Jump to content
IGNORED

BrExit?


jms_uk

Recommended Posts

Ja iskreno ne znam zašto ne raspišu tj zašto nisu raspisali odmah izbore (i pre toga izglasaju uklanjanje onog fixed parliament act-a) Sa čisto partijske strane daju Laburistima vremena da dođu nekako sebi, kao i da se formira neka ozbiljna anti-brexit stran(k)a, frakcija, štagod. Jer ako stvari sa privredom eventualno krenu loše u narednih 2-3 godine, ostaće im samo nacionalizam da se za njega hvataju, a ne verujem da je to situacija u koju žele sebe da dovedu. 

 

Privredi tj vlasnicima, realno govoreći, u nekoj meri i odgovara UK izvan EU, ali sa potpunim pristupom tržištu roba, usluga i kapitala i slobodnim protokom radne snage. Stoji da ne bi više imali reč u formiranja standarada™, ali bi bili i slobodni od prava radnika koje garantuje EU.  

 

Što se tiče parlamenta, očito je da se i u Britaniji, kao i na kontinentu pojavljuje tendencija koncentrisanja vlasti u rukama izvršnog dela iste tj vlade.

 

Sky - gledao sam intervju sa May, ono je bilo bez pardona od prve sekunde. Gledao sam i neki prilog gde su pozvali u goste 1 Owena Jonesa i još nekog profesora, koji su obojica, jelte, anti-brexit, a voditelj im faktički sekundirao. Ne znam...

Link to comment

Mislim da je tako. Ono što mi nikad nije bilo jasno je da li je Leave To Remain faktički isto što i pasoš? Mislim ono, za sve osim putovanja, nego - tad si sigurica, ne mogu ti ništa i nema nikakvih dodatnih dozvola ili komplikacija oko posla, social securityja, itd?

 

Pre pet godina bila je ona zackoljica da u roku od 5 godina nisi mogao da budes van Britanije 3 ili 6 meseci, zaboravih. Ako jesi nema dozvole.. Znam da po tom osnovu nisam mogao da dobijem Indefinite Leave to Remain, vec samo po onom desetogodsnjem boravku. No, zov Juzne Amerike prevladao tako da od toga nije bilo nista.

Link to comment

To je baš duga tema. Mislim, višekontekstna, može se gledati iz 3-4 ugla. Međunarodna politika, ekonomija, klasno, ili tako kao on gde pravi faktički jednu skicu karakternog pada političara od "zlatnog" vremena do "bronzanog", "gvozdenog" i "zemljanog". Mislim, u pravu je tj lično bih se složio sa njim da je Tačerka radila stvari velikim delom i iz ideološkog ubeđenja, ali u izvesnom smislu rekao bih to i za Blera. Tačer, Bler i Mej delaju u potpuno različitim međunarodnim i ekonomskim uslovima...pa i "klasnim" ako ćemo tako. Mada svaki od tih diskursa™ ima i pojave dugog trajanja koje nisu karakteritične samo za Britaniju, nego ih deli neke sa ostatkom EU, neke sa US, a neke bobami bar delimično i sa takvim unusual suspects kakve su Rusija ili čak Srbija. Brexit i ovo posle njega je prosto, čini mi se, sliv više reka, i onaj ko ga suštinski nije hteo (a bio je svestan da to može da bude, takav "sliv") - namely Cameron - nije nikako smeo sa njim da se poigrava. Mislim, on je prvi zarad vlasti u stranci pokrenuo to pitanje. Znači ne za vlast stranke, nego zbog pozicije U stanci. "Istorija" mu to neće oprostiti, to mislim da se već sa solidnom sigurnošću može tvrditi. 

 

Ne znam kako se to sa sigurnoscu moze tvrditi kada se Brexit em nije jos dogodio, em ko zna sta ce biti za dve godine.

Link to comment

Ne znam kako se to sa sigurnoscu moze tvrditi kada se Brexit em nije jos dogodio, em ko zna sta ce biti za dve godine.

 

kad se desi nešto što suštinski nećeš da se desi, i 100% si siguran da je to loše za zemlju, kao što on jeste, a to se ipak desi zahvaljujući tvojim lošim političkim procenama i manevrima, onda sigurno ne dobiješ neko svetlo mesto u budućoj prošlosti. Čak i da Brexit prođe (po Britaniju) fantastično dobro, lovorike će pobrati May...ili ko već bude konačno utanačio dil i sve ostalo. 

Link to comment

Ja iskreno ne znam zašto ne raspišu tj zašto nisu raspisali odmah izbore (i pre toga izglasaju uklanjanje onog fixed parliament act-a) Sa čisto partijske strane daju Laburistima vremena da dođu nekako sebi, kao i da se formira neka ozbiljna anti-brexit stran(k)a, frakcija, štagod. Jer ako stvari sa privredom eventualno krenu loše u narednih 2-3 godine, ostaće im samo nacionalizam da se za njega hvataju, a ne verujem da je to situacija u koju žele sebe da dovedu. 

 

Privredi tj vlasnicima, realno govoreći, u nekoj meri i odgovara UK izvan EU, ali sa potpunim pristupom tržištu roba, usluga i kapitala i slobodnim protokom radne snage. Stoji da ne bi više imali reč u formiranja standarada™, ali bi bili i slobodni od prava radnika koje garantuje EU.  

 

Što se tiče parlamenta, očito je da se i u Britaniji, kao i na kontinentu pojavljuje tendencija koncentrisanja vlasti u rukama izvršnog dela iste tj vlade.

