Jump to content
IGNORED

Poplave u Srbiji, BiH i Hrvatskoj


kapetanm

Recommended Posts

S tim sto je u padu... Inace, Sava bi na kraju septembra trebala da bude oko 50...

Kad sam bajsovao danas na plac, prosao sam kroz selo u kom je bilo poplavljenih kuca. Voda se opet pojavila i smrdi. Covek kome je bila poplavljena kuca, olupao je malter. Osim zime, verujem da ce ponovo imati problem sa vodom.

Link to comment

Na Starom gradu posebno izgleda jezivo sa sve onim kucicama na kojima su zevali "spasioci" celo leto. I onaj potez pre novog mosta kod Jugopetrola, kao stovariste plasticnog otpada.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment

Pravda za Gazda Velju!

(stvarno to mislim)

 

 
Ilić: NP Đerdap sekao šume i doprineo poplavama
Beta | 30. 09. 2014. - 19:01h | Foto: V. Lalić | Komentara: 0

Ministar za vanredne situacije u Vladi Republike Srbije Velimir Ilić izjavio je da zbog seče šuma "Nacionalni park Đerdap" snosi deo krivice za bujične poplave koje su ovog meseca zahvatile istočnu Srbiju.

479920_velja-ilic01rasfoto-vesna-lalic1_

"U sanaciju posledica poplava mora se uključiti i 'Nacionalni park Đerdap', jer su oni isekli šume i stvorili uslove da se stvore bujične vode", rekao je Ilić, koji je sa članovima opštinske komisije za procenu štete obišao selo Tekija, kako bi se definisali prioriteti u sanaciji.

 

 

 

 

Tekija, siromašno selo u opštini Majdanpek, pretrpelo je najveće posledice od poplave izazvanih velikim padavinama. Tekiju su naselile porodice koje su izmeštene sa lokacije koja je poplavljena izgradnjom đerdapskog akumulacionog jezera.

 

Ilić je rekao da trenutno posledice poplava raščišćava Vojska Republike Srbije i mehanizacija RTB Bor, ali da će pomoći i Hidroelektrana "Đerdap", koja je zadužena za vode u priobalju.

 

Prema rečima ministra Ilića, prioriteti su sanacija bujičnih potoka i izgradnja obodnog kanala za prihvat nabujalih potoka. Kako javljaju lokali mediji, prve procene materijalne štete poplava premašuju 390 miliona dinara.

 

Ilić je obećao da će porodicama koje su ostale bez domova, država pokloniti kuće površine 100 kvadrata. 

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/498916/Ilic-NP-Djerdap-sekao-sume-i-doprineo-poplavama

 

 

Inače, divlja i neplanska seča šuma je ogromni ekološki problem Srbije o kome se ne priča, osim o jelkama oko Nove godine (što i nije neki problem).

 

 

 
Ilić:Kancelarija za obnovu kočničar

Izvor: Tanjug

Čačak -- Velimir Ilić izjavio je da ga "je sramota kao ministra da ode u Lučane jer je ova opština izložena poplavama peti put, a ništa nije urađeno na sanaciji korita".

 
20255809265426c8b0bbaf5795636422_orig.jp
 
Foto: Tanjug
 

On je dodao da Kancelarija Vlade Srbije za obnovu poplavljenih područja snosi odgovornost za takvu situaciju.

"To što se dešava je bruka za sve nas, a radovi na rečnom koritu su onemogućeni jer Kancelarija za obnovu ne da saglasnost", rekao je on i dodao da je tražena izmena Uredbe za Lučane, pa bi poslovi trebalo da otpočnu za 10 dana.

 

Prema Ilićevim rečima, Kancelarija za obnovu koči sređivanje vodotokova i ne dopušta ljudima da se sami organizuju.

Tako je, kako ističe, i u Čačku Čemernica ostala otvorena tokom celog leta, pa se danas ponovo izlila plaveći područja koja su bila pod vodom i u maju.

"Mi smo upozoravali, a nadležni su rekli da nema razloga za strah i da neće biti opet poplava, ali je do toga ipak došlo. Ovih dana očekujem odluku premijera da me Vlada zaduži da ja to regulišem, jer ako budemo čekali (direktora Kancelarije) Marka Blagojevića o ovome ćemo pričati i u maju iduće godine", rekao je Ilić i upozorio da će isti ljudi i kuće još po deset puta biti poplavljeni.

Mora se raditi konkretno, jer papiri ne znače ništa, a budući da je reč o vodotokovima prvog reda, država je nadležna za njihovu sanaciju, podsetio je ministar.

