Jump to content
IGNORED

Sloboda govora - da li postoji granica?


Gandalf

Recommended Posts

Nope, prilično sam siguran da ovde ne pričamo o tome da li se u ovom trenutku treba inatiti ili ne, već o tome da uz slobodu govora ide i "odgovornost" i "svesnost" posledica iste, a to je načelno i dugoročno pitanje.

 

Šta je prihvatljiva posledica? Loša kritika, odijum javnosti, napušavanje, ili kalaš u glavu?

 

Zašto bi ovo zadnje ulazilo u korpus "posledica" o kojima treba razmišljati?

 

Razumem da u životu treba biti mudar, ne čačkati mečku i sve to, ali u širem smislu ne možemo prihvatiti nasilnu smrt kao očekivanu i legitimizovanu posledicu javnog nastupa.

Edited by Prospero
Link to comment
  • Replies 589
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Weenie Pooh

    52

  • Gandalf

    50

  • MancMellow

    35

  • Radoye

    32

Palo mi je na pamet da napravimo neki bazen u pogledu toga kakva zakonska ograničenja treba da postoje o odnosu na slobodu govora i izražavanja. Ako se slažete, možemo da izlistamo neka granična pitanja i da se testiramo. 

 

Padaju mi na pamet sledeća pitanja, odnosno iskazi sa kojima se slažemo ili ne slažemo. : 

 

1.    U Srbiji bi trebalo da bude kažnjivo štampanje i distribuiranje odevnih predmeta sa likom 1) Ratka Mladića 2) Dragoljuba Mihailovića, 3) Anta Pavelića, 4) Slobodana Miloševića, 5) Osame bin Ladena, 6) Andreasa Brejvika….. 

2.    U Srbiji bi trebalo sankcionisati sledeći iskaz: “Sve što znam, sav moj dar i filmsko umeće uložio sam u film ________________ da bih poručio mom narodu da postoji neko ko ga voli, respektuje i ceni; da postoji neko ko ga ne tretira kao čergu Cigana, kao bandu ubica i kao ludake sa Balkana bez budućnosti.” 

3.    Treba zabraniti upotrebu termina “šiptar” u medijima

4.    Sloboda izražavanja podrazumeva i slobodu da se putem štampanih medija distribuiraju karikature koje prikazuju patrijarha srpske pravoslavne crkve u seksualnom činu sa maloletnikom.

5.    Sloboda izražavanja i okupljanja podrazumeva, između ostalog, i slobodu neonacista da organizuju miran skup 21.aprila na u blizini Starog sajmišta (datum otkrivanja spomenika). 

На коју фору ти заврши Дража у реченици са оном екипом, мајке ти?

Link to comment

zato što postoje ljudi koji ga svrstavaju u zločince. siguran sam da si se do sada susreo sa stavom da je neprihvatljivo da se na štajgi ili na ravnoj gori prodaju majice sa njegovim likom. 

Edited by pacey defender
Link to comment

Јесам и немам проблем да се то пита, али сматрам да би или требало издвојити њега из набројаног низа или у низ додати Борислава Пекића, пошто сам се сусрео са ставом да је фашиста.

Link to comment

Primeti da su on i Brejvik pravnosnažno osuđeni a da ostali to nisu, i da ovakva okolnost za nekoga može biti kriterijum pri formiranju stava.

Link to comment

Хехе, ала си улетео у маказице, али нека: никада се не зна који ће податак отворити очи некоме да у правом светлу види злочиначки режим Јосипа Броза:

 

Борислав Пекић је као припадник студентско-гимназијске организације Савез демократске омладине Југославије ухапшен 1948. године и осуђен на петнаест година робије са принудним радом. Издржавао је казну у КПД Сремска Митровица и КПД Ниш. Помилован је после пет година 1953. године. За време тамновања зачете су многе идеје које је после развио у својим главним романима.

 

;)

Link to comment

ok, ali niko ozbiljan ne zagovara da se zabrani distribucija pekićevih knjiga ili tako nešto, dok imaš artikulisan stav ( u Srbiji a naročito u dve susedne države) da bi trebalo ograničiti promet proizvoda sa Dražinim likom. No, stvarno mi nije ideja bila da otvorim novu ČvP temu, a siguran sam da si vrlo dobro razumeo da mi je bio cilj da postavim neke granične slučajeve, pri čemu mi ambicija nije bila da tvrdim kako su to jedini granični slučajevi. 

