Jump to content
IGNORED

Pogodi koje je ovo motorno vozilo...


namenski

Recommended Posts

39 minutes ago, namenski said:

Ovo je Bertone crtao, nema sanse da nije, jos samo da se setim kako se bese zvao i ko je platio za posao.

 

 

Edit: eno i pise na zadnjoj haubi, skroz gore :isuse:

Alfa bre, Skarabej, Carabo, neka buba je u pitanju, u pravu je @Skyhighatrist...

Link to comment

:rolf:

 

Pegaso Z-102 Coupe /or something/

(objasniću kasnije što se smejem, a možda neko poveže iz sledećeg zadatka)

 

5.jpg

 

 

Edited by Skyhighatrist
Link to comment

A, pa nisi nikako smeo da mi diras u Saoutchik-a, Hispano Suiza obaska, u svetinje se ne dira :D 

Dubonnet Xenia Coupe?

 

1938-Hispano-Suiza-H6-CSaoutchik-Xenia-C

 

Pogodio ili ne, ovo je auto sa istorijomtm: majstori avionskih motora hladjenih tecnoscu, dali su se i u auta, itekakva - tesko da je u Evropi, ukljucujuci i Britaniju, bilo auta koji je izmedju 2 Svetska rata vise dizao obrve i to toliko da mislim da je danas tesko naci pandan prestizu koji je Hispano Suiza svojevremeno donosila.

Nastala iz protivprirodnog bluda 1 Spanca i 1 Svajcarca :D: Damia Mateu y Bisa, tako nekako bese, dao je pare, a tehnicko, inzenjersko znanje prilozio je Marc Birkigt - od neke 1904. bili su vise nego šarže i vazduhoplovnoj, a kasnije i u autoindustriji.

Ova Xenia mu dodje znacajan doprinos trendu streamlinovanja koji je dizajnerski avione od polica za knjige priblizio oblini ljudskog ramena sto bi rek'o Sent Egziperi, a automobile linijama koje vise nisu bile kockaste i koje su pocele da se prilagodjavaju zakonima aerodinamike.

Mode i preterivanja na stranu.

Inace, cudoviste: motor od skoro 8,000 kubika, aluminijumski, nekih 150 KS, ali - ako nekoga ne mrzi da pokusa da zamisli - samo 6 cilindara sa precnikom klipa od 110 mm (preko 10 cm!) i hodom od skoro 15 cm.

Mi danas tesko mozemo da zamislimo koliko mirno i koliko tiho su radili tadasnji vrhunski, a bogami i manje vrhunski motori: em сајџијска, zanatsko majstorska preciznost u izradi malih serija, em podmazi i ulja kojima danasnja ne mogu ni da primirisu, kao sto je prirodno ricinusovo ulje, na primer.

Uljuljkani u razne izolacione materijale, varalice za smanjenje buke, ali i tandrkanja i skripu raznih plastika, nema sanse da zamislimo dozivljaj spustanja ruke na haubu nekog od ondasnjih vrhunskih modela i polaganje para na opkladu da - motor ne radi.

A on em radi, em se pod rukom ne oseca, em se ne cuje cak ni da шапуће....

 

 

 

Link to comment

Naravno da je Suzatm :)Ksenija

 

Kad si okačio Bucialli Stork (koga nisam video ranije, ili se makar ne sećam), prvo što sam pomislio je Hispano-Suiza - zbog rode.

 

1280px-Hispano-suiza-hood-ornament.JPG

 

Onda sam otišao da vidim šta se beše desilo sa HS (znam da neka grana i danas proizvodi delove za avio industriju) i pročitao da su parcijalno prodavali delove firme levo i desno (između ostalih i današnjem SEATu), a da su poslednje ostatke auto grane  '46 prodali ENASA-i, koja je pravila - Pegaso :lolol: Onda sam malo gledao šta je taj Pegaso i naleteo na sliku ovog žutog. 24 sata kasnije, ti kačiš baš njega, LOL.

 

Enivej, bravo!

 

Link to comment

Doooobrooo, da vidimo:

 

erter.png

 

erter02.png

 

erter03.jpg

 

Auto je serijski, sta vise poprilicno velikoserijski za ovu sortu i nivo; razvodnik i filter proterani kroz haubu nisu standard, zanemariti.

Link to comment

Nego.

Cuvena Skoda Купејка :D kako su joj tepali u Srbiji.

 

Inace, nije to bio auto bez pedigrea: od pojave prvih MB Skoda u Jugoslaviji, negde krajem 60-ih, mislim na modele 1000MB koje su zvali Tuberkulozna lepotica do ovih iz serije 100, nije bilo bez nista - Cesi su imali i pozamasne - a kako i ne bi, radilo se ipak o svojevremenoj industrijskoj velesili od koje su krali i neki tamo dringovi po imenu Porsche - sportske ambicije.

I ne samo ambicije, nego bogami i jace od toga:

 

SKODA130-RS.jpg

 

Maheeme sta se guras :D, polako, stici ces vec na red sa ovim Indijcem, Kinezom ili vec kojim nesvrstanim :tongue:

 

 

Edit: juzno od Predejana, ovu sortu sto si postavio zovu Џипче :D

 

 

Edited by namenski
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...