Jump to content
IGNORED

Pad helikoptera


svashtabezneshto

Recommended Posts

Za Feketić se slažem ali Obrenovac... šta je trebalo da rade? Onoliki grad poplavljen, treba izvući onolike ljude, piloti će ti prvi tražiti da ulete tamo i vade ljude kakvo god da je vreme i kakvi god da su opšti uslovi letenja. To su kataklizmične situacije kada se preuzimaju neki sračunati rizici.

 

ne, ne, kad je Obrenovac u pitanju mislio sam na ponašanje psihopatino i njegove vlade, ona dodavanja džakova, kontroverzne vožnje čamcima za spasavanje koji su mogli da budu bolje upotrebljeni...

 

ne govorim ništa naročito originalno, ali vlast je direktno pripremila tlo za ovakve zaključke o padu helikoptera. možda grešim, ali čini mi se da bi bilo daleko manje teorija zavere u vezi sa ovim slučajem da ne postoji sasvim pristojna i prethodnim ponašanjem pokazana mogućnost da vlast želi da iskoristi krizne događaje u propagandne svrhe. rekao bih da vojska kao takva makar u ovakvim akcijama ima prilično poverenje prosečnog građanina. tek kad se uračuna faktor kretenske vlasti ljudima mogu da počnu da padaju na pamet svakakve vratolomije naređene u cilju lepe fotke ili video snimka.

Link to comment
  • Replies 2.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Muwan

    190

  • Prospero

    132

  • wall

    98

  • Аврам Гојић

    74

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sletali na moje oči, negde (ne znam tačno gde, nisam bio blizu) dole ispod toplane, pre petnaestak godina kad je sin nekog oficira koji je služio vojsku u JNA nastradao u tuči u "Getu", pa su ga hitno prebacivali na VMA.

 

Ispod toplane ima jedna ravnica koja je sada mali parking nasut šljunkom. Verovatno na to misliš. E sad, ako si bio onda znaš da je su sa jedne strane kuće, sa druge toplana a dve strane su otvorene. Plus. tamo nema nikakvog svetla, niti uslova da se postavi. Moguće je tamo sleteti preko dana /cenim/ ali po mraku, po kiši.......teško. 

Link to comment

 

  • Crew: Three – two pilots and one engineer
  • Capacity: 30 troops or 12 stretchers or 4,000 kg (8,820 lb) cargo internally /5,000 kg (11,023 lb) externally slung.
  • Length: 18.465 m (60 ft 7 in)
  • Rotor diameter: 21.25 m (69 ft 10½ in)

 

 

 

- leteći minibus, toliko o tome da može da sleti na košarkaški teren, treba mu ozbiljno poljanče da se prizemlji

Link to comment

Cekaj, ti verujes ovim ovde institucijama. Pa pre ce 1 daily mail da ubode istinu ponekad nego sto ces od ovih ovde dobiti istinu kad su ovakve stvari u pitanju

Pa ima tu jedna stvar.

Npr jučr se odmah javio penz. komandant te eskadrile koji je bez uvijanja rekao da piloti nisu bili osposobljeni za takav let.

Hoću reći™ tešjo će se sakriti bilo šta.

Kao što gazza reče šuplji su toliko da ne mogu sprečiti istinu.

Barem hoću da verujem u to.

Link to comment

ne govorim ništa naročito originalno, ali vlast je direktno pripremila tlo za ovakve zaključke o padu helikoptera. možda grešim, ali čini mi se da bi bilo daleko manje teorija zavere u vezi sa ovim slučajem da ne postoji sasvim pristojna i prethodnim ponašanjem pokazana mogućnost da vlast želi da iskoristi krizne događaje u propagandne svrhe.

 

Ovo je suštinska konstatacija i potpuno je tačno da je vlast sama kriva što je deo javnosti na keca zaključio da se tragedija dogodila zbog njihove namere da po ko zna koji put prave cirkusku predstavu. Sa te strane gledano, zasluženo kusaju kašu koju su sami zamutili.

 

Isto treba dodati i malu dozu podozrenja prema određenim personama iz vojske, ako npr. imamo u vidu da je Bandić takođe iskoristio Feketić za 1 masnu samopromociju sa fotkama sa sitnom decom u krupnom planu.

 

Ali to i dalje ne znači da je u ovoj tragediji sve jasno i da nema šta da se čeka sa donošenjem konačnih zaključaka.

Link to comment

Ispod toplane ima jedna ravnica koja je sada mali parking nasut šljunkom. Verovatno na to misliš. E sad, ako si bio onda znaš da je su sa jedne strane kuće, sa druge toplana a dve strane su otvorene. Plus. tamo nema nikakvog svetla, niti uslova da se postavi. Moguće je tamo sleteti preko dana /cenim/ ali po mraku, po kiši.......teško. 

