Jump to content
IGNORED

BrExit?


jms_uk

Recommended Posts

Zato sto u Konzervativnoj partiji evro-entuzijasti cine mozda 5-10% clanstva. Veliki broj torijevaca je bio protiv brexita jer to je status quo i zasto menjati stvari kada ima toliko nedoumica, i takodje onako cisto potpuno racionalno ,,glavom" ali ne i ,,srcem" u fazonu ,,ja najradije nebi, ali znam da mora". Sada kada je izglasan brexit, ti ljudi su ,,danuli dusom" i mogu da podrzavaju ono sto intimno osecaju - da UK treba da bude van EU. Stavise, ,,cista im je savest" jer su glasali za i javno podrzavali ,,razumnu opciju" ali jebiga, narod je odlucio, to je proslost, idemo dalje.

 

Slazem se, samo ne vidim kakve veze to ima sa kvoutovanim mojim tekstom :D 

Link to comment

Ja i dalje zadržavam nekih 0.5-1% mogućnosti (i nade) da je sve otvoreno i da je sve moguće, ponajviše zbog ovoga što je Mank napisao. Vrlo je očito da postoje ogromna neslaganja unutar same pro-brexitovske vlade. Ako dođe do većih raskola u narednih 3-4 meseca, može da bude sasvim očito da je preveliki pritisak da neizglasani kabinet ostane.

 

To samo po sebi možda i ne znači ništa, tj ovo što Arslanagić reče, ali dolazi tu do još jedne stvari: efekti ljosnute funte tek sad počinju da se osećaju, a ući će u full flow za mesec-dva-tri. Sinoć bilo na vestima kako će gorivo da poskupi minimum 5 centi po litru. Pre koji dan savetujem drugarici da kupi laptop, isti model koji smo na poslu uzeli za £800, sad mu je cena (ista prodavnica) £1000, dakle 6 meseci kasnije. Siguran sam da će vesti udarati na sva zvona da ajfon koji je koštao £500 sad košta £600 (pišem ofrlje brojeve), i da će biti još vesti kao onih što je Prospero linkovao o odlasku VTB-a i drugih banaka. Cene gedžeta, goriva i svakodnevnih stvari je ono što će Average Joe prvi osetiti po džepu, i onda zavapiti "Što nam neko nije reko o ovome"

 

Ponovo podvlačim, 0.5 - 1%, možda i manje od toga. Za neke sulude zaokrete tipa ignorisanje referenduma bi trebalo da se poklopi nekoliko velikih kocki, ogromna nestabilnost u vladi, novi izbori, i osetno pumpanje vesti o, well, činjenicama izlaska iz unije koje se već osećaju. Ali ako dođe do opštih izbora, to je ogroman levelling field. Koliko god bile male šanse, tada barem postoji neki logički frejmwork za velike zaokrete.

 

Da li pitanje je onda - kada Brisel vidi Britaniju kako pod pritiskom raspisuje novi referendum pod izgovorom ,,nismo bas dobro razmislili i shvatili da nas ceka", sta ce onda Brisel traziti?

 

Onaj dil koji je ponudjen Kameronu vise ne postoji, to je receno od evropske strane dan nakon referenduma. Mislim to je i jedini nacin da se ,,legalisticki" ispostuje ishod referenduma - ,,to je bilo o tom novom ugovoru i on je odbijen i nista iz njega se nece sprovesti" - a da se u isto vreme sustinski ignorise. Najbolji scenario je da UK ostane clan po istim uslovima kao danas ali sa jako oslabljenom pozicijom (narednih 10-20 godina ima da cuti i da prati konsenzus EU koji ce kreirati neko drugi). Medjutim ako se Britanija predomisli nakon aktiviranja clana 50, vreme tece, i onda ostale clanice mogu da traze da se ukinu raznorazni ustupci koji su Britaniji vec dati, tipa ajmo da razgovoramo o onom vasem budget rebate-u, ajde da potpisete i Sengen i evrozonu i sve ostalo. Jer realno mnogima je (vecini) pun k Britanaca koji vecito vicu "we're special and you must acknowledge so!" i to se videlo u prvim reakcijama nakon referenduma.

 

Sve to u No. 10 dobro znaju, tako da ne verujem da iko razmislja o takvoj opciji.

