Jump to content
IGNORED

Pad helikoptera


svashtabezneshto

Recommended Posts

  • Replies 2.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Muwan

    190

  • Prospero

    132

  • wall

    98

  • Аврам Гојић

    74

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sutra?

Proverena informacija?

 

Nešto razmišljam, možda ova tragedija, praćena nezapamćenom medijskom brukom, bude šamar u lice novinarima

i dovede do otrežnjenja.

 

 

Nije proverena informacija, ko to moze da ti obeca. Mislim da na forumu ima ljudi koji imaju od koga da cuju nesto zanimljivo ako toga bude bilo. Prilicno je sigurno da je vlast nevidjeno crvotocna i da ne umeju nista da prikriju. Mislim pre svega na to da li je i ko bio na doceku na aerodromu.

Link to comment

taj i takav dokaz, sve i da postoji, necesh dobiti.

 

Slažem se ali dobili ili ne dobili dokaze, tvrdnje tipa: "Dokaza nema i neće ih biti jer je država poznata po tome da ih krije/zataškava, i time smo nepobitno utvrdili da im je lično ministar pretio otkazom i hapšenjem ako ne slete u Beograd makar svi izginuli" i dalje nisu materijalno utemeljene i predstavljaju blago silovanje logike.

Link to comment

Slažem se ali dobili ili ne dobili dokaze, tvrdnje tipa: "Dokaza nema i neće ih biti jer je država poznata po tome da ih krije/zataškava, i time smo nepobitno utvrdili da im je lično ministar pretio otkazom i hapšenjem ako ne slete u Beograd makar svi izginuli" i dalje nisu materijalno utemeljene i predstavljaju blago silovanje logike.

ma to je sve u redu.

 

ali ovde dokazi ne bivaju, pa kako god.

Link to comment

Helikopter je bebu pokupio u kasarni u Raškoj, tu je sleteo. Svaka kasarna ima ono što se zove pista, betonska/asfaltirana površina bar 100x50 metara, tu se polaže zakletva, postrojava se vojska, mogu da se parkiraju kamioni, a može i da sleti helikopter...

 

Postoji li negde snimak cele konferencije za stampu, da li je neko pitao kako su mogli nocu da slete u Raskoj a nisu mogli u Kragujevcu?

Link to comment

Pa jebem ga, kad je mogao da sleti i pokupi dete, mogao je da sleti bilo gde... Ne znam (mislim, stvarno ne znam, nije retorička figura) zašto je to toliko komplikavano, ako ima vertikalnu vidljivost i neke, pa makar priručne, reflektore dole? Sve što mu treba je čistina veličine košarkašog terena i da ima neko osvetljenje po kom vidi gde je zemlja... Ili ja pogrešno to zamišljam?

 

Generalno, sletanje na neobeležen i nepripremljen teren (koliko god bio pogodan i dobro osvetljen) se ne primenjuje osim ako baš nije frka. Posada je očigledno išla na to da uradi ILS prilaz aerodromu i da tamo sleti. Nije im išlo (dva neuspela pokušaja) i sad istraga treba da dokuči da li je pilot rezonovao da nije u ozbiljnom problemu i da će iz trećeg prilaza uspeti da sleti ili je možda zatražio alternativnu lokaciju za slučaj da i treći prilaz ne uspe pa su zbog toga upaljeni (na žalost prekasno) reflektori na stadionima.

 

U svakom slučaju, bili su u zoni aerodroma i bilo je najlogičnije da pokušaju da nekako izguraju taj ILS prilaz. Uz to je aerodrom bolje osvetljen od bilo kog stadiona. 

Edited by beowl
Link to comment

To sve ok, ali Luba je spojila topike, pa se gubi nit. Moje pitanje je što ne Kragujevac, jer se iz izjava zaključuje da su hteli, ali nisu mogli. Zašto nisu mogli? Nema kasarna sa pistom u Kragujevcu? Bio problem sa vidljivošću? To se nigde ne spominje, nego imamo konstrukciju "nuisu me ubedili da mogu da slete", koja je nedorečena i ostavlja jedan lep alibi...

Link to comment

Lazanski kaže™ da ovaj helikopter nema crnu kutiju. 

