Jump to content
IGNORED

Sloboda govora - da li postoji granica?


Gandalf

Recommended Posts

S druge strane, pretnja da cu ti ja nesto uzasno uraditi ako uradis ovo ili ono je kvintesencija siledzijstva. Treba biti oprezan da se cak ni slucajno to ne podrzi.

 

Narafski, s tim sto je realna moc S. Koreje da naudi SAD ravna onoj koju ima muva da naudi slonu. A cak i da pokusaju neku psinu bilo bi im zadnje sto su ikada uradili, cega su i sami svesni. Prete praznom puskom, tojest preti onaj njihov siljokuran na vlasti, i to za unutrasnjepoliticku upotrebu, i njemu je jasno gde se nalazi u globalnom lancu ishrane i ko je top of the food chain.

 

 

Sem toga, ideja (iza koje zdusno stoji levica) da su odredjene grupe zrtve i da na njihovoj strani ne stoji moc, te se stoga treba sa njima solidarisati, ideja je iz 19. veka. Danas, sa Saudi trilionima, to jednostavno ne stoji.

 

Nisu svi muslimani ovog sveta saudijski trilioneri. Daleko od toga. Zadji malo tamo kod tebe u kvartove nastanjene Indonezanima i Pakistancima pa vidi hoces li naci te trilione.

 

Niti su svi "zapadnjaci" (ma sta ko podrazumevao pod tim) uniformno isti, istih shvatanja i pogleda na svet, istog materijalnog stanja itd.

Link to comment
  • Replies 589
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Weenie Pooh

    52

  • Gandalf

    50

  • MancMellow

    35

  • Radoye

    32

duga ali neizbezna ako se zeli izbeci katastrofa. evropa ce morati da nadje ekonomski model kojim ce je sustinski uciniti zajednicom u kojoj prestaju etnicki predznaci. nisam optimista, to nikada nije bio fakticki slucaj. 

 

 

 

 

izvini, ponovicu ono sto sam danas vec pisao.

 

sloboda govora nije igracka. sloboda govora je odgovornost za koju demokratija pretpostavlja da smo dovoljno sposobni je pravedno koristimo. ako smo odgovorni gradjani, onda smo pozvani da ne zlopotrebljavamo svoje pravo na bahanalijsko samozadovoljstvo i emocionalne bljuvotine tipa stavljanja zvezde na muhamedov anus sa natpisom "zvezda je rodjena" vec da doprinosimo odrzanju drustva, narocito onog koje ukljucuje asimetricne zajednice.

 

Da, i vecina ljudi to ne radi, ni ja niti bilo ko koga poznajem ne bavi se stavljanjem zvezde na Muhamedovo dupe, kao sto se ni ne oblacimo u tranvestite, ne nosimo kozne pantalone sa rupama na dupetu, ili sta vec.

 

Ali, je li realno ocekvati da to niko ne bi hteo da radi? Sta bi ti, da od 60 miliona ljudi u Frnacuskoj svi imaju savrsen smisao za humor i odmerenost ko ja sto ga imam? Pa ono, to ne biva. Sami od sebe ljudi nece prestati da se bave i raznim neobicnim aktivnostima tog tipa.

U drugom nivou, mozemo prosto da uvedemo zakonsku zabranu. NA kraju, od preko dvesta zemalja na ovoj planeti, visok nivo takvih gradjanskih sloboda ima samo 20tak, sto ne bi Francuska postala slicnija npr Rusiji gde se ljudi vredjaj kad je neko peder?

Link to comment

Pa mislim, ona u praksi znači da možeš da radiš šta hoćeš što nije zakonom zabranjeno. Za ostale slučajeve postoji privatna tužba, pritisak javnosti, itd. 

 

Možeš ako si neodgovorni idiot bez ikakvih voljnih kočnica, koji igra samo kako mu država svira.

Link to comment

duga ali neizbezna ako se zeli izbeci katastrofa. evropa ce morati da nadje ekonomski model kojim ce je sustinski uciniti zajednicom u kojoj prestaju etnicki predznaci. nisam optimista, to nikada nije bio fakticki slucaj. 

 

aha tek sad ovo vidim. pa da, ali će obe strane morati da naprave kompromise. za "stare" evropljane je najjeftiniji novac, ali za muslimane u pojedinim evropskim zemljama iskreno ne znam šta je najjeftinije. ali nekakav kompromis je nužan. 

Link to comment

Da, i vecina ljudi to ne radi, ni ja niti bilo ko koga poznajem ne bavi se stavljanjem zvezde na Muhamedovo dupe, kao sto se ni ne oblacimo u tranvestite, ne nosimo kozne pantalone sa rupama na dupetu, ili sta vec.

 

 

Cekaj, tebi je ovo isto? 

 

:0.6:

Link to comment

Možeš ako si neodgovorni idiot bez ikakvih voljnih kočnica, koji igra samo kako mu država svira.

 

ne kako država svira nego dokle država svira. ali ti se zalažeš za čak manje i od toga. 

