Jump to content
IGNORED

BrExit?


jms_uk

Recommended Posts

Ne volim teorije zavere, ali ovaj clanak ostavlja previse detalja javno da bi bio olako otpisan.

 

Ono sto je sigurno tacno: Peter Thiel je podrzao Trumpovu kampanju. Peter Thiel je osnivac Palantira, kompanije kojoj su glavni izvor prihoda ugovori sa drzavnim agencijama poput NSA (toliko o mentolcinama koji drve o Trumpu kao vansistemskom kandidatu). Facebook jeste prodavao podatke big data majnerima/analiticarima.

 

Clanak je zanimljiv pre svega zato sto sa mnogo detalja prikazuje veze Brexit kampanje sa americkim ultra-konzervativcima, ali i sa tehnoloskim firmama poput Googla, Facebooka, Palantira, Ubera... Ukratko, fasisti sa svih meridijana su se ujedinili i koriste jos uvek zakonom neregulisane metode socijalnog inzenjeringa targetujuci najranjivije slojeve stanovnistva. Tako tvrdi clanak.

 

Jebi ga, cim vidim naslov:

 

 

The great British Brexit robbery: how our democracy was hijacked

 

odmah mislim da sam otovrio Informer.

 

Ne ide.

 

Da su informacije drugacije upakovali, pa hajde.

Link to comment

Naravno Budjo, tebi je vec neko vreme bitnije pakovanje informacija od samih informacija. Ako je spakovano tako da pokaze da je EU losa, onda prihvatas paket, ako ne onda ga odbacujes kao da si otvorio Informer. Daj mi jedan Informerov clanak koji na makar priblizan nacin gradi pricu, pa da uvazim primedbu.

 

Sent from my SM-G920V using Tapatalk

 

Well, ako je naslov "robbery" i "hijacked" za info da je desnica, mos misliti, individualno targetirala glasace koristeci socijalne mreze.

Jezivo!

 

Sta je u radu CA "hijacked" i "robbery" demokratije a sto nije sve prisutno na svim stranama politickog zivota?

Da li je cilj clanka a informise ili da naduva informacije do nivoa "robbery" kako bi se Brexit delegitimizovao?

 

Kaze clanak i ovo

 

 

Its key objective, according to a memo the Observer has seen, was “voter disengagement” and “to persuade Democrat voters to stay at home”: a profoundly disquieting tactic.

 

Sta je tu disquieting?

Link to comment

Naravno Budjo, tebi je vec neko vreme bitnije pakovanje informacija od samih informacija. Ako je spakovano tako da pokaze da je EU losa, onda prihvatas paket, ako ne onda ga odbacujes kao da si otvorio Informer. Daj mi jedan Informerov clanak koji na makar priblizan nacin gradi pricu, pa da uvazim primedbu.

 

Sent from my SM-G920V using Tapatalk

 

Naravno da nema takav clanak u Informeru. Ali ono sto ima u Informeru, su ovakve relativizacije ala Budja gde je sve isto. I to nije nesto novo nego stari propagandni obrazac autoritarnih rezima (recimo SSSR/SFRJ) i njihovih korisnih idiota (recimo pro-sovjetska levica/liberali na zapadu).

Link to comment

Ako procitas clanak, videces da nisu u pitanju nikakve sovjetski autoritarni obrasci u pitanju nego najgori primerci besprizornog kapitalistickog tipa prvobitne akumulacije privatnih podataka na osnovu kojih se formira socijalni inzenjering. Tako da ostavi po strani Ruse i fokusiraj se na pravi izvor problema u tvom dvoristu. Clanak je vrlo zabrinjavajuci posebno imajuci u vidu restrikciju prava na privatnost koju su Britanci ugurali u legislativu u prethodnom periodu.

 

Sent from my SM-G920V using Tapatalk

 

esi ovo ti smislio?

Link to comment

Ako procitas clanak, videces da nisu u pitanju nikakve sovjetski autoritarni obrasci u pitanju nego najgori primerci besprizornog kapitalistickog tipa prvobitne akumulacije privatnih podataka na osnovu kojih se formira socijalni inzenjering. Tako da ostavi po strani Ruse i fokusiraj se na pravi izvor problema u tvom dvoristu. Clanak je vrlo zabrinjavajuci posebno imajuci u vidu restrikciju prava na privatnost koju su Britanci ugurali u legislativu u prethodnom periodu.

...

 

Ovaj, ja sam komentarisao Budjinu uobicajenu relativizaciju i demonizaciju Observera/Gardijana a ne clanak. I o kojem to mojem dvoristu pricas? Ne zivim i ne glasam u Britaniji a ni u US.

Link to comment

super je :D

 

Džaba, it's still the Ruskies.

 

 

Nisam, ja te stvari ne mogu da smislim. Radim u toj nisi i dobro poznajem vecinu firmi novog talasa, tako da sam dobro upucen u data grabbing gold rush koji je u toku.

Ideoloskom dvoristu.

 

Kako se grabuju data? Mislim ako nisi fejs ili cia, nego neka random kompanija?

Link to comment

Pa ne skupljaju sve te firme poput fejsa za sebe, nego za prodaju.

 

Pa više me zanima kako. Mislim za fejs mi je jasno, prate ti aktivnost koju tu imaš. Ali ovo drugo zahteva da vide kojim sve sajtovima pristupa neko - to bi valjda moralo preko tih sajtova, ili ne?

