Jump to content
IGNORED

BrExit?


jms_uk

Recommended Posts

Kacio sam ja to. Retorika koja je sada na delu sustinski ne mora nista da znaci za ono sto ce se potpisivati za cirka dve i po godine. Ono sto je mnogo vaznije od toga je prosta logika. 

Link to comment

Brexit pushes VTB’s Europe HQ out of London

Russian state-controlled bank is considering Frankfurt, Paris or Vienna for its European hub

 

 

Russia’s VTB Bank has become the first big lender to publicly say it will move its European headquarters out of the UK because of the disruption expected to be caused by the country’s decision to leave the EU.

Herbert Moos, deputy chairman and chief financial officer of VTB, said the board of the state-owned lender was considering several alternative locations for its European hub, including Frankfurt, Paris and Vienna and would decide later this year.

“We did have bigger plans for the London office, but after Brexit we are scaling them down and building them up elsewhere,” Mr Moos told the Financial Times. “Our board will decide where by the end of the year.”

 

Prime minister Theresa May has promised to trigger the process by which the UK will leave the EU by the end of March, setting a course to exit the bloc by 2019. Several big banks warned before June’s EU referendum that they could move thousands of jobs out of the UK in the event of Brexit, but there has been little sign of this happening so far.

 

Since the vote, most banking executives have stressed the need for the UK to maintain access to the single market for financial services and to agree a transition period to prevent this access being lost while a new trade deal is finalised.

 

As many as 71,000 jobs and about £10bn in tax revenues could be lost  from the UK’s financial services sector and its wider support services if severe restrictions are imposed on the UK’s ability to trade with the rest of the EU, according to a report published this week by the consultancy Oliver Wyman for CityUK, the lobby group.

VTB employs several hundred people in London, including some centralised functions, such as its global anti-money laundering and compliance units. It also has offices in several other European countries, including Germany, France, Austria and Ireland.

“You cannot postpone this decision, as I do not think this [brexit negotiation] will be a quick process,” said Mr Moos, one of a number of deputy chairmen under VTB boss Andrei Kostin, adding its hand was likely to be forced by European regulators.

 

“I doubt that the ECB will accept us having critical functions being performed outside the EU,” he said. “And building two central functions is expensive.”

“We are looking at several factors to decide where we switch our European headquarters to, including regulation, fiscal policy and the talent pool. Frankfurt, Paris and Vienna are all being considered,” he said, adding that London would “remain an important presence for us, just not our European hub”.

 

VTB is the second-biggest biggest Russian bank by assets and is 61 per cent state-owned. It has been subjected to sanctions by the US and EU since Russia fomented a separatist war in eastern Ukraine in 2014, barring it from raising capital with a maturity over 30 days in western markets.

 

But Mr Moos said this had only boosted its reserves of foreign currencies, while reducing demand among Russian companies for borrowing dollars and euros.

“One of the unintended consequences of the sanctions has been a significant de-dollarisation in Russia, with much less borrowing of dollars by large corporates,” he said.

“They have also moved their foreign currency away from foreign banks to VTB and Sberbank, so our foreign exchange reserves have swollen by 20 per cent in the past year. We now have $6bn-$8bn of excess cash that we can’t invest, so we’re converting it to roubles, which we don’t do very often.”

 

The sanctions have prompted VTB to scale back in Europe and the US, instead placing more emphasis on bulking up its Asian presence. “We are moving eastward,” he said. “We are expanding in India, China and Vietnam it is full-speed ahead with hiring there.”

 

The UK has been one of the strongest advocates of sanctions against Russia in the EU, which may take a softer line with Moscow after Brexit.

 

Link to comment

Svako ko je proveo pet godina radeci (99% sam siguran da) po zakonu ima pravo na indefinite leave to remain. ovi drugi...moguce je da imaju nameru da ih koriste kao monetu u pregovorima ali nisam siguran koliko ce to biti efikasno (ako to uopste budu radili)

Link to comment

Svako ko je proveo pet godina radeci (99% sam siguran da) po zakonu ima pravo na indefinite leave to remain. ovi drugi...moguce je da imaju nameru da ih koriste kao monetu u pregovorima ali nisam siguran koliko ce to biti efikasno (ako to uopste budu radili)

 

Мислим да их је било највише који су долазили сезонски да обављају поправке типа водоинсталатер, оправке кола и сл, тешко да ће их неки закон обухватити.

Link to comment

Pametno su smislili da Švabama i Francuzima prete izbacivanjem Poljaka. A Poljska će ionako biti maksimalno blagonaklona prema UK. E sad, Nemačkoj bi možda i odgovaralo da se silni njihovi lekari i slični kvalifikovani koji rade u UK vrate kući, čisto da ne moraju da ih više uvoze odavde. Na stranu Poljaci, Rumuni i Bugari, u Britaniji živi oko 300.000 Nemaca, 200.000 Francuza, 150.000 Španaca itd.

Link to comment

Мислим да их је било највише који су долазили сезонски да обављају поправке типа водоинсталатер, оправке кола и сл, тешко да ће их неки закон обухватити.

 

Svi koji su dolazili legalno su prijavljivali boravak i tekao im je rezidencijalni staž, tako da ih većina sigurno ima pravo ili na trajni boravak ili čak na državljanstvo.

Link to comment

pa da, posle 5 godina je indefinite leave to remain (pravo na), posle 6 imas pravo da trazis drzavljanstvo. Neka me isprave Marvin, Jms i ostali ako se nesto menjalo. 

