Jump to content
IGNORED

Sloboda govora - da li postoji granica?


Gandalf

Recommended Posts

Uvrede crtezima nisu pocetak price (za mene). Pocetak price je pretnja otkidanjem glave onima koji nacrtaju "nesto".

 

Odatle se stice znatno drugacija perspektiva od one koju imaju mnogi ucesnici ovog topika.

Link to comment
  • Replies 589
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Weenie Pooh

    52

  • Gandalf

    50

  • MancMellow

    35

  • Radoye

    32

Uvrede crtezima nisu pocetak price (za mene). Pocetak price je pretnja otkidanjem glave onima koji nacrtaju "nesto".

 

Odatle se stice znatno drugacija perspektiva od one koju imaju mnogi ucesnici ovog topika.

 

 

Za tebe. U tacki posmatranja je zapravo resenje problema. 

Link to comment

I'm reading a defence of free speech in a paper that tried to have me arrested and charged with obscenity for making a joke about the Queen

 

 

 

Speaking about the Queen’s recent hospitalisation, the comic said: “I wish she’d died- because they wouldn’t have been able to tell anyone. They would have had to hollow out her body into a suit and fill it with helium.”

 

 

Edited by Takeshi
Link to comment

Не знам колико је добра аналогија, али ево: законом ми је забрањено да ударим некога на улици, али није да кажем како бих свашта радио његовој сестри, мајци или жени. И сад је до мог интелекта да ли то треба или не треба да урадим..

Zakonom je zabranjeno da te neko prebije zbog pominjanja blize mu i dalje rodbine pa ces ipak nekad u zivotu naleteti na nekoga kome to organiski smeta (ja nisam taj al' sam video ocima takve na vise mesta) - dakle - mozes da naletish na nekoga kome se to ne svidja i ko ce da skoci bez obzira sto je i to zakonom kao zabranjeno. Znaci - stvar opste kulture da li ces ili neces nekome "po spisku". 

 

Inace, ona i onakve karikature su zakonom (u demokratskim svetovima) dozvoljene - nekome mogu da se svidjaju a nekome da budu neukusne (ja sam taj, recimo) - al' je i tu pitanje - kome se to dovoljno nece svideti pa da baci bombu a posle i da dodje licno i zapuca (ja nisam taj niti znam neke od takvih)... 

Link to comment

Ovo je prvi nivo reakcije koja je tipicna za liberalnog zapadnjaka. Ali niko tu ne prebacuje nikakvu odgovornost na zrtve vec radi nesto sasvim drugo sto je mozda preuranjeno ali ce to morati da se uradi pre ili kasnije: pokusava da raspetlja suprematiscki diskurs zapadne civilizacije prema imigrantima muslimanima koje je primila u svoje okrilje. Ja sam danas kacio dva linka koji problematizuju razlicite diskurse CH karikatura koje sasvim jedno znace za francuskog intelektualca koji u somotskom sakou i kariranim plisanim papucama uz casu bordoa lista CH a sasvim drugo za sina alzirskog emigranta iz predgradja Marseja koji 14 sati dnevno raznosi picu a petkom ide na dzamiju i slusa hodzinu propoved u kojoj se ponavlja da niko ne sme ismevati Proroka i da je to smrtni greh. Meritum ovih karikatura je dinamicka kategorija u zavisnosti od toga ko je tumaci ali moram da kazem da nije neocekivano da deo jedne drustvene zajednice koji zivi u vrsti fakticke opresije koja ima svoje duge korene u kolonijalizmu ne prepoznaje ono sto ti i ja tumacimo kao temeljnu vrednost ljudskog drustva, neprikosnovenu slobodu govora, vec naprotiv, kao jos jedan dokaz svoje potcinjenosti unutar zapadne hemisfere i upravo je to ono sto ovu vrsta humora koju je CH povremeno demonstrirao u glavama ovih ljudi cini zastrasujuce bliskim nekim drugim karikaturama ili ilustracijama koje evropska kultura neguje od prakticno 18. veka cije su krajno ishodiste bile gasne komore.

 

O tome govori tekst koji sam danas kacio, evo ovde direktan link:

 

http://paper-bird.net/2015/01/09/why-i-am-not-charlie/

 

 

Pa naravno da tumace razlicito. Samo sta cemo sa tim? Takodje, taj sto ide petkom u dzamiju moze da cuje da je i biti hriscanin greh. Jel i na to treba odgovoriti promenom ponasanja, recimo ajde da se slozimo da se zabrani crtanje Muhameda (ili makar izbegava, recimo uvede se apsolutna autocenzura). Sta cemo sa hiljadama hodajucih uvreda za svakog muslimana u vidu nevernika koji hodaju ulicama? Ovi sto su upali u redakciju su i jednoj zeni rekli da treba da se pokrije. I to svakom pravovernom muslimanu jako smeta, kako cemo na tu uvredu da odgovorimo?

 

Ili cemo da se slozimo da necemo da crtamo, ali cemo i dalje da idemo krsteni i goli? Kao neko polovicno resenje? Al sto onda samo to?