 

Da, valjda tamo gde je sad "parking". Ja sam bio u zgradi EFS kad su sletali, video na trenutak sa prozora i čuo, pa ne znam tačno gde, ali  tu negde.

 

A nisam ni mislio da je tu pogodno sletanje za MI-17 noću, samo kažem da jesu sletali, verovatno je bio i neki manji helikopter, ne sećam se.

 

Ali gore u Šumaricama, u kasarni, čistina onolika, sređeno je sve, da su dovukli nekoliko vozila da popale farove verujem da ne bi bilo problema da najbolji vojni pilot helikoptera sleti. Odatle do KC 5 minuta kolima. A blizu KC-u i hitnoj pomoći je i ona njiva kod Elektrošumadije koja je osvetljena ko cirkus kolorado (Elektrošumadija, ne njiva).

Edited by JozoMujica
Link to comment

Ne, to je patetika. Surova istina je da su za sad ovih 10% koji su "protiv" oni koji misle da 50% ljudi u Srbiji treba da crkne. I da zato nikakva opozicija Vucicu nece doci odatle. A kada se stvari promene, ovih 10% ce ponovo, uplaseno aktivnoscu tih 50%, biti za Vucica kao "nuznog zla".

 

Je l to opet nesto iz prirucnika ili si skoro citao o arapskom prolecu pa prevodis na Srbiju?

Alo, pogledaj ko su Vucicevi ministri, ko mu daje intelektualno zaledje i tako dalje. 

 

Nema tu podele o kojoj mastas. Vuciceva koalicija ima papke po svim drustvenim kategorijama i nikako se ne moze uklopiti u tvoje staticko vidjenje. 

 

I zato je situacija toliko zbunjujuca.

Link to comment

Pa ima tu jedna stvar.

Npr jučr se odmah javio penz. komandant te eskadrile koji je bez uvijanja rekao da piloti nisu bili osposobljeni za takav let.

 

 

U komentarima su ga odmah napušili da mu je priča relevantna za period njegove službe koji je odavno okončan, i da su npr. prošle godine na Batajnici intenzivno uvežbavali IFR letenje i da je bilo baš mnogo naleta. On je uzvratio modifikovanom tvrdnjom da nije sve u obuci i da je najvažniji faktor ukupan broj sati naleta gde svi naši piloti jako loše stoje. Sad postoji i informacija da je poginuli pilot 11. marta uveče normalno i bez problema izvršio noćno sletanje u IFR režimu.

 

Ali sve to zajedno ne daje osnov za donošenje bilo kakvih zaključaka. Rekao sam i na temi o MH370/MH17, vazduhoplovni udesi su uvek kombinacija lanca faktora a ne samo jednog izdvojenog momenta - i nikada, ali nikada se ne mogu objasniti i zaključiti u roku od dan-dva.

Link to comment

Da, valjda tamo gde je sad "parking". Ja sam bio u zgradi EFS kad su sletali, video na trenutak sa prozora i čuo, pa ne znam tačno gde, ali  tu negde.

 

A nisam ni mislio da je tu pogodno sletanje za MI-17 noću, samo kažem da jesu sletali, verovatno je bio i neki manji helikopter, ne sećam se.

 

Ali gore u Šumaricama, u kasarni, čistina onolika, sređeno je sve, da su dovukli nekoliko vozila da popale farove verujem da ne bi bilo problema da najbolji vojni pilot helikoptera sleti. Odatle do KC 5 minuta kolima. A blizu je i ona njiva kod Elektrošumadije koja je osvetljena ko cirkus kolorado (Elektrošumadija, ne njiva).

 

to da. Rekao sam već i ponoviću - po meni se najverovatnije radi o proceni (lekara?pilota?nekog trećeg?) da situacija nije dovoljno kritična da bi sletali u KG i da je bolje da produže za BG. Onda je neko iz PR službe ulučio da je to sigurica za pozitivno daštanje i krenuo u akciju. No, sreća im je prdnula za vrat......svima, i bi šta bi. 

Problem koji jeste do ove vlasti je da su oni u svojoj gluposti i psihozi potpuno nesposobni da preuzmu realnu odgovornost za bilo šta, i patološka potreba da se mulja i laže i kad treba i kad ne treba. 

Da je samo neko (bil ko) lepo izašao i rekao - "procena je bila da je Beograd bolja varijanta od Kragujevca (što i jeste). Obzirom da na stabilno stanje pacijenta (što je opet istina), doneta je odluka u konsultaciji lekara i pilota da se produži za BG. Na žalost, zbog loših vrmenskih uslova, dogodila se nesreća (što je najverovatnije tačno)."  situacija bi se normalno rešila. 

 

Naravno, to kod ovih imbecila iz vlasti nije moguće.  :isuse:

Link to comment

vojska/tufegdžić je sprovela istragu i o ubistvima u topčideru. znamo nalaz.

 

više verujem dimu. verovatno ima i vatre.

