Jump to content
IGNORED

Kako u inostranstvo...


Hamlet Strašni

Recommended Posts

Tad sam zarađivao 220€ i radio u (i tad) propaloj fabrici, ne kao programer... Imao dug od 13k€ za stan...

 

A zašto sam se vratio, to zna pola foruma... Ali je sreća da sam imao gde da se vratim, u svakom slučaju...

 

Inače, ja sad verovatno ne bih išao napolje (u Evropu sigurno ne, za istok (UAE, Katar) bi još razmislio), ali dete ću da šibnem što pre, najverovatnije već od srednje škole... Ovde, ma koliko dobro stojao, za decu nema budućnosti...

Radisa, mojne zajebavas, kakav Katar i UAE, ne znam sta radis, znam samo da si u IT-ju, ali ako zelis da palis negde, a da ti je dom blizu, Svajcarska ti je idealno resenje. IT je trazen, tone Spanaca i Poljaka dolaze, ako si dobar, nemas zime.
Link to comment

^+1

 

odlican je ovaj savet da trazis od firme pomoc u trazenju stana, zajebano je dobiti stan kao neko ko ne moze da pokaze schufa auskunft (kako se to zove kod nas, izvestaj kreditnog biroa? potvrda o bonitetu?) niti neke prihode u nemackoj u zadnjih 3-12 meseci. been there... zavrsio u groznom kraju, pobego iz tog stana prvom prilikom, ali mi je trebalo vise od dve godine.

Edited by aram
Link to comment

Tad sam zarađivao 220€ i radio u (i tad) propaloj fabrici, ne kao programer... Imao dug od 13k€ za stan...

 

A zašto sam se vratio, to zna pola foruma... Ali je sreća da sam imao gde da se vratim, u svakom slučaju...

 

Inače, ja sad verovatno ne bih išao napolje (u Evropu sigurno ne, za istok (UAE, Katar) bi još razmislio), ali dete ću da šibnem što pre, najverovatnije već od srednje škole... Ovde, ma koliko dobro stojao, za decu nema budućnosti...

 

 

Dete, nek je živo i zdravo, će tražiti svoj put. Meni je jako drago što otac nije otišao kad je mogao, jer je on to hteo da uradi zbog nas i naše budućnosti ali samom bi mu to teško palo i ostao bi bez svog života praktično.

Ja sam opet otišla rano, nikad nisam bila vezana za širu porodicu, a za užu mi tek odnedavno stvarno teško pada to povremeno viđanje.

Link to comment

Radisa, mojne zajebavas, kakav Katar i UAE, ne znam sta radis, znam samo da si u IT-ju, ali ako zelis da palis negde, a da ti je dom blizu, Svajcarska ti je idealno resenje. IT je trazen, tone Spanaca i Poljaka dolaze, ako si dobar, nemas zime.

Ovo što ja radim je vrlo specifično i jako uzano (u Srbiji ima bukvalno dva konsultanta koji to rade, i još 2-3 ljudi po firmama), a u Evropi ima dosta Nemaca, koji to znaju i cenjeniji su od istočnjaka, kojima nude reletivno male plate (ja koliko zaradim u Srbiji, toliko mi ne bi bila ni početna plata u Nemačkoj, na primer, bez obzira na znanje i sve ostalo)...

 

U UAE bimi početna plata bila višestruko veća...

 

ALi, generalno, ja nešto nemam volju da idem odavde...

Link to comment

Ovo što ja radim je vrlo specifično i jako uzano (u Srbiji ima bukvalno dva konsultanta koji to rade, i još 2-3 ljudi po firmama), a u Evropi ima dosta Nemaca, koji to znaju i cenjeniji su od istočnjaka, kojima nude reletivno male plate (ja koliko zaradim u Srbiji, toliko mi ne bi bila ni početna plata u Nemačkoj, na primer, bez obzira na znanje i sve ostalo)...

 

U UAE bimi početna plata bila višestruko veća...

 

ALi, generalno, ja nešto nemam volju da idem odavde...

Kapiram, samo da li ce trziste isto i za npr. 5 godina, odnosno da li ce to sto radis da nauce da rade svi (ponuda da se poveca) ili da bude prevazidjeno. Srbija je malo trziste i meni bi bio problem da drzim, sto kazu, sva jaja u jednoj korpi :) i zato svima savetujem da pale, ako su u mogucnosti.

Link to comment

Kapiram, samo da li ce trziste isto i za npr. 5 godina, odnosno da li ce to sto radis da nauce da rade svi (ponuda da se poveca) ili da bude prevazidjeno. Srbija je malo trziste i meni bi bio problem da drzim, sto kazu, sva jaja u jednoj korpi :) i zato svima savetujem da pale, ako su u mogucnosti.

 

To može da se desi i u EU. Makar u mojoj struci to se već desilo. Kad sam došla ovde posao se tražio po sistemu da vidimo, šta bih ja to voleo da radim. Sad se posao u mojoj branši traži tako što i domaća radna snaga sa visokim školama dobro namuči da nađe nešto.

Link to comment

Hm, razumem šta kažeš...

 

No, da je to tako lako naučiti, znao bi još neko :)...

 

A što se prevazilaženja znanja tiče, pošto radim u okviru SAP sistema, tu se ne brinem, kako SAP izbaci nešto novo u okvirima mog posla, ja to učim, tako da me vreme, bar se nadam, ne može tako lako pregaziti, sa tehničke strane...

 

Baciću ti kasnije PM...

Link to comment

Poštujući sva iskustva navedena ovde, mislim da je odluka izrazito individualna i da se ni u kom slučaju ne bi trebalo rukovoditi isključivo finansijskim aspektom.

Link to comment

Samo da dodam da u slučaju odlaska u DE treba sačuvati sve račune u vezi selidbe, od avionskih karata do eventualnog iznajmljivanja kamiona da preveze neke stvari (ja sam otišao sa dva kofera kao mladi kurajber, ali vidim da ima ljudi koji iznajme kontejner ili kamiončić za stvari). I onda te račune priložiti kad se radi Steuererklärung odnosno povraćaj poreza za tu godinu kad se desila selidba - isto važi i kada se menja mesto življenja u samoj zemlji ukoliko je razlog selidbe nalaženje novog posla.

Link to comment

Kako kad i kako kome, sto na kraju krajeva i nije toliko vazno, u cuvenom proseku u ogrmnom broju slucajeva vazi se tvoje i treba da se vazi.

Al, opet, neko zaljenje pre neko kajanje, uvek jebucka po malo i od nekud i kad mu se najmanje nadas.

Link to comment

 

 

To može da se desi i u EU. Makar u mojoj struci to se već desilo. Kad sam došla ovde posao se tražio po sistemu da vidimo, šta bih ja to voleo da radim. Sad se posao u mojoj branši traži tako što i domaća radna snaga sa visokim školama dobro namuči da nađe nešto.

Tacno, ali zato ces lakse da nadjes posao kada imas radno iskustvo i van Srbije.

Link to comment

A što se prevazilaženja znanja tiče, pošto radim u okviru SAP sistema, tu se ne brinem, kako SAP izbaci nešto novo u okvirima mog posla, ja to učim, tako da me vreme, bar se nadam, ne može tako lako pregaziti, sa tehničke strane...

hm, ima smisla jedino ako radis za ino trziste

srbija je bas malo trziste za SAP, i zasicenje je vec neko vreme

bice tu jos nekog posla da se satro uvodi SAP u javna preduzeca...ali to sve zavisi od dnevno-politickih desavanja

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...