Jump to content
IGNORED

Pad helikoptera


svashtabezneshto

Recommended Posts

Misliš da bi ishod bio drugačiji da su mu javili sat vremena ranije? :unsure:

 

Ne možemo da znamo da li bi ishod bio drugačiji ali imaj u vidu da je on u 21:40 već bio nadomak Beograda i nije imao ni vremena ni prostora za bilo kakvu raspravu, mogao je samo da produži na Teslu. Da je saznao u 20:40 možda bi tokom pauze u Raškoj izašao iz helikoptera, pozvao Bandića telefonom, pitao da li baš nikako ne može Batajnica, a u svakom slučaju imao bi dovoljno vremena da se u glavi spremi za bitno drugačiji povratak. Pilotu koji u mrklom mraku leti kroz oblake ne menjaš mesto sletanja 20 minuta pre sletanja, time mu samo pojačavaš stres koji je već dovoljno visok.

Link to comment
  • Replies 2.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Muwan

    190

  • Prospero

    132

  • wall

    98

  • Аврам Гојић

    74

Top Posters In This Topic

Posted Images

Izvinjavam se, ali da li ima negde zabeleženo zašto se nije išlo u Kragujevac, pošto je namera bolničara bila da prevezu dete u Kg? 

 

Nema. Kragujevac se pominje samo u Bandićevoj izjavi kada kaže da se nije moglo obezbediti sletanje u krugu bolnice. On je to odlučio pre nego što je helikopter poleteo sa Batajnice, tu je Kragujevac precrtan kao opcija i napravljen je plan leta Batajnica-Raška-VMA.

 

Dodatno, na osnovu cele komunikacije i svega sto do sada znamo, mislim da je na aerodromu od ministara bio samo Loncar. Mislim da u startu (kad je helikopter kretao iz Beograda) nagadjaju da ce biti "ministar zdravlja i nas ministar odbrane", ali kasnije se vidi da se prilaz na pisti u Surcinu trazi samo za vozilo ministra zdravlja. Sigurno bi tu pomenut i ministar odbrane da je planirano da dodje.

 

Pardon, napravio sam typo. Hteo sam da kažem da Lončar (koji je već bio na VMA) verovatno nije zahtevao Teslu i da mu je bilo svejedno gde će da ga uslikaju za Dnevnik. Kada ga je Pavlović zvao da predloži Teslu on se složio i otišao tamo. Teslu su po svemu sudeći osmislili ovi genijalci iz DOT i KiZ.

Link to comment

Ne možemo da znamo da li bi ishod bio drugačiji ali imaj u vidu da je on u 21:40 već bio nadomak Beograda i nije imao ni vremena ni prostora za bilo kakvu raspravu, mogao je samo da produži na Teslu. Da je saznao u 20:40 možda bi tokom pauze u Raškoj izašao iz helikoptera, pozvao Bandića telefonom, pitao da li baš nikako ne može Batajnica, a u svakom slučaju imao bi dovoljno vremena da se u glavi spremi za bitno drugačiji povratak. Pilotu koji u mrklom mraku leti kroz oblake ne menjaš mesto sletanja 20 minuta pre sletanja, time mu samo pojačavaš stres koji je već dovoljno visok.

 

To je 100% nagađanje, ništa od toga ne možemo da znamo. Ipak je osnovni posao KL da pilotu obezbedi optimalne uslove za sletanje, a ako to već nisu uradili onda nije ni toliko bitno da li mu je smanjen stres blagovremenom dojavom promene destinacije. A realno, nije na pilotu da insistira na Batajnici - on mora da pretpostavi da su u KL izabrali najbolju raspoloživu lokaciju u tom trenutku, ne može da se pravi pametniji od njih i da sam bira gde će da sleti ako ne zna gde je kakvo vreme.

 

Ne vidim da išta u ovim transkriptima odgovara na ona početna pitanja - da li su znali da u Surčinu nije adekvatna vidljivost? Ako nisu, zašto nisu? Ako jesu, zašto su ga slali da tamo sleti?