 

:fantom:

 

e: koliko ja znam, u dvorište KCa nikad nisu sletali, nisam siguran i da bi imali gde da slete. E sad, glede kasarni, ima ona kod Gornjeg Parka pistu ali pojma nemam u kakvom je stanju. Plus, taj deo je potpuno neosvetljen, pa nisam siguran koliko bi išta videli ozgo. 

Uz to - sve kasarne u KGu su ili raspadnute ili u procesu raspada pa nisam siguran koliko bi mogli išta da osvetle. :unsure:

 

ima još jedan momenat - možda je procena bila da stanje nije toliko kritično da se pokušava sa KGom  pa su odlučili da produže za BGD. Dete dobija bolju negu, padne slikanje - i svi sretni. Problem je što je Sudbina umešala svoje prste. E sad, da li je neko baš pozvao pilota preko radio veze i rekao "teraj bre za BG, čekaju te Zlatibor i Gaša..." - ne znam, ali mi je malo teško da poverujem u toliki stepen gluposti. 

Edited by steins
Link to comment

Samo da ibacim da taj tip helikoptera nije uoopste mali i spretan da ga vrtis na petoparcu i udenes u dvoriste neke klinike ili mracnu kadarnu u centru kroz dalekovode i bandere. To je nalik zglobnom autobusu koji lebdi s mukom i u najboljim uslovima.

Link to comment

To sve ok, ali Luba je soojila topike, pa se gubi nit. Moje pitanje je što ne Kragujevac, jer se iz izjava zaključuje da su hteli, ali nisu mogli. Zašto nisu mogli? Nema kasarna sa pistom u Kragujevcu? Bio problem sa vidljivošću? To se nigde ne spominje, nego imamo konstrukciju "nuisu me ubedili da mogu da slete", koja je nedorečena i ostavlja jedan lep alibi...

 

Prvo što mi pada na pamet je da su kontali kad već imaju helikopter zašto da ne prebace bebu u najbolju bolnicu u državi. Sad, zašto ovaj na konferenciji to nije tako objasnio nego priča tu priču o ubeđivanju, to nije baš najjasnije. Ipak, u prilog Beogradu ide činjenica da su tamo mogli da koriste aerodromski ILS što bi sletanje učinilo lakšim od onog u Kragujevcu. Bitna informacija koju istraga treba da pruži je kada su tačno saznali da su vremenski uslovi u zoni aerodroma prerasli u CAT3 (kada su već bili nadomak Beograda ili pre nego što su doneli odluku da idu u Beograd a ne u Kragujevac).

 

Ali kako god da okreneš, moguće je da je posada izračunala da bez obzira na maglu mogu da slete na aerodrom. I ne treba da čudi ako im je to bila preferirana opcija u odnosu na noćno sletanje u bilo koju kasarnu.

Edited by beowl
Link to comment

Ma ljudi potpuno je jasno sta se desilo, mozete da racionalizujete do prekosutra, ali iz ovog teksta koji je izasao u nasim novinama (a koji je napisan na osnovu informacija koje je neko morao da posalje tamo) se vrlo brzo sve zakljucuje. 

 

Jedino pitanje je ko je naredio da lete do Beograda i zasto. Ako je bila preporuka lekara - nesrecan slucaj. Ako je bila politicka odluka - zatvor. 

Link to comment

Ta formulacija sa konfe, gde objašnjava da ga nisu ubedili, znači da je posada mislila da može da sleti, zar ne? A posle, posada nije imala izbora, u BGu je morala da sleti verovatno i po gorim uslovima, i nije mogla ništa da odluči...

Link to comment

Samo da ibacim da taj tip helikoptera nije uoopste mali i spretan da ga vrtis na petoparcu i udenes u dvoriste neke klinike ili mracnu kadarnu u centru kroz dalekovode i bandere. To je nalik zglobnom autobusu koji lebdi s mukom i u najboljim uslovima.

E da to nikako da napisem vrlo ozbiljni gabariti, prevoz tehnike i ljudstva vojnog obucenog za te transporte i naviknutog na krajnje stresne uslove transporta...

Daleko od MEDIEVAC klase... 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...