Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

Bojim se da cemo se jos nacekati dok dodju Loom, Valhalla ili Panama.

Za to vreme C# se razvija neverovatnom brzinom. Jeste da Java ima kasnije bolji API generalno ali uvek kasni po bar 3 do 5 godina.

 

Meni je Go kao ocerupana Java. Probao sam ga pre par godina na nekim projektima ali je bilo prilicno mucno. Mozda sam samo ja previse navikao na exceptions i generics, a i odmetnuo sa daleko od sistemskog programiranja. :)

 

 

Link to comment

Davno sam prestao da pratim C#, imam osjećaj da su nagurali sve što im je došlo pod ruku (Skala style). Rađe bih čačnuo F#, al mi još jedan jezik od koga nema leba fali ko rupa u glavi ;)

 

Uskoro ću malo da pišem Go, al s obzirom na projekat sam jezik će mi biti najmanji problem/briga. 

Link to comment

Kako su prebacili Roslyn pre par godina na C# imas ove nove code analyzere koji dosta dobro savetuju kako da nesto optimizujes u sintaksi. A ako imas Resharper tek je onda sou. :)

Ja sam se petljao sa F# ali jednostavno se vidi da je to hobby projekat nekolicene ljudi u MS. Slaba dokumentacija, ne bas sjajan support u VS, generalno se problemi slabo resavaju i jezik stagnira dobrih 10 god. A skoro ih je napustio lik koji je najvise gurao projekat : Phillip Carter.

 

Go nije problem da se uhodas u jako kratkom vremenu. (gofmt je odlicna stvar) ali meni jednostavno nije doneo nikakvu prednost u odnosu na Javu/.NET. Verujem da moze od koristi velikim C++ projektima (compile time je odlican) ali jednostavno moras da pises dosta boilerplate koda.

 

 

 

 

Link to comment
10 hours ago, chandra said:

 Btw, vidim da python preuzima sve veci deo trzista i od jave. Sta je tu objasnjenje? 

Boilerplate

Boilerplate

Boilerplate

Boilerplate

Boilerplate

Boilerplate

;)

 

Al ko sto rece Bojsi - kad se udje u malo ozbiljnije stvari, Java se i dalje dobro drži (postoji gomila odličnih framework.ova koji dižu produktivnost)

Link to comment
53 minutes ago, bags said:

Kako su prebacili Roslyn pre par godina na C# imas ove nove code analyzere koji dosta dobro savetuju kako da nesto optimizujes u sintaksi. A ako imas Resharper tek je onda sou. :)

Rider FTW. Za ono za šta meni C# treba (a to je za sada manje-više održavanje legacy bindinga do glavne stvari koja se razvija u Javi) skoro da bi mogao i vim da mi završi posao. To će se promijeniti u narednih par godina ali čisto sumnjam da ću se ikada vraćati na VS (bar se nadam). Postoji i nekakav VS za macOS koji nema nikakvog smisla pored živog Ridera. 
 

Go moram da koristim za k8s razvoj, al tu je Go ubjedljivo najmanji problem 

Link to comment
Quote

Btw, vidim da python preuzima sve veci deo trzista i od jave

 

Mislio sam na javascript, ne na samu javu.

 

12 hours ago, bags said:

ali kod mene ovi nuklearni fizicari isto sve vise koriste .NET . (mada opet najvise teraju R)

 

To mi je potpuna nepoznanica, u velikoj meri je i java. Jednom smo probali neki test u javi da uradimo i prvo se zaprepastili da je brza od fortrana, posle shvatili da je u javi optimizacija automatska. Kad je fortran kompajliran sa optimizacijom bio je brzi za faktor ~2.

 

Mislim, zavisi sve sta ti treba i kakva je sredina. Mene recimo zmarci spopadnu kad mii neko kaze da je nesto izracunao koristeci rutinu iz pythona iz neke bibilioteke za numericko racunanje, a da uopste nije ni pogledao koja je metoda tamo kodirana ili s kojim stepenom preciznosti. Pa jos kad uzmu jedno iz jedne, drugo iz druge, pa pomesaju. Nas community je takav da ti ne znaci mnogo ako postoje "gomile" biblioteka. Ono sto ti treba ocekuje se da isprogramiras from the scratch.

 

 

Link to comment
8 hours ago, chandra said:

To mi je potpuna nepoznanica, u velikoj meri je i java. Jednom smo probali neki test u javi da uradimo i prvo se zaprepastili da je brza od fortrana, posle shvatili da je u javi optimizacija automatska. Kad je fortran kompajliran sa optimizacijom bio je brzi za faktor ~2.

