Jump to content
IGNORED

STARCI I UDARCI


kgmr

Recommended Posts

meni nije, zato ozbiljan odgovor.

 

 

 

Bio sam samo sarkastican. Naravno da mi se ne svidja vaki razgovor. Nemam sad vremena, ali cu se verovatno kasnije osvrnuti na ovaj topik. (U vreme kad Europa spava).

Link to comment
  • Replies 442
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Leia

    61

  • Indy

    41

  • đorđe geprat

    19

  • Paul

    19

meni nije, zato ozbiljan odgovor.

 

 

meni nije jasno o kojim pritiscima se prica zato sto ih ne vidim. sa drustvom vrlo kvalitetno blejim, odem kod drugarice i ne radimo nista, samo pricamo, ponekad gledamo film. sa drugima idem u setnju ili sednem u park na pivo. kad mogu odemo da se vozimo biciklima.

 

isto i moji roditelji. sa prijateljima se druze tako sto idu jedni kod drugih na kafu ili vikendicu. ni oni ni tetke ni drugi penzioneri sa kojima imam kontakt mi ne spominju nista od ovih pritisaka.

eto, zato mi nije jasno, a ne zato sto mislim da sam bolja od nekoga ili sta si vec umislio.

da, ovo definitivno nije srpski trend, stavise. mislim da je to izvor nesporazuma.

Link to comment

Ovaj topik je poceo naucno, potrajao jedno vreme kao magazinska 365 lepih dana prica o tome kako lepo stariti...

kakvi naucno, pa ne znam ja nista strucno o ovome, nego mi je bilo zanimljivo da citam o tim trendovima starenja pripadnika vrste. i ono sto je indi kacio za pakistan, to mi je isto zanimljivo. 

 

elem, temu otvorih, jer mi je odjednom 'sinulo' da cemo svi ziveti duze nego sto smo ocekivali. 

stekla sam utisak da cemo biti matoro drustvo, pa cemo zato morati da radimo duze, nista penzija u 65 godinica, tako da se necemo ovajditi od zasluzenog lenstvovanja. u tom smislu, mogu da zamislim te "pritiske" o aktivnosti (u seniorskom dobu), mada nisam sigurna da su veci nego za mladju populaciju, samo su novotarija.

 

i jos, cini mi se da je nije taj opsti stil ovde kod nas (ne znam za inostranstvo, ali svakako da nije, sudeci po ovome sto sam citala) - otpisivanje starih (kao npr. prebacivanje za koga su glasali i otkud im pravo, njihovo vreme je proslo i treba da glasaju za mene), pa ta slika da su sebicni (a znamo da su sebicni, jer gledaju svoje potrebe) - nije mnogo neobican, kad je nezaposlenost tolika, normalno je da ljudi postaju vuci jedni drugima. kako nedavno rece morgana: 'domovina se brani lapotom'

Link to comment

Opet mesanje baba i zaba: starost je uvek bila sebicna, tvrdoglava, ruzna i to nema veze sa krizom, kod nas i u svetu.

Cast izuzecima, nisam ih mnogo sreo, ali im se utoliko vise divim.

Biologija valjda, znace neko bolje.

A pravi problem jeste odnos moderne razvijene civilizacije prema smrti i starosti: kriju se, dozvoljava se da se vide samo pozeljne manifestacije starosti i smrti sa sve eufemizmima od koji je najgori onaj americki o necijem odlasku.

Pravi danasnji lapot su, da se ne lazemo, staracki domovi na primer, licemerni manir da je tamo bolje, strucnije, komfornije.

Njime se stitimo, udaljavamo od sebe jednu tako prirodnu pojavu i jedan, ako se bas hoce dug za cije nevracanje nema opravdanja.

Matorci, deke i bake su dobri kad se neguje idilicna slika deka kako umotani u primereno karirano cebe i zavaljeni u udobnu fotelju evociraju podobne uspomene - pod  uslovom da nikom ne dosadjuju - dok zivahna bakica trckara okolo sa cajem i kolacima prosipajuci usput mudrosti.

Neudobnost, najblaze receno, starosti, sopstvene ili starosti nasih najblizih, njena realna slika koja je daleko od idilicne, muke starenja cak i u dobroj zdravstvenoj kondiciji, to je slika starenja i starosti pa mozemo da se na glavu postavimo teoretisuci o tome kako starost treba da bude aktivna i sta ti ja znam...

