Jump to content
IGNORED

baštovansko seljački topik; papričice i paradajz na vašem balkonu


yolo

Recommended Posts

iznoshenje vodopija? shta ti je to brate, skoro ko neki ritual kod harija potera, minimum ohmy.gif

Bubo ako se dobro sećam to su grane koje niknu usled viška ili vode ili đubriva, ali su beskorosne sa strane dobrobiti biljke.
Karakteristične su da idu pravo u visinu i glatke su...
Kad sam imao voćnjak njih sam prosto skidao.
Načuo sam da postiji "taktika" za kvalitetno uklanjanje, ali me mrzelo da se bavim time.
Možeš ih videti na "parkovskim" stablima...





...shiit has hit the fan...
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Na stablu postoje uspavani pupoljci koji se aktiviraju pod razlicitim uslovima. 

Najjaci rast imaju grane koje idu vertikalno i takve grane nemaju rod. Zato trebaju da se uklone, iznesu secenjem do kore. Mogu i da se poviju i tako se razviju buduce rodne grane.

Evo primer jedne vodopije na stablu kruske. Moze da se vidi kako je grana drugacije boje od ostalih

IMG-20230813-WA0002.thumb.jpg.e229cdcd9bb56bf9a6d888d6e4c311e4.jpg

 

Iz uspavanih pupoljaka na bocnim stranama mogu da se jave i obicni mladari. Obicno na mestu preseka izadju 3 do 4 nove grane. Sve, osim one najnize treba ukloniti

Evo primera na slici ispod

IMG-20230813-WA0003.thumb.jpg.ba15cad6b2fc7f2bad4d62248dcf583d.jpg

 

Na mestu preseka (pokazujem makazama) sam ostavio granu iz najnizeg pupoljka.

 

Sto grana ima horizontalniji polozaj to ce imati vise cvetnih pupoljaka. Zelenom rezidbom se utice na smanjenje (zelenog) prirasta i razvijaju se cvetni pupoljci.

 

Primer sljive, na prethodnoj strani se vidi kada je u rodu, koja ima uzgojni oblik kupe i na kojoj sam uradio zelenu rezidbu. Vratio sam jos grane prema stablu i isekao vodopije. Ostavi sam namerno jednu granu na vrhu da "povuce" rast, da ne buja na svim mestima.

 

IMG-20230813-WA00042.thumb.jpg.5bb2db86535b4fd0dd75ea6aa7545d4a.jpg

 

Ova flasa koja visi vrsi opterecenje grane da dodje do ugla izmedju 60 i 80 stepeni u odnosu na stablo :)

Ostale grane su ranije povijene.

 

Prica iz Malezije

Spoiler

Medju Kinezima vazi prica da ukoliko mango ne radja treba mu "ocitati". Nesto promrljaju ispred drveta - ako ne budes rodio ja cu te poseci. I onda macetom naprave 3-4 reza na stablu. I imango procveta i da plod.

 

Ustvari, zasecanjem kore drvo "misli" d je napadnuto i umesto u zeleni rast preusmeri se na davanje ploda (potomstva).

 

 

 

  • +1 6
Link to comment
9 hours ago, Venom said:

U toj bašti što sam preuzeo stoji stara šljiva, malo smo je sredili i ne izgleda loše, ali nažalost uglavnom su sve crvljive. Možda dogodine. Jabuka s druge strane i ove godine kilava skroz, puno plodova ali padaju non stop i na kraju nema ništa. Ove godine je malo bolje nego prošle ali razmišljam da je sasečem i zasadim nešto novo. 

Otvorio sam novu temu gde cu pisati sta ja radim, ili planiram da radim, u vocnjaku, mozda ce ti biti od koristi.

 

Sljiva - probelm mozes da resis dobrom pripremom za zimu. Bubice koje ti napadaju sljive su tu napravile ciklus, napadnu voce, tu se razmnoze, voce padne dole i u zemlji prezime pa onda opet. 

Kada zaores, riljas zemlju, ti ih gurnes u dubinu i samo manji deo ce da izadje sledece godine. Plus bakarno prskanje i krecenje (opisao sam na drugoj temi), plus zimsko prsanje plavim uljem, plus jos par stvari.

Probaj da nabavis par insekticida (2 ili 3) koje ces koristiti po potrebi.

 

Sto se tice jabuke, postoji mera proredjivanja, radi se u prolece kada su plodovi velicine lesnika ili oraha. Uklonis sav visak plodova, ostavis samo jedan ako ih ima vise i napravis razmak od jedne ruke izmedju dva ploda. Na taj nacin vocka moze da napuni plodove i nece ih odbacivati kao sada. Plus djubrenje i folijalna prihrana.

Edited by x500
  • +1 1
Link to comment

rodila smokva u dvorištu, pokidala

 

pre 2 godine smo imali prvih par plodova

 

prošle godine desetak

 

ove godine u dužem periodu za svaki dan imamo po par plodova

 

što je za mene savršeno jer ne smem više od dve tri dnevno

 

ispostavilo se da je ljubičastvena savršena

 

F4oOfxfWsAAr25-?format=jpg&name=large

 

 

 

imam i papričice i paradajz i to i volovsko srce i jabučar od žike iz ćuprije 

 

okačiću rezultate kad stignem, ne loše

 

 

  • +1 4
  • Wub 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

Polako razlaz za ovu godinu. Mada bih mogao da zasadim recimo luk ili tako nešto za narednu godinu, ali me nešto mrzi trenutno. Previše posla oko drugih stvari. Uglavnom, početkom godine smo jeli krompir na poslu i onda zaboravili još pola kila - kilo u mrežici, sav se sasušio i proklijao. I šta ću, ja zasadio :) . Tog smo dobili i najviše, ovo je iz jednog reda 3-4 metra. Iz ostala tri reda smo dobili isto toliko, mada tu sam nešto eksperimentisao da ga ne sadim u zemlju, nego sam samo preko nasuo do pola kompostiranu piljevinu. Tj. ne piljevinu nego ono krupnije. Možda je do toga, možda do sorte, možda do vremenskih uslova. Probaću opet dogodine.

 

image.thumb.jpeg.d8f71891bd0b22c015d6ee35e2a85b29.jpeg

  • +1 2
  • Wub 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...