Jump to content
IGNORED

STARCI I UDARCI


kgmr

Recommended Posts

evo da opet pokusam...

 

govorim o drustvenom pritisku da se bude aktivan, da se ide na fitnes, bavi jogom, plivanjem, penje po planinama, da se ima aktivan drustveni zivot tipa da se izlazi iz kuce jal danju jal nocu bar tri cetiri puta nedeljno, i ostalo. a sad, i redjanje pasijansa je aktivnost ako tako krenemo ali to sto covek radi u svoja cetiri zida je uglavnom nedovoljno i neprihvatljivo.

 

razumem ja da je u starijoj populaciji jak problem usamljenost i da se protiv usamljenosti nude razne javne aktivnosti sto je ok ako covek ima izbor. ali ako se te aktivnosti ne nude vec forsiraju na takav nacin da se covek dovodi u situaciju da vise nema izbor a sve vise ide ka tome (obican covek, ne ovi nepogresivi i mudri koji uvek znaju sta zele i od toga ne odstupaju) onda je to korak previse.

 

moje prijateljice majka ima novog momka, zena ima 85 godina, ne znam godine momka, i prijateljica srecna presrecna - kaze super, sad ne mora da je posecuje jednom nedeljno, zna da ima drustvo. cini mi se da i ovo ima uticaja.

adame, pa na kakav konkretno drustveni pritisak mislis? meni je zapravo ok sto se od matoraca vise ne ocekuje samo da se izvrnu i cekaju da umru nego se gleda pozitivno na to sto su oni kojima prija da budu aktivni - aktivni. to ne podrazumeva da se od svih ocekuje da budu aktivni po svaku cenu, ja bar to tako ne vidim.

Link to comment
  • Replies 442
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Leia

    61

  • Indy

    41

  • đorđe geprat

    19

  • Paul

    19

evo da opet pokusam...

 

govorim o drustvenom pritisku da se bude aktivan, da se ide na fitnes, bavi jogom, plivanjem, penje po planinama, da se ima aktivan drustveni zivot tipa da se izlazi iz kuce jal danju jal nocu bar tri cetiri puta nedeljno, i ostalo. a sad, i redjanje pasijansa je aktivnost ako tako krenemo ali to sto covek radi u svoja cetiri zida je uglavnom nedovoljno i neprihvatljivo.

 

razumem ja da je u starijoj populaciji jak problem usamljenost i da se protiv usamljenosti nude razne javne aktivnosti sto je ok ako covek ima izbor. ali ako se te aktivnosti ne nude vec forsiraju na takav nacin da se covek dovodi u situaciju da vise nema izbor a sve vise ide ka tome (obican covek, ne ovi nepogresivi i mudri koji uvek znaju sta zele i od toga ne odstupaju) onda je to korak previse.

 

moje prijateljice majka ima novog momka, zena ima 85 godina, ne znam godine momka, i prijateljica srecna presrecna - kaze super, sad ne mora da je posecuje jednom nedeljno, zna da ima drustvo. cini mi se da i ovo ima uticaja.

 

nisam primetila taj pritisak. rekla bih da ima sasvim dovoljno starih ljudi koji zive kao zombiji, gledajuci u zid ceo dan, cekajuci da se smrkne da idu da spavaju. problem je samo sto ti ljudi, koje znam i koji zive tako nisu srecni i uglavnom samo cekaju da umru. ali ih niko ne tera da budu aktivni (fizicki, drustveno kako god). to sto podaci nam pokazuju da su aktivni ljudi, sa bogatim drustvenim zivotom srecniji (u proseku, pretpostavljam da je moguce da neko bude hermit koji zivi sam sa sobom zatvoren u kucu i da bude srecan) je druga stvar, koja nema veze imo, sa forsiranjem nekog da radi ovo ili ono.

Link to comment

razumem ja da je u starijoj populaciji jak problem usamljenost i da se protiv usamljenosti nude razne javne aktivnosti sto je ok ako covek ima izbor. ali ako se te aktivnosti ne nude vec forsiraju na takav nacin da se covek dovodi u situaciju da vise nema izbor a sve vise ide ka tome (obican covek, ne ovi nepogresivi i mudri koji uvek znaju sta zele i od toga ne odstupaju) onda je to korak previse.

