Jump to content
IGNORED

Igr(ic)e su umetnost ili nisu, nastavlja se


Прслин

Recommended Posts

И једнако као и они игноришеш одговоре, солипсистички окренут себи и свом доживљају шта би уметност требало да буде ако тебе неко пита.

 

Ти и слоу имате супстанцу™ и намеру™ као параметре, а када та два апстрактна термина покушамо да учинимо конкретнијим, онда слоу склизне прво у комерцијалност као аргумент, па од тога на тренутак одустане јер схвати да би то значило да Достојевски, Дали и Хичкок (ту нејм а фју) нису уметници, онда потегне јединственост и непоновљивост, бришући тиме из уметности позоришну представу или концерт, на пример, а онда - када нема више аргумената - само каже because game, као у овом чудном примеру са дивидијевима, анимираним филмом и игром.

 

У твоју супстанцу™ не бих ни залазио јер мислим да би тек са тим настала чаврлама из тог једноставног разлога што игноришеш аргументе и пливаш на осећањима. Што је, да се разумемо, шармантно и легитимно, али у свакој озбиљној расправи - инфантилно.

Link to comment
  • Replies 508
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Прслин

    69

  • Caligula

    48

  • Krampa

    28

  • Miralem

    23

Top Posters In This Topic

Posted Images

Onda je sve u zivotu umetnost.

 

Pa ne baš. Možda nisam bio dovoljno jasan, ali tl;dr: umetnost su one video igre koje donose doživljaj koji inače možemo dobiti iz umetnosti (izopštenje iz vremena, estetsko uživanje, podsticaj na promišljanje neke teme itd). Način na koji to postiže film je drugačiji od onoga na koji to postiže slika. Isto tako i igre imaju svoj način. A taj način je to koliko je video igra dobra u tome da bude video igra, bez obzira na žanr, grafiku ili priču. Da podcrtam: video igra nije isto što i igra, tako da se sve ovo što sam napisao ne može primeniti na "igre" po sebi. Video igre imaju mnoštvo dodatnih dimenzija pri stvaranju i pri egzekuciji (koja se može nazvati i "konzumacijom") koje ih guraju u umetnost... Šta god ona bila, stvarno bi trebalo redefinisati taj pojam... Kada bi on uopšte bio zadovoljavajuće definisan za početak. :D

Link to comment

AK ima napada ludila povremeno, bio je ok do neke 2012. Neko iz mod tima tamo rekao da je bipolaran.

 

Ovo oko čuvenih "poruka", "značenja", "namera" su bezveze argumenti, to je ono što sam mislio kad napisao o opskurantizmu. Sve na svetu ima poruke, zavisi od perspektive. Da odgovorim i roksi kad sam već tu; nisi se javio/la (a ni Syme) onomad™ kad sam spomenuo intentional fallacy? Maca vam pojela pseudo teze?

 

A da se o nekim stvarima ne raspravlja je baš loš izgovor.

Edited by miki.bg
Link to comment

И једнако као и они игноришеш одговоре, солипсистички окренут себи и свом доживљају шта би уметност требало да буде ако тебе неко пита.

 

Ти и слоу имате супстанцу™ и намеру™ као параметре, а када та два апстрактна термина покушамо да учинимо конкретнијим, онда слоу склизне прво у комерцијалност као аргумент, па од тога на тренутак одустане јер схвати да би то значило да Достојевски, Дали и Хичкок (ту нејм а фју) нису уметници, онда потегне јединственост и непоновљивост, бришући тиме из уметности позоришну представу или концерт, на пример, а онда - када нема више аргумената - само каже because game, као у овом чудном примеру са дивидијевима, анимираним филмом и игром.

 

 

Ti me uopšte nisi shvatio za razliku od Ariela.

Edited by slow
Link to comment

Pa ne baš. Možda nisam bio dovoljno jasan, ali tl;dr: umetnost su one video igre koje donose doživljaj koji inače možemo dobiti iz umetnosti (izopštenje iz vremena, estetsko uživanje, podsticaj na promišljanje neke teme itd).