 

Meni bi bilo izuzetno teško da se odredim prema Brejviku na jedan način a Paveliću na drugi. Da kažem, može jedan a ne može drugi, na primer. 

Link to comment

И мени, зато и нема смисла да Дража стоји на списку у њих.

 

Што се ЧвП теме тиче, не видим како можеш да је избегнеш причајући о слободи говора у Србији било којим другим аргументом осим што је досадна некима на форуму.

Link to comment

Šta nas briga kako u Hrvatskoj reaguju na Dražu. Ili kako Albanci reaguju na ime kojim ih oslovljavamo. Osvrću li se Francuzi ovih dana na religiozna osećanja Egipćana :fantom:. Misim briga ih i za svoje građane islamske veroispovesti kamoli za ove ostale

Edited by dillinger
Link to comment

Šta nas briga kako u Hrvatskoj reaguju na Dražu. Ili kako Albanci reaguju na ime kojim ih oslovljavamo. Osvrću li se Francuzi ovih dana na religiozna osećanja Egipćana :fantom:. Misim briga ih i za svoje građane islamske veroispovesti kamoli za ove ostale

koje nas? mene briga, tj. pratim pisanja

Link to comment

Posledice koje sam pominjao kao zonu odgovornosti autora odredjenog provokativnog izraza svakako ne obuhvataju ni nasilje ni ubistvo. Jasno mi je da je ovo teritorija koja je prakticno merljiva od slucaja do slucaja i da nemam pojma kako bi se tacno mogla omedjiti granica prihvatljivosti necega sem da uvedemo parametar drustvene emancipacije kao glavnog kriterijuma. Taj parametar brani pravo gej zajednica na javno delovanje a istovremeno osudjuje ekstremne i rasisticke karikature. Sasvim sam siguran da nijedan put fundamentalne emancipacije vernika ne ide preko zvezde na Muhamedovom anusu niti da su karikature znacajne kao orudje za osvajanje novih sloboda kako se cesto predstavlja. I prilicno mi je ocigledno da je reakcija Evrope na ranije incidente sa karikaturama (Danska) bila vise nego infantilna. Sacuvati slobodu govora - da, ali i otvoriti odgovoran javni dijalog o tome sta su zajednicke vrednosti asimetrične Evrope i gde su tu muslimani. Umesto toga, zamalo da se desilo ovo sto Zizek pominje na prethodnim stranama, da se u preambulu EU ustava unese verska odrednica, naravno hriscanska.  

Link to comment

koje nas? mene briga, tj. pratim pisanja

Nas, građane Srbije. U svetlu ove najnovije evropske borbe za slobodu govora i mi imamo šansu izboriti se za slobodno rabljenje termina Šiptar a i da te niko neće sankcionisati kad izneseš stav da je pederluk bolest. Kod nas, u našoj kući - Srbiji. Većina građana tako želi, manjina nek se prilagodi

Edited by dillinger
Link to comment

Posledice koje sam pominjao kao zonu odgovornosti autora odredjenog provokativnog izraza svakako ne obuhvataju ni nasilje ni ubistvo. Jasno mi je da je ovo teritorija koja je prakticno merljiva od slucaja do slucaja i da nemam pojma kako bi se tacno mogla omedjiti granica prihvatljivosti necega sem da uvedemo parametar drustvene emancipacije kao glavnog kriterijuma. Taj parametar brani pravo gej zajednica na javno delovanje a istovremeno osudjuje ekstremne i rasisticke karikature. Sasvim sam siguran da nijedan put fundamentalne emancipacije vernika ne ide preko zvezde na Muhamedovom anusu niti da su karikature znacajne kao orudje za osvajanje novih sloboda kako se cesto predstavlja. I prilicno mi je ocigledno da je reakcija Evrope na ranije incidente sa karikaturama (Danska) bila vise nego infantilna. Sacuvati slobodu govora - da, ali i otvoriti odgovoran javni dijalog o tome sta su zajednicke vrednosti asimetrične Evrope i gde su tu muslimani. Umesto toga, zamalo da se desilo ovo sto Zizek pominje na prethodnim stranama, da se u preambulu EU ustava unese verska odrednica, naravno hriscanska.  

 

? osvajanje novih sloboda? Ako se tako cesto predstavlja (ja nisam ni jednom to videla) jel bi mogao da kazes kakve su to nove slobode koje ovo navodno osvaja?

Ja sam mislila da je zvrljanje zvezde na muhamedovom dupetu prosto dosta stara sloboda u evropskim drzavama da se karikaturiraju razni bogovi.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...