Jump to content
IGNORED

Ashley Madison


Muwan

PPP presuda za dotični sajt  

52 members have voted

  1. 1. Da li biste javno otkrili podatke registrovanih korisnika Ashley Madison?

    • Da, mamicu im varaličku!
      2
    • Da
      1
    • Ne znam i ne želim da znam
      14
    • Ne
      21
    • Ne, bre, si normalan ti?!
      14
  2. 2. Da li je sajt trebalo da ispuni zahtev hakera i obustavi rad?

    • Da, jer snose odgovornost prema korisnicima čije podatke nisu umeli da zaštite
      20
    • Ne jer nije prekršen zakon a korisnici su sami krivi što su se registrovali
      9
    • Ne jer sa teroristima nema pregovora
      6
    • Ne znam, ne bih bio/la u koži ni vlasnicima sajta ni njihovim klijentima
      17


Recommended Posts

ali se isto može reći i za sam AM. Da nije postojao AM ne bi hakera bilo i ne bi se ovi ubili. Na kraju, da ovi nisu varali (ili hteli da varaju), tek onda ne bi imali razloga da se ubiju zbog hakerskog napada.

 

Odgovornost je i na AM, svakako. A ova druga rečenica stvarno nema smisla, to što je neko slabijeg karaktera, morala ili čega već, ne znači da na ovaj način treba da mu se uništi život.

Link to comment
  • Replies 397
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Krošek

    34

  • Caligula

    27

  • MancMellow

    26

  • ObiW

    26

Odgovornost je i na AM, svakako. A ova druga rečenica stvarno nema smisla, to što je neko slabijeg karaktera, morala ili čega već, ne znači da na ovaj način treba da mu se uništi život.

 

To što je neko provaljen, ne znači da mu je uništen život na ovaj način.

Link to comment

Odgovornost je i na AM, svakako. A ova druga rečenica stvarno nema smisla, to što je neko slabijeg karaktera, morala ili čega već, ne znači da na ovaj način treba da mu se uništi život.

 

Slažem se sa tim, ali mislim da je nabijanje krivice za samoubistva hakerima preterivanje

Link to comment

Odgovornost je i na AM, svakako. A ova druga rečenica stvarno nema smisla, to što je neko slabijeg karaktera, morala ili čega već, ne znači da na ovaj način treba da mu se uništi život.

 

Khm.

 

Mozda covek ima dogovor sa suprugom da sara(ju) okolo.

 

Mozda supruga nema toliki problem sa tim dok je tajno, ali kada saznaju njeni roditelji, prijatelji, rodjaci, to menja stvar.

 

Na kraju, svaki brak ima svoju istinu i ne postoje dva identicna. Ne kapiram zasto bih osudjivao neverne ako sam ja npr. veran. To je moj izbor, ono je njihov. NIje zakonom kaznjivo ali drustvo svakako kaznjava. E zato su hakeri zasluzili debele kazne, za primer nekim buducim hakerima koji bi da ispravljaju mrtvom magarcu qratz.

Edited by Caligula
Link to comment

Meni je neverovatno da se ljudi osuđuju zbog donešenih ličnih izbora koji nikog drugog ne ugrožavaju.

 

+1

 

sve je super, neka cveta hiljadu cvetova, ali ako neko živi životom drugačijim od onog što ja smatram ispravnim, onda zlo i naopako

Link to comment

ako dobro razumem, opšte je mišljenje da varanje u braku ne predstavlja nikakav problem za prevarenog supružnika i da je to samo stvar izbora onog ko vara i da to treba podržati u sklopu prava pojedinca na specifičaj lajfstajl™ ?

 

edit: to fakat nije bitno za ovu temu, ali se eto tema kandidovala™

Edited by Lezilebovich
Link to comment

Ako ja dobro razumem:

1. imamo prevarantski sajt.

2. Imamo korisnike koji su, iz milion mogućih razloga, pristupili sajtu i PLATILI svoje participiranje u ponudi sajta.

    Oni ne krše nijedan zakon!

3. Imamo hakere koje većina običnih ljudi percipira kao moderne Robin Hudove koji se hakerisanjem bave u korist

    opšteg dobra, ali koji, čak i ako je hakerisanje iz najboljih namera, krše zakon bar jedne države.

    

 

Od tri subjekta u ovoj priči najebavaju samo oni koji nijedan postojeći zakon nisu prekršili.

