Jump to content
IGNORED

Pad helikoptera


svashtabezneshto

Recommended Posts

Pa sad, reakcije na nivo alkohola u krvi jesu najizraženije, možda i zato što je u izvještaju eksplicitno navedeno da je to primarni uzrok pada letjelice.

Link to comment
  • Replies 2.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Muwan

    190

  • Prospero

    132

  • wall

    98

  • Аврам Гојић

    74

Top Posters In This Topic

Posted Images

kljucno pitanje je sta dobijaju time sto falsifikuju taj nalaz? samo bes javnosti. čak ni oni nisu toliko glupi, da nisu znali kakva će biti reakcija i da neće niko skočiti da pljuje iste one koje su koliko juče onoliko glorifikovali.

 

zato verujem da je nalaz istinit i da su pilot i mehaničar bili pripiti.

 

verovatno nisu falsifikovali, ali su uzeli jedan od 10 faktora koji su doveli do nesrece i gurnuli ga u prvi plan da pokrije ostale.

 

izmedju opcija svaljujemo sve na mrtve pilote ili nastavlja se istraga ko je koga zvao i kako naredjivao, prva im je bezbolnija.

plus ce traziti da se iz pijeteta ne raspitujemo previse.

Link to comment

ajde opet: šta dobijaju falsifikujući taj izveštaj, osim mogućnosti da onaj ko je izveštaj potpisao jednog dana propeva?

ne tvrdim da su falsifikovali izveštaj i naravno da nemam nikakve dokaze za to. samo kažem da im apsolutno ništa ne verujem. smatram ih sposobnim (mentalno, moralno i organizaciono) da tako nešto fabrikuju. juče, danas, sutra. 

 

internet komentari ništa ne kazuju. 

Edited by pacey defender
Link to comment

kljucno pitanje je sta dobijaju time sto falsifikuju taj nalaz? samo bes javnosti. čak ni oni nisu toliko glupi, da nisu znali kakva će biti reakcija i da neće niko skočiti da pljuje iste one koje su koliko juče onoliko glorifikovali.

 

zato verujem da je nalaz istinit i da su pilot i mehaničar bili pripiti.

 

Objavljivanje nalaza, bili oni falsifikovani ili ne, trebalo bi da pokaže da izveštaj nije friziran i da se, eto, ne skrivaju ni podaci koji bi mogli da izazovu gnev u javnosti, čime se zamagljuju nejasnoće (blago rečeno) oko udela ministara i ekipe. Liči mi na klasičnu dimnu zavesu. Ne mislim da takve podatke ne treba objavljivati, naprotiv, ali mi se u ovom slučaju čini da su upotrebljeni u funkciji prikrivanja rupa u izveštaju (odgovornosti drugih). 

 

edit: preteče me Takeshi

Edited by Notorious
Link to comment

Jasno, ali znači da je helikopter mogao da koristi samo ono što spada u CAT I, odnosno da su mu Surčin i Batajnica bili isti u tom smislu? (Batajnica bi trebalo da ima CAT I) Hoću da kažem - CAT I letelica ne može (po pravilima) da sleti na aerodrom koji je opremljen CAT III opremom u uslovima koji su CAT II ili CAT III?

 

Koliko ja razumem: može. Kompatibilnost ide na dole. CAT III aerodrom može da primi letelice sa CAT I, ako meteorološki uslovi u tom trenutku u okviru CAT I.

 

Problem je, što su prema komentatorima na tangosixu, meteo uslovi te večeri bili za CAT III. Helikopter nije imao opremu za sletanje pod tim uslovima.

Link to comment

Sa ovim pričama sa tečnostima u hidraulici koje utiču na nalaz alkohola u krvi ste otišli u SF.

 

Mehićeva udovica tvrdi da nikad nije pio, i to potkrepljuje time kako mu je sin doneo dve limenke piva iz Turske, a on ih nije popio. Zašto bi nekom ko uopšte ne pije doneo limenke piva?

 

 

 

И ја сам ћалету из Чешке пре 15-16 година донео бехеровку (нека њихова ракија),и дан данас стоји не отворена.

Шта знам син који му је то донео ипак има само 17 година тешко да је у Турској имао кинту за нешто више од тога.

Edited by Блок_64
Link to comment

Jasno, ali znači da je helikopter mogao da koristi samo ono što spada u CAT I, odnosno da su mu Surčin i Batajnica bili isti u tom smislu? (Batajnica bi trebalo da ima CAT I) Hoću da kažem - CAT I letelica ne može (po pravilima) da sleti na aerodrom koji je opremljen CAT III opremom u uslovima koji su CAT II ili CAT III?

Ako pitaš da li je onako opremljenom Mi-17 tesla značila nešto više od Batajnice, odgovor je: ne, naprotiv. Batajnica je bila bolja i logičnija opcija. CAT I opremljen helikopter ne može da dobije od CAT III aerodroma ništa više od onoga što mu daje CAT I aerodrom.

 

Štaviše, mislim da VOR na Tesli trenutno nije u funkciji tako da posada (koja je imala VOR u helikopteru) nije mogla time da se pripomogne. Nije da bi to napravilo neku razliku, svejedno su koristili ILS ali ako ćemo baš po svim tehničkim stavkama...

 

Zanimljivo je da se u onoj hronogiji ubedjivanja posade da slete na Teslu ne pominje opremljenost Tesle kao argument (to je, mislim, i sam psiholabud potegao u danima posle udesa) već se insistira na tome da je prihvat bebe organizovan na Tesli.