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Neverovatan diletantizam. Procitao sam pre nekog vremena transkript kontrole leta sa MH317 gde Malezijci zvuce kao gomila zbunjenih idiota koji nisu u stanju da prenesu pola informacije (s druge strane Vijetnamci i Kinezi su malo budniji). Ali pored ovih nasih bolida i malezijska kontrola leta deluje krajnje profi. 

 

Ono sto je ocigledno i uzasno u ovim transkriptima je upravo Zivakova izjava. Zvuci kao jedini profi u citavoj zbrci (ko je bio u vojsci, verovatno je sreo neke od tih starih kadrova koji lice na koliko-toliko ozbiljnu vojsku), a od prvog poziva jasno je da nit ga je ko pitao nit je mogao da se usprotivi.

 

Iz izvestaja je manje-vise jasno sta se desilo. Izgubili su se u magli u helikopteru koji nije osposobljen za letenje u takvim uslovima i razbili se. Ono cega nema u izvestaju je zapravo sve ostalo - zasto su uopste leteli? Zasto bas Mehic ako je bio na duznosti do 15:00, a ne drugi pilot? Da li je sa medicinske strane bilo opravdano slati helikopter i to bas u Bgd, a ne u Kg? Gde je izjava Gasica i Loncara? Kakva je procedura u ovakvim situacijama i gde je tacno da procedura zaobidjena (iz izvestaja je ocigledno da su sve vreme improvizovali, ali tesko je reci gde improvizacija pocinje i kolika je ako ne znamo proceduru - a bojim se da je procedura verovatno toliko outdated da ne bi mogli da je prate sve i da znaju kako)? 

 

Cudili su se kako im je drom uleteo na onu utakmicu, a sad vidimo da je isto tako mogao i helikopter da im uleti. Malezijcima je bilo frka da priznaju da vojnim radarom ne pokrivaju citav pojas teritorijalnih voda. Ovi nasi idioti ne pokrivaju ni glavni grad nego traze heliokopter tako sto osluskuju gde je. Pa pizda im materina, taj helikopter leti 200 km/h i ako ga sad i cujes ovde, dok okrenes telefon bice na drugom kraju Beograda. Koji ce nam kurac onda uopste vojska? (Mislim, koji ce nam kurac vojska u svakom slucaju?) 

Link to comment

Na ovo je odgovoreno. Mehić je bio dežuran pilot i uveče

 

To mi je promaklo. S tim sto ne znamo gde je bio prepodne kad nije bio na pregledu. Jebiga. Odvratna nesreca zbog ljudi koji su izginuli i zbog citavog sistema koji je toliko raspadnut da ovakve situacije nisu nikakvo iznenadjenje.

Link to comment

Meni nije jasno sledeće: Gašić je u Kruševcu, po svemu sudeći. Zašto bi se on jebavao, naređivao, zvao, a da Lončar pokupi medijski kajmak? Priča je išla da je i Gašić hteo da se slika, što je bilo nemoguće ako je on u KŠ. Znači, on u stvari radi Lončarev PR. Možda ovde postoji mogućnost da se nivo odgovornosti podigne i više, do Vučića, da je on makar bio obavešten i odobrio celu stvar.

Link to comment

To je 100% nagađanje, ništa od toga ne možemo da znamo. Ipak je osnovni posao KL da pilotu obezbedi optimalne uslove za sletanje, a ako to već nisu uradili onda nije ni toliko bitno da li mu je smanjen stres blagovremenom dojavom promene destinacije. A realno, nije na pilotu da insistira na Batajnici - on mora da pretpostavi da su u KL izabrali najbolju raspoloživu lokaciju u tom trenutku, ne može da se pravi pametniji od njih i da sam bira gde će da sleti ako ne zna gde je kakvo vreme.

 

Ne vidim da išta u ovim transkriptima odgovara na ona početna pitanja - da li su znali da u Surčinu nije adekvatna vidljivost? Ako nisu, zašto nisu? Ako jesu, zašto su ga slali da tamo sleti?

