Jump to content
IGNORED

Kako u inostranstvo...


Hamlet Strašni

Recommended Posts

okvirno, sa zenom i detetom, ako je zena nezaposlena, ide u III grupu. to mu znaci 20% na razna osiguranja (zdravstveno, penziono, ...) plus oko 7-8% porez. ili vise, ako bude lud da se prijavi kao vernik :D

 

tj. od te tri, ostace mu max 2200, dobice i drzavni decji dodatak od skoro 200, a moguce da i firma ima neki svoj decji dodatak, dosta njih ima. stan u berlinu, trosoban, mora racunati na 1000. sa ostatkom se u berlinu moze kul ziveti, ali bez luksuziranja, a neko pravljenje steka i sl. zaboravi. ali - odatle je mnogo lakse naci nesto bolje. plus ucite nemacki i ti i zena i dete, pa ako i zena nadje neki poslic... :)

 

pitaj ovo za preseljenje, cesto njima to nije nikakav problem, firme obicno imaju poseban budzet za to. i niko se nece naljutiti sto pitas. i obavezno trazi jobticket za prevoz.

Edited by aram
Link to comment

cifra je 55k bruto godisnje

po mojoj racunici to je oko 3k neto mesecno

ne znam da li firma daje nesto za preseljenje, ostao je jos jedan razgovor(sutra) sa njima na temu uslova

kada sam bio u slicnoj prici za dablin, irci su davali nekih 4-5 relocation package

 

ono sto nisam pomenuo je da ni zena ni ja ne znamo nemacki...ali jezik mi nije uslov za posao, firma je internacionalna

Link to comment

oko 3100 plus kindergeld 200, to ti je sasvim ok :)

 

jel ugovor na odredjeno vreme i koliko? mislim ovo je bitno jer posle par godina imas pravo na tzv. Arbeitslosengeld I (oko 76% od plate) bar godinu dana tako da mozes da trazis drugi posao na miru.

 

i ucite nemacki oboje, obavezno. VHS ili vec nesto, i vidi da li firma hoce tu nesto da ti pomogne. plus, gledaj da ti srede radnu dozvolu koja nije vezana za njih kao poslodavca.

 

sta god ti padne na pamet, pitaj :)

Link to comment

ugovor je na neodredjeno

sto se tice radne dozvole, kako sam razumeo dobio bih blue card, ne znam da li i kakva ogranicenja postoje tu

firma je prilicno internacionalna i jedan od benefita su sponzorisani kursevi nemackog

 

a pitanje je - posle koliko vremena bi zena mogla da radi?

Edited by djuras
Link to comment

Dobio si odlicnu platu, svakako vise od blue card minimalca. Mislim da je na stranici ambasade pisalo o clanovima porodice, kakva su im prava itd, a svakako to sve mozes pitati svog socijalnog radnika kada odes da se prijavis (i dobijes plavu kartu, posto ces prvo dobiti samo vizu). Obicno je bc vezana za firmu i onda ako ostanes bez te firme u toku prve tri godine, imas rok u kojem mozes naci novi posao. Kada se priblizi isteku, lako se obnovi a kako mi rece prijatelj, on je dobio tada i neogranicenu boravisnu dozvolu. Plata mu je bila oko 42K bruto kada je poceo.

 

Cak i da je manje para u pitanju, s obzirom da nisi tako skupom gradu kako svi kazu (uzgred, jel ta cena cena trosobnog stana 1K evra kalt ili warm? meni to deluje bas nisko), vredelo bi pokusati. Nije sve u kolicini para, pogotovo sto si porodicni covek. Ja bih se na vasem mestu spremila na put i krenula sa nemackim.

 

I jedan detalj: gledaj da ti u ugovoru naglase da je neogranicen, tim recima, da te soc.sluzbenik zbog protokola ne bi vracao na ispravku ugovora.

Link to comment

 

 

cifra je 55k bruto godisnje

po mojoj racunici to je oko 3k neto mesecno

ne znam da li firma daje nesto za preseljenje, ostao je jos jedan razgovor(sutra) sa njima na temu uslova

kada sam bio u slicnoj prici za dablin, irci su davali nekih 4-5 relocation package

 

ono sto nisam pomenuo je da ni zena ni ja ne znamo nemacki...ali jezik mi nije uslov za posao, firma je internacionalna

Kao sto aram kaze, 3095 EUR net, ako zena ne radi. Pitaj obavezno za relocation package, ako je veca kompanija, jer oni sigurno imaju to budzetirano, kao sto su vec rekli ljudi pre mene. Zena moze preko biroa ili slicnog da trazi podrsku za ucenje nemackog za dz.

Mojne si lud da ostanes i Srbiji, odlaskom u inostranstvo ti se otvaraju mnoga vrata + sa tim iskustvom uvek mozes da se vratis u Srbiju ako je bas neophodno + dete sto je mene prelomilo za odlazak.

Link to comment

Putuj igumane. Ucenje jezika, nova sredina itsl. je sve izazov i razumljivo je da se neckas, ali uspelo je njih vise miliona pre tebe, pa ces i ti. Pare su OK. Garant moze i vise, ali moze i manje. Ako s tim budes nezadovoljan na kraju, uvek mozes da potrazis nesto drugo.

Link to comment

Drago mi je uvek kada neko uspe i dobije sličnu ponudu. Pakuj se odmah. Ja bih pola foruma ovde kod mene ugostio da mogu, a treba naroda ovde dosta.

Link to comment

Drago mi je uvek kada neko uspe i dobije sličnu ponudu. Pakuj se odmah. Ja bih pola foruma ovde kod mene ugostio da mogu, a treba naroda ovde dosta.

Znas vec kako ide - neko nekoga ugosti onda taj (drugi) neki ugosti nekog treceg i polako... S kolena na koleno... :)

Link to comment

Dakle, ako žena zateže, ima ovi u rasejanju da ti snimaju skajp poruke #podržiDjuras ! Putuj, kad su neki od nas bili pičke nemoj bar ti...

 

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...