Jump to content
IGNORED

Visokoškolsko obrazovanje na budžetu ili ne


maximus

Recommended Posts

potpuno te razumem :cry:  setih se sada jednog mladog talentovanog slikara koji nije imao srece da se rodi u doba prosperiteta drzave pa jos nije bio primljen na likovnu akademiju pa se dovijao kako je znao i umeo da bi nesto stvorio, i onda je to plemenitim usima zvucalo malo grubo, jbg :( tesko je ziveti u teskim ekonomomskim vremenima :(

 

E ako si na njega pomislio, to je to! ;)

 

 

Dobro je muzičar, od Čaušeskua stigoh do Aleksandra K. Golubovića, napredujemo. Doduše trebaće još hiljade sklekova da se dođe do nekog pristojnog nivoa, ali radi se, radi se.

 

Edited by Tribun_Populi
Link to comment
  • Replies 874
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    255

  • MancMellow

    138

  • Dagmar

    127

  • Prospero

    64

Mentalitet, govorio sam o tome unazad kad sam prvi put pomenuo ZUR, ponudio ti i Hazard članak, no te nije zanimalo. To što si ti "gađao" u ZURu nije ono zbog čega sam ga ja invocirao. Nije ni bitno, na kraju krajeva, sad se valjda razumemo.

 

b1 - to već košta skoro 5K evra. Ako ima društvenog interesa (treba kadra za javne službe, škole, bolnice, gerontološke centre itd.) finansiraće država, davati te iste pare koje daje sad. Ako nema, a niko i ne želi da upiše o svom trošku, pa šta sad. 1 ekonomski liberalizam.

 

b2- znam, zato i pišem. Univerzitet je, kao javna služba, podređen suverenom narodu, ili da budem liberalno-korektan, suverenim građanima, koji ga finansiraju. Malo mi se čini da je naš vrli suvereni univerzitet to izgubio iz vida (ne čini, reče mi jedna moja profesorka na slične primedbe - pa to je autonomija profesora). 1 suverenost, takoreći. E vidiš, upravo iz toga razloga sam ja i došao do zaključka do kog sam došao, ti ga svojim stavovima samo potvrđuješ još jače.

 

Pusti ZUR, dok mi ne (po)kazes konkretno stati smeta, nema svrhe o tome da pricamo. 

 

b1 - nema ekonomskog liberalizma u politickim odlukama gradjana, glasaca u liberalnoj demokratiji tj moze da ga bude, ali uopste ne mora. jer to onda - nije liberalna demokratija, a ovako kako ga ti zamisljas sa svim ostalim merama, nije ni liberalno nista.

 

b2 - a pa to o cemu ovde pises je nesto sasvim drugo. to je onda, again, o planu i programu. To nije svejedno i nije jedno isto i to je za neki potpuno drugi razgovor. 

 

b2 - 

Link to comment

E ako si na njega pomislio, to je to! ;)

 

 

Dobro je muzičar, od Čaušeskua stigoh do Aleksandra K. Golubovića, napredujemo. Doduše trebaće još hiljade sklekova da se dođe do nekog pristojnog nivoa, ali radi se, radi se.

 

 

:lolol:

Link to comment

Pusti ZUR, dok mi ne (po)kazes konkretno stati smeta, nema svrhe o tome da pricamo. 

 

b1 - nema ekonomskog liberalizma u politickim odlukama gradjana, glasaca u liberalnoj demokratiji tj moze da ga bude, ali uopste ne mora. jer to onda - nije liberalna demokratija, a ovako kako ga ti zamisljas sa svim ostalim merama, nije ni liberalno nista.

 

b2 - a pa to o cemu ovde pises je nesto sasvim drugo. to je onda, again, o planu i programu. To nije svejedno i nije jedno isto i to je za neki potpuno drugi razgovor. 

 

1. pa ima, ako odlučiš da prepustiš tržištu nešto što do sad nije poslovalo po tržišnim principima. Mera je mera i ona nije ekonomski liberalna, jer kad država zadire onda tu nema liberalizma. Ali alternativa tome je totalno dizanje ruku od svega i full tržišni mehanizam, što ja ne želim ni najmanje.

 

2. a pa to je u osnovi to isto - samo što se 1 nefunkcionalni mehanizam koji ne želi da prihvati da su se desile neke promene i da shodno tome ostvari svoju svrhu radi koga je i ustanovljen prosto delovanjem tržišta zamenjuje funkcionalnijim mehanizmom, koji nije gadljiv na promene. Obična rotacija i puno prihvatanje konkurencije koja je, u ovom slučaju drastično evidentno, i više nego lekovita.

