Jump to content
IGNORED

Visokoškolsko obrazovanje na budžetu ili ne


maximus

Recommended Posts

Ja nisam ni u jednom od tih "nas". Ja samo hocu da ti kazem, da kad budes imao 10% ljudi kojima je nesto jasnije sta u zemlji ne valja umesto sto ih imas 30% da je vrlo mala sansa da ce Srbija biti srecnije drustvo, medjutim u tom slucaju i dugorocno. I na mozda malo da probam da ti promenim ugao gledanja na "srecu" i "nesrecu" 

 

korumpirano drustvo + zbog toga nesrecni pojedinci je losa opcija, ali dugorocno mnogo bolja od 

 

korumpirano drustvo (i privreda) + uprkos tome srecni pojedinci. to je - zakivanje. tu nema nikakvog potencijala za napredak. 

 

Ama, nikakvu garanciju nemaš da će, i u slučaju da ih je 30% šatro osvešćenih, njima biti jasnije šta u zemlji ne valja - prosto jer nemaš kapacitet da ih odškoluješ kvalitetno, da bi im bilo jasnije i da bi ostvario tu zamisao. Još važnije, sa nemogućnošću da im pružiš materijalnu egzistenciju tj. posao kako bi ovde ostali, ubio si ih još više u pojam i dobar deo njih oterao napolje, a ostale naterao da se učlane u SNS da bi botovali/lepili plakate za posao - jer takav 1 neće u zakivača ako baš ne mora, pa je sklon i neke kompromise da pravi.

 

Ti postavljaš stvari kao da čovek može da trči sa gangrenoznom nogom - ne, ne može. Stoga ako hoćeš zdravu osnovu, onda se opružiš koliko ti je čerga dugačka, pa korak po korak podižeš 1 nivo svega.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment
  • Replies 874
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    255

  • MancMellow

    138

  • Dagmar

    127

  • Prospero

    64

Ama, nikakvu garanciju nemaš da će, i u slučaju da ih je 30% šatro osvešćenih, njima biti jasnije šta u zemlji ne valja - prosto jer nemaš kapacitet da ih odškoluješ kvalitetno, da bi im bilo jasnije i da bi ostvario tu zamisao. Još važnije, sa nemogućnošću da im pružiš materijalnu egzistenciju tj. posao kako bi ovde ostali, ubio si ih još više u pojam i dobar deo njih oterao napolje, a ostale naterao da se učlane u SNS da bi botovali/lepili plakate za posao - jer takav 1 neće u zakivača ako baš ne mora, pa je sklon i neke kompromise da pravi.

 

Ti postavljaš stvari kao da čovek može da trči sa gangrenoznom nogom - ne, ne može. Stoga ako hoćeš zdravu osnovu, onda se opružiš koliko ti je čerga dugačka, pa korak po korak podižeš 1 nivo svega.

 

nemas garanciju. imas empiriju. ponovo - pogledaj strukturu glasaca pojedinih stranaka. Tako da nista od simpatiziranja SNS i masovnih kompromisa. 

 

napolje je otislo 10%, dakle opet promasaj

 

B2 - to je to sustinsko neshvatanje funkcionisanja i drzave i privrede. To je nacin razmisljanja koji proizilazi ne iz relevantnih nauka (pa ni iz ekonomske) ali ni iz dosadasnje prakse, nego iz antropologizacije drzave i banalizacije njenog celokupnog zivota. 

Edited by MancMellow
Link to comment

nemas garanciju. imas empiriju. ponovo - pogledaj strukturu glasaca pojedinih stranaka. Tako da nista od simpatiziranja SNS i masovnih kompromisa.

 

Ama nemaš, nemaš kapacitet da dobaciš do 30%. I da dobaciš sa celim naponom državnog školstva, Mićatrendovima i Singiduducima, za 20% to je prazan papir, tabula rasa, srednja škola + večernja. To o čemu govoriš su generacije školovane u SFRJ i dobrim delom, ovako ili onako, materijalno situirane. Ja ti veoma empirijski govorim o stanju u 25-35 generaciji, to je ono što će za 10 godina voditi državu.

