Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

Nije imala otprilike do nacista, mada su sve evropske zemlje malo brljale sa svojim Romima.

Gipsy i Zigeuner su odgovarali nasim Ciganima u smislu svakodnevne upotrebe termina koji je poceo da se menja u Romi, Romani, itd, sa pojavom romskih organizacija, emancipacijom i pokusajima da se romska populacija integrise.

Srednjoevropskom purgerskom mentalitetu su, posle Jevreja, ostali kao dobrodosao ventil za svaku vrstu izivljavanja i pokrivanje svih mogucih diskriminacija i rasizama kroz stereotipe kao sto su prljavo, lopovsko, itd, itd...

Jednostavno nije imao ko da ih brani, a da se sami brane nisu mogli.

Uostalom, izraz se nije smatrao pogrdnim ni kad su cigarete Gitanes krstene po njima, ni kada su modeli automobila po njima dobijali ime, Austin Gipsy na primer...

 

Nisam siguran koliko je ovo istorijski tacno.

Link to comment

Ne znam kakav bi te dokaz zadovoljio™. Napisali ljudi hilajde i hiljade strana o tome kako određene reči nose određeno značenje, izazivaju različite asocijacije, oblikuju naše predstave o pojavama, povezuju se sa ostalim predstavama koje već imamo i na taj načim menjaju percepciju konkretnog problema. Ako ti to nije dosta, odustajem.

 

Pa zadovoljilo bi me kada bi moglo da se kaže "evo, ta i ta promena reči je dovela do promene odnosa prema toj i toj manjini" i da se to nekako kroz brojke predoči, inače sve o čemu pričamo su špekulacije. Mislim, reč "Nigger" je već tri puta zamenjivana i opet ništa (Blacks, Coloured, Afroamerican). A knjige su pisali razni - oni koji misle i oni koji ne misle kao ti.

Link to comment

Pa zadovoljilo bi me kada bi moglo da se kaže "evo, ta i ta promena reči je dovela do promene odnosa prema toj i toj manjini" i da se to nekako kroz brojke predoči, inače sve o čemu pričamo su špekulacije. Mislim, reč "Nigger" je već tri puta zamenjivana i opet ništa (Blacks, Coloured, Afroamerican). A knjige su pisali razni - oni koji misle i oni koji ne misle kao ti.

 

kako misliš  - ništa? za 50 godina od građana drugog reda do predsednika SAD, što je sve pratila i neprestana polemika o jeziku?

Link to comment

kako misliš  - ništa? za 50 godina od građana drugog reda do predsednika SAD, što je sve pratila i neprestana polemika o jeziku?

 

Pratila je kao spin. Jedna Rosa Parks je bitnija za taj put mnogo više nego sva ta polemika zajedno.

Link to comment

Pa zadovoljilo bi me kada bi moglo da se kaže "evo, ta i ta promena reči je dovela do promene odnosa prema toj i toj manjini" i da se to nekako kroz brojke predoči, inače sve o čemu pričamo su špekulacije. Mislim, reč "Nigger" je već tri puta zamenjivana i opet ništa (Blacks, Coloured, Afroamerican). A knjige su pisali razni - oni koji misle i oni koji ne misle kao ti.

 

NIšta?  :blink:

 

Ovo za brojke - ne može se sve posmatrati kroz brojke, jbg. Ali i pored toga sam sigurna da je neko i kvantitativno izrazio vezu između promene jezika i promene materijalne stvarnosti.

 

edit: Ovo poslednje ipak ne mogu da tvrdim.

Edited by sailorman
Link to comment

Nisam siguran koliko je ovo istorijski tacno.

Nije sasvim, ali mislim da otprilike pokazuje pravce u kojima se odnos prema Romima kretao u ovom delu sveta.

Na Balkanu je, zacudo, bio prilicno liberalniji nego u Srednjoj Evropi, mislim naravno na 19. i 20 vek kada se i formirao odnos prema Romima kakav danas imamo.

Imas primer Crne Gore sredinom 19. veka, drzave nastale i zasnovane na vojnicko-pljackaskoj privredi sa onoliko poljoprivrede koliko se moglo: Romi su u CG bili prvi zanatlije-kovaci iz prostog razloga sto se bavljenje tim preko potrebnim zanimanjem smatralo nedostojnim znaseveckoga.

