Jump to content
IGNORED

Poplave u Srbiji, BiH i Hrvatskoj


kapetanm

Recommended Posts

Meni je potpuno nejasno zašto proglašavaju vanredno stanje u kragujevcu. Ja nemam sve informacije, ali nije ni prvi ni poslednji put da ovako pljusne kiša i zapuši kanalizaciju.

 

+1

 

Posebno što je kanalizacija nakon one kišetine ponovo puna svega i svačega. Ovo je dečja igra za onaj potop '99.

Link to comment

Sa današnjom kišom, i Kragujevac je došao na red. Srećom, od Lepenice ne moramo da se bojimo.

 

10418519_667655419956978_793120796017741

 

 

moja Gimnazija :( kak bi volela da sam je u nekom lepsem danu vidla

 

to sranje ne prestaje..... ne znam vise sta da kazem osim drste se  :heart: 

Link to comment

Padavine danas u Kragujevcu (pouzdan izvor, Qrir):: 50 litara/kvadratnom metru za sat vremena...

http://www.kurir-info.rs/nevreme-u-kragujevcu-za-sat-vremena-palo-50-litara-kise-po-kvadratnom-metru-clanak-1390477

 

Max izmerene (dnevne) padavine u Kragujevcu: 87.6 mm 

http://www.hidmet.gov.rs/latin/meteorologija/stanica_moss.php?moss_id=13278

 

Ima smisla sto je objashnjeno™ da je za sat vremena ali jos uvek ne kontam zasto si (polu)informisani izvori navode kishu u litrima po metru kvadratnom. Nije protivzakonito ali je neobicno - jer je konverzija direktna - ono - 50 lit/kvadratni metar = 50 mm... Mis'im.

Link to comment

Sinopticari iskazuju padavine u mm.

To je slicno kao srcani pritisak u mm zivinog stuba.

 

Zanimljiva je racunica koliko je palo vode po hektaru one nesrecne noci 14/15.05.2014.

Ako je palo i do 100l/kvm ajde neko za petcu da izracuna koliko je to po hektaru?

 

Sent from my WP 7.8 Trophy using Tapatalk!

Link to comment

Sinopticari iskazuju padavine u mm.

To je slicno kao srcani pritisak u mm zivinog stuba.

 

Zanimljiva je racunica koliko je palo vode po hektaru one nesrecne noci 14/15.05.2014.

Ako je palo i do 100l/kvm ajde neko za petcu da izracuna koliko je to po hektaru?

U kojim god jedinicama da se izrazi to je tesko zamislivo za obicne ljude. Zato slepci koji misle da takve stvari "priblize" prosecnom coveku imaju tendenciu da se izrazavaju koliko je to u "olimpijskim bazenima: ili vec nesto tako...

Tako cu i ja - mada mislim da nisam bash toliki slepac.

 

dakle: 100l/kvm je ustvari 0.1m/sqm a posto je 1 ha = 10000 sqm onda mu to dodje 1000 cum (hiljadu kubnih metara) po hektaru

ako uzmemo da je olimpijski bazen 50x25x2 (sve u metrima) - to mu izadje ono 2500 cum - znaci 

1000/2500 - ono sto je palo je oko 40% jednog propisnog do vrha napunjenog olimpijaskog bazena.. po hektaru.

Link to comment

Ako je palo i do 100l/kvm ajde neko za petcu da izracuna koliko je to po hektaru?

 

 

Jedan hektar ima 10 000m2. Samo dodaj 4 nule. 100 l/m2 = 1 000 000 l/ha... Mada ja mislim da je bilo vise od 100 litara

Link to comment

Nemam u dzepu IFD krive za Beograd niti za Kragujevac al' mogu da kazem da je 50 mm za sat vremena ono sto je u Sidneju (i/ili okolini) "jednom u 5 godina" kisha... znaci shansa da se takva (ili veca) kisha desi svake godine je 20%

Zaustavlja saobracaj i plavi ali njie ni priblizno kataklizmicnih razmera. Za poredjenje - jednom u sto godina (1% svake godine) je oko 100 milimetara - sve je ovo za kishe trajanja sat vremena... za krace naravno moze jace a za duze ce biti slabije... 

 

http://www.bom.gov.au/hydro/has/cdirswebx/cdirswebx.shtml

Link to comment

maločas čuh na radiju da se planira izmeštnje poplavljenih iz hotela ns slaviji u izbeglički centar u borči .i da poplavljeni odbijaju.

Link to comment

DakleM, u Beogradu bi bilo ovako:

60+ mm na sat je 1 u 100 godina, nekih 55mm je 1 in 50 godina... 50mm je fakat slabija od kise 1/50 ali je jaca od 1/20... Prevedeno na srpski - ako je slicno i u Kragujevcu (a nema razloga da Kragujevac bude znacajno drugaciji) nije samo zapushena kishna kanalizacija u pitanju nego se zaista radi o ozbiljnoj kisi...

 

https://twitter.com/vlak_off/status/471261985095421952/photo/1

Link to comment

A sto se jedinica tice - da sam danas odapeo ne bi znao da se ponegde za intenzitet kishe koriste (izmedju ostalih) i jedinice l/s po ha... Pretpostavljam iz razloga da bi se pojednostavilo koriscenje raznih "padavine-oticaj" empirijskih i semi-empirijskih metoda/jednacina... 

Link to comment

Osvrt jednog ronioca:

 

 


POTOP U MOJIM OČIMA

Svakog proleća u Srbiji procvetaju livade pa ja zapatim polensku kijavicu, a desi nam se i po koji potop, manji ili veći u zavisnosti od godine. Ja ne mogu da se prisetim koja je pa to od prethodnih godina prošla bez poplava. Bez moje kijavice nije ni jedna, u to sam siguran.