Edited by MancMellow
Link to comment

Mislim da je tako. Ono što mi nikad nije bilo jasno je da li je Leave To Remain faktički isto što i pasoš? Mislim ono, za sve osim putovanja, nego - tad si sigurica, ne mogu ti ništa i nema nikakvih dodatnih dozvola ili komplikacija oko posla, social securityja, itd?

Link to comment

Pametno su smislili da Švabama i Francuzima prete izbacivanjem Poljaka. A Poljska će ionako biti maksimalno blagonaklona prema UK. E sad, Nemačkoj bi možda i odgovaralo da se silni njihovi lekari i slični kvalifikovani koji rade u UK vrate kući, čisto da ne moraju da ih više uvoze odavde. Na stranu Poljaci, Rumuni i Bugari, u Britaniji živi oko 300.000 Nemaca, 200.000 Francuza, 150.000 Španaca itd.

 

Nisam siguran koliko je to sve pametno jer dok bi se u EU vracala relativno mlada i kvalifikovana radna snaga, vracanje stotina hiljada britanskih penzosa iz Spanije, Francuske i Italije bi bila totalna katastrofa za NHS, delove trzista nekretnina i naravno za ekonomiju kao celu.

Link to comment

Mislim da je tako. Ono što mi nikad nije bilo jasno je da li je Leave To Remain faktički isto što i pasoš? Mislim ono, za sve osim putovanja, nego - tad si sigurica, ne mogu ti ništa i nema nikakvih dodatnih dozvola ili komplikacija oko posla, social securityja, itd?

 

koliko ja znam od ljudi koji su u UK - tako je. Osim sto ne mogu da glasaju i da budu birani na parlamentarnim izborima. 

Edited by MancMellow
Link to comment

koliko ja znam od ljudi koji su u UK - tako je. Osim sto ne mogu da glasaju i da budu birani na parlamentarnim izborima. 

 

Yup, tako je.

 

Back on subject, od samog početka meni je bio čist bizar da ona budaletina Foks na sva zvona udara kako je tretman EU državljana u državi jedna od najvećih karata koje držimo u ruci u pregovorima sa unijom. Pa braaate.

Link to comment

Nisam siguran koliko je to sve pametno jer dok bi se u EU vracala relativno mlada i kvalifikovana radna snaga, vracanje stotina hiljada britanskih penzosa iz Spanije, Francuske i Italije bi bila totalna katastrofa za NHS, delove trzista nekretnina i naravno za ekonomiju kao celu.

 

Bio sam pomalo sarkastičan. Mada, ne vidim razlog da EU izbacuje britanske penzose, bez obzira na to šta se dogovore.

Link to comment

Yup, tako je.

 

Back on subject, od samog početka meni je bio čist bizar da ona budaletina Foks na sva zvona udara kako je tretman EU državljana u državi jedna od najvećih karata koje držimo u ruci u pregovorima sa unijom. Pa braaate.

 

To su teške budaletine i ja sam apsolutno šokiran ko vodi državu.

Link to comment

To su teške budaletine i ja sam apsolutno šokiran ko vodi državu.

 

Baš jutros sam imao interesantan razgovor sa šefom, o distinkciji između Mejove, i dva najdugovečnija premijera, Blera i Tačerke. Za šefa obično mislim da je nekad blago naivan oko politike, ali ovde se itekako slažemo. Elem, on je jorkširac, mator, glasao za laburiste čitav život i ne ceni mnogo Tačerku, misli da joj je legat veoma dubiozan, ali...

 

Smatra da Tačerka nikada ne bi svesno ugrozila long term dobrobit države zarad short/medium term političkih poena, rejtinga, itd. Očito zna mnogo više od mene kakve su bile te godine, pa ne mogu da protivurečim sve i da se ne slažem. Ali koliko god loše mislio o njoj, praktično je siguran da je ona jedna od poslednjih iz garde conviction političara, koji ne bi išli uz popular opinion za nešto što smatra za loše, i da nema sumnje da se ona prevrće u grobu kad vidi šta se dešava oko Brexita. Pri tom potpuno imajući u vidu da je sama Tačerka bila više evroskeptik nego evrofil, ali sa obe noge na zemlji, a ne Liam Foks ili Dejvid Dejvis koji kao da čuju glasove u glavi (ili imaju neku skrivenu agendu, jebi ga).

 

Za razliku od nje, misli da bi se Bler istovetno ponašao prema Brexitu, ali da je Bler oportunista koji ne pravi big calls zbog dobrobiti društva, već zbog onoga kako bi on ispao Veliki Igrač. Ne da se odaje populizmu, ali da nema dobrobit države u vidum, nego više ličnu agendu.

 

I na kraju, Tereza Mej - žena kojoj je premijerstvo upalo u krilo, verovatno nije neki veliki evroskeptik, ali vrlo svesno kormilari brodom koji srlja prema santi leda, ali nema šansi da promeni kurs, već je uzjahala populizam referendumskog rezultata, i zabole je šta će da bude za 20 godina - vozi dok može, a šta će biti kasnije, neko drugi će da brine o tome, važno da je po pollovima na istorijskom vrhuncu.

 

Eto raspisah se ja, ali eto ti ga na - po njemu, čoveku koji nije imao lepu reč za Tačerku, ispala Tačerka politički gorostas gledajući kroz prizmu današnjih dešavanja.

Link to comment
×
×
  • Create New...