Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

Pa zanima me bas ovo sto si rekao, kako na stvar gledaju dobrostojeci/obrazovani Romi. Ne trebaju mi nikakve desetine, ne vidim cemu to pitanje, poenta je da ja stvarno ne znam nijednog Roma koji odgovara tom opisu a komsije su mi na oba mesta oni siromasni Romi, dok pak neki dobrostojeci Srbi koje poznajem sa recimo romskim poreklom sebe ni ne dozivljavaju kao Rome. A inace ja i koristim samo taj naziv jer mi je to kulturno, tj cigani mi zvuci uvredljivo pa ne koristim.

Link to comment

Pa zanima me bas ovo sto si rekao, kako na stvar gledaju dobrostojeci/obrazovani Romi. Ne trebaju mi nikakve desetine, ne vidim cemu to pitanje, poenta je da ja stvarno ne znam nijednog Roma koji odgovara tom opisu a komsije su mi na oba mesta oni siromasni Romi, dok pak neki dobrostojeci Srbi koje poznajem sa recimo romskim poreklom sebe ni ne dozivljavaju kao Rome. A inace ja i koristim samo taj naziv jer mi je to kulturno, tj cigani mi zvuci uvredljivo pa ne koristim.

 

Isto onako kako ih Srbi pričaju.

Mislim, nisu Romi jedan uniformni organizam ili da imaju toliko preovlađujućih crta da možeš da pitaš "kako Romi gledaju na to?". Rekao sam ti, fakultetski obrazovani i njihovi potomci se vređaju na to, ali, naravno, nisu svi isti. Jedan od najboljih prijatelja mog ćaleta se tako nekad šalio na svoj račun da ne bi bilo neprijatno, a ribe je često vatao na "vrelu cigansku krv" (još od kraja šezdesetih), ali znam kad god smo bili u stanu ili kad je dolazio kod nas, uvek nam (meni i bratu) je govorio prave stvari i edukovao nas kako treba. Od kad smo bili baš klinci, do tinejdžerskog ludila.

 

Neće svi reagovati isto, to je poenta, ali svako ko je iole svestan tog problema ne voli da biva nazivan "Ciganinom" jer to nosi gomilu jako negativnih konotacija. Niko ne voli da biva nazivan prosjakom, prevarantom, veseljakom i sl. iz čista mira, zar ne?

 

E, a onda ima još jedna mentalna vežba da na sav taj primer potpuno i apsolutno diskriminisane grupacije dodaš jedan još više ugnjeten sloj, a to su romske žene. One "vatrene", što "vole život" i što su "nezasite" i "uvek hoće". Uf...

  • +1 1
Link to comment

vecina ovde posmatra stvari "beogradski"

 

namenski je jako blizu bulsaja

 

pricah onomad da je u zapadnom pomoravlju romskociganska prica krajnje jednostavna, ljudi zive, rade, sasvim su "inkluzovani", kuce im od cvrstog materijala, i zabole ih miralemov fazon za ove price

Link to comment

Isto onako kako ih Srbi pričaju.

Mislim, nisu Romi jedan uniformni organizam ili da imaju toliko preovlađujućih crta da možeš da pitaš "kako Romi gledaju na to?".

sustina.

Link to comment

Inace je interesantno/zabano/indikativno kako se u ovim raspravama o jeziku ne pomenu razliciti nazivi za Rome ili ljude druge boje koze, koji su postojali i bili korisceni dok je rec Ciganin bila jedina u upotrebi i mogla da znaci sve, od najboljeg komsije do svakog zamislivog i naravno negativnog stereotipnog znacenja.

Bice, sva je prilika, da je masmedijsko nivelisanje jezika osiromasilo jezik, negde na dobro, negde na lose, ali su se mnogi izrazi jednostavno izgubili.