 

Ali ne može taj prihvat da bude razlog da posada prvi put u životu ode na noćno IFR sletanje u NMU, na aerodrom koji inače ne koriste i gde u tom trenutku ima medjunarodnog saobraćaja, a koji im ne nudi bolje uslove za prizemljenje nego matični aerodrom koji poznaju i gde bi sve bilo podredjeno njihovom letu. Vodja vazduhoplova nije smeo da popusti pod tim pritiskom.

Link to comment

Koliko ja razumem: može. Kompatibilnost ide na dole. CAT III aerodrom može da primi letelice sa CAT I, ako meteorološki uslovi u tom trenutku u okviru CAT I.

 

Problem je, što su prema komentatorima na tangosixu, meteo uslovi te večeri bili za CAT III. Helikopter nije imao opremu za sletanje pod tim uslovima.

Upravo to i ja kažem. Jednake šanse za sletanje je imao i na Batajnici i na Surčinu. Mislim da je zato i tražio Batajnicu kao alternativu za VMA. Jeste da nije mogao da vidi kao ni Surčin, ali na Batajnici bi bar znao šta to ne vidi...

Link to comment

Ako pitaš da li je onako opremljenom Mi-17 tesla značila nešto više od Batajnice, odgovor je: ne, naprotiv. Batajnica je bila bolja i logičnija opcija. CAT I opremljen helikopter ne može da dobije od CAT III aerodroma ništa više od onoga što mu daje CAT I aerodrom.

 

Upravo to sam i mislio.

 

edit: ^^ da ne kopiram isti svoj post ovde

Edited by Đipalo Junuz
Link to comment

ajde opet: šta dobijaju falsifikujući taj izveštaj, osim mogućnosti da onaj ko je izveštaj potpisao jednog dana propeva?

 

Dobijaju priliku da se Labud po ko zna koji put obračuna sa medijima koji su se usudili da dirnu u heroja pominjući podatak koji im je u izveštaju poturen. Priliku da opet krikne "Nemojte njih, udrite po meni ako baš morate, znam ja da je sve što se u svetu dešava zavera protiv mene, ali neka! Neka!"

 

Kult ličnosti je prioritet broj jedan, odvraćanje pažnje javnosti od izbora destinacije i ministarskog prisutstva u Surčinu je bonus. Ako Vučić dovoljno dobro izvede svoj performans (a baš se potrudio), gnev javnosti se valjda usmerava na te fantomske zlikovce koji njega napadaju bezobzirno, koristeći čak i ovakvu 1 tragediju u svoje izopačene svrhe... 

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

ajde opet: šta dobijaju falsifikujući taj izveštaj, osim mogućnosti da onaj ko je izveštaj potpisao jednog dana propeva?

 

Takeshi, pejsi i Notorious su već objasnili, pa da se ne ponavljam previše - dobijaju momentalno to da niko ko nije poginuo te večeri, a naročito neki ministar, nije kriv. A kada bi naši vlastodršci stvarno razmišljali o mogućnostima da neko o njihovim zlodelima jednog dana propeva, ne bi radili 80% onog što rade

Link to comment

Pa sad, reakcije na nivo alkohola u krvi jesu najizraženije, možda i zato što je u izvještaju eksplicitno navedeno da je to primarni uzrok pada letjelice.

verovatno nisu falsifikovali, ali su uzeli jedan od 10 faktora koji su doveli do nesrece i gurnuli ga u prvi plan da pokrije ostale.

...

 

hm, ne.

 

komisija uopšte to nije gurala u prvi plan. u elaboraciji greške pilota alkohol je naveden na kraju, kao faktor 3. ranga koji je doprineo prostornoj dezorijentaciji.

 

Основни узрок удеса је људски фактор, који се огледа у неадекватном управљању ваздухопловом у сложеним метеоролошким условима ноћу приликом прилаза за слетање на алтернативни аеродром. Посада је највероватније доживела просторну дезоријентацију као последицу замора, емоционалне пренапрегнутости и компромитованом функцијом пажње, услед чега не успева да одреди положај ваздухоплова у простору помоћу инструмената. Присуство алкохола код вође посаде и летача техничара појачава претходне манифестације.

 

 

na alkoholu u krvi su jedino insistirali mediji, što je i logično jer je to buzzword za njih.

 

 

for d rekord, ne verujem da je izveštaj falsifikovan.

Link to comment

Не знам за Сурчин,али од мене је Аеродром сурчин ваздушном линијом удаљен не више од 3 километра и у време пада хеликоптера кода нас није било магле уопште.Није је било ни пре ни после тога.Киша јесте падала момчки,колико она утиче на видљивост лета хеликоптера то не знам.

Edited by Блок_64
Link to comment

Upravo to i ja kažem. Jednake šanse za sletanje je imao i na Batajnici i na Surčinu. Mislim da je zato i tražio Batajnicu kao alternativu za VMA. Jeste da nije mogao da vidi kao ni Surčin, ali na Batajnici bi bar znao šta to ne vidi...

batajnica je bila već upisana u plan leta (posle banjičkog visa), nije je tražio svojevoljno i napamet nego je samo želeo da završi misiju po planu.

Link to comment

Bloče, ništa odsustvo magle kod tebe u kraju ne garantuje da na Tesli nisu morali nožem da je seku.

Edited by beowl
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...