Link to comment

...

Ideoloskom dvoristu.

 

Sent from my SM-G920V using Tapatalk

 

Koje ideolosko dvoriste? Trampovo? Brexitovsko? Korporativno-kapitalisticko? Pricas napamet...

Link to comment

Ovakva analiza, i da uzmemo da je gospel po pitanju tačnosti, ne može dopreti do velikog procenta ljudi koji će je uzeti za ozbiljno. Pre par godina kada je priča o Snowdenu eksplodirala, i kad je većina medija ovde na sva zvona udarala kako GCHQ može da špijunira svaki klik i čita svaki mejl, obeshrabrujuće mali broj ljudi je generisao neki mali pritisak javnosti.

 

 

vjerovatno si u pravu. mislim da nije u pitanju slaboumnost javnosti, nego jedna doza basmebrizja za podatke koji se ostavljaju, kako se cini na izvolte, na drustvenim mrezama.

ta nezasticenost podataka je - mozda - vecini prihvatljiva distopija. za koju nijansu drugacije bi, pretpostavljam, reagovali da je u pitanju ranjivost sistema zdravstvenih podataka i njihova distribucija poslodavcima.

Link to comment

vjerovatno si u pravu. mislim da nije u pitanju slaboumnost javnosti, nego jedna doza basmebrizja za podatke koji se ostavljaju, kako se cini na izvolte, na drustvenim mrezama.

ta nezasticenost podataka je - mozda - vecini prihvatljiva distopija. za koju nijansu drugacije bi, pretpostavljam, reagovali da je u pitanju ranjivost sistema zdravstvenih podataka i njihova distribucija poslodavcima.

 

Da, verovatno. Međutim, nisam čak ni pikirao na slaboumnost javnosti koliko baš za to neko generalno bašmebrižje. Čini se da je sa poslednjih desetak godina interneta došla neka vrsta kurcobolje da uopšte nije strašno ako te država špijunira jer špijunira sve nas, ergo safety in numbers.

 

Međutim ovaj članak puca na mnogo više od toga. Ovo vrlo lako može da bude a sign of things to come, i na koje sve načine ovo može da utiče na izbore. Meni je ovo hiljadu puta zlokobnije od ruskog petljanja u USA izbore, kojih je svakako bilo, ali su ga mediji istupili do granice kada se više niko ni ne obazire. I Brexit je odličan primer za to - Tramp će biti u Vašingtonu možda godinu dana, možda četiri, teško osam, ali teško da će posledice biti takve da se osećaju generacijama. Brexit hoće - kako u Britaniji, tako i u Evropi, mada manje naravno.

Link to comment

Da, verovatno. Međutim, nisam čak ni pikirao na slaboumnost javnosti koliko baš za to neko generalno bašmebrižje. Čini se da je sa poslednjih desetak godina interneta došla neka vrsta kurcobolje da uopšte nije strašno ako te država špijunira jer špijunira sve nas, ergo safety in numbers.

 

Mislim da je stvar u tome sto je to za prosecnog coveka suvise apstraktno. Toga neko zaista postane svestan tek kada ga licno i neizbezno pogodi, ono u stilu kako je NSA uzela Snoudena na zub, ili generalno zapadne drzave Asanza, i sl. Vecina od tog velikog brata vidi targeted advertising koji u pola vremena i onako ignorise. To ne dopire do mozga. Ovo sto pise u ovom clanku, to je nekako za prosecni mozak suvise nebulozno. Sta, oni kao gledaju sta milijarde ljudi klikcu po fejsbuku, pa tako uspevaju da dobiju izbore? Tesko je tu da se vizualizije ubacivanje necije ruke u sopstveni dzep, a to je ono na sta ljudi u sustini reaguju. Zato je to sve i tako strasno - mreza koja je svugde oko tebe i koja je vecini nevidljiva, a kada joj zasmetas, pojede te mrak.

Link to comment

Pa više me zanima kako. Mislim za fejs mi je jasno, prate ti aktivnost koju tu imaš. Ali ovo drugo zahteva da vide kojim sve sajtovima pristupa neko - to bi valjda moralo preko tih sajtova, ili ne?

 

Ma ima milion načina. Počev od jednostavnih matorih cookija, koji mogu da se snime i u memoriju ili storidž koji pripadaju pluginovima browsera (java, silverlight, flash, html5 storiđ...) tako da i ako uradiš brisanje svih kukija u brauzeru, nisi ih sve uklonila. Potom putem imanja naloga na soc mrežama - ako imaš fejs nalog, svi sajtovi koji imaju implementiran fejs lajk (a njih je gomila) mogu da informišu matičnu firmu da si bila tamo. Zatim putem reklama - sajtovi zarađuju od reklama pa ih rado kače, ali ih ne kontrolišu, a one se serviraju iz advertajzing kompanija i one dobijaju info gde si bila, iako nije njihov sajt. I ne mora cookie da bude princip praćenja, mogu razne druge metode identifikacije da se naprave - brauzeri  sa svojim setom pluginova i ostalim stvarima poput konfiguracije mogu da formiraju fingerprinting hash. Čak je i nivo baterije na mobilnim uređajima korišćen kao signature. Injekcija raznih stvari u sajt, od headera http rikvestova koji nisu enkriptovani do 1x1px slika. A kad imaju određenu istoriju o tebi, onda je i na osnovu bihejvjoralne analize lako utvrditi ko je ko.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...