Ove nam se godine desio Obrenovac sa Kolubarom. Znam taj grad, kum mi živi tamo. Posle četiri dana kiše, nastupila je kataklizma. Da je kiša, kojim slučajem, padala šest dana, šta bi se desilo, ne smem ni da pomislim. Ne ulazim u raspravu o tome da li je za kišu kriva „gospođica“ wurts, haarp, gej populacija, Čučko ... to prepuštam onima koji nisu bili u Obrenovcu kada je trebalo.
 

Moj prvi utisak po dolasku na lice mesta jeste haos. Vojni kamioni, policija, vatrogasci, PTJ, SAJ, policijska brigada, rečna policija, žandarmerija, kajakaši, ribari u svojim šikljama, mi ronioci, helikopteri lete preko nas, reka ljudi koja sa moje leve strane, navire preko blatnjave dolme, svi viču, mašu, Kolubara tutnji pod mojim nogama pa se sklanjamo sa mosta... Onda, polako, počinjete uočavati sistem u tom naizgled haotičnom pomeranju i dovikivanju ljudi, to je jedna velika i bučna mašinerija koja vadi ljude iz poplavljenog grada. Ima tu nedostataka koji su potpuno razumljivi u datim okolnostima ali stihija dobrih ljudi, haotična koliko i sama bujica polako nadjačava poplavu. Sva uputstva dobijamo na dolmi, nakon toga prepušteni smo sami sebi i nemamo više nikakvu komunikaciju ni sa jednom drugom službom. Fali nam radio veza...
Niko nema mapu Obrenovca pa smo prinuđeni da u čamce stavljamo lokalne vodiče, često ljude koji su upravo evakuisani. Ne bune se, hoće da pomognu. Vidim da se i oni teško snalaze, sve je potopljeno, table sa nazivima ulica, brojevi... Čitav grad dobije drugačiju fizionomiju kada ga prekrije dva metra vode. Najviše me je strah potopljenih automobila jer jedno nezgodno nasukavanje i izlomićemo elisu, a to bi bio kraj našem učešću u evakuaciji.
 

Sve se promenilo kada smo seli u čamac i krenuli. Obuzme vas onaj osećaj da znaš šta radiš, da ti to možeš i više ni jednog trenutka sebi ne postavljaš pitanje „kako“?, već radiš. Oko mene su poznati ljudi, instruktori ronjenja iz drugih klubova. Prepoznajem njihove čamce, srećemo se po ulicama, pozdravljamo... Srce mi je puno! Svi koji su nešto u ronjenju su tu. Samoinicijativno su došli, znali su, kao i ja sam, da trebaju da budu baš tu, na vodi, da pomognu. Dovukli su klubske čamce, motore, odela... Koliko smo ljudi, mi ronioci, izvukli iz Obrenovca, nije ni bitno. To znaju oni koji su evakuisani. Meni je mnogo važnija činjenica da smo bili deo lanca evakuacije, njegova najvažnija karika i da smo se tu pokazali.
 

Ljut sam jer tamo, na dolmi, na ulicama Obrenovca, među onim šarenilom od uniformi nigde nisam video ni ljude ni opremu republičke jedinice za spasavanje na vodi sektora za vanredne situacije. Jedinica koja treba da bude elitna, udarna u ovakvi situacijama prosto nije bila tu, ja je barem nisam video. Koji je njen sastav, opremljenost, koje čamce i koliko njih poseduje, koja sredstva veze koristi....ne znam, kao što rekoh ja ih nisam video tamo. Maćehinjski odnos države prema ronjenju kao sportu možda se najbolje i vidi kroz odnos prema toj jedinici, kroz odnos JP „Ada Ciganlija“ koje nam naplaćuje trenažna ronjenja u blatnjavoj bari zvanoj Savsko jezero. Pa mi se obučavamo i treniramo, između ostalog i za ovakve situacije. U državi u kojoj skoro svake godine imamo poplave, takva kratkovidost unesrećene u ovakvim situacijama može koštati života.
 

Ja sam Obrenovcu dao malo svoga straha, opreme i znanja, a on je mene učinio ponosnim što su pravi ljudi tu na vodi, što sam ja među njima. Kako se osećaju oni iz jedinice, pitajte ih!

Mladen Milojević

Link to comment

 

Dana 27. maja 2014. godine, porodice sa decom iz Obrenovca su još jednom raseljene, ovog puta iz Hotela Slavija u prihvatni smeštaj u Krnjači. Kažu da nisu doručkovali niti ručali do 14h. Na licu mesta, videli smo ljude i decu koji sede i dalje u autobusima pošto ne žele da uđu u novi prinudni smeštaj koji je svakako ispod svakog higijenskog nivoa i nivoa dostojanstva. Crveni krst je obezbedio vodu i hranu za decu, očekuje se hrana za odrasle. U nekom trenutku došla je i Hitna pomoć, kako bi pružila prvu pomoć devojčici koja se onesvestila.

 
Gospođe iz Centra za socijalni rad su nas zamolile da umirimo ljude i objasnimo im da će morati da ostanu tu, što smo odbili.
 
Smeštaj je neuslovan, što se može videti na fotografijama sa lica mesta. Ljudi, zene i deca čekaju u autobusima i ispred na suncu. .
 
Do 14h nije bilo nikoga kome se oni mogu obratiti za pomoć, sem jednog mladića iz C. Krsta i dve gospođe iz Centra za socijalni rad, koji su samo izvršavali naređenje koje su dobili (kako kažu) od Kriznog štaba.
 
Ljudi su uplašeni i bespomoćni.

1904086_10152048528936567_8418111160677810350420_10152048538161567_394983703307810336603_10152048538781567_676449758322710155535_10152048544996567_2779931865571

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...