Link to comment

Slazem se, samo ne vidim kakve veze to ima sa kvoutovanim mojim tekstom :D

 

Pa pitas se zasto ne raspisu izbore - zato sto je velika vecina Konzervativne partije sada olaksano i zdusno pro-brexit i smatraju da napokon imaju mandat da sprovedu ono sto su decenijama intimno zeleli. Zasto dovoditi to u opasnost izborima? Zasto pustiti Laburistima ili Libdemsima da kreiraju novi odnos UK sa EU? Vec su pokazali da ne vide dalje od svog partijskog nosa (Kameron), bolje ovakve unutrasnje razmirice sve dok je "in the country club" i dok oni na kraju kontrolisu sve.

Link to comment

Pa pitas se zasto ne raspisu izbore - zato sto je velika vecina Konzervativne partije sada olaksano i zdusno pro-brexit i smatraju da napokon imaju mandat da sprovedu ono sto su decenijama intimno zeleli. Zasto dovoditi to u opasnost izborima? Zasto pustiti Laburistima ili Libdemsima da kreiraju novi odnos UK sa EU? Vec su pokazali da ne vide dalje od svog partijskog nosa (Kameron), bolje ovakve unutrasnje razmirice sve dok je "in the country club" i dok oni na kraju kontrolisu sve.

 

Mmmda, ali u britanskom parlamentarnom sistemu se uvek pomalo postavlja pitanje legitimiteta PM-a koji nije na to mesto dosao izborima (najsveziji primer G.Bown). A ovde to jos vise dolazi do izrazaja u vidu pitanja legitimiteta same vlade da, objektivno, bez parlamenta i eksplicitne podrske glasaca za ovakav ili onakav Brexit (sto bi u izbornom manifestu moglo da se navede i trazi podrska) gura dalje pregovore sa, opet, ovom ili onom platformom. Dodatni potiv bi, naravno, mogao da bude totalni disarray u kome se nalazi opozicija. Ukratko, mislim da ovako rizikuju jos vise, jer, ne zna se, zaista, kako ce sve da izgleda kad krenu pregovori.

Link to comment

Zato sto u Konzervativnoj partiji evro-entuzijasti cine mozda 5-10% clanstva. Veliki broj torijevaca je bio protiv brexita jer to je status quo i zasto menjati stvari kada ima toliko nedoumica, i takodje onako cisto potpuno racionalno ,,glavom" ali ne i ,,srcem" u fazonu ,,ja najradije nebi, ali znam da mora". Sada kada je izglasan brexit, ti ljudi su ,,danuli dusom" i mogu da podrzavaju ono sto intimno osecaju - da UK treba da bude van EU. Stavise, ,,cista im je savest" jer su glasali za i javno podrzavali ,,razumnu opciju" ali jebiga, narod je odlucio, to je proslost, idemo dalje.

 

Moguće, ali kad se već igramo "šta bi drugi mogli da osećaju", ajmo i ovako :D vrlo je moguće da su u konzervativcima mnogi* koji su bili jaki na evroskepticizmu samo na rečima i kurčenjem, i da su sve do ovog aprila živeli u ubeđenju da oni mogu da laju šta god hoće, zvuče jurodivo, a nikada zapravo neće morati da tako nešto i iznesu na delima. Sada, kada je funta pala 2% u dva dana i galopira ka paritetu ka dolaru, kada postaje vrlo očigledno da su katastrofalne posledice po ekonomiju mnogo mnogo realnije nego neki benefiti izlaska, uopšte nisam toliko siguran da bi sada pušteni s lanca bili više onih koji su bili protiv a sad su za, umesto onih koji su bili za a sada su "Hm, čekajte malo".

 

*potpuno je nezahvalno licitirati jesu li ovakvi u bilo kakvoj manjini ili većini, samo kažem da sam ubeđen da ih ima. Uostalom, jalov je posao nagađati ko bi intimno ideološki mogao preći iz kojeg u koji tabor, Boris Džonson nikada nije bio evroskeptik, a on je izneo pobedu na referendumu, koju očito nije ni želeo. Ovo je sve mišmeš sitnih partijskih ratova, pozicioniranja i paktiranja, erekcijašenja na poll ratings kada god se pomene reč "immigration", sa vrlo malo ideologije, osim, na žalost, u glavama Foksa i Dejvisa. Ali bih se zaprepastio ako suočeni sa ambisom funte i potpunom nepoznanicom šta će biti za dve godine mnogi od njih ne razmisle dvaput sad kad je Brexit došao bregu.