 

Sky - gledao sam intervju sa May, ono je bilo bez pardona od prve sekunde. Gledao sam i neki prilog gde su pozvali u goste 1 Owena Jonesa i još nekog profesora, koji su obojica, jelte, anti-brexit, a voditelj im faktički sekundirao. Ne znam...

 

Pitanje je, prvo, koji deo privrede. Neki vid recesije je moguc, ali je veliko pitanje koga ce to najvise pogoditi ako Vlada umesto QE krene da sipa funte u Jorksir i Midland tako da strada London.

 

Sto se prava radnika tice, nisi pratio Mejevu - ona govori o povecanju zastite a ne smanjenju prava. U svom govoru se postavila anti-business.

Link to comment

kad se desi nešto što suštinski nećeš da se desi, i 100% si siguran da je to loše za zemlju, kao što on jeste, a to se ipak desi zahvaljujući tvojim lošim političkim procenama i manevrima, onda sigurno ne dobiješ neko svetlo mesto u budućoj prošlosti. Čak i da Brexit prođe (po Britaniju) fantastično dobro, lovorike će pobrati May...ili ko već bude konačno utanačio dil i sve ostalo. 

 

Rekao si nesto drugo "Istorija mu nece oprostiti".

To je drugacije od ovoga sto sada tvrdis "Kameron je gubitnik ma sta se dogodilo."

Link to comment

Pitanje je, prvo, koji deo privrede. Neki vid recesije je moguc, ali je veliko pitanje koga ce to najvise pogoditi ako Vlada umesto QE krene da sipa funte u Jorksir i Midland tako da strada London.

 

Sto se prava radnika tice, nisi pratio Mejevu - ona govori o povecanju zastite a ne smanjenju prava. U svom govoru se postavila anti-business.

 

Prvo - pusti ti govore. A drugo rekla je "dok sam ja na čelu vlade". A to vrlo malo znači bilo kome. 

 

Ovo iznad - da vidim od 1 torijevske vlade to čudo  pa da mrem. No, nebitno, moje skromno mišljenje je, kao što sam više puta napisao, da je šteta od Brexita najmanje ekonomska, odnosno ekonomska na tako direktan način. 

Link to comment

Rekao si nesto drugo "Istorija mu nece oprostiti".

To je drugacije od ovoga sto sada tvrdis "Kameron je gubitnik ma sta se dogodilo."

 

Ok, na ovo drugo sam mislio. A ako Brexit krene po zlu, onda će biti i ono prvo. Mislim, u tom slučaju za tu ocenu (njega) neće biti od značaja ako recimo stvari ponovo jasno krenu bolje za UK za 10-15 godina. 

Link to comment

Pre pet godina bila je ona zackoljica da u roku od 5 godina nisi mogao da budes van Britanije 3 ili 6 meseci, zaboravih. Ako jesi nema dozvole.. Znam da po tom osnovu nisam mogao da dobijem Indefinite Leave to Remain, vec samo po onom desetogodsnjem boravku. No, zov Juzne Amerike prevladao tako da od toga nije bilo nista.

 

Typically, if your absences within any 12 consecutive month period of the 5 year continuous period do not exceed 180 days, you will not have broken the continuous period for ILR. You must provide evidence of all absences.

A single absence exceeding 90 days will not break continuity, but continuity will be broken if absences in any of the 12 consecutive-month periods that make up the continuous period exceed 180 days.

 

Long residence je bilo ukupno 540 dana u 10 godina i ne vise od 180 odjednom.

Edited by jms_uk
Link to comment

Pitanje je, prvo, koji deo privrede. Neki vid recesije je moguc, ali je veliko pitanje koga ce to najvise pogoditi ako Vlada umesto QE krene da sipa funte u Jorksir i Midland tako da strada London.

 

Ja ne bih rekao da je neki vid recesije moguc vec da je prakticno zagarantovan pod bilo kojim uslovom osim ostatkom Britanije u EEA (sto je politicki neizvodljivo).

 

Za ovo ostalo - interesantno zapazanje. U sustini, vlada mora da ucini da brexit bude uspesan za one koji su glasali za brexit (jer ako nije, ti ce onda listom glasati za opoziciju na sledecim izborima). Anti-brexitovce moze skoro pa da ga ignorise (ne skroz), jer oni a priori misle da je brexit los i vec su mentalno pripremljeni za ,,potop".

Link to comment

Ja iskreno ne znam zašto ne raspišu tj zašto nisu raspisali odmah izbore (i pre toga izglasaju uklanjanje onog fixed parliament act-a) Sa čisto partijske strane daju Laburistima vremena da dođu nekako sebi, kao i da se formira neka ozbiljna anti-brexit stran(k)a, frakcija, štagod. Jer ako stvari sa privredom eventualno krenu loše u narednih 2-3 godine, ostaće im samo nacionalizam da se za njega hvataju, a ne verujem da je to situacija u koju žele sebe da dovedu. 

 

 

Zato sto u Konzervativnoj partiji evro-entuzijasti cine mozda 5-10% clanstva. Veliki broj torijevaca je bio protiv brexita jer to je status quo i zasto menjati stvari kada ima toliko nedoumica, i takodje onako cisto potpuno racionalno ,,glavom" ali ne i ,,srcem" u fazonu ,,ja najradije nebi, ali znam da mora". Sada kada je izglasan brexit, ti ljudi su ,,danuli dusom" i mogu da podrzavaju ono sto intimno osecaju - da UK treba da bude van EU. Stavise, ,,cista im je savest" jer su glasali za i javno podrzavali ,,razumnu opciju" ali jebiga, narod je odlucio, to je proslost, idemo dalje.

Link to comment
×
×
  • Create New...