 

ja isto ne vidim kako se moze uspostaviti znacajnija uzrocna veza izmedju promene odredista *kao takvog* i udesa. to da se pilot zbunio ili iznervirao je moguce ali je pretpostavka that can't be relied on.

a i sa tom pretpostavkom odgovornost je na pilotu posto su takve promene valjda normalna pojava u vojci (zamisli da si u nekakvoj bici pa da ti govore aj sad malo pucaj vamo aj sad malo tamo itd).

 

glavno su uslovi i komunikacija sa kontrolom

na visem stepenu se moze javiti odgovornost onoga ko nije predvideo probleme u komunikaciji

Link to comment

Izvinjavam se, ali da li ima negde zabeleženo zašto se nije išlo u Kragujevac, pošto je namera bolničara bila da prevezu dete u Kg? 

Kragujevac (Ladjevci) je bio poslednja varijanta, ako ne bude uslova za sletanje ni na jednom mestu u Beogradu.

Link to comment

To je 100% nagađanje, ništa od toga ne možemo da znamo. Ipak je osnovni posao KL da pilotu obezbedi optimalne uslove za sletanje, a ako to već nisu uradili onda nije ni toliko bitno da li mu je smanjen stres blagovremenom dojavom promene destinacije. A realno, nije na pilotu da insistira na Batajnici - on mora da pretpostavi da su u KL izabrali najbolju raspoloživu lokaciju u tom trenutku, ne može da se pravi pametniji od njih i da sam bira gde će da sleti ako ne zna gde je kakvo vreme.

 

Ne vidim da išta u ovim transkriptima odgovara na ona početna pitanja - da li su znali da u Surčinu nije adekvatna vidljivost? Ako nisu, zašto nisu? Ako jesu, zašto su ga slali da tamo sleti?

 

Ajde da se ne natežemo oko ovoga. Doprinelo ili ne doprinelo udesu, jednosatno zadržavanje informacije o promeni mesta sletanja (to jest, plana leta) je prvorazredni skandal. Pilot inače može da traži meteo uslove na različitim doletištima i na osnovu njih donese odluku gde će da sleti.

 

Što se tiče Tesle, tamo je u trenutku donošenja te famozne odluke vidljivost bila dovoljna (pogledaj meteogram na prethodnoj strani). Baš u trenutku kada helikopter dolazi na prilaz situacija se drastično pogoršava (možda čak odlazi u CAT III) ali izgleda da nikom ne pada na pamet da opozove prilaz i pošalje letelicu na Batajnicu jer je ministar stigao a već su ga jednom vozali sa jednog mesta na drugo.

 

Umesto toga dešava se sledeće (u 22:14, posle prvog neuspelog prilaza), razgovaraju Pavlović (ODT) i KiZ:

 

ODT Pavlović: Sad smo zvali Batajnicu, oni daju 120m bazu stratusa, on (pilot) bi to verovatno video

KiZ Tesla: Pa ovde nema toliko, 260ft (80m)

ODT Pavlović: Držite ga tu, sigurnije nam je da siđe tu nego na Batajnicu, još nam je i ta ekipa tu, valjda ćemo da uspemo.

 

Dakle, sigurnije mu je 80m nego 120m vertikalne vidljivosti. Ekipa™ mu je tu, pa valjda će da uspe. Srbija.

 

Zanimljivo je da Živak tri minuta kasnije zove Pavlovića i pita ga za bazu oblaka, ovaj mu kaže: 120m Batajnica a Tesla nema podatak.

Živak pita kako bre nema podatak, Pavlović kaže da ga nešto zavlače sa instrumentima ali videli su letelicu na prvom prilazu, prošao je južno od tornja, imao je dobar prilaz i baš im nije jasno kako nije uspeo.

 

 

Muka mi je.

Edited by beowl
Link to comment

Beowl, da li je u trenutku kada je od KL dobio info da je iznad piste Mehić mogao da prosto "stane" i da se vertikalno spusti bez obzira na vidljivost?

 

Mislim da ne može lebdenje bez vizuelnog kontakta sa zemljom.

Link to comment

Kragujevac (Ladjevci) je bio poslednja varijanta, ako ne bude uslova za sletanje ni na jednom mestu u Beogradu.

 

Lađevci su Kraljevo. Kragujevac je u startu bio odbačen kao opcija.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...