Link to comment

1. pa ima, ako odlučiš da prepustiš tržištu nešto što do sad nije poslovalo po tržišnim principima. Mera je mera i ona nije ekonomski liberalna, jer kad država zadire onda tu nema liberalizma. Ali alternativa tome je totalno dizanje ruku od svega i full tržišni mehanizam, što ja ne želim ni najmanje.

 

2. a pa to je u osnovi to isto - samo što se 1 nefunkcionalni mehanizam koji ne želi da prihvati da su se desile neke promene i da shodno tome ostvari svoju svrhu radi koga je i ustanovljen prosto delovanjem tržišta zamenjuje funkcionalnijim mehanizmom, koji nije gadljiv na promene. Obična rotacija i puno prihvatanje konkurencije koja je, u ovom slučaju drastično evidentno, i više nego lekovita.

 

 

2. Pa konkurencija univerziteta vec postoji, ne znam o cemu se radi. Tj znam, radi se o - broju. Zao mi je, ali to jeste politicka odluka. I ne znam zasto toliko dramis oko kvaliteta. BU je najbolje plasirani univerzitet na shanghajskoj listi ne samo u ex-Yu, nego u celoj jugoistocnoj Evropi, izuzev Atinskog univerziteta sa kojim je otprilike isti. Nije JI Evropa sad neki visoki standard, ali nece biti da je sve bas tak veliko sranje ko sto ti zelis da predstavis. 

Link to comment

kako to sve funkcionise u rigidnim netrzisnim privrwdama koje nemaju nikakvu istoriju privatnog obrazovanja

 

How quickly will states get to zero in funding for higher education?

 

By Danielle Douglas-Gabriel

Washington Post

 

Public colleges and universities are supposed to be affordable options for students seeking a degree, but years of state budget cuts have led to increased tuition that families are struggling to afford. If states continue down this path of disinvestment, some will soon contribute nothing to higher education and leave schools and parents to fend for themselves, according to a series of new reports.

 

State funding for higher education historically rises and falls with the economy, but six years out of the 2008 recession the money states set aside for each college student remains 27 percent below what it was before the economy tanked, according to a new paper from liberal think tank Demos.

 

Fewer state dollars has meant higher tuition to offset the loss of funding. Tuition at public four-year colleges has risen by nearly $3,000 on average in the past decade. Demos estimates that declining state support is responsible for nearly 80 percent of increased tuition at state schools from 2001 to 2011.

 

There has been a seismic shift in the way public colleges are funded. Tuition made up a quarter of the total education revenue at state universities in 1989, according to the State Higher Education Executive Officers Association. By last year, those dollars accounted for 47.1 percent of the money schools need to educate students.

 

"In the aggregate, we almost don't have public education anymore now that tuition is contributing more than half of all revenue. Really we have subsidized private education," said Robert Hiltonsmith, a senior policy analyst at Demos and the author of the report.

 

Another recent report from the Pell Institute for the Study of Opportunity in Higher Education put the disinvestment trends into sharper focus. Researchers at the organization project that if the current trend of paltry state investment were to continue, several states, including Colorado, Louisiana, Arizona and South Carolina, will contribute nothing to higher education in the next 10 years.

 

The organization looked at state appropriation trends from 1961 to 2015, noting that since the 1980s funding has waned during periods of economic recession and never fully recovered. By 2015 the annual state investment in higher education was about 55 percent of what it had been in 1980.

 

It's entirely likely that trends could change. But in the past few months, states have proposed or enacted some major cuts to higher education.

 

Not only did Arizona slash $75 million in spending for its state universities, the legislature also agreed to completely eliminate funding for community colleges to reduce the state's budget deficit.

 

Meanwhile, Wisconsin Gov. Scott Walker wants to cut $300 million over the next two years from the state's universities to plug a $2 billion deficit. If approved, the 13 percent cut would be the deepest in the history of the state's higher education.

 

Another presidential hopeful, Louisiana Gov. Bobby Jindal, is calling for the elimination of more than 80 percent, or up to $600 million, in funding for the state's higher education system. While he says the cuts are needed to reduce a $1.6 billion budget deficit, critics point out that he has not touched an entertainment-tax credit program that costs the state as much as $250 million a year.

 

"A lot of the deficits exist because governors cut taxes and didn't raise them after the recession, so we're still left with residual budget issues," said Hiltonsmith of Demos. "Or they cut taxes so low that they can't support the programs the state has committed to funding."

