Andreja, a onda političare... ih dok bi došlo do ITevaca i gastosa.

Više poštovanja za onoga ko ti samo dobro čini & lebom rani & decu školuje, to je lista. Najveći deo ljudi koji imaju puno para tu nikako ne može da se upiše jer su vanredne štetočine. Mislim pogledaj ove pizdarije o istrebljenju gore, ko neka komunistička mržnja prema "bogatima" (bogati being srednja klasa i nisu vam oni krivi što je nema više). Ne tribune, ne treba da istrebljuješ ITevce i sečeš granu na kojoj sediš, ono...

 

edit: e da, i koji propis krše ITevci pa da im uskratimo poštovanje?? Oni posluju po propisu, a teško da su ga sami i doneli pa da im po tom osnovu zameramo.

Edited by Dagmar
Link to comment

Tako je.

 

edit: BTW. Majka liberalizma USA ganja svoje po kugli zemaljskoj zbog toga, i gazi na gušu gde nađe. Ne interesuje je više ni da li si rezident negde drugde niti da li imaš neki drugi pasoš. Sloboda i dolce vita košta, svuda.

 

via CZ-M53 TT

 

Jedino sto oni znaju razliku izmedju prihoda kompanije i licnih prihoda pojedinca, pa ne pokusavaju da porez na ukupan prihod kompanije naplate po zakonu koji se odnosi na zaradu zaposlenog, sto ti i tvoji istomisljenici ovde vec X strana zastupate. No dobro, nadam se da vec pravis plan kako da neki domaci Apple i Google nateras da plati sve poreze u Srbiji iako su te pare na kojekakvim ostrvima. Jos samo da nekako nastanu ti domaci Google-ovi. :)

Edited by Zupermen
Link to comment

 

 

Ne tribune, ne treba da istrebljuješ ITevce i sečeš granu na kojoj sediš, ono...

Zabole me za ITjevce.

 

Ova priča je paradigma prosečnog srpskog preduzetnika, država ne valja i neću da plaćam, ako treba da plaćam odoh iz nje. Svest u ravni perioda tik iza prvobitne akumulacije kapitala, i to od berberina do Miškovića.

 

Uz to, u ovoj državi izgleda postoji prećutni pakt o nenapadanju između takvih i političara - mi vas pustimo ispod radara, vi nas ne dirate u manđo manđare i što je država kurton. Nema talasanja, glavni akteri zadovoljni, sirotinja da jede govna.

 

Ja to da branim neam nameru.

 

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Ne, ne više para više poštovanja ili bih tu kao prve ubacila tajkune, a onda Andreja, a onda političare... ih dok bi došlo do ITevaca i gastosa.

Više poštovanja za onoga ko ti samo dobro čini & lebom rani & decu školuje, to je lista. Najveći deo ljudi koji imaju puno para tu nikako ne može da se upiše jer su vanredne štetočine. Mislim pogledaj ove pizdarije o istrebljenju gore, ko neka komunistička mržnja prema "bogatima" (bogati being srednja klasa i nisu vam oni krivi što je nema više). Ne tribune, ne treba da istrebljuješ ITevce i sečeš granu na kojoj sediš, ono...

 

edit: e da, i koji propis krše ITevci pa da im uskratimo poštovanje?? Oni posluju po propisu, a teško da su ga sami i doneli pa da im po tom osnovu zameramo.

Pa cemu pricamo onda? Ja sigurno nemam nameru da svodim celu raspravu o ekonomiji na jednu profesiju. Ali ni da govorim bilo kome koga treba da "postuje" po osnovuprihoda. Postovanje moze za ono za sta inace ide u razvijenom svetu: charity.

Link to comment

Zabole me za ITjevce.

 

Ova priča je paradigma prosečnog srpskog preduzetnika, država ne valja i neću da plaćam, ako treba da plaćam odoh iz nje. Svest u ravni perioda tik iza prvobitne akumulacije kapitala, i to od berberina do Miškovića.

 

Uz to, u ovoj državi izgleda postoji prećutni pakt o nenapadanju između takvih i političara - mi vas pustimo ispod radara, vi nas ne dirate u manđo manđare i što je država kurton. Nema talasanja, glavni akteri zadovoljni, sirotinja da jede govna.

 

Ja to da branim neam nameru.

 

 

via CZ-M53 TT

 

Podmeces ponovo, i ne samo ti. IT-jevci PLACAJU sve po zakonu. Ne znam koja je struka kojom se bavis, i, naravno necu da ulazim u to da li i koliko TI ubacujes u kasicu prasicu. Ali nije u redu da sve vreme baziras celu diskusiju na otvorenoj lazi.

