Jump to content
IGNORED

Poplave u Srbiji, BiH i Hrvatskoj


kapetanm

Recommended Posts

Ali nesto se cudno menja u vezi ovog. Kuca moje majke ovde na zvezdarskom brdu gde nije bilo poplava vec samo slivanja je postala "nemirna" i to me brine. To je stari objekat na jednu vodu, i onaj zadnji, veci zid je poceo da se krivi i odvaja par santimetara. Prag od ulaznih vrata se dize (betonski) i sve se teze otvaraju, a gonji deo prozora tone ka u nutra. Kao da se ispod kucee jedan deo tla ispupcuje. Betonske staze napravljene pre 40 godina popucale su, a moj podrum je vlazan a licno sam nadgledao izolaciju i nije bilo sanse. Nije to nista spram ovih nevolja, smo hocu da kazem da ce mnogi prikriveni problemi tek isplivati s vremenom i u krajevima koji nisu ugrozeni

Link to comment

Ali nesto se cudno menja u vezi ovog. Kuca moje majke ovde na zvezdarskom brdu gde nije bilo poplava vec samo slivanja je postala "nemirna" i to me brine. To je stari objekat na jednu vodu, i onaj zadnji, veci zid je poceo da se krivi i odvaja par santimetara. Prag od ulaznih vrata se dize (betonski) i sve se teze otvaraju, a gonji deo prozora tone ka u nutra. Kao da se ispod kucee jedan deo tla ispupcuje. Betonske staze napravljene pre 40 godina popucale su, a moj podrum je vlazan a licno sam nadgledao izolaciju i nije bilo sanse. Nije to nista spram ovih nevolja, smo hocu da kazem da ce mnogi prikriveni problemi tek isplivati s vremenom i u krajevima koji nisu ugrozeni

 Da ona živi na vračarskom brdu, već bi se ti navikao. Preporuka je da stvari uzmeš za ozbiljno tek kad ti ceo prst propada u pukotinu. Do tad samo zamazuješ pukotine jednom godišnje, da ne ulazi voda.

 

Sa druge strane, priznajem da sam se prestravio kad sam video onaj odron ispod Malog Obilića, a ni onaj u Mirijevu nije baš bio za zanemariti. 

Link to comment

kad daš nesposobnom čoveku odgovorno mesto:
 

Има новца и за угрожене на истоку Србије
 
Директор Канцеларије за обнову поплављених подручја Марко Благојевић каже да има довољно новца за помоћ угроженом становништву на истоку Србије. Претпоставља да ће они ту помоћ почети да примају у року од месец дана.
Марко Благојевић је у Влади Србије рекао да је добро што ће моћи да се крене у обнову у том делу земље много брже него што је то учињено у мајским поплавама, преноси Танјуг.
"Штедимо већ два месеца због тога што имамо закон, имамо сва правила јер је систем већ постављен на ноге и функционише", рекао је Благојевић.
Додао је да општине на истоку већ сад могу да крену да раде посао категоризације. Тај процес, како је истакао, може да крене одмах.
Благојевић је поновио да ће процес пружања помоћи ићи неупоредиво брже, те да је и обим штете и број угрожених домаћинстава мањи у односу на мајске штете.
"Претпостављам да би у року од месец дана грађани чији су стамбени објекти оштећени, могли да почну да примају помоћ и тај посао би могао да буде завршен недуго потом", рекао је Благојевић.
Рекао је да ће Канцеларија за обнову у сарадњи са општинама на истоку – Мајданпеком, Кладовом и Неготином, радити на пружању помоћи.
"На рачуну Владе, на којем се сакупљају донације, има довољно средстава да бисмо изашли у сусрет и потребама људи погођеним у недавним поплавама", рекао је Благојевић.
Рекао је да су његови сарадници већ обишли Кладово и да ће следеће недеље имати сусрете са представницима друге две општине.
Поновио је да пара за помоћ људима на истоку Србије има и "ту помоћ ћемо гледати да им пружимо што је могуће пре".
"Кров над главом до зиме"
Благојевић каже да и даље стоји при томе да ће сви они чије су куће срушене у поплавама у мају бити у својим новим домовима односно добити кров над главом до зиме.

Grabovci.jpg
Поплављено село Грабовци код Кладова

Када је реч о санацији штете у водопривреди, Благојевић је подсетио да је више пута рекао да је имало смисла размотрити могућност да се прво инвестирају ограничена средства која имамо у обнову објеката у водопривреди, да се градови и општине широм Србије заштите од поплава, пре него што се инвестира у објекте и јавних објеката и стамбених објеката.
"И даље сматрам да је то имало смисла и да је било разумно. Међутим, Влада је урадила оно што је људски, изашла је у сусрет потребама грађана, и као човек сам сагласан са таквом одлуком Владе. Ми сада тек можемо да уђемо у процес обнове објеката у водопривреди, из простог разлога што тек сада се "помаља" новац који је потребан, и то ће бити финансирано из донација", рекао је Благојевић.
Говорећи о средствима са донаторске конференције, Благојевић је прецизирао да од 26 милиона евра, колико је било обећано од стране билатералних донатора на донаторској конференцији у Бриселу, 15 милиона евра је већ било пребачено или ангажовано у тренутку када је донаторска конференција одржана.
"Ти донатори су само објавили помоћ коју су већ дали. Та помоћ је усмерена или ка обнови јавних објеката, школа, болница, обданишта или је усмерена ка пружању хуманитарне помоћи, или је била усмерена ка Црвеном крсту. На преосталих једанаест милиона, колико је било обећано, Србија и даље чека", истакао је Благојевић.

 
RTS

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...