Jump to content
IGNORED

Poplave u Srbiji, BiH i Hrvatskoj


kapetanm

Recommended Posts

 

STANJE NA PUTEVIMA U BIH ZA 24.05.2014

Granični prelaz Pavlovića most ponovo je u funkciji. a pušten je u saobraćaj i magistralni put od Bijeljine prema tom prelazu saopšteno je iz AMS Republike Srpske. Radi i granični prelaz Orašje a u funkciji je magistralni put Lončari-Orašje ali se saobraćaj odvija otežano. I dalje su zatvoreni granični prelazi Šamac Brčko i Rača, a na ostalim prelazima nema dužeg čekanja. Na magistralnom putu Lončari- Brčko obustavljen je saobraćaj ...zbog srušenog mosta a vozila se preusmjeravaju preko Arizone i Cerika Maleziskim putem prema Brčkom. Oteženo se saobraća na magistralnom putu Zvornik - Bijeljina u mjestu donji Šepak - Debela međa zbog aktiviranog klizišta. I dalje nije prohodan magistralni put Bijeljina – Rača te regionalni putevi Lopare – Srebrenik. U Federaciji BiH do daljnjeg je obustavljen saobraćaj na dionici magistralnog puta Maglaj – Doboj u mjestu Kosova. Na dionicama Odžak - Brod i Zenica – Vitez u mjestu Čajdrašu saobraćaju samo putnička vozila. Zbog kiše koja je padala u toku noći vozi se po mokrim i klizavim kolovozima.

Link to comment

Na topiku je bila pomenuta osiguravajuća kuća Uniqa...

 

 

Moju drugaricu zvali iz Uniqe,stan osiguran,rekli bice obesteceni. Eto super reklame.

 

 

Jednom mom drugaru iz Žarkova su uredno isplatili osiguranje kada mu je pre par godina bio poplavljen stan u suterenu posle neke obilne kišetine. Ja lično imam super iskustvo sa njima na kasko osiguranju. Ovde izgleda kao da nemaju nameru da se vade na elementarnu nepogodu.

Link to comment

 

Neprovereno, pa ako neko ima ovu informaciju iz drugog izvora...

 

 

Boban Karović @BobanKarovic  ·  2h

Obdukciju stradalih u poplavama obavlja samo MUP. U Institutu za sudsku medicinu zatečeni činjenicom da nisu angažovani.

 

 

Ima potvrda u današnjoj Politici, mada ne mogu da nađem na njihovom internet izdanju.

Link to comment

U Direkciji policije postoji Odsek za sudsko- medicinska i biološka veštačenja   http://www.mup.gov.rs/cms_lat/UKP.nsf/nktc.h?OpenPage

 imajući u vidu da nije reč o predistražnom/ krivičnom postupku ( kada postoji osnov sumnje da je smrt nastupila nasilno), nije celishodno da se angažuje Institut za sudsku medicinu koji ima najskuplje usluge u ovoj oblasti. Malo su čak i preterali sa ovim iznenađivanjem, verujem da se nigde neće naći zvanična izjava iz Instituta.

Link to comment

U Direkciji policije postoji Odsek za sudsko- medicinska i biološka veštačenja   http://www.mup.gov.rs/cms_lat/UKP.nsf/nktc.h?OpenPage

 imajući u vidu da nije reč o predistražnom/ krivičnom postupku ( kada postoji osnov sumnje da je smrt nastupila nasilno), nije celishodno da se angažuje Institut za sudsku medicinu koji ima najskuplje usluge u ovoj oblasti. Malo su čak i preterali sa ovim iznenađivanjem, verujem da se nigde neće naći zvanična izjava iz Instituta.

 

Evo, morao sam da uslikam:

 

21bjbs6.jpg

 

4uaqux.jpg

Link to comment

Preterao je, suština nije u pouzdanosti postupka u zavisnosti od toga ko je vrši, nego u tome što je Institutu izmakla zarada.  Institut za s.m. jeste najreferentnija institucija za obdukcije u slučajevima sumnje na nasilnu smrt, ali smatram da je u ovoj situaciji (kad nije pokrenut postupak pred sudom) sasvim dovoljno da to uradi i MUP. U slučaju da kapaciteti MUP-a ne bi mogli da izdrže tempo posledica vanredne situacije, tek onda se angažuju drugi kapaciteti.

