Jump to content
IGNORED

BrExit?


jms_uk

Recommended Posts

Ja se tako degistrovao sa gmail-a i prešao gde? Na Microsoft Outlook. Napredak do moga.

Pa baš si se, vidim, potrudio da potražiš alternativu. Da si barem pogledao Proton, Posteo ili tako nešto slično. No mejl kao mejl nije siguran. Ti možeš sa se potrudiš da imaš enkriptovani pristup inboxu, možeš da se potrudiš da premestiš i sam inbox na drugo, sigurnije mesto, ali to je siguracija samo sa tvoje strane. Mejl protokol kao takav nije siguran - pošta putuje od servera do servera i može biti harvestovana usput, pre i nego što dođe do tvog inboxa, koji si se potrudio da osiguraš. Jedini malo sigurniji način za zaštitu mejla jeste da se enkriptuje sadržaj recimo pgp-om. I dalje će se videti mejl adrese pošiljaoca i primaoca, kao i ostatak koverte (vreme recimo), ali bar je sadržina šifrirana.

 

Da bi to funkcionisalo, treba obe strane da se potrude da to koriste. No ljudi uglavnom ili nisu svesni (ne znaju) ili prosto neće da se akaju, još uvek im je komfor na prvom mestu glede prioriteta. I dokle god je tako, imamo internet kakav zaslužujemo. Trebalo bi, u principu, države da se potrude da osiguraju sigurnost svojih građana, ali dokle god su te iste države učesnici samog projekta virenja, one nemaju interesa za tako nešto. Sem ako ih pučanstvo ne pritisne da se standard mic po mic poboljšava, kao što se u EU dešava.

 

Nasmejao sam se kiselo neki dan kad mi je stiglo pismo od novog osiguranja sa reklamom o paperless ofisu i ponudom da mi šalju sve na mejl umesto na papiru. Rekoh, koja smo mi fela kad smo došli u takvu luz-luz situaciju da moram da biram između spasavanja šume i toga da mi bad guys dobiju sve ugovore na izvolte.

Link to comment

Kako se u to uklapa guglanje i fesjbuk?

 

Stvarno ne znam, a nije da sam popunio upitniki za IPSOS Galup pa da tu postoji kao neki ugovor.

 

Problem koji postoji je i to što ti tek stupanjem na sajt (a ponekad ni tada) saznaješ s kim stupaš u odnos, samim tim i u okviru koje jurizdikcije taj sajt posluje. Jedna pravila važe u Venecueli, druga u Indoneziji, treća u Sloveniji, četvrta u UK. 

 

Razz je takođe delom odgovorio na ovo ptianje, ali generalno nemam direktan odgovor. Facebook i Google nađu način da pristanak i politike privatnosti upodobe svojim interesima. Recimo, i ovakve inicijative pomeraju stvari u dobrom pravcu: https://www.theguardian.com/technology/2017/jan/10/whatsapp-facebook-google-privacy-rules-ec-european-directive Opet načelno, građani UK će zbog Brexita pak biti manje zaštićeni u odnosu na postupanje kompanija na internetu. Odnosno, imaće priliku da od naredne godine pa do izlaska iz Unije uživaju koliko-toliko unapređenu zaštitu, ošto pretpostavljam da konzervativna vlada neće mnogo mariti da se EU pravni okvir u ovoj oblasti održi. .

Link to comment

Nije upitno samo to, više je bolno očigledno da jedna jedinka, tj ja, mojih 10 poznanika, ili ceo PPP, ili ceo subreddit /r/Paranoid_bastards koji može da se meri i desetinama hiljada ljudi su potpuno, potpuno zanemarljivi - za iole smislenu obfuskaciju, bilo bi potrebno da ovo što kažeš radi makar 40-60% ljudi, ako ne i više.

 

Naravno to i dalje ne znači da Ja ne želim da ostavljam iole više tragova i trendova nego što moram, i dalje nemam i ne želim fejs, koristim VPN i privatne browsere, ali u ovoj priči koju od prekjuče pričamo, Ja kao takav ne postojim. Korišćenje svog vremena da bi se zavarao svoj lični trag svakako ima smisla ako je čovek mišljenja "E ako već neko ima neki moj dosije, sad ću da sve ižvrljam", ali to nema nimalo smisla ako se uzima za neku taktiku kako pobrljaviti microtargeting na većoj skali.