 

IT-jevci tvrde da drzava ne valja, ali i dalje placaju. I umesto da im ukazes postovanje sto su, generalno, prilicno disciplinovan deo drustva (ne samo u fiskalnom pogledu, vec i u smislu postovanja zakona i nestvaranja problema) ti ih maltene proglasavas najgorim slojem. OK, internet trpi sve, nije to nista spektakularno. Ali, ako takvi stavovi preovladaju u drustvu, odose IT-jevci. Odlaze i lekari. Odlazice sve vise svako sposoban. Pa kad preostanu samo pravnici i sirotinja, lepo se uhvatite u to vase kolo pa igrajte.

 

BTW, sirotinja bas i jede govna svuda u svetu, i u svakom slucaju. Samo sto u zemljama gde postuju sposobne ljude, ima i manje sirotinje, pa samim tim manje govnojeda, a tamo gde ih ubijaju, jedu govna svi sem malog kruga oko diktatora koji im takvu pricu i podmece.

Edited by Zupermen
Link to comment

 

 

I umesto da im ukazes postovanje sto su, generalno, prilicno disciplinovan deo drustva (ne samo u fiskalnom pogledu, vec i u smislu postovanja zakona i nestvaranja problema) ti ih maltene proglasavas najgorim slojem. OK, internet trpi sve, nije to nista spektakularno.

Klanjam se do poda.

Rekoh da me zabole za ITjevce, priča podjednako važi za svakog ko porez ne plaća srazmerno svojoj ekonomskoj snazi, bez razlike.

 

To što ti insistiraš na svom položaju kao polaznoj osnovi za diskusiju ne znači da nema još takvih profesija.

 

Mislim jbt, o čemu mi diskutujemo na početku XXI veka, u vremenu kad liberalne države razmatraju uvođenje univerzalnog dohotka i uveliko uvode univerzalnu socijalnu zaštitu.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Zabole me za ITjevce.

 

Ova priča je paradigma prosečnog srpskog preduzetnika, država ne valja i neću da plaćam, ako treba da plaćam odoh iz nje. Svest u ravni perioda tik iza prvobitne akumulacije kapitala, i to od berberina do Miškovića.

 

Uz to, u ovoj državi izgleda postoji prećutni pakt o nenapadanju između takvih i političara - mi vas pustimo ispod radara, vi nas ne dirate u manđo manđare i što je država kurton. Nema talasanja, glavni akteri zadovoljni, sirotinja da jede govna.

 

Ja to da branim neam nameru.

 

 

via CZ-M53 TT

 

Najbolje da prosečni srpski preduzetnik ima gde da ide. Ako nije utaljen sa državom, nemoj nimalo da se sekiraš, naplaćao se i poreza, i kazni za neisticanje firme, a tu su i poreznici da ga pitaju da im pozajmi malo para, tim rečima. Ako je utaljen, nebo je granica.

Link to comment

Pa cemu pricamo onda? Ja sigurno nemam nameru da svodim celu raspravu o ekonomiji na jednu profesiju. Ali ni da govorim bilo kome koga treba da "postuje" po osnovuprihoda. Postovanje moze za ono za sta inace ide u razvijenom svetu: charity.

 

Imaš i profesionalce i vlasnike firmi po Srbiji koji isto kao ITevci prave nešto, prodaju, ponekad i u inostranstvu, i generalno omogućuju sistemu da se još kotrlja. To da se poštuje ne mora da znači da sad skidaš kapu nekom ko prođe ulicom samo zato što si čuo da mali čuka neki kod, više ono po sistemu da bi ljudi mogli malo da budu svesni ko ima koju ulogu u društvu i da ne treba svakog ko ima prihode veće od 1000 evra trpati u grupu vlastodržaca koji dođu sistemu porez. To mnogo liči na ono komunističko o buržujima koji su po definiciji lopovi a i ne odgovara istini.

Link to comment

Cela stvar, naravno, ima i svoju moralnu stranu, ali covek je ekonomska zivotinja, trzisna, i tesko se pojedincu moze da zameri sto se ponasa u svom najboljem interesu, ali potezati argument da su Vucic i SNS razlog za takvo ponasanje - nedopustivo je.

Nije čovek takav, takvog.ga stvara i oblikuje ekonomski sistem. Homo economicus/ekonomski čovek i proseravanja o„ljudskoj prirodi“ su (buržoaske) kontrukcije stvorene da bi ekonomija opravdala svu fikciju od teorija koju si izgradili na toj osnovi. Nesposobni su da čoveka sagledaju izvan konceptualnih okvira izvučenih iz svojih kvazi teorija.

Edited by miki.bg
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...