Onda ja ocigledno nesto mnogo pogresno radim dok igram taj PES cim sam sve vreme ostao uskracen za te dimenzije.

 

You might want to think again about that one.

Link to comment

Pa nigde nisam rekao da ne smeš samo da  se zabavljaš. Velika dela pop kulture imaju baš tu osobinu da nude nešto i ljudima koji traže samo zabavu, a nešto i onima koji traže (ili umeju da osete xexex) i nešto više. PES je recimo igra koja mi je ne samo pružila sate i sate zabave nego mi je umnogome promenila život, počeo sam da se ložim na fudbal zbog nje (doduše bio je tada još Winning Eleven na PS1) i kasnije počeo da promišljam zašto i šta mi to gledanje fudbala znači u životu, pa i došao do nekih interesantnih zaključaka o sportu uopšte. Plus smo hiljadu puta prepričavali golove i mečeve drugari i ja. Plus sam na osnovu PES-a smišljao svoj RPG sistem za sportske igre, dakle podstakao me je na kreativnost. I siguran sam da nas ima još mnogo koji mogu to da kaže za PES. Sve to su oznake specifičnog vida tvorevine ljudskog genija koja bi se mogla nazvati umetnošću.

 

Edit: AK je taj tip icycalm koji se lažno predstavlja i kao Alex Kjerkegor, interesantan teoretičar video igara i grozan tip. Ali ako imaš živaca da pročitaš celu knjigu na internetu, niko drugi nije tako, po meni izuzetno ubedljivo, promišljeno, i (što je izuzetno značajno) iz gejmerske prespektive promislio teoriju video igara (i objasnio zašto su umetnost, ovo što ja iznosim su manje-više njegove tvrdnje).

 

http://culture.vg/

 

konkretniji esej

 

http://insomnia.ac/commentary/for_artfags_only/

Edited by Ariel
Link to comment

У твоју супстанцу™ не бих ни залазио јер мислим да би тек са тим настала чаврлама из тог једноставног разлога што игноришеш аргументе и пливаш на осећањима.

...rece covek kome je kljucni argument skakanje sa stolice. Tanko ti je to :fantom:

Link to comment

Prvo što si naveo može da bude umetnički performans, ali samo zato što je kritika i što autor time iskazuje svoj stav.

 

 

Drugo, ja se sticajem čudnih okolnosti, ničim izazvan, profesionalno bavim nekakvom informatikom  tako da nisam fasciniran svetom igara jer znam njegove limite. Na okorele gejmere gledam kao što doktor za bolesti zavisnosti gleda svoje pacijente. Ima i doktora za bolesti zavisnosti koji se drogiraju ali je to malo ređe... ^_^ 

 

 

Treće, u potpunosti se slažem sa tobom da motiv za zaradom ne negira umetnost, to je sasvim normalno, umetnost živi od velike love i mecenstva, ali kod umetnika to nikad nije bio jedini motiv.

sori, ali to tvoje u spojleru je relevantno ko nekakav lanjski sneg :fantom:

stavljati u prvi plan programera pri pravljenju igre je kao stavljati stormaja sto montira gume u prvi plan pri pravljenju kakvog najbrzeg porsejca.

mos biti bil gejc stoputa, ako nisi igrao ne mozes napamet da pricas :fantom:

Link to comment

...rece covek kome je kljucni argument skakanje sa stolice. Tanko ti je to :fantom:

Тс, тс... Чак ни то ниси могао да запамтиш. Са фотеље, добри мој Калигула, са топле фотеље. :fantom:

Link to comment

Da, komicna je ideja kako je programer nekako kljucan u pravljenju igre. To je kao da kazes da je za operu najvaznija ekipa Vukovaca koja je sazidala zgradu u kojoj se opera odrzava.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...