Jump to content
IGNORED

pas u stanu


hattori

Recommended Posts

možda je predrasuda, sigurno da nije svaki rasan pas dete dede i unuke i nosi genetsku boleštinu.

moja mišljenje je formirano nakon gledanja BBC-jevog dokumentarca, koji je neko već spominjao ovde.

 

Ma okej, nego nit su pametniji nit zdraviji. Ovde (u Srbiji) kad uzmeš lutalicu, to ne znači da si uzeo psa koji uvek živi napolju i generacijama se privikavao na takav život, u kome stvarno najslabiji štenci umiru. Ove naše lutalice su uglavnom proizvod neodgovornosti drugih vlasnika, kojima npr. mužjaci beže pa se oplođuju okolo.

Link to comment
  • Replies 184
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hattori

    20

  • kim_philby

    16

  • gospa buba

    15

  • Aće

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

ovo me podseti, da li neko od vas zove sebe mamom / tatom svojih ljubimaca, tj ljubimce decom, tj da li ste culi nekad nekog u srbiji da to radi, ili to rade samo amerikanci?

da, ima toga koliko hoćeš

Link to comment

vidim da ste me neozbiljno shvatili :) , zaista bi nam znacio neki savet iskusnih vlasnika pasa

da, mogu na netu naci gomilu "saveta", mogu i u rl, ali je gomila razlicitih misljenja, a vama nekako uvek vise verujem nego slucajnom uzorku

kad neko uhvati par minuta vremena, molio bih za savet na sta da najvise obratimo paznju, kako da se postavimo prema psu, koja kolicina hrane mu je potrebna i slicno

poslednji put sam vodio brigu o psu pre 19 godina, ali to je bio dvorisni pas i moje "obaveze" su bile da se igram sa njim i nahranim ga i dam mu vode kad sam kod kuce

dakle, pas je star oko 8 meseci, zdrav je, srednjeg rasta (ili malo veci), solidno obucen za osnove zivota u stanu, veseo, voli ljude, ne voli ves masinu :D, kad je stigao imao je proliv, od juce nema tih problema...

mozda i najvaznije pitanje, definitivno ce morati povremeno po par sati ostajati sam u stanu. ne svakodnevno ali nekoliko puta u toku nedelje. kako ga najbolje navici na tako nesto i da li mu obezbediti sav prostor, gde su opasnosti da ce da cvili, grebe, laje... na ulaznim vratima kad cuje nekog da prolazi ili eventualno pokusati skociti sa balkona (7 sprat) :wacko:  ili ga svesti na sobu (oko 20 km), sto bi resilo ova dva potencijalna problema, ali bi mu mozda uvuklo strah od malog zatvorenog prostora

izvinjavam se ako sam dosadan i naravno da ne ocekujem odgovor tipa: mozete ostaviti psa na 2 sata i 40 minuta u prostoriji od 22 km, ali bi mi svako iskustvo bilo dragoceno

Link to comment

ace, znas nekog dobrog veta u NS da nam preporucis za dalje?

 

 

Sent from Bender's iPad using Tapatalk

 

moja preporuka za pocetnika (ako to hanzo jeste) je ambulanta darvin na novom naselju, preko puta gerontoloskog centra. otvorio je vet koji je dugo radio kod pomenutih bilje i olje, a sada radi samostalno sa jednom koleginicom veterinarkom. uz redovne usluge, kod njih se usput uvek moze "ogrebati" za dosta prakticnih i smislenih saveta nevezanih za samo lecenje kada je ono potrebno. imaju i neke popuste za lojalnost, s vremena na vreme i popuste na neke neophodne preparate i sl, uglavnom dosta toga sto se nudi kada neko zapocne samostalno da radi, s tim da je njihova ideja da to ne prekidaju nego da bude standardna ponuda. veliki minus za drugu pomenutu ambulantu je sto su prakticno nedostupni van radnog vremena, sto u hitnim situacijama moze da bude ogroman problem. za neke komplikovanije situacije, teze bolesti i traume, u zavisnosti od toga sta je u pitanju, treba praviti izbor. (hirurgija npr etjen u ns, loncar iz novaka u bg itd). 

