Jump to content
IGNORED

Poplave u Srbiji, BiH i Hrvatskoj


kapetanm

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Сава у ово доба никад није била хладнија од Дунава, као сад, и браон је боје, такође неуобичајено.

Link to comment

iz predhodnih situacija

pitanje je je li ocisceno sta je trebalo ocistiti

koliko znam i nije bas

a jos uvek se osecaju posledice poplava

ciscenje kanala za budzet je kao plata, samo sto ide bar jedan put godisnje

Link to comment

U Dubrovniku katastrofa, proradila klizišta. Kako stoje stvari, biće lepši i stariji...

 

Moja skvo ima sestru u Mlinima, tamo je pakao, iznad njene kuće je klizište, kao, stalo(mada tu formulaciju nisam razumeo), kuća je ok, ali više nemaju parking.

 

Mi sa Vračarskog brda vrlo dobro znamo šta je klizište, to mi je drugi najveći strah u životu.

Link to comment

Koliko tamo pada kiše i koliko već dugo, mi bi ovde trebalo da organizujemo masovna ulična moljenja svim bogovima što smo pošteđeni - ovo bi Srbiju dokusurilo, slabo šta je sređeno od prošlog užasa...

Link to comment

Koliko tamo pada kiše i koliko već dugo, mi bi ovde trebalo da organizujemo masovna ulična moljenja svim bogovima što smo pošteđeni - ovo bi Srbiju dokusurilo, slabo šta je sređeno od prošlog užasa...

Pa da ali pošto će svi da stisnu odbranu mislim da ne možemo računati na izlivanje kod komšija ovoga puta.Šabac javi se?
Link to comment

Pa da ali pošto će svi da stisnu odbranu mislim da ne možemo računati na izlivanje kod komšija ovoga puta.Šabac javi se?

 

 

Oštećen nasip zabrinuo Šapčane
12. septembar 2014. 16:23

Zabrinut sam za bezbednost građana Šapca. Nasip na reci Savi od Drenovca do Čevrntije je oštećen u dužini od 5,2 kilometra i predstavlja ozbiljnu pretnju za građane i imovinu – rekao je gradonačelnik Šapca Nebojša Zelenović. 
On je na današnjoj konferenciji za novinare podsetio da je reka Sava vodotok prvog reda i u nadležnosti republike, te da je potrebna hitna reakcija kako bi se sanirala oštećenja i nasip učinio bezbednim. 
 
- Neuobičajeno visok vodostaj u ovom periodu, kada je obično najniži, ne uliva spokoj, već naprotiv, izaziva zebnju. Obratio sam se pre mesec dana Srbija vodama i Ministarstvu poljoprivrede kako bi se ovaj problem na vreme rešio, ali do danas nikakav odgovor nije stigao. Ponovo sam im uputio apel pre dva dana da je neophodna hitna sanacija ovog dela nasipa, jer predstavlja ozbiljnu opasnost. U slučaju višeg vodostaja i većih padavina postoji opasnost od urušavanja – precizirao je Zelenović. 
 
Ni posle četiri meseca od majskih poplava i najvišeg vodostaja Save ikad zabeleženog, ništa nije urađeno da se revitalizuje nasip od Drenovca do Čevrntije. I dalje se tamo nalaze džakovi, nisu sanirane njive ni putevi, sve je isto kao i kad je opasnost od poplava prošla. Taj deo nasipa je kao puding, nestabilan i preti da se uruši, napomenuo je Zelenović i dodao da grad Šabac nema 250 miliona dinara za saniranje nasipa. 
 
Upravo na ovom delu tokom majskih nepogoda najintenzivnije se radilo na ojačavanju nasipa. Hiljade ljudi zajedno sa vojskom su danonoćno postavljali džakove i nasipali zemlju kako bi se Šabac odbranio od nadolazeće vode. Vodostaj najviši ikad izmeren na reci Savi kod Šapca iznosio je 665 centimetara. Posle prolaska najvišeg talasa i odlaska generala Ljubiše Dikovića koji je u to vreme vodio odbranu grada od poplava kao šef Gradskog štaba za vanredne situacije, ništa u međuvremenu nije urađeno. 
 
Vodostaj Save kod Šapca prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda u petak je bio 380 centimetara, a prognoza je da će već u ponedeljak preći granicu redovne odbrane od poplava koja se proglašava kada vododstaj dostigne 400 centimetara. 
Najveću štetu od poplava pretrpeo je oridski basen sa selima Miokus, Orašac, Mrđenovac i Orid gde se izlila reka Dobrava, takođe vodotok prvog reda i u nadležnosti je republike.

Edited by ficfiric
Link to comment

Ovo je slika sa twitera od 7. septembra, stanje nasipa kod Obrenovca na Savi!

Čisto da se ima predstava šta može da se uskoro desi ako stigne 'neka' voda.... zemlje nema a betonski zid je potpuno izlomljen.

 

 Bw8D38JCcAA5oN-.jpg

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...