Link to comment

sloboda govora nije igracka. sloboda govora je odgovornost za koju demokratija pretpostavlja da smo dovoljno sposobni je pravedno koristimo. ako smo odgovorni gradjani, onda smo pozvani da ne zlopotrebljavamo svoje pravo na bahanalijsko samozadovoljstvo i emocionalne bljuvotine tipa stavljanja zvezde na muhamedov anus sa natpisom "zvezda je rodjena" vec da doprinosimo odrzanju drustva, narocito onog koje ukljucuje asimetricne zajednice.

 

ovo moze da zvuci kao najgora fraza, ali nije svakako nista manja tekovina razvoja slobodnog drustva od same slobode govora. ako sloboda govora podrazumeva uvlacenje citavih zajednica u iracionalne ratove i ljudske zrtve, onda se zaista mora dobro razmisliti sta ona zapravo znaci. 

 

uostalom, i u srbiji su pristojni ljudi kojima je odrzanje ove zemlje bilo na pameti kosovske albance zvali albanci, a ne šiptari. 

 

to je ideja o zloupotrebi prava. ali neke slobode se ne mogu zloupotrebiti, zato sto ni nemaju "pravilnu upotrebu", vec su jednostavno negacija zabrana. sloboda govora je u stvari negativno odredjena, nisi ti taj kojem se daje sloboda (odnosno moc), nego se drzavi zabranjuje da zabranjuje tvoj govor, dakle nesto sto ti vec "prirodno" imas. ako bi isao da odredis sta je zloupotreba slobode govora onda bi morao da odredis cemu ona sluzi sto je budalastina naravno - jedini nacin da se to uradi je da se tacno utvrdi koje instance 'negacije zabrane' ce biti negirane iz puke nuzde, ali to ne daje uvid u to cemu sluzi onaj obim slobode koji ostaje, zato sto je ljudsko izrazavanje uprkos nekolicini zabrana i dalje previse raznoliko i nepredvidljivo - te zabrane su jedna kap izvadjena iz okeana.

tako da sloboda govora nije odgovornost.

sloboda govora sluzi upravo suprotnom od toga sto ti govoris, ona sluzi da govor ne bi bilo moguce definisati kroz nekakav "smisao", kroz jedan sistem vrednosti, jedan modus prihvatljivog.

Link to comment

Da, i vecina ljudi to ne radi, ni ja niti bilo ko koga poznajem ne bavi se stavljanjem zvezde na Muhamedovo dupe, kao sto se ni ne oblacimo u tranvestite, ne nosimo kozne pantalone sa rupama na dupetu, ili sta vec.

 

hit!

Link to comment

...sto ne bi Francuska postala slicnija npr Rusiji gde se ljudi vredjaj kad je neko peder?

 

A sto bi morala da postane takva?

 

Opet, niko nikome ne moze da zabrani da bude kreten, ali ako vec imas slobodu da budes kreten to ne znaci da imas i obavezu na to. Cak naprotiv.

 

Ne cini drugima sto ne zelis sebi.

 

Valjda je to ono sto se zove civilizovanost.

Link to comment

Pa to je skroz pogresno kad je Charlie u pitanju

 

Ne pričam o Čarliju nego o ovoj navodno liberalnoj tezi po kojoj mogu da radim šta god hoću ako mi zakon ne brani. Čovek koji tako misli ima iluziju da gaji nekakav slobodarski duh, dok je u stvari ukroćena mazga koja poslušno ide samo po nametnutim smernicama (ali zato slobodarski rita gde stigne unutar tih okvira). Čovek koji sam za sebe odredi okvire prihvatljivog ponašanja u 99% slučajeva nema potrebu da se poziva na fantomsko pravo-da-radiim-šta-god-hoću-bez-posledica.

Link to comment

ne kako država svira nego dokle država svira. ali ti se zalažeš za čak manje i od toga. 

 

Ja se zalažem za nešto potpuno drugo, ne manje. Pričaj šta hoćeš, crtaš šta hoćeš, krši i zakon ako hoćeš, ali budi svestan da sve to dolazi sa određenim posledicama. Ako hoćeš da npr. doprinosiš ksenofobiji i verskoj netoleranciji u svojoj okolini, onda radi to svesno. Nemoj da isključuješ mozak i veselo guraš u tom pravcu, osiguran samo svešću da ti to država dozvoljava.

 

Opet, ovo je čisto hipotetički i odnosi se na horde branitelja slobode govora, ne na slučaj od srede.

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

A sto bi morala da postane takva?

 

Opet, niko nikome ne moze da zabrani da bude kreten, ali ako vec imas slobodu da budes kreten to ne znaci da imas i obavezu na to. Cak naprotiv.

 

Ne cini drugima sto ne zelis sebi.

 

Valjda je to ono sto se zove civilizovanost.

 

Kako mi je sad samo laknulo. Vec sam mislila da moram da navezbam crtanje karikatura Muhameda za moju posetu Frnacuskoj, posto tamo to svi rade pa sam nekako ukapirala da je obavezno.

Link to comment

Ne pričam o Čarliju nego o ovoj navodno liberalnoj tezi po kojoj mogu da radim šta god hoću ako mi zakon ne brani.  

Pa, da, slazem se s tim. Pravi slobodari ne vode racuna ni o tome sta zakon kaze, stavise. Charlie Hebdo je bio i zabranjivan upravo zbog podsmevanja De Gaulu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...