Link to comment

И ево Наутилус је увукао наше крајеве у дискусију, па ме занима ова теоретска ситуација: Зукорлић прича неке глупости по Санџаку и као коментар на то Сомборац, Боб или Коракс нацртају неку зајебанцију у којој се исмијава пророк Мухамед. То би по мени био много већи проблем него исмијавање Исуса у Србији као већински православној земљи.

 

Ali to je njihovo pravo! Ako ne ismeju Muhameda, to znači da su pičkice zastrašene od strane terorista. Mislim, nije njihov posao kao satiričara da razmišljaju o mogućim posledicama po razvoj društva, njihov posao je da slave slobodu govora zavukavši ga što je dublje moguće tamo gde procene da će reakcija biti najglasnija <_<

 

Potrudio sam se ali prosto ne mogu da razumem da neko misli da satira baš i nema značajnu društvenu ulogu, a u isto vreme da joj je ta uloga koju ima nedodirljiva svetinja.

Link to comment

Uvrede crtezima nisu pocetak price (za mene). Pocetak price je pretnja otkidanjem glave onima koji nacrtaju "nesto".

 

Odatle se stice znatno drugacija perspektiva od one koju imaju mnogi ucesnici ovog topika.

 

 

To. Ovo sto se radi je bukvalno na nivou onoga sto se moze itekako cuti danas na temu zena koje su napadnute (a sto je nosila minic, a sto je isla ulicom nocu, a sto je isla ulicom, ako kuja ne mahne repom nece na njum i ostala da izvinete na izrazu - sranja). Ili recima jednog od napadaca zeni u redakcijiCH - treba da se pokrijes.

Link to comment

I bas ti je slican nacin i namera sa kojom karikaturisti prikazuju muslimane sa ovim sto si okacio? Ili generalno crtanje treba skroz zabraniti jer je pre 60 godina neko ruzno crtao crnece i Jevreje? Ako se neko uspizdio jer misli da ga karikaturista crta sa ciljem rasne uvrede, nek se obrati sudu itd. Ne mozes ljudima dati pravo na uvredjenost iako im nisi nameravao uvredu, nego taj neko ima da dokaze nameru uvrede ko sto bih i ja morala u slicnom slucaju.

 

Kao sto obicnom middle-of-the-road vecinskom Amerikancu (jakako belom, amglosaksonsko-protestantskom) pre nekih 60-tak godina nije bilo jasno zasto se Crnci vredjaju na neke tamo crtane filmove i karikature, kad je to sve ha-ha, tako i danas onima koji nisu meta nije bas najjasnije zasto se neko vredja na tamo neke bezveze karikature.

 

A mnoge od ovih objavljivanih u CH su jebiga barem jednako rasisticke kao i ovo sa Crncima - posmatrano van bilo kakvog religijskog konteksta, zabrane slikanja ovog ili onog proroka, sveca ili statijaznam:

 

4830759797_chariahebdo_xlarge.jpegcoon.jpg

 

Stereotipi i jedno i drugo.

Link to comment

A mnoge od ovih objavljivanih u CH su jebiga barem jednako rasisticke kao i ovo sa Crncima - posmatrano van bilo kakvog religijskog konteksta, zabrane slikanja ovog ili onog proroka, sveca ili statijaznam:

...

 

Stereotipi i jedno i drugo.

Da se nadjemo na tome da su u najmanju ruku krajnje neukusne... 

Link to comment

Pa naravno da tumace razlicito. Samo sta cemo sa tim? Takodje, taj sto ide petkom u dzamiju moze da cuje da je i biti hriscanin greh. Jel i na to treba odgovoriti promenom ponasanja, recimo ajde da se slozimo da se zabrani crtanje Muhameda (ili makar izbegava, recimo uvede se apsolutna autocenzura). Sta cemo sa hiljadama hodajucih uvreda za svakog muslimana u vidu nevernika koji hodaju ulicama? Ovi sto su upali u redakciju su i jednoj zeni rekli da treba da se pokrije. I to svakom pravovernom muslimanu jako smeta, kako cemo na tu uvredu da odgovorimo?

 

Ili cemo da se slozimo da necemo da crtamo, ali cemo i dalje da idemo krsteni i goli? Kao neko polovicno resenje? Al sto onda samo to?

 

 

sorry, mnoge  karikature sa muhamedom su apsolutna katastrofa, los ukus i budalastina. za ovu mogu da potpisem da je jedna od najidiotskijih stvari koju sam ikada video od 1964. naovamo. voleo bih da mi neko objasni njenu vrednost cak i na nivou slobode govora.

 

iTumRdEJePilN-e1348078503609.jpeg

Edited by yolo
Link to comment

Da se nadjemo na tome da su u najmanju ruku krajnje neukusne... 

Pa ja nemam sumnje da je The Interview najgora shitara od filma, pa opet ne mislim da se severnokorejancima treba oko toga ugadjati, samo zbog pretnji.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...