 

 

napolje je otislo 10%, dakle opet promasaj

 

Koliko će još otići pri današnjem stanju stvari i ako se pojača trend kome stremiš? Misliš da će bilo koji kvalitetan trpeti mićatrendovca koji nosi isto zvanje kao i on i očekuje jednaku platu, i slegati ramenima na sve to? Jok, taj će hvatati prvi voz.

 

 

B2 - to je to sustinsko neshvatanje funkcionisanja i drzave i privrede. To je nacin razmisljanja koji proizilazi ne iz relevantnih nauka (pa ni iz ekonomske) ali ni iz dosadasnje prakse, nego iz antropologizacije drzave i banalizacije njenog celokupnog zivota.

 

Ah, da. S polusklepanim konglomeratom svačega ćeš napraviti pa, bućkuriš još gori nego sad. Bolje 10% kvalitetnih nego 30% svakakvih, imo, sada i uvek.

Link to comment

Ama nemaš, nemaš kapacitet da dobaciš do 30%. I da dobaciš sa celim naponom državnog školstva, Mićatrendovima i Singiduducima, za 20% to je prazan papir, tabula rasa, srednja škola + večernja. To o čemu govoriš su generacije školovane u SFRJ i dobrim delom, ovako ili onako, materijalno situirane. Ja ti veoma empirijski govorim o stanju u 25-35 generaciji, to je ono što će za 10 godina voditi državu.

 

 

Koliko će još otići pri današnjem stanju stvari i ako se pojača trend kome stremiš? Misliš da će bilo koji kvalitetan trpeti mićatrendovca koji nosi isto zvanje kao i on i očekuje jednaku platu, i slegati ramenima na sve to? Jok, taj će hvatati prvi voz.

 

 

Ah, da. S polusklepanim konglomeratom svačega ćeš napraviti pa, bućkuriš još gori nego sad. Bolje 10% kvalitetnih nego 30% svakakvih, imo, sada i uvek.

 

B1 - vec je sada relativno blizu kod 30-35yr olds. Znaci ako ostane ovako - bice. E sad, kako ce biti obrazovani - TO je pravo pitanje, a ne koliko.

 

B2 - ne mogu svi da odu. Uostalom, ako postanemo deo EU, odlazice i niskokvalifikovani, tako da ce racio ostati skoro isti, plus ce se smanjiti pritisak na trziste rada

 

B3 - "polusklepani konglomerat" to ti kazes, ja kazem da je pitanje plana i programa, akreditacija i kontrole da li ce tako biti. Pocni ribu da cistis od glave, ne od repa. 

Link to comment

Mi školujemo kadrove za privredu koja više ne postoji, a u okviru onih zanimanja koja su potrebna nedostaje praksa. Poslodavac mora u proseku godinu dana i osam meseci da dodatno obučava zaposlenog sa fakultetskom diplomom da bi ga naučio da radi. Istraživanje iz septembra 2008. godine pokazuje da ta dodatna obuka košta poslodavca 12.200 evra po zaposlenom, zato što je poslodavac dužan da ga za to vreme uredno plaća, kao i prateće poreze i doprinose na zaradu – ističe Avramović.

 

Komentarišući saradnju Unije poslodavaca sa univerzitetima, Avramović kaže da je ona na prilično niskom nivou, i da odličnu saradnju imaju samo sa Konferencijom direktora viših škola Srbije i nekim privatnim univerzitetima.

 

 

Kako sere čovek, blama nema.

Link to comment

B1 - vec je sada relativno blizu kod 30-35yr olds. Znaci ako ostane ovako - bice. E sad, kako ce biti obrazovani - TO je pravo pitanje, a ne koliko.

 

B2 - ne mogu svi da odu. Uostalom, ako postanemo deo EU, odlazice i niskokvalifikovani, tako da ce racio ostati skoro isti, plus ce se smanjiti pritisak na trziste rada

 

B3 - "polusklepani konglomerat" to ti kazes, ja kazem da je pitanje plana i programa, akreditacija i kontrole da li ce tako biti. Pocni ribu da cistis od glave, ne od repa.

Pa to je konglomerat. Meni potpuno svejedno šta piše na papiru, suštinski od toga dobijaš 10% što vredi i 20% proširene srednje. Ako je to neka mera koja će da vadi iz govana, onda dobro™.

