Jump to content
IGNORED

Kako u inostranstvo...


Hamlet Strašni

Recommended Posts

Nema nikakvog dopisivanja a pod Other, sto je logicno za izabrati, ima dve opcije - Child of a N8(N9) i Parent of a certain special immigrant :D

 

Stavljeno business & pleasure visitor pa business & tourism temporary visitor, mada nema ni B od biznisa ali ajde.

Edited by Zli Gli
Link to comment

Stavljeno business & pleasure visitor pa business & tourism temporary visitor, mada nema ni B od biznisa ali ajde.

 

To je ok, zato sto su i biznis i turizam vize zajednicke [za kratke posete] - B1/B2.

Link to comment
  • 4 weeks later...

iz bg sam, radim u IT-u

imam opciju da radim u svrbiji za stranu firmu za 2k jura. posao je u drugom gradu i morao bih da se preselim

druga opcija je berlin za 3k

 

tu su zena i dete od god. dana, idu sa mnom

plan poslednjih par godina je bio da se ide preko, ali sad sam dobio dobru ponudu ovde i nisam vise pametan

matematika kaze da mi vise para "ostaje" ako ostanem ovde...ali svabija je svabija

 

misljenja?

Link to comment

Ako je tebi para jedini problem, onda generalno govoreći možeš i da ostaneš kući.

 

Ono šta je odlučujuće pitanje koje sebi postavljaš je long term support - ukoliko firma propadne/povuče se/pukne ili se prosto prekvalifikuju na prodaju meda, da li možeš da očekuješ da nastaviš život u drugoj firmi po istom životnom standardu relativno brzo i bezbolno. Pošto se tako i moj drugar nećkao da li da ide ili ne, pa dobio dobar posao i mislio je da je osiguran. I to je funkcionisalo super nekoliko godina. A onda je firmu kupila druga firma i praktično ih sve pootpuštala te je usledio vrlo čupav period sa dvoje male dece, a ušlo se već u kombinacije za stan, kola, matorci... gde više nisu mogli samo tako da se pokupe.

Link to comment

Berlin je super grad i veoma povoljan za život, verovatno najjeftiniji od velikih evropskih gradova.

 

Za sitno dete, familiju, posete, jezik i slično ne brini.

 

 

Bottom line, da li želiš da ti dete odraste u Srbiji? 

Link to comment

Skupi familiju, idite preko dok mozete i zali povremeno za zavicajem kao Radovan - ali iz sigurne daljine i sigurnijeg mesta za podizanje dece. Najiskrenije.

A i slazem se za Berlin.

Link to comment

To da se nesto iznenada i radikalno promeni u firmi pa da ocas ostanes bez posla, to moze da ti se desi bilo gde u svetu.  I 2K u Beogradu je mnogo vise para nego 3K u Berlinu.  Ali bi ti uprkos svemu tome savetovao da probas sa Berlinom.  Imas sansu, probaj.  Ako ti se na kraju ne svidi ili se okolnosti promene uvek mozes da se vratis u Srbiju, sto u obrnutoj situaciji ne bi mogao.

Link to comment

Moze da se desi bilo gde, ali koliko bi lako i brzo bilo naci drugi slican posao to je pitanje. 

 

+1

 

To je pravo pitanje. Mislim da bi ga pre našao u Švabiji ili Holandiji ili nekoj sličnoj zemlji, nego što će ga čekati sledeći 2K posao u Srbiji.

 

Odrastanje dece u našem eko-sistemu, sa našim obrazovnim, zdravstvenim i drugim sistemima mislim da ne treba ni da komentarišemo.

Link to comment

vazno pitanje je da li su te 3000€ u berlinu neto ili bruto? ovde se sve plate dogovaraju bruto, nas covek se obicno neprijatno iznenadi kad dobije 1800 umesto tih tri hiljade... to je onda ipak neka donja ivica egzistencije za vas troje.

inace, sve +, narocito na ovo sto kaze dr. arslanagic.

Link to comment

Uz opasnost "...lako je tuđim.." ja bih ti savetovao da ideš. Očigledno neka znanja imaš, a ko zna da li će ti se ukazati prilika opet.

Beži odavde što pre, zbog deteta, ako je tebi i ženi svejedno. A verujem i da je za dete bolje da kao malo odrasta tamo, nego kasnije...

 

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

vazno pitanje je da li su te 3000€ u berlinu neto ili bruto? ovde se sve plate dogovaraju bruto, nas covek se obicno neprijatno iznenadi kad dobije 1800 umesto tih tri hiljade... to je onda ipak neka donja ivica egzistencije za vas troje.

inace, sve +, narocito na ovo sto kaze dr. arslanagic.

 

To je i meni palo na pamet, 3000 bruto, ako ostane 2k neto, ne znam kakve su cene u Berllinu ali mi ne deluje smisleno da se može stanovati u stanu pristojnom za dete ispod 1000 evra? +zdravstveno itd, pa to što bi ostalo nikako nije Ok za troje?

Link to comment

iz bg sam, radim u IT-u

imam opciju da radim u svrbiji za stranu firmu za 2k jura. posao je u drugom gradu i morao bih da se preselim

druga opcija je berlin za 3k

 

tu su zena i dete od god. dana, idu sa mnom

plan poslednjih par godina je bio da se ide preko, ali sad sam dobio dobru ponudu ovde i nisam vise pametan

matematika kaze da mi vise para "ostaje" ako ostanem ovde...ali svabija je svabija

 

misljenja?

. Ako ne odes sada, pratices decu sutra. Idi.
Link to comment

Da li firma daje nesto za preseljenje?

Svabe su solidni sto se tice podrske drzave. U najgorem slucaju, ako je opcija, pokusaj prvo sam na 3 meseca, izvidi i sredi za zenu i dete. Idi u svakom slucaju.

Daj podatak koja ti je godisnja bruto plata, mogu da ti okvirno izracunam neto, ako ti znaci nesto.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...