Edited by Aće
Link to comment

 

, t

1. pas u stanu: ne. ako si je već uzeo, molim te nemoj da budeš onaj mrzovoljni, nenaspavani vlasnik, koji cima povodac i davi psa kada god kuca zastane da nešto njušne, pogleda, čuje.

 

 

 

molim te da prilikom zastupanja ovog stava uzmes u obzir izbor koji postoji za ulicne pse, a to je ulica-patnja-daleko kraci zivotni vek. ili useljenje u neki stan npr. dzabe stotine i hiljade kuca sa idealnim spoljnim uslovima, ako ih tamo jednostavno nece, uslovi su ono sto je covek, a ne prostor u kojem zivi. jedan od pasa koje sam doveo ziveo bi i dalje u divljem pansionu, sa ispalim rebrima, maltretiran (nemam nepobitne cvrste dokaze, ali postoji jaka osnovana sumnja), a drugi u sikari na obodu grada, sa preko sto krpelja na sebi (takav je bio kada je pronadjen), loveci kao predator sta moze da bi preziveo.

 

drugo, pas ce uvek biti i treba da bude cimnut kada se priblizi nekome/necemu ko/sto moze da ga ugrozi, ili koga on moze ugroziti (covek, druga zivotinja, hrana, bilo sta sto lici na otrovne materije, ekskrementi drugih zivotinja itd), takodje pas se ne moze bas uvek i svuda zadrzavati i zastajati gde mu se prohte, kao i ljudi uostalom (ne mislim da ih na ovaj nacin poredim, niti da pse antropomorfizujem, vec je jednostavno tako). glas je naravno uvek opcija pre cimanja, ali da bi to funkcionisalo sa psima se mora vezbati, kod nekih se brzo dodje do rezultata, kod nekih sporije, a kod nekih nikada. 

 

trece, ali ovo je iskljucivo licno iskustvo sa mojima, kada setam pse, u mnogo vise slucajeva se samodave (uslovno naravno, pa ih zajebavam da su dejvidi karadini), time sto zategnu do kraja, nego sto ja to radim vukuci ih. 

Edited by Aće
Link to comment

vidim da ste me neozbiljno shvatili :) , zaista bi nam znacio neki savet iskusnih vlasnika pasa

da, mogu na netu naci gomilu "saveta", mogu i u rl, ali je gomila razlicitih misljenja, a vama nekako uvek vise verujem nego slucajnom uzorku

kad neko uhvati par minuta vremena, molio bih za savet na sta da najvise obratimo paznju, kako da se postavimo prema psu, koja kolicina hrane mu je potrebna i slicno

poslednji put sam vodio brigu o psu pre 19 godina, ali to je bio dvorisni pas i moje "obaveze" su bile da se igram sa njim i nahranim ga i dam mu vode kad sam kod kuce

dakle, pas je star oko 8 meseci, zdrav je, srednjeg rasta (ili malo veci), solidno obucen za osnove zivota u stanu, veseo, voli ljude, ne voli ves masinu :D, kad je stigao imao je proliv, od juce nema tih problema...

mozda i najvaznije pitanje, definitivno ce morati povremeno po par sati ostajati sam u stanu. ne svakodnevno ali nekoliko puta u toku nedelje. kako ga najbolje navici na tako nesto i da li mu obezbediti sav prostor, gde su opasnosti da ce da cvili, grebe, laje... na ulaznim vratima kad cuje nekog da prolazi ili eventualno pokusati skociti sa balkona (7 sprat) :wacko:  ili ga svesti na sobu (oko 20 km), sto bi resilo ova dva potencijalna problema, ali bi mu mozda uvuklo strah od malog zatvorenog prostora

izvinjavam se ako sam dosadan i naravno da ne ocekujem odgovor tipa: mozete ostaviti psa na 2 sata i 40 minuta u prostoriji od 22 km, ali bi mi svako iskustvo bilo dragoceno

 

Nemam iskustva sa držanjem u stanu, ali što se tiče hrane - pas u tom uzrastu treba da jede dva puta dnevno, može i jedanput ako njemu odgovara.

Moja džukela uvek ima hranu i jede kada mu se prohte, ali vidim da to radi uglavnom jedanput ili dva puta dnevno.

