Jump to content
IGNORED

Kriza banaka u Srbiji - zatvaranje filijala, otpuštanja..


ajgor

Recommended Posts

Puf, od jutros kod mene zatarabljena jedna Alpha... do 2013. je u širem kraju bilo mislim 6 različitih, a od danas ostale samo 2 poslovnice - Inteza i Sosijete.
Svaka čast Vučiću, banke pune pare a narod neće da ga uzme! Glup narod, neće ni da menja svest  :mad: 
 

PLJUŠTE OTKAZI Banke u Srbiji masovno otpuštaju na stotine radnika

Nekoliko banaka u Srbiji ugasilo je u poslednje vreme više od 500 radnih mesta zbog rezanja troškova, saznaje „Blic“

Jedna banka je ukinula 210 radnih mesta, dok je druga podelila 200 otkaza. Smanjenje broja zaposlenih pratilo je gašenje najmanje 50 poslovnih jedinica. Sagovornici „Blica“ tvrde da su banke u velikim problemima. S jedne strane, imaju mnogo novca, a s druge, nemaju kome da daju kredite.

- Tako imate situaciju da su banke previše likvidne, ali da je njihov osnovni biznis praktično zamro. Većina preduzeća ima finansijske probleme i sve i da hoće da se zaduže to ne mogu jer nisu kreditno sposobna. Građani se istovremeno plaše zaduživanja. Zbog problema sa švajcarcem i straha od nepredvidljivosti kursa, danas se malo ko usuđuje da uzme stambeni kredit. Keš krediti su istovremeno i dalje skupi imajući u vidu niske i neredovne plate. Banke zato intenzivno gase filijale koje u proseku zapošljavaju po 10 ljudi - kažu za „Blic“ u jednoj banci.

 

Link to comment
Tako imate situaciju da su banke previše likvidne, ali da je njihov osnovni biznis praktično zamro. Većina preduzeća ima finansijske probleme i sve i da hoće da se zaduže to ne mogu jer nisu kreditno sposobna. Građani se istovremeno plaše zaduživanja. Zbog problema sa švajcarcem i straha od nepredvidljivosti kursa, danas se malo ko usuđuje da uzme stambeni kredit - kažu za „Blic“ u jednoj banci.

 

šmrc šmrc. ako banke kukaju kako nema ko da uzme kredit, slobodno mogu da smanje kamatne stope. 

 

ili ne mogu, jer očekuju da im visoki prihodi od kamata pokrivaju rizične plasmane?! verovatno su procenili da im se više isplati da izaju manje kredita po višim stopama nego obrnuto. 

 

U svakom slučaju, rekao bih ko ih jebe. Ali onda se setim da banke pružaju jednu vrlo važnu uslugu, pa se smorim. 

 

Ovo sve pod uslovom da je vest tačna, odnosno da je zaista neko "u jednoj banci" izgovorio ono citirano. 

Link to comment

U trenutku kada nas mozda ocekuju veliki potresi iz evrozone, to da banke ,,sede na parama" mozda i nije tako losa vest za stedise i deponente.

 

Inace, valjda je svakome bilo jasno da ce kad-tad doci do ozbiljne konktrakcije u bankarskom sektoru, i da stanje u kom imamo bankarsku filijalu svakih 100 m nije odrzivo.

Link to comment

U trenutku kada nas mozda ocekuju veliki potresi iz evrozone, to da banke ,,sede na parama" mozda i nije tako losa vest za stedise i deponente.

 

Inace, valjda je svakome bilo jasno da ce kad-tad doci do ozbiljne konktrakcije u bankarskom sektoru, i da stanje u kom imamo bankarsku filijalu svakih 100 m nije odrzivo.

Pa da masa tih filijala su cesto bile rezultat bankarskih vratolomija i sa izdavnjem kredita.Znam da mi je jedan investitir pricao da je u zgradi koju je zidao i zakoju je dizao kredit sa bankom imao dogovor da neki deo kredita budu poslovne prostorije u prizemlju, da li ono "ucesce" ili neka druga garancija ne secam se...