 

@Dagmar Može da sere koliko hoće, može mu se, kod njega je kapital. A od njega i njegove vizure zavisi egzistencija ovih o kojima govorimo. Stoga, 1 principijelno drusanje tu ne doprinosi ništa. Plus, ne sere baš u mnogo velikoj meri, pogledaj anketu među studentima od prošle godine - šta im je jedna od glavnih zamerki (btw. 70% je razočarano studijama, ako to nešto ikome znači).

 

TTjcem

Link to comment

btw. 70% je razočarano studijama, ako to nešto ikome znači

 

e ako su studijama razočarani onda je sve propalo, rano je da odgovaraju na to pitanje

 

svega bedan % će znati da li je stvarno razočaravajuće na studijama, i to ako na pitanje odgovore sa 50+

Link to comment

svega bedan % će znati da li je stvarno razočaravajuće na studijama, i to ako na pitanje odgovore sa 50+

Pa sad, ja sam bio razočaran svojim, i posle samo par godina rada ispostavilo se da nisam mnogo pogrešio.

 

TTjcem

Link to comment

Pa to je konglomerat. Meni potpuno svejedno šta piše na papiru, suštinski od toga dobijaš 10% što vredi i 20% proširene srednje. Ako je to neka mera koja će da vadi iz govana, onda dobro™.

 

@Dagmar Može da sere koliko hoće, može mu se, kod njega je kapital. A od njega i njegove vizure zavisi egzistencija ovih o kojima govorimo. Stoga, 1 principijelno drusanje tu ne doprinosi ništa. Plus, ne sere baš u mnogo velikoj meri, pogledaj anketu među studentima od prošle godine - šta im je jedna od glavnih zamerki (btw. 70% je razočarano studijama, ako to nešto ikome znači).

 

TTjcem

 

Čovek prvo ne bi držao dve godine nekog početnika i bacao 12 hiljada evra da veruje sam u to što priča, nego bi zaposlio nekog sa par godina pa naviše iskustva.

 

 

 

ko je taj avramović?

 

Bivši predsednik nekakve unije poslodavaca (moš misliti), ali ne mogu da nađem ništa o njemu nakon njegovog hapšenja 2010te.

Link to comment

e ako su studijama razočarani onda je sve propalo, rano je da odgovaraju na to pitanje

 

svega bedan % će znati da li je stvarno razočaravajuće na studijama, i to ako na pitanje odgovore sa 50+

 

Ja sam imala svoje faze kad sam bila smorena povodom svog fakulteta, pa faze kad sam bila zadovoljna. Objektivno, kad se poredim sa ljudima koji su studirali na mnogo jačim univerzitetima, faks je što se znanja koje pruža tiče realno dobar (što se nekih drugih stvari tiče i ne baš), a ove ocene su više onako posledica nekih mojih ups and downsa u životu.

Možda i dođem sledeće godine na forum i kažem vam da zakatančite BU, s tim u vezi :dry:

Link to comment

 

 

ali ne mogu da nađem ništa o njemu nakon njegovog hapšenja 2010te

 

:lolol:

 

jbg, mozda je proneverio pare na obuku young apprentices 

Edited by MancMellow
Link to comment

Čovek prvo ne bi držao dve godine nekog početnika i bacao 12 hiljada evra da veruje sam u to što priča, nego bi zaposlio nekog sa par godina pa naviše iskustva.

 

Ima poslova gde ne možeš naći ljude sa iskustvom, jer je tržište rada takvo da ne postoje (ili su za srpske prilike preskupi), a realno ima posla...

 

Onda je jeftinije da obučiš čoveka, ali o tome onda ne kukaš kako si uložiio pare... Te pare se u takvim poslovima jako, jako brzo vrate...

 

Tako, da realno, lik sere kao foka...

 

Link to comment

:lolol:

 

jbg, mozda je proneverio pare na obuku young apprentices 

 

 

 

Eto, i crnje je nego što je TP mislio, te loše školovane fakultetllije uništavaju privredu i na ovaj način!!   Onakvog čoveka...    :cry:

Link to comment

Pa morao je da se oda privrednom kriminalu, ni ja ne bi mogao da izdrzim da kako koga zaposlim ode 12 hiljada evra :D Zrtva sistema. Visokoobrazovnog :(

Edited by MancMellow
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...