Jump to content
IGNORED

Notari i muke sa istima


nautilus

Recommended Posts

Pošto sada notari izdaju rešenja po ostavinskoj raspravi, pretpostavljam da oni i upisuju klauzulu o pravosnažnosti na rešenje, Da li je tako?

 

P.S. Harač za praktično istu stvar je upetostručen od 2008. do danas, kada su otac i sestre nasledili pravo na korišćenje grobnog mesta iznos je bio ukupno 1500 i delio se na tri dela, sada je samo za očevu trećinu 7740. 

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, ajgor said:

...

 

P.S. Harač za praktično istu stvar je upetostručen od 2008. do danas, kada su otac i sestre nasledili pravo na korišćenje grobnog mesta iznos je bio ukupno 1500 i delio se na tri dela, sada je samo za očevu trećinu 7740. 

 

to je zato sto notari osim sto vode ostavinski postupak (umesto suda) sacinjavaju i smrtovnicu (umesto maticara), i to se naplacuje fiksno, tako da je minimalna taksa dosta visoka, ali kako se povecava vrednost imovine sve vise se priblizava taksi kakva je bila pre notara

Link to comment
38 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Tako je, notari stavljaju klauzulu. Kad platiš harač :-)

 

ovo nije tacno. notar nema ovlascenje da uslovljavala placanje njegove naknade bilo cime, a ponajmanje snabdevanjem resenja klauzulom pravnosnaznosti koja nastupa istekom roka za zalbu na primljeno resenje, dakle posle 15 dana od prijema resenja

Link to comment
 
ovo nije tacno. notar nema ovlascenje da uslovljavala placanje njegove naknade bilo cime, a ponajmanje snabdevanjem resenja klauzulom pravnosnaznosti koja nastupa istekom roka za zalbu na primljeno resenje, dakle posle 15 dana od prijema resenja

Ja sam sad imao "ostavinska posla" kod notara.
I on mi je bukvalno napisao specifikaciju zašto je ta cifra tolika.
Ovo što rekoše upućeniji gore pluz za stanove, zemljište itd.
To računaju po cenovniku is poreske i to jeste bilo toliko.
Ja bio "bezobrazan" pa pitao:
A šta ako neko na da plati jel vi onda ne "lupate" pečat o pravosnažnosti?
On mi rekao:
Mi po zakonu nemamo pravo da zadržavamo pravosnažnost ali imamo pravo da pokrenemo naplatu preko izvršitelja, a mislim da se strankama to manje isplati.



....shiit has hit the fan.
Link to comment
1 hour ago, ultra plasticni said:

 

ovo nije tacno. notar nema ovlascenje da uslovljavala placanje njegove naknade bilo cime, a ponajmanje snabdevanjem resenja klauzulom pravnosnaznosti koja nastupa istekom roka za zalbu na primljeno resenje, dakle posle 15 dana od prijema resenja

Па није тачно теоријски, али у пракси јесте. Увек кажу, стављамо клаузулу када платите. Наравно, можеш да се расправљаш али само у екстремним  случајевима би то имало смисла. А онда, нпр. забораве да пошаљу катастру укњижбу или нешто као зезну, или треба да урадиш решење о исправци.

Link to comment

Nije tacno po zakonu.

Materijalna pravnosnaznost resenja nastupa istekom poslednjeg dana roka za izjavljivanje zalbe, no svakom slucaju, ja sam se samo osvrnuo na tvoj saljivi komentar koji sam prvobitno citirao gde navodis da se klauzula stavlja posle placanja naknade i takse. Nije vezano jedno sa drugim, a naravno da ista mora da se plati ma koliko JB tarifa delovala neustavno.

Link to comment
17 hours ago, Arkadija said:

Jel još uvek postoji samo JEDAN notar za opštinu Savski venac?

 

notari nisu za opstinu nego za podrucje osnovnog suda, a ta podrucja obuhvataju nekoliko opstina, npr opstina savski venac je u podrucju prvog os u bg, a u istom podrucju su vracar, zvezdara, palilula i stari grad

 

notara za taj sud ima osamnaest, a dva su na savskom vencu.

 

pitanje da li notar ima kancelariju u ovoj ili onoj opstini na podrucju istog suda nije mnogo vazno sa pravne strane (vazno je npr kod otvaranja kancelarije, notar mora imati prebivaliste u istoj opstini, kod koriscenja manjinskih jezika...), jer su svi notari na istom podrucju interchangeable.

 

u beogradu ima bas puno notara, koncentrisanih na malom prostoru, i mozda bi bilo dobro da ih ima jos vise. sa druge strane veliki broj opstina ima 0 notara.

Link to comment
Just now, Krošek said:

 

notari nisu za opstinu nego za podrucje osnovnog suda, a ta podrucja obuhvataju nekoliko opstina, npr opstina savski venac je u podrucju prvog os u bg, a u istom podrucju su vracar, zvezdara, palilula i stari grad

 

notara za taj sud ima osamnaest, a dva su na savskom vencu.

 

pitanje da li notar ima kancelariju u ovoj ili onoj opstini na podrucju istog suda nije mnogo vazno sa pravne strane (vazno je npr kod otvaranja kancelarije, notar mora imati prebivaliste u istoj opstini, kod koriscenja manjinskih jezika...), jer su svi notari na istom podrucju interchangeable.

 

u beogradu ima bas puno notara, koncentrisanih na malom prostoru, i mozda bi bilo dobro da ih ima jos vise. sa druge strane veliki broj opstina ima 0 notara.

Важно је за оставине. Судови у Бг дају, колико ми је речено, оставине само судовима са подручја ГО на којој је оставилац имао пребивалиште. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...