Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

cigane treba potrpati u socijalne stanove, naterati ih da se skoluju i dati im posao. dok god se to ne desi, izmisljanje novih imena za njih je najobicnije proseravanje.

 

OK reci to Romu koji ima stan, posao i školu, i vidi kako će reagovati ako ga nazoveš Ciganom i objasniš mu da je ime Rom najobičnije proseravanje. 

Da li je moguće da istu raspravu vodimo svake godine....

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Обратно. Нестаје астрофизика, појављује се ракетна наука. Нестаје неурохирургија, појављује се brain surgery. То је вероватно до новинара, који убацују такве изразе да не би изгубили читаоце, који ће да кликну на нешто друго чим се појави нека реч која их жуља између ушију. С друге стране, имаш разних, хм, научника, који ће да мало споје две-три области и измисле мултидисциплинарни приступ типа рупе на саксији, тј тамо где га је увек и било само се нико није сетио да му да име. За Earth science ће да тврде да није ни географија, ни геологија, ни екологија, ни метеорологија ни планетологија ни све то заједно него нешто друго, и објасниће зашто то није исти појам. А онда неки из поменутих области приђу томе да би отели мало светлости рефлектора, и полако се проређују ти појединачни називи у вестима, а овај нови преузима.

 

То сам стрпао међу политички кориговане само зато што 1) нисам имао друго место где бих га стрпао и 2) то ипак јесте нека политика, ситна, академска и без неког утицаја на тзв. стварност.

 

Бољи пример за стварно политичко наметање новог назива је преименовање болести. Онај ПТСД, например, се јављао после сваког рата, ал' откако је добио ово име, ја више не умем да се сетим како се раније звао. Нити сам приметио да се игде спомиње.

 

U redu, ti izgleda zaista ne shvataš da su astrophysics (astrofizika) i rocket science (recimo astronautika) dve POTPUNO različite discipline.

Dakle, to je kao kada bi napisao da te nervira što je politički korektan izraz za pedijatriju postao ortopedija.

Link to comment

cigane treba potrpati u socijalne stanove, naterati ih da se skoluju i dati im posao. dok god se to ne desi, izmisljanje novih imena za njih je najobicnije proseravanje.

probali u bugarskoj sa socijalnim stanovima ali im nesto nije uspela proba, valjda zato sto socijalni stanovi sa stanarima bez posla nekako brzo propadaju :fantom:

 

 

 

dok je u duisburgu nemackom ipak malo uspesnija proba

 

 

 

 

 

 

 

prica o socijalnim stanovima u drzavi srbiji koja je postala evropski socijalni slucaj je poprilicno utopisticka a o poslu da i ne pricam. stoji to da je bez pomenutog izmisljanje novih imena proseravanje koje neki rade iz ubedjenja a nekima je to i posao u okviru nevladinog sektora

Edited by Pontijak
Link to comment

Цигански табор спор и шуман

По Бесарбији се сели.

Код реке су, крај старог друма

Убоге черге разапели.

Сан ко слобода им је ведар

И спокојан под небом сненим.

Под арњем полузастрвеним

Крај точкова се огањ штедар

Светлуца...Обед свуд се спрема,

У равном пољу коњи пасу,

За шатором на свом тасу

Невезан медвед мирно дрема.

Целом се степом живот расу:

Послују мирни посленици

Пред нови пут до блиских степа;

Чују се песме, деца, клици,

И с наковања путних клепа.

Но неће моћи да се опре

Табор спокојству ноћи сане:

Сад само још у степу допре

Кад коњ зањишти, пас кад лане.

Згаснуле ватре, мирно све је,

само с висине неба плава

Светлошћу својом месец је

И тихи логор озарава.

Старац под једном чергом старом

Пред угљевљем још будан лежи;

Греје га ватра задњом јаром,

А поглед му у степу бежи

Заогрнуту ноћном паром.

 

....

 

Доводим госта, нисам сама;

У степи ме је путник срео;

На ноћиште га позвах к нама;

Да буде чергар он би хтео.

Закон му прети. Бићу с њиме,

Бригу о њему ти поведи.

Алеко му је, оче, име,

И свуд је готов да ме следи...

Link to comment

OK reci to Romu koji ima stan, posao i školu, i vidi kako će reagovati ako ga nazoveš Ciganom i objasniš mu da je ime Rom najobičnije proseravanje. 