 

Public universities have grown more reliant on tuition dollars in the wake of the 2008 economic recession. The downturn hurt state budgets and legislatures responded by cutting higher education funding.

 

At the same time, there was an influx of people enrolling in school, placing added pressure on already stretched school budgets. The federal government stepped in with increased grant aid for students, but the money has failed to keep pace with the cost of college.

 

Even if states were to return to pre-recession level investment in higher education, some argue that greater funding will not bring costs down. The cost of delivering education is often more than what families pay to send their kids to college, said Andrew Kelly, director of the Center on Higher Education Reform at the American Enterprise Institute, a conservative think tank.

 

"Simply providing more state money doesn't put pressure on institutions to lower their cost of delivery," Kelly said. He argues that universities could do more to cut expenses to keep costs down.

 

But many schools have already cut faculty and staff to keep tuition down, and many others have fixed healthcare costs that place pressure on their budgets. Without more state support, student advocates say schools will be forced to continue to raise prices.

 

 

via TT

Link to comment

Pa konkurencija univerziteta vec postoji, ne znam o cemu se radi. Tj znam, radi se o - broju. Zao mi je, ali to jeste politicka odluka. I ne znam zasto toliko dramis oko kvaliteta. BU je najbolje plasirani univerzitet na shanghajskoj listi ne samo u ex-Yu, nego u celoj jugoistocnoj Evropi, izuzev Atinskog univerziteta sa kojim je otprilike isti. Nije JI Evropa sad neki visoki standard, ali nece biti da je sve bas tak veliko sranje ko sto ti zelis da predstavis. 

 

Broj sam po sebi nije problem, sve dok ne postane balast za društvo jer posle traži dodatna izdvajanja i pravi još veće troškove ili čist gubitak. Što se ovog drugog tiče, to što ja dramim je najmanje bitno, drami privreda koja zapošljava. Da ponovim:

 

 

Mi školujemo kadrove za privredu koja više ne postoji, a u okviru onih zanimanja koja su potrebna nedostaje praksa. Poslodavac mora u proseku godinu dana i osam meseci da dodatno obučava zaposlenog sa fakultetskom diplomom da bi ga naučio da radi. Istraživanje iz septembra 2008. godine pokazuje da ta dodatna obuka košta poslodavca 12.200 evra po zaposlenom, zato što je poslodavac dužan da ga za to vreme uredno plaća, kao i prateće poreze i doprinose na zaradu – ističe Avramović.

 

Komentarišući saradnju Unije poslodavaca sa univerzitetima, Avramović kaže da je ona na prilično niskom nivou, i da odličnu saradnju imaju samo sa Konferencijom direktora viših škola Srbije i nekim privatnim univerzitetima.

 

To su veoma ozbiljni promašaji.

 

Zabole me za šangajsku listu, citatni indeks, reference i ostalo. To je manje-više interna stvar univerziteta i nastavno-naučnog kadra. Pre svega me fundamentalno interesuje ovo gore. Uz to, BU nije jedini državni univerzitet u zemlji, iako najveći, a ostalih 4 ukupno školuju bar toliko koliko i BU ako ne i više. Ja prosto ne vidim volju da se išta tu promeni, pa ako je jedini način da građani realizuju svoju suverenost i utiču na ispravljanje tih negativnih pojava (a da im se ne natrlja na nos 1 autonomija) na taj način što će uvesti punu konkurenciju, so should it be. Sada je nema, a biće je kad ili država ili firme (koji god model bude izabran) počnu da plaćaju školarine podjednako i na privatnim i na državnim, shodno kvalitetu studijskog programa za određenu struku.

Link to comment

Broj sam po sebi nije problem, sve dok ne postane balast za društvo jer posle traži dodatna izdvajanja i pravi još veće troškove ili čist gubitak. Što se ovog drugog tiče, to što ja dramim je najmanje bitno, drami privreda koja zapošljava. Da ponovim:

 

 

To su veoma ozbiljni promašaji.

 

Zabole me za šangajsku listu, citatni indeks, reference i ostalo. To je manje-više interna stvar univerziteta i nastavno-naučnog kadra. Pre svega me fundamentalno interesuje ovo gore. Uz to, BU nije jedini državni univerzitet u zemlji, iako najveći, a ostalih 4 ukupno školuju bar toliko koliko i BU ako ne i više. Ja prosto ne vidim volju da se išta tu promeni, pa ako je jedini način da građani realizuju svoju suverenost i utiču na ispravljanje tih negativnih pojava (a da im se ne natrlja na nos 1 autonomija) na taj način što će uvesti punu konkurenciju, so should it be. Sada je nema, a biće je kad ili država ili firme (koji god model bude izabran) počnu da plaćaju školarine podjednako i na privatnim i na državnim, shodno kvalitetu studijskog programa za određenu struku.

