Jump to content
IGNORED

Kako u inostranstvo...


Hamlet Strašni

Recommended Posts

Evo na primer u ovom kraju na univerzitetima su se dosetili za jadac kako da ušparaju pare u poslednje vreme. Na normalan radni ugovor na neodređeno primaju samo profesore odnosno šefove katedri i ove sekretarice koje im sve organizuju. A docentima i drugima nude da rade samo kao selbštendige frajberufleri aka freelanceri na godinu ili čak semestar. Što znači da im fakultet ne plaća socijalno, penziono itd. To bi bilo super kad bi kao u it branši mogao kao freelancer da uzmeš masniju kintu, ali znam ljude koji dobijaju i po 25€ bruto po času. I od toga treba da plate porez, zdravstveno, penziono itd. Da bi komedija bila bolja, stavili su im i gornju granicu koliko časova sme jedna osoba da ima u semestru, tako da ne treba računati sa 8x5 sati nedeljno. Računaju ti pri tom samo časove odnosno ispite, a pripremu nastave, pripremu ispita, ispravljanje pismenih i ostalo mačku o rep. I za te stvari najčešće da koristiš svoju "kancelariju kući", jer ti si freelancer. Drugarica (Australijanka inače) nije znala za taj limit časova i radila kurseve na različitim karedrama, pa se tek na kraju godine sve to skupilo u zajedničkom knjigovodstvu i ovi joj isplatili gornji limit, a za ostatak časova joj se zahvalili. I kaže ona, ispada da sam radila za 650€ mesečno bruto, kao da sam volontirala.

Vise bi joj se isplatilo da studira onda

Edited by mlatko
Link to comment

ma jok, hvala, ja sam vec u nemackoj, ovde to ide drugacije...

uostalom, ako nekog zanima, kad se ima reseno pitanje boravka i znanje jezika onda se lako dobija skolovanje za to u trajanju od dve do tri godine. plus je skolovanje placeno, dobija se mesecno od 850 do 1100 evra

 

Skolovanje za fizioterapeuta ili bilo sta?

Link to comment

ma jok, hvala, ja sam vec u nemackoj, ovde to ide drugacije...

uostalom, ako nekog zanima, kad se ima reseno pitanje boravka i znanje jezika onda se lako dobija skolovanje za to u trajanju od dve do tri godine. plus je skolovanje placeno, dobija se mesecno od 850 do 1100 evra

 

jasno mi je to nego sam mislio da ti treba za nekoga ko hoce da dodje na istu foru, a nisi siguran u proceduru.

Link to comment
  • 1 month later...

to mi radi snaja u Nemačkoj. pre toga je to isto radila u Italiji, provodila ovde mesec dana pa tri meseca tamo i sve tako, a sada su i ona i muž u Nemačkoj.

 

posao budućnosti u svakom pogledu.

 

ona je fizioterapeut po profesiji, hoćeš da je pitam oko detalja ako su ti potrebni?

 

Možeš li meni objasniti, pošto sam totalno neupućen, kako je snaja išla tri meseca u Italiju pa mesec kući. Sin mi upravo treba da volontira medicinu (opšti smer) ali mu je znanje jezika dosta slabo za sporazumevanje a   italijanskog nikakvo. Može li raditi tamo kao negovatelj (ili u Austriji, Nemačkoj).

Ide li se preko neke agencije, smeštaj, plata?

Još bi bolja opcija bila (3 meseca tamo a mesec ovde), ako postji  takva opcija za Austriju, Nemačku, Švajcarsku pa bi za to vreme, uz sada školsko poznavanje nemačkog, radeći recimo kao negovatelj starijih lica, naučio  dobro nemački pa da stigne i do nostrifikacije diplome

Ili tražim previše bez znanja jezika

Hvala i pozdrav :)

Edited by Gradenko
Link to comment

kako je snaja išla tri meseca u Italiju pa mesec kuć

 

najverovatnije na crno, ne znam za konkretan slučaj ali poznajem par pojedinaca koji idu u okolne evropske zemlje na konto bezviznog zadržavanja od par nedelja/meseci. A legalno, bez poznavanja jezika ništa

Link to comment

Ma nespretno sam se izrazio. Prošle godine je završio medicinsku školu a sad bi trebao da volontira 6 meseci.. Sa nemačkim je slab. Nema ni 20 godina i teško će on sad sesti da uči za B1. Lakše bi to bilo da može tamo 3 meseca pa kući gde bi spojio zaradu sa učenjem jezika ali ako je to na crno onda će to  teško ići.

Mislim da nije ni spreman da za stalno ode odavde, bar za sada.

Edited by Gradenko
Link to comment

Nema ni 20 godina i teško će on sad sesti da uči za B1.

 

 

Sa godinama se sposobnost učenja jezika smanjuje. Jedino ako planira da za pet godina ima ponovo deset, onda ima smisla da odloži to.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...