Link to comment

hakeri su tu elementarna nepogoda ili slučaj, oni u principu i nemaju veze sa razotkrivenim članovima, osim što su ih razotkrili

 

E jbg, dakle mogu da hakujem tvoje privatne podatke i podelim ih po forumu u vidu elementarne nepogode ali nisam ja kriv, ti si te podatke proizveo.

 

Ja sam ih samo razotkrio.

 

Znamo koliko nam na ovom malom forumu smeta RL otkrivanje i kakve su kazne. Ovo sa AM je nemerlkjivo vece i vise pogadja.

Edited by Caligula
Link to comment

nista onda, svako ima pravo da kopa po tudjem privatnom zivotu a ti brajko, sta ima i da krijes pred carsijom, lepo sve na razglas pa neka se sladi globalni komsiluk... srecom, ovde sve neke ciste duse i postenjacine koje misle da se njih nema zasta razvlaciti... 

 

@ leizlebovich: ova tema, tj. ovo desavanje, ima veze sa prevarenim zenama i muzevima taman koliko i problem nedostatka cackalica na madagaskaru.

Link to comment

ali se isto može reći i za sam AM. Da nije postojao AM ne bi hakera bilo i ne bi se ovi ubili. Na kraju, da ovi nisu varali (ili hteli da varaju), tek onda ne bi imali razloga da se ubiju zbog hakerskog napada.

 

Ovo je bukvalno moj poslednji komentar na ovu temu. Hteo bih dakle da podsetim da

 

1) U Kanadi, gde je registrovan sajt AM, varanje supružnika nije krivično delo. To važi i za većinu zemalja odakle su dolazili pretplatnici AM. Čak i u državama SAD gde se to zakonski sankcioniše, negde je krivično delo, negde samo prekršaj (sa smešnom kaznom od 10$), i skoro se nigde ti zakoni ne primenjuju jer su zaostavština nekih prastarih vremena.

 

2) U skoro svakoj zemlji s druge strane, krađa, ucenjivanje i iznuda (ono što rade ovi hakeri) jeste krivično delo.

 

3) Fascinira me, opet, to brzo moralno zaključivanje o tuđim životima, bez ikakve trunke razmišljanja o ,,sitnicama koje život znače". Manc je pre par strana nabrojao zašto bi neki ljudi, sasvim legitimno, bez bilo kakve moralne osude, koristili taj sajt ili tražili uopšte vanbračni seks. Evo ja ću dodati jednu: zamislimo nekoga ko je u braku sa agresivnim partnerom, koga se plaši, iz kog ne može da izađe, a neki mali beg nalazi u nekoj vanbračnoj vezi koju uspešno krije (ili je sakrivana dok je trajala). Ili - šta ako neko ima posesivnu ženu koja je flipnula i leči se a sebi daje oduška tako što četuje sa nekim preko AM i gleda profile (ne mora nužno nikoga ni da upozna uživo), a sada je u problemu kada neko njegovoj labilnoj ženi njega predstavi kao varalicu? Itd. Odnosi među ljudima u ljubavnim vezama i u braku su jako komplikovane i složene stvari, i jako mi je neprimereno (da ne koristim grublji rečnik) da neko tu sada pljucka sa visine i donosi moralne presude bez da uopšte te osobe poznaje. I sad pre nego što neko kaže ,,ali AM je zla i prevarantska kompanija" ili ,,ali velika većina ljudi su bili prljavi muškarci koji se ne uklapaju u te profile koje navodiš, to su izuzeci" odmah da kažem - to nije bitno i to nije odbrana za te hakere koji su ovim usrali raznoraznim ljudima u život. Ko ne poznaje te ljude nije kompetentan da im ,,moralno sudi" i greši kada a priori zauzima neki moralizatorski stav. Ako se počinje od stava ,,to su sve neke varalice ko ih jebe", to se kreće opasno u smeru stava onog veroučitelja koji je na vest o ubijenom Hrvatu u Egiptu reagovao sa ,,kolji zenge".

 

I to je sve što imam da kažem na ovu temu, kome ove gore stvari nisu jasne, ja mu stvarno ne mogu pomoći.

Link to comment

E jbg, dakle mogu da hakujem tvoje privatne podatke i podelim ih po forumu u vidu elementarne nepogode ali nisam ja kriv, ti si te podatke proizveo.