 

Iskreno ne znam koliko je komplikovana ta njihova kalkulacija. Mi se dogovorimo oko API a oni implementiraju. Ja samo imam u test okruzenju test performansi da ne idu preko nekoliko sekundi i uglavnom nema problema. Oni mogu izabrati da li ce koristiti C# ( koji se moze strasno optimizovati u zadnjih nekoliko verzija i mi obicni developeri im tu mozemo pomoci sa profilerima) ili R ( izbor uglavnom statisticara). Nekoliko iskusnih naucnika sa univerzitetskom pozadinom znam da sve urade prvo u Fortranu i onda prevode. Nazalost nismo nikad imali neki ozbiljan benchmark. Ovako odokativno mi se ne cini velika razlika izmedju C#, R i Fortrana. Za sada se nisu zalili nuklearni inspektori na performanse (ali jesu na druge stvari :frust:)

Link to comment
13 hours ago, bags said:

 

 Ovako odokativno mi se ne cini velika razlika izmedju C#, R i Fortrana.

 

C, C#, Fortran su tu negde. R je za redove velicine sporiji. Mogu da ti posaljem link na neke benchmarke.

 

Kao u onom mom primeru gore. Ako je problem jedno dimenzion, nema toga sto ne moze danas da se izracuna za par sekund na jednom procesoru. Ali ako je trodimenzionalan, vreme racunanja ide gore sa n^3 i od trivijalnog postaje neizracunljivo.

Link to comment
1 hour ago, chandra said:

C, C#, Fortran su tu negde. R je za redove velicine sporiji. Mogu da ti posaljem link na neke benchmarke.

 

Okaci. Pokusavam svakako da vidim koliko mogu nagurati u reading listu. :)

Link to comment
On 15.9.2021. at 15:27, bags said:

Bojim se da cemo se jos nacekati dok dodju Loom, Valhalla ili Panama.

Za to vreme C# se razvija neverovatnom brzinom. Jeste da Java ima kasnije bolji API generalno ali uvek kasni po bar 3 do 5 godina.

 

Mislim da se mnooogo precenjuje značaj Loom-a. Loom će (ako ispuni ono što je obećao) verovatno doneti revoluciju u slučajevima gde je konkurentnost prirodna, tipa omogućiće da aplikacioni serveri mogu da podrže mnogo više konkurentih korisnika. Van takvih use case-ova, ne verujem da će od njega biti mnogo koristi. Koliko često se dolazi u situaciju da je režijsko vreme thread context switch-a bottleneck? To što ću moći da podignem milion fibre-ova, ne znači da ću to i želeti (tj da ću želeti da managujem njihovu interakciju).

 

Po meni, budućnost (Jave) je u reaktivnom programiranju.

Link to comment
58 minutes ago, shamotnapec said:

Po meni, budućnost (Jave) je u reaktivnom programiranju.

Nadam se ipak da nece otici u tom pravcu. Callback hell kao iz JS mi bas nije potreban.

Recimo ovaj Spring Weblux sam probao pre neku godinu i nije bio nikakav benefit u perfomansama a citljivost koda je otisla u PM.

 

1 hour ago, shamotnapec said:

Mislim da se mnooogo precenjuje značaj Loom-a. Loom će (ako ispuni ono što je obećao) verovatno doneti revoluciju u slučajevima gde je konkurentnost prirodna, tipa omogućiće da aplikacioni serveri mogu da podrže mnogo više konkurentih korisnika. Van takvih use case-ova, ne verujem da će od njega biti mnogo koristi. Koliko često se dolazi u situaciju da je režijsko vreme thread context switch-a bottleneck? To što ću moći da podignem milion fibre-ova, ne znači da ću to i želeti (tj da ću želeti da managujem njihovu interakciju).

 

Da. Ovo se slazem u potpunosti.

Link to comment

Mi smo na projektu imali slucaj gde smo iskoristili WebFlux i to je bilo ok, ali to je 1% gde smo imali potrebu za tim.

Ja sam licno misljena da je dokerizacija zapravo donela najvecu promenu u industriji zadnjih par godine. Svako moze da koristi alate koji su mu najlaksi.

Link to comment
9 minutes ago, djeneralche said:

Mi smo na projektu imali slucaj gde smo iskoristili WebFlux i to je bilo ok, ali to je 1% gde smo imali potrebu za tim.

Ja sam licno misljena da je dokerizacija zapravo donela najvecu promenu u industriji zadnjih par godine. Svako moze da koristi alate koji su mu najlaksi.

 

Sta je "dokerizacija"?

Link to comment
Quote

Docker is an open platform for developing, shipping, and running applications. Docker enables you to separate your applications from your infrastructure so you can deliver software quickly. With Docker, you can manage your infrastructure in the same ways you manage your applications.

 

To vam resava probleme sa razlitiim OS-ovima i hardverima? Nesto kao simulator tako da razvijas kod i ne mislis o platformi na kojoj ce da trci? Jesam dobro razumeo?

 

Kod mene nema mnogo potrebe za tim - platforme su ili prakticno identicne ili toliko razlicite da zahtevaju fundamentalno drugaciji pristup (CPU/GPU).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...