Link to comment

Ispunite obećanje, vratite nam SDK. :(

Ne mislim na SDK, već na to da banke služe da nam pomognu da rešimo neke životne probleme, kako se to radi u nekim drugim državama. Stambeni krediti, krediti za poslovanje, itd. Sa ovakvim kamatama se manje ljudi odlučuje da uđe u kredit za stan ili pokretanje sopstvenog biznisa, što je za celo društvo jako loše. 

Link to comment

Ne mislim na SDK, već na to da banke služe da nam pomognu da rešimo neke životne probleme, kako se to radi u nekim drugim državama. Stambeni krediti, krediti za poslovanje, itd. Sa ovakvim kamatama se manje ljudi odlučuje da uđe u kredit za stan ili pokretanje sopstvenog biznisa, što je za celo društvo jako loše. 

 

Kamate su stvar poslovne klime i kreditnog rejtinga nacionalne privrede, a i državne korupcije koja je sjebala domaće banke umesto da od njih napravi jednu ozbiljnu i njome obara kamate na tržištu. Tu bi svakako bilo svačega, ali ionako ga je (kao što vidimo) bilo. Samo je to tema za domaću ekonomsku politiku, koja kao smislena ne postoji od raspada Jugoslavije pa do sada.

 

SDK ima veze sa nečim drugim, a to je kontrola platnog prometa i efikasna naplata poreza i doprinosa.

Link to comment

Ne mislim na SDK, već na to da banke služe da nam pomognu da rešimo neke životne probleme, kako se to radi u nekim drugim državama. Stambeni krediti, krediti za poslovanje, itd. Sa ovakvim kamatama se manje ljudi odlučuje da uđe u kredit za stan ili pokretanje sopstvenog biznisa, što je za celo društvo jako loše. 

Banke ne pomažu nego zarađuju, one su profitne a ne socijalne institucije. Reč pomoć i banka se mogu naći zajedno samo u reklamama. Neizvesna budućnost, niske zarade i rizik gubitka posla (da ne kažem usrana država) su verovatno veći razlozi za neulaženje u stambeni kredit od kamatne stope. Za visinu kamatnih stopa šalter za žalbe je NBS, referentna kamatna stopa je 6 posto. Za pokretanje sopstvenog biznisa se ne dolazi u poslovnu banku, osim ako nemate 1,5 puta veću hipoteku od vrednosti kredita. Tu su razvojni fondovi, pokrajina ima svoj, verovatno i na nivou države ima nešto, bespovratna sredstva za početnike preko zavoda za zapošljavanje.

Link to comment

Kamate su stvar poslovne klime i kreditnog rejtinga nacionalne privrede, a i državne korupcije koja je sjebala domaće banke umesto da od njih napravi jednu ozbiljnu i njome obara kamate na tržištu. Tu bi svakako bilo svačega, ali ionako ga je (kao što vidimo) bilo. Samo je to tema za domaću ekonomsku politiku, koja kao smislena ne postoji od raspada Jugoslavije pa do sada.

 

SDK ima veze sa nečim drugim, a to je kontrola platnog prometa i efikasna naplata poreza i doprinosa.

Kako bi SDK pomogao u kontroli platnog prometa? Sećam se dok sam radio u privredi kako zovemo našeg™ referenta u SDK da nam skine blokadu kako bi pustili plate. Prilično koruptivan sistem. Efikasna naplata i poreza može, ali valjda već ima neko ko se time bavi? Nisam siguran ali mislim da sad ne možeš pustiti platu bez poreske prijave, pa dobiješ bop, pa idu plaćanja - porezi i doprinosi i zarada. Ne znam da li banke rade kontrolu, bilo je otpora.

Link to comment

Državni fond za razvoj je bio tema u istragama, čini mi se. Razvojna banka Vojvodine je prošla kako je prošla. NSZ za otpočinjanje biznisa daje 160.000 dinara. Tako da nije Pejsi mnogo pogrešio kad je pomenuo kreditiranje početka posla od strane banaka, jer ga realno potencijalni preduzetnik jedino tamo može dobiti. E sad po kojoj ceni, to je drugo pitanje, ali ne za NBS jer ona ne može i ne sme određivati kamatne stope.

 

To je pitanje za Nemanjinu 11 zašto su kamate u zemlji tolike kolike su, i zašto nema efikasnog mehanizma jeftinog kreditiranja razvoja (ako uopšte takvo nešto ovde može postojati).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...