 

kakva dodatna izdvajanja??? kakav balast za drustvo??? obrazovani ljudi su "balast" za drustvo? Ali ok, jeste, za drustvo koje ako treba privredi treba da bude i u kamenom dobu visokoobrazovani i jesu balast. 

 

A sve se plasim da cu da verujem Avakumovicu, predsedniku (tadasnjem) Unije poslodavaca Srbije. Jbg, rekla Unija poslodavaca da je skupo, sta sad, mora da se reze :( Nek dovedu radnika iz neke druge zemlje ako ovde ne mogu da nadju nekog ko im je dovoljno "jeftin". Tako je svuda u svetu™ Aha, niko nece da radi za platu od 200-300 evra i probni rad od dve godine? Tough luck. Ali neee, TP ima resenje - smanjimo broj visokoobrazovanih i nek krenu oni lepo na "zakivanje" (mozga izmedju ostalog) sa 18 godina, bolje nego da budu obrazovani i tuzni sa 30-40 i zbog sebe i zbog toga sto kostaju Avakumovice 12200 evra po coveku :( Kakvih crnih 20 meseci 12k evra,, lupa najstrasnije. 

 

bold - pa nek placaju nemam nista protiv. Ali firme - ne placaju. A ja necu da im dajem poreske podsticaje zato sto im je u interesu da nekoga zaposle i tako kaznjavam druge na trzistu (i druge na trzistu rada) zato sto, eto, nemaju potrebe da nekog zaposle.

Edited by MancMellow
Link to comment

kakva dodatna izdvajanja??? kakav balast za drustvo??? obrazovani ljudi su "balast" za drustvo? Ali ok, jeste, za drustvo koje ako treba privredi treba da bude i u kamenom dobu visokoobrazovani i jesu balast. 

 

A sve se plasim da cu da verujem Avakumovicu, predsedniku (tadasnjem) Unije poslodavaca Srbije. Jbg, rekla Unija poslodavaca da je skupo, sta sad, mora da se reze :( Nek dovedu radnika iz neke druge zemlje ako ovde ne mogu da nadju nekog ko im je dovoljno "jeftin". Tako je svuda u svetu™ Aha, niko nece da radi za platu od 200-300 evra i probni rad od dve godine? Tough luck. Ali neee, TP ima resenje - smanjimo broj visokoobrazovanih i nek krenu oni lepo na "zakivanje" (mozga izmedju ostalog) sa 18 godina, bolje nego da budu obrazovani i tuzni sa 30-40 i zbog sebe i zbog toga sto kostaju Avakumovice 12200 evra po coveku :( Kakvih crnih 20 meseci 12k evra,, lupa najstrasnije. 

 

bold - pa nek placaju nemam nista protiv. Ali firme - ne placaju. A ja necu da im dajem poreske podsticaje zato sto im je u interesu da nekoga zaposle i tako kaznjavam druge na trzistu (i druge na trzistu rada) zato sto, eto, nemaju potrebe da nekog zaposle.

 

Braaaate, pliz bez neutemeljenog qrčenja, pričaš o budućnosti mase ljudi koje će upravo ti bez milosti da jebu sve u 16. To je rezon koji mi smeta, žešće. Daj našibajmo 30% stanovništva koje će da ima 1 diplomu™ i onda će da nam cvijeta tisuću cvijetova. 'Oće cvetka. Poslaćeš visokoobrazovane uredno da zakivaju za 200 eura ama bez trunke griže savesti, 30% u inostranstvo da bi poslali doznaku i uspeli smo, vrh. I neće firme da plaćaju bez 1 mere™, ali to je za tebe diskriminacija. Sve što podrazumeva i trunku neke promene je izgleda diskriminacija, nefunkcionalno i slično, tako da je izgleda posredi izbegavanje diskriminacije vrloga nam nastavnog kadra. I jbg, ja više od onoga što sam rekao nemam šta da dodam, samo sam još više učvršćen u stavu da se 1 katedra što hitnije treba razbucati.

 

Pa sve od početka, pošto to inače u ovoj zemlji tako ide.