Tamo gde su mogli da se na taj nacin aj da kazem integrisu, odnos je bio kudikamo drugaciji od odnosa prema njima u Srednjoj Evropi gde im brz industrijski razvoj nije ostavio druge mogucnosti osim skitnje.

Najznacajnije pri tom jeste da Rome nije mimoisao razvoj u razvijenim zemljama Evrope: ogroman broj Roma se utopio i integrisao sa sve nestajanjem jezika i ostalim pratecim pojavama integracije, ali su oni koji su ostali bili dobrodosla meta za odrzavanje stereotipa i njegovo negovanje.

Link to comment

NIšta?  :blink:

 

Ovo za brojke - ne može se sve posmatrati kroz brojke, jbg. Ali i pored toga sam sigurna da je neko i kvantitativno izrazio vezu između promene jezika i promene materijalne stvarnosti.

 

edit: Ovo poslednje ipak ne mogu da tvrdim.

bilo je pokusaja, ali semiuspesnih. krecu od http://grammar.about.com/od/rs/g/SapirWhorf.htm

 

to je matora verzija, a savremenija je npr. winawer 2007. ili uuskuela 2014.

 

to mi ne bi bila argumentacija, pre svega zato sto ne mislim da je relevantno, za razliku od kobnog. u politickoj korektnosti vidim snazan arbitrarni element, dakle, to je jedan od mnogih drustvenih dogovora, i kao takav podlozan promeni i izboru. drustvo moze da bira da je takva platforma dobra i da ima dobre vrednosti i primenjuje je ili ne. to je izbor, politika takoreci. uopste ne vidim zasto bi to (i bilo sta slicno) moralo nuzno da bude utemeljeno u nekim prirodnjackim zakonima.

Link to comment

bilo je pokusaja, ali semiuspesnih. krecu od http://grammar.about.com/od/rs/g/SapirWhorf.htm

 

to je matora verzija, a savremenija je npr. winawer 2007. ili uuskuela 2014.

 

to mi ne bi bila argumentacija, pre svega zato sto ne mislim da je relevantno, za razliku od kobnog. u politickoj korektnosti vidim snazan arbitrarni element, dakle, to je jedan od mnogih drustvenih dogovora, i kao takav podlozan promeni i izboru. drustvo moze da bira da je takva platforma™ dobra i da ima dobre vrednosti i primenjuje je ili ne. to je izbor, politika takoreci. uopste ne vidim zasto bi to (i bilo sta slicno) moralo nuzno da bude utemeljeno u nekim prirodnjackim zakonima.

 

Apsolutno, na to sam otprilike mislila kad sam napisala da se ne mogu svi odnosi izraziti brojkama.

Link to comment

Nije sasvim, ali mislim da otprilike pokazuje pravce u kojima se odnos prema Romima kretao u ovom delu sveta.

Na Balkanu je, zacudo, bio prilicno liberalniji nego u Srednjoj Evropi, mislim naravno na 19. i 20 vek kada se i formirao odnos prema Romima kakav danas imamo.

Imas primer Crne Gore sredinom 19. veka, drzave nastale i zasnovane na vojnicko-pljackaskoj privredi sa onoliko poljoprivrede koliko se moglo: Romi su u CG bili prvi zanatlije-kovaci iz prostog razloga sto se bavljenje tim preko potrebnim zanimanjem smatralo nedostojnim znaseveckoga.

Tamo gde su mogli da se na taj nacin aj da kazem integrisu, odnos je bio kudikamo drugaciji od odnosa prema njima u Srednjoj Evropi gde im brz industrijski razvoj nije ostavio druge mogucnosti osim skitnje.

Najznacajnije pri tom jeste da Rome nije mimoisao razvoj u razvijenim zemljama Evrope: ogroman broj Roma se utopio i integrisao sa sve nestajanjem jezika i ostalim pratecim pojavama integracije, ali su oni koji su ostali bili dobrodosla meta za odrzavanje stereotipa i njegovo negovanje.