"Neshvatljivo je da ljudi, koji ne znaju to da rade, traže papire. Ovaj problem se mora rešavati, takvo stanje je u celoj Srbiji, ali očigledno, imamo kočničare", napomenuo je Ilić.

Ljudi su hteli da se organizuju, da sami skupe novac, dovedu mašine, ali iz Vodoprivrede stižu signali da ne smeju to da rade, jer, kako su im rekli, uslediće krivične prijave, tvrdi Ilić.

Njega je, kako kaže, sramota da pogleda u oči ljudima koji su poplavljeni, jer projekti postoje, a njima se od maja daju prazna obećanja.

"Ne mogu da shvatim da neko ne da saglasnost da se počupaju stabla iz rečnih korita, izbaci otpad koji ometa protok vode. Ja se nadam da se neće tražiti nove uredbe jer je Kancelarija iste tražila i nije bilo mogućnosti za raspisivanje tendera", rekao je Ilić i izrazio očekivanje da će on biti raspisan u ponedeljak, iako je to trebalo da bude učinjeno pre dva meseca.

On kaže da su štete od poplava ogromne, i da bi Marko Blagojević trebalo da dođe u Lučane i sva druga mesta pogođena vodenim stihijama i objasni tamošnjim žiteljima zašto su peti put poplavljeni.

"Dok nije bilo Kancelarije sve se rešavalo za sedam dana, a od kako ona postoji tapkamo u mestu. Lučani i Čemernica su kancelarija, a ne Beograd i Vlada. Svi su u nekim kancelarijama, a i narodu i meni su se one smučile", zaključio je Ilić.

 

 

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2014&mm=09&dd=27&nav_category=12&nav_id=904831

 

 

Link to comment
  • 4 weeks later...
  • 3 months later...
Јужна Морава прети Владичином Хану, угрожен аутопут

 

Јужна Морава, Врла, Калиманка, Јелашничка и остале мање реке достигле су незапамћен ниво воде, након огромних количина падавина које су у Владичином Хану пале у току дана.

 

 

 

 

Velike poplave na jugu Srbije

 

Kiša koja pada celog dana izazvala je poplave u Surdulici, Vladičinom Hanu, Vranjskoj Banji, Predejanu i Grdelici.

 

Link to comment

bas je jebeno.

 

ova prva fotka, tu leti moze da se pregazi a da cela patika ne bude nakvasena. ona treca je mesto gde cesto pecam, ne vidi se donji nasip odakle se pica, ne mogu da verujem da je voda ovoliko nadosla. sela okolo su pod vodom.

Edited by Кристофер Лумумбо
Link to comment

bas je jebeno.

 

ova prva fotka, tu leti moze da se pregazi a da cela patika ne bude nakvasena. ona treca je mesto gde cesto pecam, ne vidi se donji nasip odakle se pica, ne mogu da verujem da je voda ovoliko nadosla. sela okolo su pod vodom.

 

Je li ovo najvisi talas ili se ocekuje jos vode?

Link to comment

sto se morave tice, nivo ipak nije toliko veliki koliko mi se cinio. otprilike je metar i po ispod najveceg nivoa koji je bio pre dve godine. sam grad nema nikakvih problema, nastradala su uglavnom sela gde se izlila reka vrla i pojedina sela pored morave prema vranju.

Link to comment

Imamo srecu sto je takva konfiguracija terena, pa voda brzo otice, plus su tu dva sliva, pa se vode sa iste planine nikad ne ukrstaju. Jos voda iz poljanice se preko veternice uliva u moravu tek kod leskovca. Bujice su velika opasnost (Pcinja pre koju godinu kad su u trgovistu poginule 2 osobe), citam vesti i vidim da je moje selo je odseceno, voda odnela put i nema struje, kad sam poslednji put bio pre koju godinu recice nije ni bilo bukvalo. Moravska sela su ugrozena jer su na ravnom i sva sreca pa je kisa stala. 

Link to comment

U Grdelici je bio pičvajz, tamo reka prolazi pored samog centra a za razliku od Hana korito nije uređeno, pa se izlila na obe strane. Problem će i dalje praviti otapanje snega na Vlasini koji je ovih dana baš mnogo pao, pošto će verovatno to podizati nivo vode a jezero se ispušta kroz Vrlu i podiže nivo Južne Morave baš kod Vladičinog Hana.

 

Veternica u Leskovcu osrednja, čini se čak i da opada.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...