Da li je moguće da istu raspravu vodimo svake godine....

 

 

Jel znas takve? Onih par koje ja znam a koji imaju malo tog romskog nasledja a imaju skolu posao itd se ne deklarisu tako, tj nisu Romi.

 

ed: Sad videm miralemov komentar - otprilike tako.

Edited by Dagmar
Link to comment

prica o socijalnim stanovima u drzavi srbiji koja je postala evropski socijalni slucaj je poprilicno utopisticka a o poslu da i ne pricam. stoji to da je bez pomenutog izmisljanje novih imena proseravanje koje neki rade iz ubedjenja a nekima je to i posao u okviru nevladinog sektora

 

 

Meni se cini da nije na odmet termin sa losom konotacijom zameniti drugim koji je ipak nema, pogotovo ako Romi preferiraju tako. A ne znam sta preferiraju, posto sa njima sem dobar dan stvarno ne pricam o tome, ja koristim taj termin uglavnom tu i tamo cisto jer mi deluje uljudnije.

Link to comment
prepravio sam pesmu da izgleda politički korektna, ali je posle intervencije izgubila dušu

 

ROM SAM AL' NAJLEPŠI

 

Imam sunce u ocima

mesecinu u postelji

imam tebe da te sanjam

sedam dana u nedelji

 

Imam srce u grudima

za tebe se dusa cuva

ove ruke da te stite

kada hladni vetar duva

 

Ako smeta tvome ocu

ako kaze kako gresis

ti mu reci duso moja

rom je al' najlepsi 

 

Zasto place tvoja majka

ko da ne zna ljubav sta je

ja bih zlatom sve da kupim

al' se sreca ne prodaje

 

Imam ljubav na usnama

za tebe cu zivot dati

toliko te volim mala

da te moja senka prati

 

  :yawn2:

 

 


Edited by slow
Link to comment

Jel znas takve? Onih par koje ja znam a koji imaju malo tog romskog nasledja a imaju skolu posao itd se ne deklarisu tako, tj nisu Romi.

 

ed: Sad videm miralemov komentar - otprilike tako.

 

Koliko desetina takvih porodica ti treba? I šta te tačno zanima povodom toga? Oni fakultetski obrazovani su apsolutno i stopostotno Romi i vrlo je uvredljivo da ga nazoveš bilo kako drugačije. Ove moje komšije (pošto ja živim u mali) su više u fazonu da misle da je besmisleno da se svađaš i da bilo koga ubeđuješ u šta.

 

A inače, jako često gledam primere potpune retardacije i diskriminacije.

Evo, primer, pošto u ovom Žarkovu skoro svi vole pse i poznajemo se tako okružno, sretnem jedno jutro kolegu kučkara, isćaskamo se mi malo tako i kao obojica idemo nazad i obojica da svratimo do pekare. Vežemo zveri i uđemo i prodavačica ni pet ni šest nego ovom liku počne da preti da će zvati policiju ako deca iz (sada uklonjenog) mini-kartonskog naselja budu gađala nešto kamenjem.

 

Mi obojica u čudu, i ovaj momak siroma počne da govori da ih ne poznaje, da nema veze s njima, dok mene nije prošlo iznenađenje i dok nisam održao tiradu od koje joj je bilo jako neprijatno. I pitam ga kad smo izašli kako je tako miran, kaže "a šta ćeš, jebi ga".

Inače me zanima me ova tema, ne samo kad su Romi u pitanju, ali mi je teško da čitam iz dva razloga i ne znam koji je gori od ta dva.

Prvi je to što ljudi o širokom društvenom problemu pričaju iz svog vrlo ograničenog iskustva i na osnovu toga formiraju mišljenje za koje misle da važi za opšte društvo i sve njegove činioce.

A drugi je meni neshvatljiv zatucanizam i rasizam, koji mi je malo neverovatan na PPP-u 2014.

 

Ali, jebi ga.

  • +1 1
Link to comment

Deder pre toga objasni kako je astrophysics politički korektan izraz za rocket science.

 

Otkrićem wormhola koji će imati ulogu zvezdane kapije astrophysics će postati politički korektan izraz za rocket science

 

1280px-FY221c15.png

Edited by slow
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...