 

 

Da li pitanje je onda - kada Brisel vidi Britaniju kako pod pritiskom raspisuje novi referendum pod izgovorom ,,nismo bas dobro razmislili i shvatili da nas ceka", sta ce onda Brisel traziti?

 

Onaj dil koji je ponudjen Kameronu vise ne postoji, to je receno od evropske strane dan nakon referenduma. Mislim to je i jedini nacin da se ,,legalisticki" ispostuje ishod referenduma - ,,to je bilo o tom novom ugovoru i on je odbijen i nista iz njega se nece sprovesti" - a da se u isto vreme sustinski ignorise. Najbolji scenario je da UK ostane clan po istim uslovima kao danas ali sa jako oslabljenom pozicijom (narednih 10-20 godina ima da cuti i da prati konsenzus EU koji ce kreirati neko drugi). Medjutim ako se Britanija predomisli nakon aktiviranja clana 50, vreme tece, i onda ostale clanice mogu da traze da se ukinu raznorazni ustupci koji su Britaniji vec dati, tipa ajmo da razgovoramo o onom vasem budget rebate-u, ajde da potpisete i Sengen i evrozonu i sve ostalo. Jer realno mnogima je (vecini) pun k Britanaca koji vecito vicu "we're special and you must acknowledge so!" i to se videlo u prvim reakcijama nakon referenduma.

 

Sve to u No. 10 dobro znaju, tako da ne verujem da iko razmislja o takvoj opciji.

 

Tačno od reči do reči. Pitanje je kako bi se 27 članica unije postavilo u suvo teoretskoj opciji da Britanija kaže da ipak ne bi htela napolje, da li bi išli na gaženje i na total humiliation "protivnika" koji je tako priznao da se zajebao kao nikad, ili bi zarad nekog mira u kući prihvatili da je dovoljna blamaža bila samo to priznanje.

 

U No. 10 svakako ne razmišljaju trenutno o takvoj opciji, ovaj kabinet nema šanse da bi posegao za time. Možda neki drugi kabinet bude nateran drugim prilikama.

Link to comment

@MancMellow

 

Problem je sto oni ne znaju za kakav Brexit taj mandat treba da traze, jer ne postoji konsenzus unutar partije o tome. Takodje, trenutno igraju APP igru sa Briselom, tipa ja da izmuzemo sto vise pa da bude win-win (sto je nemoguce, al ocigledno dobar deo torijevaca ne deli to misljenje). I onda lako opozicija osim UKIPa moze da izadje s zajednickom platformom "Keep the UK in the single market" a UKIP da trazi "hard brexit now!" a Konzervativci da ne znaju za sta su, pa da budu stisnjeni i izgube dosta glasova.

Edited by hazard
Link to comment

Privredi tj vlasnicima, realno govoreći, u nekoj meri i odgovara UK izvan EU, ali sa potpunim pristupom tržištu roba, usluga i kapitala i slobodnim protokom radne snage. Stoji da ne bi više imali reč u formiranja standarada™, ali bi bili i slobodni od prava radnika koje garantuje EU.  

 

Realno ja mislim da i ostatku EU najvise odgovara scenario gde je UK u EEA (tj. clanica EFTA), ali ne u EU, kao Norveska i Island. Privredno bi bili skroz integrisani i dalje i to se nista ne bi promenilo, ne bi bilo neizvesnosti niti gubitka u ekonomiji, a politiciki vise ne bi bili tu da ,,smetaju" i sputavaju dalju integraciju unutar EU. Nema Kamerona da kenja kako neki dil koji treba da stabilizuje evrozonu nije fer prema zemljama koje nisu clanice evrozone i prema britanskim bankama, nema Faradza da ti pravi klaunsou u evropskom parlamentu, nema najzadrtijih lobista za americke interese, nema ko veliki da se suprotstavi francusko-nemackom konsenzusu (kada ga ima), nema vise velike clanice koja ,,strci" (nije isto kada strci Danska i kada strci UK).

