Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

Cudno je da ciganluk ili ciganstura imaju negativnu konotaciju dok je koren iz kojeg su izvedeni nema (ili nije imao), kao i odsustvo istovetnih pogrdnih reci zasnovanih na imenima drugih naroda (napr srbanstura ili hrvatluk).

Ima erzaca koliko hoces, mislim na Srbe i Hrvate, ustalila su se 2 i zakucala za duze vreme, sva je prilika  :(

 

A jezik je cudo, kao jegulja, isklizne ocas posla: tako sam pre par godina imao prilike da prisustvujem diskusijama koje su zapenjeno branile/napadale izraz Srbijanac kao nepodoban.

 

 

@ kobni zelaya: vlasi je dugo bio pogrdan i taman kad je trebalo da se primi - cap, ode sve u PM.

Mislim da je u jednoj od hrvatskih serija iz ex-Yu zamalo dobio gradjanska prava.

Malo misto, Velo misto, tako nekako.

Edited by namenski
Link to comment

et Agni

 

Pa kad su tu izrazi "četnik" i "ustaša" da zadovolje i kanališu mržnju. Mada kod Hrvata ima ono "vlasi" što je izraz koji ima određeni negativan kontekst.

Pa i izraz "cigani" kojim navijaci sa ovih prostora cesto caste jedne druge (naprimer hrvatski ili makedonski srpske). To na stranu, izrazi "cetnik" i "ustasa" su novijeg datuma. Ako je uobicajeno koristiti nazive drugih naroda kao uvrede, ili kao osnovu za pravljenje pogrdnih reci, da li imamo takvih primera pre WW2, a da se ne odnose na cigane? Nazivanje Srba "vlasima" nije se pojavilo kao uvreda, vec je posledica nacionalistickih teorija (A. Starcevica i drugih) o poreklu pravoslavaca na prostorima Hrvatske.

Edited by Agni
Link to comment

Pa i izraz "cigani" kojim navijaci sa ovih prostora cesto caste jedne druge (naprimer hrvatski ili makedonski srpske). To na stranu, izrazi "cetnik" i "ustasa" su novijeg datuma. Ako je uobicajeno koristiti nazive drugih naroda kao uvrede, ili kao osnovu za pravljenje pogrdnih reci, da li imamo takvih primera pre WW2, a da se ne odnose na cigane? Nazivanje Srba "vlasima" nije se pojavilo kao uvreda, vec je posledica nacionalistickih teorija (A. Starcevica i drugih) o poreklu pravoslavaca na prostorima Hrvatske.

Imas, a zadrzao se do duboko u osamdesete: Чокалија za Makedonce, mada nije uvek nuzno bio omalovazavajuci.

Link to comment

Nije mi nikada palo na pamet da je Čokalija omalovažavajući izraz. Međutim siguran sam da prema Makedoncima postoji ogromno nipodaštavanje, kod nas sigurno, a koliko znam i šire. Teško je reći zbog čega, realno, potpun idiotizam, ako mene pitaš.

Link to comment

Pa i izraz "cigani" kojim navijaci sa ovih prostora cesto caste jedne druge (naprimer hrvatski ili makedonski srpske). To na stranu, izrazi "cetnik" i "ustasa" su novijeg datuma. Ako je uobicajeno koristiti nazive drugih naroda kao uvrede, ili kao osnovu za pravljenje pogrdnih reci, da li imamo takvih primera pre WW2, a da se ne odnose na cigane? Nazivanje Srba "vlasima" nije se pojavilo kao uvreda, vec je posledica nacionalistickih teorija (A. Starcevica i drugih) o poreklu pravoslavaca na prostorima Hrvatske.

Pa to je negiranje jednog naroda, kud ćeš uvredljivije, štajaznam.
Link to comment

Ima mnogo mogućnosti da okvalifikuješ neke ljude ili pojave koje ti se ne dopadaju a da pritom ne diskriminišeš neke druge. 

Termin retardacija zadržava svoju osnovnu namenu i to je to. 

 

edit: @lrd

Edited by Notorious
Link to comment

Imas, a zadrzao se do duboko u osamdesete: Чокалија za Makedonce, mada nije uvek nuzno bio omalovazavajuci.

 

Ok, ali to nije to sto sam pitao. Hajde ovako, zasto se koristio poseban pogrdan naziv za Makedonce ako je bilo moguce reci makedonstura ili makedonluk tako da svima bude jasno da je to nesto mnogo ruzno? Drugim recima, zasto se jedini omalozavajuci  izrazi napravljeni na osnovu imena naroda odnose na Cigane ako je taj naziv u biti neutralan a ne pezorativan?  

Link to comment

Nije mi nikada palo na pamet da je Čokalija omalovažavajući izraz. Međutim siguran sam da prema Makedoncima postoji ogromno nipodaštavanje, kod nas sigurno, a koliko znam i šire. Teško je reći zbog čega, realno, potpun idiotizam, ako mene pitaš.

To sigurno, mislim na Makedonce.

 

Jos su gadniji da tako kazem izvedeni stereotipi koji su se danas izjednacili i spali na samo 2 kao  slucaju Srba i Hrvata, cetnika i ustasa.

Jezik je osiromasio ali je zato postao kudikamo ekstremniji.

I u samoj Hrvatskoj je bilo itekakvih regionalnih naziva, kao i u Srbiji, ali pre svega mislim na po pravilu nacionalne/nacionalisticke stereotipe kao sto su:

- da su Licani zandarmi ili nosaci na zeleznickim stanicama (jedna ulica u Bg se jos uvek zove po njima)

- da su Leskovcani paprikari

- da su Hercegovci katolici najpraviji Hrvati

 

Na ovo moze slobodno da se nadoveze i takozvano beogradjanstvo, a sa Vojvodinom evo nam gomile drugih jezickih suprotstavljanja.