65 godina danas nije starost, bar ne u onoj meri u kojoj je to bila pre samo nekoliko decenija: ovo, opet, ne menja cinjenicu da je starost po defaultu bioloski neizvesna, da generise, opravdano i razumljivo ali za okolinu vrlo cesto tesko podnosljivo, neke od najgorih ljudskih osobina.

To sto im seremo i prebacujemo i obrnuto staro je koliko i ljudski rod: nekad se zvalo sukob generacija i veze nema sa odnosom prema starenju i starima.

Matori su nam bili matori i kada smo imali 14 ili 18 godina, matori su i danas kada imamo 2 ili 3 x vise: problem je u tome sto su oni za toliko stariji i bespomocniji na stranu sve price o aktivnoj starosti, penjanju na planine ili ronjenje u osamdesetoj godini.

To vidimo i to podrzavamo, jer smo tako setovani, kulturno: ne vidimo guske ispod kreveta ili u krevetu, ne vidimo mnoge druge stvari koje prate starost i koje nisu nimalo lepe niti ce ikad to da budu.

Link to comment

Opet mesanje baba i zaba: starost je uvek bila sebicna, tvrdoglava, ruzna i to nema veze sa krizom, kod nas i u svetu.

 

opet ne citas pazljivo. pa hajde da probamo ovako: meni se ne cini da su stari sebicniji od nestarih. 

 

a ovo ostalo, imam utisak da se raspravljas sa nekim ljudima koji su tvrdili da je starost lepa, a to ovde nisam videla, pazljivo citam temu od juce (ali s telefona, pa se ne javljam). to ne znaci da misle da je ruzna, samo da se ti raspravljas s nekim ko nije na temi.

Link to comment

Niko ko me već ne poznaje nikad nije nabo koliko imam godina. Obično je greška -8 do -10. U zadnjih dvadeset godina najbliži pogodak je bio -6.

 

Lakijev recept za dug život i dobro zdravlje;

 

- seri makar dva puta dnevno. Ako može i više, tim bolje. (Jeste, dobar deo života ćeš provesti na šolji, no bar ćeš biti načitan).

- svrši makar jednom dnevno, jebi što više. (Fizika, krvotok, aeracija, dobri hormoni, relaksacija, međuljudski odnosi, good feeling).

- uvek spavaj posle ručka (reset sistema)

- plivaj par puta nedeljno, ako ne možeš, neki sportić tipa basket ili šetaj, makar po buvljaku

- nerviraj se samo oko onog što možeš da izmeniš (ne uspeva).

 

PS

 

Jebem ti, zaboravih najbitnije.

 

- Ljubav.

Edited by Dankan Ajdaho
Link to comment

a sto mora da se bude aktivan u starosti? ima i nas koji prizeljkujemo pasivnu starost. ne zelimo da se veremo po cukama, bavimo se sportom, imamo alternativne profesije i slicno. a ovo sve vise postaje drustveno neprihvatljivo. i sto sam stariji, primecujem da mi to sve vise smeta. ne samo sto se radni vek znatno produzava nego sve vise postaje neprihvatljivo lenstvovanje u penziji. aktivnost jeste bitna ali samo ako nije nametnuta. ako je nametnuta, postaje zamena za posao koji covek ne voli.

Morao sam opet da procitam i primetim da se rec "pritisak" cak ni ne pominje.

 

Pominje se nametanje aktivnog stava prema zivotu, i to je i te kako prisutno (ne samo za "starije"). Ne znam kako je u UK tacno, ali mislim da je ovde sigurno gore, posto je ova nacija opsednuta aktivnostima. (Sto je OK, dok se ne namece).

 

"Nesporazum" je ispao jer neki eto misle da se pojedincu ne moze nista nametati ako on to sam nece, sto je meni totalno tinejdzerski rebel rezon.

Link to comment

1. pobjeci sa balkana

2. raditi sto vise moguce

3. baviti se sportom

4. prestati citati vjesti i pratiti politiku

5. pobjeci sa balkana

6. eliminisati ljude koji se zale na sve

Link to comment

"Nesporazum" je ispao jer neki eto misle da se pojedincu ne moze nista nametati ako on to sam nece, sto je meni totalno tinejdzerski rebel rezon.

ah pa dobro, nemamo svi ambicije da budemo zrele odrasle licnosti, ljudi za primer, stubovi drustva...

neki od nas bi samo da zive kako im se zivi, pa koliko traje traje :)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...