Danas, recimo, kad je Ciganin ostao nasuprot Romu i primio bezuslovno negativno znacenje, zaboravili su se izrazi koji su stepenovano znacili u najmanju ruku istinsku uvredu, a u najblazem slucaju ogavno omalovazavanje, kao i vecina generalizacija uostalom.

Pa tako nema vise izraza kao sto su: mandov, kalafonac, ciganštura...

 

Nema vise ni izraza kao sto su: mrak, čamuga, sasvim dobrih srpskih ekvivalenata nekih drugih rasizama.

 

Opet, sve negde do pojave televizije i sveopsteg izjednacavanja jezika, covek iz okoline Beograda tesko je ponekad mogao da razume Nisliju ili Vranjanca, ali su se, s druge strane, izgubile regionalne odrednice za koje bi interesantno bilo danas videti da li bi se upisivale u polticki korektne ili ne.

 

Dzigeran, covek iz Paracina ili okoline, Čarapan, covek iz Krusevca, Era, cuveni Uzicanin, ona 3 slova iz ukrstenih reci...

Edited by namenski
Link to comment

Koliko desetina takvih porodica ti treba? I šta te tačno zanima povodom toga? Oni fakultetski obrazovani su apsolutno i stopostotno Romi i vrlo je uvredljivo da ga nazoveš bilo kako drugačije. Ove moje komšije (pošto ja živim u mali) su više u fazonu da misle da je besmisleno da se svađaš i da bilo koga ubeđuješ u šta.

 

A inače, jako često gledam primere potpune retardacije i diskriminacije.

Evo, primer, pošto u ovom Žarkovu skoro svi vole pse i poznajemo se tako okružno, sretnem jedno jutro kolegu kučkara, isćaskamo se mi malo tako i kao obojica idemo nazad i obojica da svratimo do pekare. Vežemo zveri i uđemo i prodavačica ni pet ni šest nego ovom liku počne da preti da će zvati policiju ako deca iz (sada uklonjenog) mini-kartonskog naselja budu gađala nešto kamenjem.

 

Mi obojica u čudu, i ovaj momak siroma počne da govori da ih ne poznaje, da nema veze s njima, dok mene nije prošlo iznenađenje i dok nisam održao tiradu od koje joj je bilo jako neprijatno. I pitam ga kad smo izašli kako je tako miran, kaže "a šta ćeš, jebi ga".

Inače me zanima me ova tema, ne samo kad su Romi u pitanju, ali mi je teško da čitam iz dva razloga i ne znam koji je gori od ta dva.

Prvi je to što ljudi o širokom društvenom problemu pričaju iz svog vrlo ograničenog iskustva i na osnovu toga formiraju mišljenje za koje misle da važi za opšte društvo i sve njegove činioce.

A drugi je meni neshvatljiv zatucanizam i rasizam, koji mi je malo neverovatan na PPP-u 2014.

 

Ali, jebi ga.

Rasizam prema Romima je duboko ukorenjen u Srbjii i praktikuje ga solidan broj ljudi. 

 

Dva slučaja:

 

Silazim niz trotoar, divljak se zaleće i naglo koči pred pešačkim prelazom. Slučajna prolaznica i ja se pogledamo, u fazonu, kakav kreten, saglasimo se da je kreten. Da bi ona naglas prokomentarisala "Cigan". Ja u šoku. Pogledam ka vozaču, vidim belac. Kažem, gospođo, ali vozač je belac, nije Cigan. Ona zbunjena. Kažem joj, zamislite, verovatno je Srbin. Ona već tu skapira da joj komentar nije bio na mestu, i nešto pokuša na šalu da prebaci. Tu smo se razišli. 

 

Druga scena... Pre par dana u novom naselju, tamo gde ću živeti. Obilazim kraj, idem od radnje do radnje, da vidim šta se dešava u kraju. Ulazim u prodavnicu zdrave hrane, krene neka neobavezna priča sa prodavačicom. Ona kaže, da, kraj je dosta prljav, zbog Cigana. Dam joj signal glavom da nastavi da se blamira.. Nastavila je da se blamira.