Problem je sto s njima obicno pocinju veca sranja.

Link to comment

Ima mnogo mogućnosti da okvalifikuješ neke ljude ili pojave koje ti se ne dopadaju a da pritom ne diskriminišeš neke druge. 

Termin retardacija zadržava svoju osnovnu namenu i to je to. 

 

Ovo ne razumem. Retardatacija je diskriminusuca sama po sebi. Nije realno ocekivati da naziv za nesto u toj meri nepozeljno (postoji li roditelj kome je svejedno da li ce mu dete biti mentalno zaostalo ili ne?) bude upotrebljavan kao vrednosno neutralan.

Link to comment

Ok, ali to nije to sto sam pitao. Hajde ovako, zasto se koristio poseban pogrdan naziv za Makedonce ako je bilo moguce reci makedonstura ili makedonluk tako da svima bude jasno da je to nesto mnogo ruzno? Drugim recima, zasto se jedini omalozavajuci  izrazi napravljeni na osnovu imena naroda odnose na Cigane ako je taj naziv u biti neutralan a ne pezorativan?  

Izvini, ne videh: bice da je razlog u lakoj meti.

Donekle i u - ne nuzno i ne uvek negativnoj - tradiciji.

 

U Srbiji barem, sa Ciganima i ciganskim se moglo sve, od uvrede, preko sprdnje do najboljeg komsije.

Ali sa ciganskom kletvom se niko nije zajebavao.

Link to comment

Ima mnogo mogućnosti da okvalifikuješ neke ljude ili pojave koje ti se ne dopadaju a da pritom ne diskriminišeš neke druge. 

Termin retardacija zadržava svoju osnovnu namenu i to je to. 

 

edit: @lrd

 

Pa okej, prihvatam primedbu, ali me zanimalo kako se razvija rečenica. :) Ima mi negde smisla, obrazovaću se. :)

 

Ovo ne razumem. Retardatacija je diskriminusuca sama po sebi. Nije realno ocekivati da naziv za nesto u toj meri nepozeljno (postoji li roditelj kome je svejedno da li ce mu dete biti mentalno zaostalo ili ne?) bude upotrebljavan kao vrednosno neutralan.

 

Ja kapiram negde. Nije retardacija nešto što se bira ili što je ispravljivo. Možda nešto tipa da osobe niže od sebe nazivaš kepecima ili tako nešto.

Mada je meni negde u glavi da je i pojam "retardacija" zamenjen, ali uopšte nisam siguran. Imam koga da pitam doduše.

Link to comment

Ovo ne razumem. Retardatacija je diskriminusuca sama po sebi. Nije realno ocekivati da naziv za nesto u toj meri nepozeljno (postoji li roditelj kome je svejedno da li ce mu dete biti mentalno zaostalo ili ne?) bude upotrebljavan kao vrednosno neutralan.

 

Početna namera je bila pozitivna diskriminacija, neophodna zbog specifičnih vidova podrške tim ljudima. U nalazu mora da piše nešto (dijagnoza) što će omogućiti različite vidove zaštite. Naravno da roditelji teško prihvataju saznanje da njihovo dete ima intelektualnu ometenost, autizam i sl., ali ne vidim kako bi pomoglo da se ponašamo kao da je sve u redu. 

 

edit:Shizofrenija je primer izrazito zloupotrebljenog termina, no, izostavljanje jasne dijagnoze (a time i lekova, različitih olakšica i sl.) zarad izbegavanja diskriminacije bi bilo štetno za ljude sa tim oboljenjem. 

Edited by Notorious
Link to comment

Ja kapiram negde. Nije retardacija nešto što se bira ili što je ispravljivo. Možda nešto tipa da osobe niže od sebe nazivaš kepecima ili tako nešto.

Mada je meni negde u glavi da je i pojam "retardacija" zamenjen, ali uopšte nisam siguran. Imam koga da pitam doduše.

 

Nije ni slepilo nesto sto se bira, pa nije problem reci za nekog ko ne razmislja dovoljno unapred (ili ne uzima u obzir sve opcije) da je slepac. Meni je logicno da nazivi fizickih nedostataka budu korisceni u negativnom kontekstu u svakodnevnom govoru (sto nije isto sto i podsmevanje osobama koje pate od tih nedostataka).

Link to comment

Cudno je da ciganluk ili ciganstura imaju negativnu konotaciju dok je koren iz kojeg su izvedeni nema (ili nije imao), kao i odsustvo istovetnih pogrdnih reci zasnovanih na imenima drugih naroda (napr srbanstura ili hrvatluk).

a srbovanje? :P

Link to comment

Pa okej, prihvatam primedbu, ali me zanimalo kako se razvija rečenica. :) Ima mi negde smisla, obrazovaću se. :)

 

 

Ja kapiram negde. Nije retardacija nešto što se bira ili što je ispravljivo. Možda nešto tipa da osobe niže od sebe nazivaš kepecima ili tako nešto.

Mada je meni negde u glavi da je i pojam "retardacija" zamenjen, ali uopšte nisam siguran. Imam koga da pitam doduše.

Kod nas nije zvanično zamenjen jer se pridržavamo  WHO klasifikacije. Amerikanci su pre nešto više od decenije u svoj klasifikacioni sistem uveli termin intelektualna ometenost, koji je kod nas ušao u akademski rečnik, ali ne i u formalne nalaze. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...