 

Što se količine tiče, ona zavisi od težine psa i hrane koju mu dajete, najlakše je priviknuti ga na granule,  do 15-og meseca života treba uzimati one za štence, a na svakoj kesi ti piše koliko dnevno treba da pojede u odnosu na kilažu.

 

Da ostane sam na par sati ne bi trebalo da mu je problem, moj pas je u boksu noću i kada nismo kod kuće (a to je 8 sati radnim danima) i ne žali se, uglavnom knjava.

Link to comment

ovo me podseti, da li neko od vas zove sebe mamom / tatom svojih ljubimaca, tj ljubimce decom, tj da li ste culi nekad nekog u srbiji da to radi, ili to rade samo amerikanci?

 

jok, rade i srbi(janci).

 

al kad imas psa, to sto mu dajes, brigu, vreme, emocije, paznju, novac, obaveze koje imas prema psu, ono sto dobijas od psa, ne znam sta je, ako nije roditeljstvo. pas, to je ko da uvek imas dvogodisnje dete, nikad se nece osamostaliti, i okej si s tim. jedino sto ga nisi rodio/la ti, nego surogat majka :)

tako da, iako ja to ne radim, sasvim mi je okej kad neko sebe kaze da je caca/mater svom psu, potpuno razumem, i zapravo mi je to odlicno: nikom visak ljubavi i emocija nije naskodio, naprotiv. a i superantikonzervativno je. 

dok ovo pisem, moja cera hrce :D

Link to comment

mica b(o)uvica je pametnica.

za 15 minuta sam je sasvim spontano naucio komande dodji, sedi i lezi.

a da 1 cezar milan cuci u meni shvatio sam kad sam joj gestikulacijom

pokazao da treba da spava umesto sto ludesa u njenom ataru.

 

problem je zavijanje i cviljenje, preko dana mogu da maskiram glasnom muzikom

ali bi noc mogla biti problem, a i inace nisam oka sklopio od kad sam je preuzeo.

 

malopre je bilo najstrasnije urlanje ali sam izignorisao i prestala je nakon 20tak minuta.

 

opet kazem, noc bi mogla biti problem i bio bi zahvalan za svaki predlog i ideju kako to hendlovati.

Link to comment

Potrebno joj je malo vremena da se privikne na novi život, brzo će to proći. Probaj da joj na dohvat šapica okačiš neku igračkicu (o kvaku, na primer) kojom može da se zabavlja (meni je to palilo). Malo radikalniji potez je da se ušuškaš pored nje na pod (ako ti smeta da da je pustiš u krevet), osećaće se sigurnije. 

Link to comment

mica b(o)uvica je pametnica.

za 15 minuta sam je sasvim spontano naucio komande dodji, sedi i lezi.

a da 1 cezar milan cuci u meni shvatio sam kad sam joj gestikulacijom

pokazao da treba da spava umesto sto ludesa u njenom ataru.

 

problem je zavijanje i cviljenje, preko dana mogu da maskiram glasnom muzikom

ali bi noc mogla biti problem, a i inace nisam oka sklopio od kad sam je preuzeo.

 

malopre je bilo najstrasnije urlanje ali sam izignorisao i prestala je nakon 20tak minuta.

 

opet kazem, noc bi mogla biti problem i bio bi zahvalan za svaki predlog i ideju kako to hendlovati.

od 5 kuceksa u ulazu 3 laju, 2 zavijaju, a moje čini jedno i drugo

bio je žešće dok je bio mlad, a sad zavija ponekad i laje kad se otvore vrata

nametni mu autoritet, što i radiš, a ostalo će doći samo

pošto moj laje savetovali me da otvorim vrata i sa podignutom rukom da ga smirujem pa će vremenom da prestane

on je pobedio :)

Link to comment

Da nije to cviljenje i zavijanje zbog toga što je tužna i uplašena, štene je maločas odvojeno braće i normalno je da cvili.

 

Prestaće brzo - možda je do sada već prestala. Pruži joj pažnje, igraj se sa njom, hrani je. Nipošto je ne puštaj u krevet (navići će se), tu moraš biti tvrda srca. Ako se komšije bune, reci im da će to neprestano plakanje potrajati samo par dana i da i oni moraju da se strpe.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...