Tako je. Na individualnom nivou šanse da se nešto izmeni su slabašne - nema se vremena. No, zanimljivo je kontemplirati o ovoj temi, naročito zbog toga što big data kada ima brojne pozitivne i negativne funkcije pa tu treba pronaći balans.

 

I drugo - možeš ti da preduzmeš maksimalne mere lične zaštite i da svoje odluke u pogledu privatnosti maksimalno utegneš. Problem su drugi ljudi koji imaju komadiće tvog života u svom posedu. Do juče je telefonski imenik u mobilnom telefonu bio samo to - lista kontakata. Danas na Samsung Galaxy telefonu imam neki nepoznati entitet koji mi je instaliran po difoltu. Znam samo da se zove "Contacts", i koji ako želim da unesem novi kontakt, traži pristup mojim "photos, media and files". Znači, ako bih ja imao Marvinov kontakt telefon (u imeniku koji sam preneo iz prethodnog telefona koji je imao manje invazivne sadržaje), ja tom nekom "Contacts" (ne znam ko je, ne znam gde posluje, koje zakone primenjuje, šta dalje radi sa tim informacijama) ustupam Marvinov telefon. Drugim rečima, odlučujem o Marvinovoj privatnosti. 

 

Primer se odnosi na trivijalnost kao što je broj mobilnog telefona ali po analoigiji mislim da možemo da odemo mnogo šire u neke vrlo intimne sfere koje sve više ostaju izvan naše kontrole.

 

Zapravo je super što o ovome pričamo na Brexit temi. Buđa sa pravom nameće neka pitanja za diskusiju. Ali je ovde  tema šira - mislim da je vrlo važno da imamo u vidu to da su big data i kompanije kojima su nadzor građana i zarada na trgovini podacima građana osnova poslovnog modela, prepoznali da im više odgovara Brexit agenda od one suprotne. Zato se ponekad ovde javim da skrenem pažnju da su nedavne EU reforme odličan potez. 

Edited by pacey defender
Link to comment

Ali barem će se breksitaši osloboditi tog establišmenta, koji im nameće te zaštite, ovo, ono.

 

 

8NhUH7I.gif

 

 

No, sumnjam da su big data kompanije te koje su tu nešto odlučivale. One su prosto prodale proizvod odnosno uslugu.

Sigurnost mobilnih telefona tek ne pominji.

Link to comment

Ali barem će se breksitaši osloboditi tog establišmenta, koji im nameće te zaštite, ovo, ono.

 

 

8NhUH7I.gif

 

 

No, sumnjam da su big data kompanije te koje su tu nešto odlučivale. One su prosto prodale proizvod odnosno uslugu.

Sigurnost mobilnih telefona tek ne pominji.

Prvi pasus - Jesu prodale uslugu ali su verovatno imale u vidu policy nivo koji im utiče na poslovanje u mnogo većoj meri od jedne konkretne usluge. 

 

Drugi pasus - Ali sve što nude je besplatno :)

Edited by pacey defender
Link to comment

Bogami, nastavlja se.

Follow the data: does a legal document link Brexit campaigns to US billionaire?

 

We reveal how a confidential legal agreement is at the heart of a web connecting Robert Mercer to Britain’s EU referendum

... But this signed legal document – a document that was never meant to be made public and was leaked by a concerned source – connects both Vote Leave and Leave.EU’s data firms directly to Robert Mercer, the American billionaire who bankrolled Donald Trump...

... This ordinary-looking document is at the heart of a web of relationships that link Mercer with the referendum to take Britain out of the EU. What impact did Mercer have on Brexit? Did the campaigns know of the link? Did they deliberately conceal it? Or could they, too, have been in the dark?...

...He said that Mercer, Farage and co had all met at a conference in Washington. “The best dinner we ever went to. Around that table were all the rejects of the political world. And the rejects of the political world are now effectively in the White House. It’s extraordinary. Jeff Sessions. [Former national security adviser Michael] Flynn, the whole lot of them. They were all there.”...

800.jpg?w=620&q=20&auto=format&usm=12&fi

Link to comment

Gledam Arte, emisija o studenskim kreditima. Kazu da trenutno 45% kredita ne moze biti skroz isplaceno. Poceli su da prodaju te kredite po transama. U americi je jos gora situacija.

Link to comment
  • 1 month later...
×
×
  • Create New...