Link to comment

2. Pa konkurencija univerziteta vec postoji, ne znam o cemu se radi. Tj znam, radi se o - broju. Zao mi je, ali to jeste politicka odluka. I ne znam zasto toliko dramis oko kvaliteta. BU je najbolje plasirani univerzitet na shanghajskoj listi ne samo u ex-Yu, nego u celoj jugoistocnoj Evropi, izuzev Atinskog univerziteta sa kojim je otprilike isti. Nije JI Evropa sad neki visoki standard, ali nece biti da je sve bas tak veliko sranje ko sto ti zelis da predstavis. 

 

Nije li se ono bese BU ubacio na Sangajsku listu maltene na "mufte" tako sto su u njegov sastav ubaceni neki instituti koji ranije nisu bili (Vinca recimo)? I nije li bio podatak da, kada bi iz BU izasle 2-3 jedinice koje najvise objavljuju u medj. casopisima (mislim da je Institut za Fiziku bio 1.), da bi BU ispao iz Top 500?

Link to comment

Braaaate, pliz bez neutemeljenog qrčenja, pričaš o budućnosti mase ljudi koje će upravo ti bez milosti da jebu sve u 16. To je rezon koji mi smeta, žešće. Daj našibajmo 30% stanovništva koje će da ima 1 diplomu™ i onda će da nam cvijeta tisuću cvijetova. 'Oće cvetka. Poslaćeš visokoobrazovane uredno da zakivaju za 200 eura ama bez trunke griže savesti, 30% u inostranstvo da bi poslali doznaku i uspeli smo, vrh. I neće firme da plaćaju bez 1 mere™, ali to je za tebe diskriminacija. Sve što podrazumeva i trunku neke promene je izgleda diskriminacija, nefunkcionalno i slično

 

A ne, nikako. Treba promeniti zakon o radu, treba krivicno goniti svakog poslodavca (i radnika, naravno, ali to je daleko manji problem) koji ga krsi, Treba od Srbije napraviti uredjeno trziste rada, treba razbucati sistem po kome maltene i da bi piljarnicu otvorio ti trebaju politicke veze, treba napraviti efikasno privredno sudstvo i treba uraditi jos hiljadu stvari da bi trziste rada postalo racionalno i uistinu trzisno. Onda, eventualno, mozda, treba razmisliti i u ovom tvom pravcu, ali vrlo polako i vrlo...fine-tuning. 

Link to comment

A ne, nikako. Treba promeniti zakon o radu, treba krivicno goniti svakog poslodavca (i radnika, naravno, ali to je daleko manji problem) koji ga krsi, Treba od Srbije napraviti uredjeno trziste rada, treba razbucati sistem po kome maltene i da bi piljarnicu otvorio ti trebaju politicke veze, treba napraviti efikasno privredno sudstvo i treba uraditi jos hiljadu stvari da bi trziste rada postalo racionalno i uistinu trzisno. Onda, eventualno, mozda, treba razmisliti i u ovom tvom pravcu, ali vrlo polako i vrlo...fine-tuning. 

 

Ah da, zašto nas...™

 

edit: tako se i ovi iz pravosuđa pitaju zašto njih, iz inspekcija zašto njih, iz ministarstava zašto njih, svi samo rade svoj posao... kako ga rade.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Nije li se ono bese BU ubacio na Sangajsku listu maltene na "mufte" tako sto su u njegov sastav ubaceni neki instituti koji ranije nisu bili (Vinca recimo)? I nije li bio podatak da, kada bi iz BU izasle 2-3 jedinice koje najvise objavljuju u medj. casopisima (mislim da je Institut za Fiziku bio 1.), da bi BU ispao iz Top 500?

 

Ne znam, ali na njoj je vec dugo. Uostalom, koliko danasnjoj srpkoj privredi treba Institut za fiziku? To je otprilike TPova logika. 

Link to comment

Ah da, zašto nas...™

 

Ja nisam ni u jednom od tih "nas". Ja samo hocu da ti kazem, da kad budes imao 10% ljudi kojima je nesto jasnije sta u zemlji ne valja umesto sto ih imas 30% da je vrlo mala sansa da ce Srbija biti srecnije drustvo, medjutim u tom slucaju i dugorocno. I na mozda malo da probam da ti promenim ugao gledanja na "srecu" i "nesrecu" 

 

korumpirano drustvo + zbog toga nesrecni pojedinci je losa opcija, ali dugorocno mnogo bolja od 

 

korumpirano drustvo (i privreda) + uprkos tome srecni pojedinci. to je - zakivanje. tu nema nikakvog potencijala za napredak. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...