 

meni ovo nije jasno. kako neko moze da te natera da radis nesto sto ti se ne radi, na primer da ides na planinarenje? drustvo te pita dal ti se ide, ti kazes ne. tu onda postoje dve opcije, ili ce ti oni reci pa sto tako pa ti si ovakav onakav bla bla na sta ih ti oteras u onu stvar kurac, ili ce reci okej vidimo se onda na bridzu u petak.

kako izgleda pritisak da se nesto radi? i kako neko nema izbor da ostane kuci?

 

edit

samo da se razumemo, ako neko hoce da sedi kuci po ceo dan i gleda tv (iako realno ima drugog izbora), i to je ok, njegov izbor. u redu je i jedno i drugo, sto se mene tice.

Edited by belch
Link to comment

pritisak je da stariji nesto konzumiraju, ali ne zbog sirokog drustvenog plana, vec zbog cinjenice da imaju pare za trosenje. (ovi na zapadu)  -_-

i oni su necija ciljna grupa. 

Link to comment

pa prosto tako sto ako ne ides s njima na planinarenja i u disko klubove imate sve manje tema za razgovor, pocnu da ta smatraju dosadnim, pa prestanu da te zovu i na bridz petkom.

Edited by aram
Link to comment

pritisak je da stariji nesto konzumiraju, ali ne zbog sirokog drustvenog plana, vec zbog cinjenice da imaju pare za trosenje. (ovi na zapadu)  -_-

i oni su necija ciljna grupa.

 

pa sa staroscu valjda dolazi i ta tzv. mudrost, bar tako kazu...

Link to comment

pa prosto tako sto ako ne ides s njima na planinarenja i u disko klubove imate sve manje tema za razgovor, pocnu da ta smatraju dosadnim, pa prestanu da te zovu i na bridz petkom.

pa jebiga, to je opasnost za sve drustvene grupe, ne samo za penzionere.

Link to comment

pritisak je da stariji nesto konzumiraju, ali ne zbog sirokog drustvenog plana, vec zbog cinjenice da imaju pare za trosenje. (ovi na zapadu)  -_-

i oni su necija ciljna grupa. 

 

u, strasan pritisak, kako se odupreti?  samo to sto nude ti sto prodaju nesto je po pravilu pasivna konzumacija neceg, a adam prica o aktivnom provodjenju vremena (kako on to kaze, penjanju na cuke), koje je najcesce u solo reziji (za razliku od na primer pasivnog uzivanja u cruisingu, koje ti se prodaje).

Link to comment

pa prosto tako sto ako ne ides s njima na planinarenja i u disko klubove imate sve manje tema za razgovor, pocnu da ta smatraju dosadnim, pa prestanu da te zovu i na bridz petkom.

pa cekaj ako ni sad ne planinaris a opet verovatno imas neki krug prijatelja koji te zovu na druzenje, zasto bi pod stare dane bilo drugacije? zar se ljudi svih zivotnih doba ne druze po sistemu zajednickih interesovanja? ni ja se ni sad ne bih druzila s nekim ko smara o planinarskoj opremi pa ne znam zasto bih i sa 70 godina ceznula za time, al ok, ko zna mozda pod stare dane poludim pa mi bas to bude jako bitno, ko ce ga znati :D

Link to comment

pa jebiga, to je opasnost za sve drustvene grupe, ne samo za penzionere.

tacno, samo sto se stariji teze snalaze sa usamljenoscu

 

@ leia

ne mogu sad, moram da dremnem posle rucka, ja sam stariji covek :p

Edited by aram
Link to comment

eh, ali i svi ostali su pod istim tim pritiskom, kojega je vrlo lako resiti se.

 

 

pa sa staroscu valjda dolazi i ta tzv. mudrost, bar tako kazu...

 

pa da, slican pritisak kao i na razne druge starosne i ko-zna-kakve grupe.

pa ko hoce, moze da ostane u konzumentskoj igri i dalje, a starijima je cak i lakse da je izbegnu.

Edited by Takeshi
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...