Link to comment

diskutabilno je i za kapacitet Instituta. Svi leševi bi morali u tzv. smaragdnu sobu koja je samo jedna, imajući u vidu da su u pitanju macerirani leševi od po više dana provedenih u vodi. 

Link to comment

bio u obrenovcu celi dan.

lebe mekani na šta ono liči. vrzmao se oko korita kupinca južno od glavne džade(miloša obrenovića) pa onda do novog groblja i nemanjinom nazad do hotela i izlazka na obrenovački put.

u centralnim ulicama je sve manje-više suvo i ok izgleda, kao što je neko od forumaša-obrenovčana opisao, rekao bi čovek malo jača(prašnjava) kiša pala. linija koja govori kolika je voda bila može da se vidi samo i isključivo na starim kućama, građenim 60ih, i ona je svuge manje više na 1,5-2,0m koliko sam ja uspeo da primetim. jezivo prljavo je sve ili skoro sve što sam video. ako se tu nekakva zaraza ne zapati tj. ukoliko vraćanje ljudi bude pre tkz. asanacije terena, smatraću velikim uspehom. ima dosta stranaca u spasilačkim ekipama nemci, danci, makedonci, irci sa nekim helišom reskju tip-a to je lepo za videti. svaki obrenovčanin će morati da uloži mnooogo truda(četka i krpa) da oštećene stanove i kuće dovede u stanje da u njima može da se živi. isti toliki trud treba da učine opština i država ali na svojim nivoima. a početak je delovao traljav.

jednom mi neki turčin rakao da imaju nešto kao poslovicu daj bože da završim posao kako ga srbin počne.

veliki udarac, ali i test ko smo i šta smo, obrenovac biti za sve nas.

 

dva psa lutalice. delovali sasvim ok.

tridesetak ljudi, civila, od kojih desetak stranaca, humanitarci. jedan čiča sa klupe gadno psovao sve nas.

 

 

edit

...

Edited by kud u maglu Simoviću
Link to comment

Spasavao Šabac, a voda mu odnela kuću

Dok je rudar spasilac Ivan Đorđević (34) iz Resavice kod Despotovca s još 400 rudara iz Resavice spasavao Šabac, vodena planinska bujica mu je uništila kuću, celokupnu imovinu i automob

473647_06-ivan-djordjevic-211_f.jpg

Na sreću, njegova supruga i tri ćerke nisu bile u kući inače ih ne bih zatekao žive.

 

 

- Ceo svet mi se srušio kada su me obavestili da mi je kuća uništena u poplavi i odronu zemlje. Strahovao sam za porodicu, ali kad su mi javili da su na sigurnom bio sam presrećan. Život mora dalje, ali sada nemamo kud. Privremeno smo se smestili kod rodbine, ali ne možemo ni tu dugo da ostanemo - kaže on

473646_06-ivan-djordjevic-1-21_f.jpg

Ispod jezera koje se nalazi oko brane za zaštitu od poplava naselja Resavica, zbog obilnih padavina formirano je još jedno jezero, baš iznad kuće Đorđevića. Ivan kaže da je upozoravao nadležne na opasnost, ali reakcije nije bilo. A onda je kiša pokrenula klizište i velika količina vode i blata obrušila se i potpuno uništila nekoliko kuća u rudarskom naselju 7. jul. Šest porodica koje su živele u ovim domovima raseljene su.

 

 

- Kroz moju kuću je prošlo drvo i razorilo zidove. Voda i blato uništili su celokupnu imovinu. Praktično sam se vratio na početak. Svi smo živi i ponovo ćemo se kućiti - hrabri se Đorđević. Rudnik Resavica inicirao je izgradnju stambene zgrade za trajno zbrinjavanje ugroženih porodica.

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/468025/Spasavao-Sabac-a-voda-mu-odnela-kucu
Link to comment

Sutra cu imati sveze spremljene domace hrane za par desetina ljudi da jedu. Da li neko ima ideju gde je najbolje da to odnesem u Beogradu? U koji od ovih centara? Ako nece da dozvole da dam evakuisanima, mogu bar volonteri nesto da calabrcnu (kapiram da padaju s nogu). Hranu bi razvozio izmedju 1 i 3. Bice projica, nekih mini pica, kolaca i sl.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...