 

Zato mislim da ce soft brexit biti fallback position ako tokom te 2 godine nakon aktiviranja cl. 50 stvari krenu po zlu (ekonomija, Skotska), i tu ce onda mozda i biti neki izbori gde ce se sukobiti pro-EEA i anti-EEA platforme, pa ce neko dobiti mandat.

Link to comment

Zato mislim da ce soft brexit biti fallback position ako tokom te 2 godine nakon aktiviranja cl. 50 stvari krenu po zlu (ekonomija, Skotska), i tu ce onda mozda i biti neki izbori gde ce se sukobiti pro-EEA i anti-EEA platforme, pa ce neko dobiti mandat.

 

Trenutno Škotska nije faktor. Ako je ekonomski kejs za nezavisnost pre dve godine bio gomila Salmondovog sanjarenja, tek sada je pokopan. Salmondov manifest za škotsku nezavisnost sa ekonomskog aspekta se oslanjao na cenu nafte od $150 po barelu. Trenutno bi mogla silna raja u kiltovima da se skupi u Edinburgu i Glazgovu i da urla za novi referendum, sam SNP sada beži od referenduma.

Edited by Marvin (Paranoid Android)
Link to comment

Pitanje je kako bi se 27 članica unije postavilo u suvo teoretskoj opciji da Britanija kaže da ipak ne bi htela napolje, da li bi išli na gaženje i na total humiliation "protivnika" 

 

Neće se desiti, ali ajde. Mislim, tj skoro sam siguran, da - ne bi. Ukinuli bi im nesto verovatno, cisto vaspitno i ocinski/ i kao upozorenje drugima (ako su 1 Britaniji nesto uskratili i ovako je prosla, sta ce tek sa nama ako se zajebemo), ali Nemačkoj, Holandiji i Skandinaviji (i još nekima) zaista treba (ali proevropska i evroentuzijasticna) Britanija. No to mesto više definitivno ne postoji. 

Link to comment

Trenutno Škotska nije faktor. Ako je ekonomski kejs za nezavisnost pre dve godine bio gomila Salmondovog sanjarenja, tek sada je pokopan. Salmondov manifest za škotsku nezavisnost sa ekonomskog aspekta se oslanjao na cenu nafte od $150 po barelu. Trenutno bi mogla silna raja u kiltovima da se skupi u Edinburgu i Glazgovu i da urla za novi referendum, sam SNP sada beži od referenduma.

 

Oni će čekati ishod Brexita. Što je i jedino pametno sa njihovog stanovišta.

Link to comment

Oni će čekati ishod Brexita. Što je i jedino pametno sa njihovog stanovišta.

 

Naravno, deluje kao da samo tamo u političkom vrhu ima ljudi koji se razumeju u politiku. Ali čak i u slučaju tvrdog™, nisam siguran da bi SNP pohrlio na indyref2, kako danas stoje stvari, sumnjam. Niko pouzdano ne zna koliko je ostalo nafte u severnom moru, teško da će cena doseći ma i $100, a mogu samo sanjati o $150, a u poslednjih par meseci je postalo javno znanje da cela Škotska ima ogroman problem sa deficitom, deluje kao da SNP to dobro zna. Škotska je 2014-te izbegla ekonomsko samoupucavanje, teško da će u to sada uletati sa ogromnim deficitom i prepolovljenom cenom nafte.

 

Bilo bi idealno doduše da Nikola pripreti indyref2 u slučaju izlaska iz singl marketa, mada neće, al bilo bi do jaja ^_^

Edited by Marvin (Paranoid Android)
Link to comment

SNP je malo trenutno between a rock and a hard place ali bar za razliku od vestminsterske vlade ima tu mogucnost da priusti sebi cekanje. Ta pitanja granica, valuta, itd. koja si bila bitna 2014. ce ispariti ukoliko brexit bude ekonomski dizaster, onda ce SNP samo pitati Skote ,,da li zelite da oni i dalje odlucuju za nas, mimo nas?" i bice u mnogo jacoj poziciji. Za sada im je super da prete, kako bi osigurali brexit deal koji je sto vise u skotskim interesima (EEA je to, ali to je prakticno nemoguce kako sada stvari stoje).

Link to comment
×
×
  • Create New...