 

Kao i istrage o smrtima vojnika u Leskovcu, izmedju ostalog i jednog cija je smrt proglasena samoubistvom a pucano je s ledja i pronadjen je kako lezi na stomaku.

 

Ako se ova nesreca rasvetli to verovatno nece biti zaslugom vojnih istrazitelja.

 

 

Ja uopšte ne bi bio začuđen da je ovo tačno, tj. da mi nemamo helikoptere koji mogu da lete u nekim gadnim uslovima...

 

Ima MUP, barem tako tvrde na svom sajtu, ali iz nekog razloga nisu leteli.

 

 

Predstavlja osnovnu delatnost u radu Helikopterske jedinice. Vrši se za potrebe svih već pomenutih korisnika, u skladu sa Zakonom o vazdušnoj plovidbi i tehničkim mogućnostima vazduhoplova.

 

Prevoz se vrši u dnevnim i noćnim uslovima u PMU i SMU.

 

Sanitetski transport

Podrazumeva prevoz povređenih, ranjenih i obolelih lica uz prisustvo stručne medicinske ekipe.

 

Za vršenje sanitetskog transporta neophodno je proceniti i obezbediti sve uslove koji se odnose na pogodnosti korišćenja helikoptera i opreme za transport obolelog ili povređenog lica.

 

Helikopter može biti korišćen za sanitetski transport i u slučaju kada nema sopstvenu medicinsku opremu već propisanu opremu za pružanje medicinske pomoći obezbeđuje stručna medicinska ekipa.

Link to comment

Problem koji jeste do ove vlasti je da su oni u svojoj gluposti i psihozi potpuno nesposobni da preuzmu realnu odgovornost za bilo šta, i patološka potreba da se mulja i laže i kad treba i kad ne treba. 

 

Naravno, ali ipak me iznenađuje da Gašić ima obraza da kaže "Šta se desilo i zašto je pilot izabrao i pokušao da sleti tri puta na aerodrom 'Nikola Tesla', a imao je i mogućnosti i alternativu..."

 

To može malu decu da laže da je pilot sam birao da li hoće da sleti u Beograd, Kragujevac, ili Stokholm, govno bezobrazno. Hajde da okrivim mrtvog čoveka, njega niko ništa neće da pita :isuse:

Link to comment

Naravno, ali ipak me iznenađuje da Gašić ima obraza da kaže "Šta se desilo i zašto je pilot izabrao i pokušao da sleti tri puta na aerodrom 'Nikola Tesla', a imao je i mogućnosti i alternativu..."

 

To može malu decu da laže da je pilot sam birao da li hoće da sleti u Beograd, Kragujevac, ili Stokholm, govno bezobrazno. Hajde da okrivim mrtvog čoveka, njega niko ništa neće da pita :isuse:

 

jbga, ispašče da branim Gašića, ali nije nemoguće da je pilot stvarno doneo sam tu neku odluku, odnosno da je komanda rekla manje više "radi kako hoćeš" /plastično rečeno/, a on, u dogovoru sa lečečim lekarom doneo odluku da produži. 

Link to comment

Ama na osnovu čega da pilot odluči, da gleda u pasulj kakvi su gde uslovi?!

 

Naravno da mu iz kontrole leta kažu gde da ide, nema šta on privatno da se dogovara sa lekarom koliko dete može da izdrži.

Link to comment

Može da sleće pri ratnim uslovima ali po danu i dobroj vidljivosti. Noću baš i nije pametno spuštati ga na bilo koju njivu, pogotovo sa bebom od pet dana među putnicima.

 

 

Ne radi se o tome kome ja verujem nego se radi o tome da juče i danas niko u Srbiji ne može da zna da li je letelica ostala bez goriva, pa samim tim nema ko ni da dojavi tu informaciju čuvenom Daily Maily. Taj ko im je to dojavio proizvoljno nagađa/špekuliše/lupeta jer jedino istraga može da utvrdi da li se dogodio flameout. Razumeš? Nema tog insajdera u MoD ili bilo gde drugde u državnom aparatu koji u ovom trenutku može imati takvu informaciju.

Pa sad...neko je bio u kontaktu sa pilotom do 22.15... Drugo, ajde ne bas na aerodromu, ali vrlo brzo se moze saznati sa koliko je goriva uzleteo i koliko je proveo u vazduhu. Edited by MancMellow
Link to comment

jbga, ispašče da branim Gašića, ali nije nemoguće da je pilot stvarno doneo sam tu neku odluku, odnosno da je komanda rekla manje više "radi kako hoćeš" /plastično rečeno/, a on, u dogovoru sa lečečim lekarom doneo odluku da produži.

nije nemoguće, ali nije problem da li je izjava tačna ili ne. ne može ministar da insistira na zvaničnoj istrazi a da pre njenog okončanja pušta ovakve izjave. posebno je besramno što nam je svima poturio tvrdnju da je pilot nekako odgovoran upakovanu u hvalospev palom heroju.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...