 

Ja sam ih samo razotkrio.

 

Znamo koliko nam na ovom malom forumu smeta RL otkrivanje i kakve su kazne. Ovo sa AM je nemerlkjivo vece i vise pogadja.

 

Igram jednu online igru nekih 8 godina. U tom vremenskom periodu sam video mnogo slučajeva hakovanja acc-a. Niko od hakovanih nije bio hakovan tek tako, svi su na neki način prekršili pravila. Baš svi. Hakeri nisu nikakva mitska bića, sve urađeno je posledica gluposti, greške ili nemara koju su oni zloupotrebili.

Oni su tu, a korisnik mora da bude svestan da će glupost, grešku ili nemar najverovatnije platiti. U slučaju sajta o kome se ovde diskutuje imamo korisnike koji su iz određenih pobuda dostavili trećem licu svoje privatne podatke. Oni su se odnosili nemarno prema njima. Pored toga, nisu pružali uslugu za koju im je plaćeno. Verovatno je bio i veliki broj fejkovanih acc-a koji su služili da navuku ljude na registraciju i plaćanje. Hakeri tu uopšte nisu bitni. Oni su van sistema, bitno je ono što je u sistemu. I bitno je da ljudi shvate zašto je važno voditi računa kome i zašto daju svoje privatne podatke, samo to se nikada neće dogoditi.

Edited by Braća Strugacki
Link to comment

nista onda, svako ima pravo da kopa po tudjem privatnom zivotu a ti brajko, sta ima i da krijes pred carsijom, lepo sve na razglas pa neka se sladi globalni komsiluk... srecom, ovde sve neke ciste duse i postenjacine koje misle da se njih nema zasta razvlaciti... 

 

@ leizlebovich: ova tema, tj. ovo desavanje, ima veze sa prevarenim zenama i muzevima taman koliko i problem nedostatka cackalica na madagaskaru.

 

slažem se, to sam i napisao, ali nisam ja to prvi potegao. samo mi je bilo interesantno kako je sada varanje postalo stvar izbora i akcija koja ne pravi nikome nikakvu štetu.

a što se tiče hakera i najebavanja, mislim da je ovde velika većina na strani toga da hakeri treba da najebu što su bez razloga uvaljali ove ljude u katran, a AM još i više jer ne poštuje osnovne stvari koje bi morao (zaštita i  brisanje podataka na zahtev)

Link to comment

slažem se, to sam i napisao, ali nisam ja to prvi potegao. samo mi je bilo interesantno kako je sada varanje postalo stvar izbora i akcija koja ne pravi nikome nikakvu štetu.

a što se tiče hakera i najebavanja, mislim da je ovde velika većina na strani toga da hakeri treba da najebu što su bez razloga uvaljali ove ljude u katran, a AM još i više jer ne poštuje osnovne stvari koje bi morao (zaštita i  brisanje podataka na zahtev)

 

varanje itekako pravi stetu neposrednoj porodici (i eventualno prijateljima), pod uslovom da znamo sve uslove pod kojima je do iste doslo i da 100% znamo stav potencijalno ostecene strane, tj. da nije u pitanju neki interni dogovor, a ja zaista ne trazim od okoline da mi predocava svoje intimne dogovore sa zenama/muzevima. 

sto se mene tice, treba da najebe AM, a onda i hakeri jer su sve ove ljude izlozili javnosti. ako su hteli da predoce bezbednosni problem, imali su 100 i jedan nacin da skrenu paznju na to bez da iznose citavu bazu podataka u javnost.

i cisto da ponovim, stav 'ko ih jebe, sto su varali' je vrlo opasan jer mi nemamo predstavu sta sledece moze biti oznaceno kao "nemoralna" radnja. pomislim samo na sve one koji su zavrsili oznaceni kao dileri sa sve slikom u novinama zbog 1 dzointa, i tome slicno. a koliko sutra, moze krenuti sa osudjivanjem onih koji vole da popiju koju casicu, ili pojedu stogod, nebo je granica. da i ne pocinjem o stavu 'ko drma ove labilne'

AM su iskoristili ljude navlaceci ih da placaju razne usluge koje na kraju nisu ni dobili (mislim na lazne naloge i nebrisanje podataka) a hakeri su ispali jos gori iznosenjem tih podataka na izvol'te, pazi da ne poverujem u njihove altruisticke namere.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...