 

Da, postoji romsko naselje u blizini, i da, ljudi iz tog naselja nešto nose kroz ovo moje naselje, ostavljaju za sobom razne stvari. Verovatno i oni čine ovo naselje prljavijim. Kao uostalom i onaj kreten što je bacio kondom kroz prozor ili onaj što je kesu sa đubretom zaglavio u onu malu kantu za pikavce. ALi njih dvojicu niko ne označava Srbima kada priča o njihovoj nekulturi.

 

U osnovi ovog sramnog odnosa prema Romima koji postoji u Srbjii (i drugde) je dehumanizujući stav da su svi oni isti. Ono što je dodatno problematično je što izgleda da i dalje ljudi (Srbi!) nemaju kočnice, pa pred totalnim strancem izgovore nešto tako odvratno. Politička korektnost i elementarna pristojnost tu mogu da imaju dobru ulogu, bar da se ljudi zapitaju, da li je baš društveno prihvatljivo tako nešto javno reći. I za početak je dovoljno da se zapitaju. Naredni korak je da to usvoje. Ili bar da prestanu da svojoj deci govore da se klone Cigana, jer kapiraju da će za 20 godina možda da ih bude blam pred sopstvenom decom što su bili takvi kreteni. 

Edited by pacey defender
  • +1 1
Link to comment

 

A inače, jako često gledam primere potpune retardacije i diskriminacije.

 

Reč retardacija,  koju si upotrebio u pejorativnom kontekstu, je očigledan primer manjkavosti primene političke korektnosti bez promene odnosa prema fenomenu. Intelektualna ometenost (najnoviji pokušaj uvođenja nediskriminišućeg termina) vrlo brzo preuzima semantičko polje sintagme mentalna retardacija, koja je preuzela semantička polja termina kao što su debil, moron, imbecil ili idiot, i tako unedogled. Sve dok ne shvatimo da je ne samo socijalno neprikladno već i pogrešno za nekoga ko, po sopstvenom izboru, ne koristi svoj mozak upotrebljavati termine kojima se označavaju ljudi čije mentalne strukture iz različitih razloga nisu dovoljno razvijene.  

 

edit: korekcija viška slova

Edited by Notorious
Link to comment

Pa tako nema vise izraza kao sto su: mandov, kalafonac, ciganštura...

Cudno je da ciganluk ili ciganstura imaju negativnu konotaciju dok je koren iz kojeg su izvedeni nema (ili nije imao), kao i odsustvo istovetnih pogrdnih reci zasnovanih na imenima drugih naroda (napr srbanstura ili hrvatluk).

Link to comment

Reč retardacija,  koju si upotrebio u pejorativnom kontekstu, je očigledan primer manjkavosti primene političke korektnosti bez promene odnosa prema fenomenu. Intelektualna ometenost (najnoviji pokušaj uvođenja nediskriminišućeg termina) vrlo brzo preuzima semantičko polje sintagme mentalna retardacija, koja je preuzela semantička polja termina kao što su debil, moron, imbecil ili idiot, i tako unedogled. Sve dok ne shvatimo da je ne samo socijalno neprikladno već i pogrešno za nekoga ko, po sopstvenom izboru, ne koristi svoj mozak upotrebljavati termine kojima se označavaju ljudi čije mentalne strukture iz različitih razloga nisu dovoljno razvijene.  

 

edit: korekcija viška slova

 

Onda šta? Sve dok ne shvatimo da je neprikladno, već i pogrešno, onda...?

 

Prihvatam primedbu, samo reci.

Link to comment

et Agni

 

Pa kad su tu izrazi "četnik" i "ustaša" da zadovolje i kanališu mržnju. Mada kod Hrvata ima ono "vlasi" što je izraz koji ima određeni negativan kontekst.

Edited by kobni zelaya
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...