 

Zasto mislis da se odnos prema Romima kakav danas imamo formirao tek u 19. i 20 veku? Romi su se pojavili u nasim krajevima dosta rano, pre nego sto su neki od njih krenuli dalje ka zapadu i severu Evrope. Taj odnos naravno nije bio statican i velike drustvene promene su uticale na njega, ali pretpostavljam da ima i odredjenog kontinuiteta. Kakav je taj odnos tacno bio, i da li je i koliko bio razlicit od odnosa u zapadnoj Evropi (gde je uglavnom bio negativan) je za mene velika nepoznanica

Link to comment

et Vasa i Sailorman

 

Pa to što je Amerika za pedeset godina postala mnogo manje rasističko društvo ne znači automatski da je to zato što se vodila polemika o jeziku. Tu mora da se nađe uzročno - posledična veza, inače slaba vajda. Ako se pogleda istorija tih 50 godina borbe za prava crnaca, može se videti da je svakom ključnom momentu predhodio nekakav sukob, ili barem incident. Za borbu za uverenja su dobijale često batine, a mnogi su bili i ubijani.

 

 

bilo je pokusaja, ali semiuspesnih. krecu od http://grammar.about.com/od/rs/g/SapirWhorf.htm

 

to je matora verzija, a savremenija je npr. winawer 2007. ili uuskuela 2014.

 

to mi ne bi bila argumentacija, pre svega zato sto ne mislim da je relevantno, za razliku od kobnog. u politickoj korektnosti vidim snazan arbitrarni element, dakle, to je jedan od mnogih drustvenih dogovora, i kao takav podlozan promeni i izboru. drustvo moze da bira da je takva platforma™ dobra i da ima dobre vrednosti i primenjuje je ili ne. to je izbor, politika takoreci. uopste ne vidim zasto bi to (i bilo sta slicno) moralo nuzno da bude utemeljeno u nekim prirodnjackim zakonima.

Problem je, međutim, u tome što ne znamo kakav može biti izbor nekog konkretnog društva. Već nekoliko postova sam hteo da napišem, al' uvek zaboravim - sailorman je pomenula onu dverašku frazu "homoseksualizam" - dakle, jezik kao oružje koristi i druga strana i intervencije u jeziku mogu ići u raznim pravcima.

Link to comment

Uostalom, izraz se nije smatrao pogrdnim ni kad su cigarete Gitanes krstene po njima, ni kada su modeli automobila po njima dobijali ime, Austin Gipsy na primer...

 

pa ni danas u pc francuskoj taj izraz nije pogrdan jer bi se u suprotnom promenila robna marka zbog protesta romskih udruzenja i nvo koje se bave problemima romske populacije u francuskoj :fantom:

 

 

Link to comment

izvini, nisam tacno razumela, malo sam se i kasno ukljucila u diskusiju, videla sam samo jedan tvoj i jedan sejlorkin post. ako ti se da, malo razradi

Pa vodila se priča oko intervencija u jeziku, zarad postizanja nekog političkog cilja. Ovaj primer izmišljene reči "homoseksualizam" (umesto homoseksualnost,koriste je desničari da bi, je li, celu stvar predstavili kao sukob ravnopravnih ideologija, a ne borbu za ljudska prava) nam govori da svako može da interveniše u jeziku, bez obzira na kojoj strani političke palete se nalazio.

 

Sa stanovišta nekoga ko piše roman, scenario ili kolumnu za novine je to samo matrica po kojoj se ugrožavaju njegova prava.

Link to comment

pa ni danas u pc francuskoj taj izraz nije pogrdan jer bi se u suprotnom promenila robna marka zbog protesta romskih udruzenja i nvo koje se bave problemima romske populacije u francuskoj :fantom:

 

attachicon.gifGITANES2002.jpg

Jezik je jezik, politika je politika, PC je sranje, ali sumnjam da ce iko, ikad da na primer Karmen vidi, cuje, cita, ikako drugacije nego kao....

 

Link to comment

cigane treba potrpati u socijalne stanove, naterati ih da se skoluju i dati im posao. dok god se to ne desi, izmisljanje novih imena za njih je najobicnije proseravanje.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...