Jump to content
IGNORED

Толстый и тонкий


Ryan Franco

Recommended Posts

On 4.9.2022. at 5:34, Vjekoslav said:

da, Gorbačov je trebao predizborni spot snimiti u američkoj čitaonici ...

 

auh, vjekoslave, bas dajes domace zadatke. obimne, al zato zbrkane. :D pokusala sam, ali mi se razmilese na sve strane atlasi, hipici, strelicari i fudbaleri.

spot gorbacova nije bio predizborni, nego reklamni, i za to je dobio lep honorar. da li mu je to trebalo, ili nije, da li je generalno bio izdajnik, ili lakoveran i naivan, ili nesto trece, ne bih, jer se ne razumem dovoljno u politike, istorije, i slicno.

jugoslovensko drustvo koje uci je, cini mi se, teorijski konstrukt jer je ono u stvarnosti bilo skup razlicitih grupacija koje su i naucile razlicite stvari. jedni su ucili po americkim citaonicama, drugi u kinotekama, treci na stipendijama, cetvrti sa gramofonskih ploca, peti kao gastosi na zapadu, sesti na turistickim putovanjima, sedmi (iz primorskih krajeva sa brojnom emigracijom u sad) kroz posete rodjacima i posete rodjaka... i sve su te amerike bile nase.

s lidlom si promasio stadion. poenta je bila da je – bar beograd – sklon masovnim loznjavama, a da smo degradirali utoliko sto smo nekad potrosacku groznicu zadovoljavali hamburgerima u doteranoj, cistoj i osvetljenoj zgradi, a kasnije ocerupanim batacima pred istek roka trajanja, u montaznom supermarketu, sklepanom na ledini.

hvala za tekstove. ovaj o americkoj citaonici, cini mi se, potkrepljuje moju raniju opasku. o borovu je takodje odlican, narocito ako neko ima „fabriku“ u licnoj/porodicnoj istoriji. (nadam se da si i sam procitao studiju o borovu u kojoj se ne vidi (ne)radnicka klasa, niti njena krivica za propadanje kombinata. naprotiv.)

i ja sam studirala 80-ih, ali smo se mi uglavnom van predavanja smucali po kafanama, bioskopima i klubovima, interesovali za sta ko cita, koju muziku slusa, gde putuje sledeceg leta... nismo bili dobacili do srba i hrvata. mozda zbog tih propusta u formativnim godinama ne razumem nista sto pises o gorbacovu i jugoslaviji. :sad:

posle tvog objasnjenja da je samo potrebno da se nepravna drzava malo licne, dok udje u EU, pa da onda, kao popaj posle konzerve spanaca, sudski istaba nevaljalce i natera ih da vrate pokradeno, ostajem bez teksta. ali nasmejana.

poslednji savet, da se ugledamo na hrvatsku (ili bilo kog drugog ljubitelja puvanja, uostalom) po pitanju dinamike i intenziteta puvanja, meni je :puke:.

 

poz

  • +1 1
Link to comment

Kao zanimljivost, Rusija ima vojne vezbe sa 50 000 vojnika u Sibiru, Vostok 2022, a sudeluju jos kineska, mislims indijska i jos nekoliko vojski. To se nadovezuje na ekonomski forum u Vladivostoku gde dolazi velika kineska delegacija a treba da se sastanu uskoro Putin i Ksi.

Link to comment
19 hours ago, Vjekoslav said:

ja sam tri mjeseca prije iščitao sve knjige Ljubomira Tadića i sa mojom urednicom Vesnom Kesić svako pitanje provjerio. I ja sam onda došao sa svim tim pitanjima i preda mnom je bio jedan potpuno poludjeli Srbin

Ovo važi  ne samo za Tadića, Miodrag Bulatović je još jedan takav primer. Mnogo  srpskih intelektualaca tog vremena je potpuno odlepilo posle Osme sednice. Oni koji nisu poludeli su momentalno pali na margine društva. Pekić, najveći srpski pisac posle Andrića, je izgubio na izborima za skupštinu od Šešelja. Od Šešelja koji je par godina ranije bio luda Nasta koja je zabavljala goste u klubu književnika i pisala otvorena pisma Hamdiji Pozdercu (“ti si kleptoman, ako te puste da budeš predsednik Predsedništva, ukrašćeš kraljici Elizabeti penkalo”), i na teveu u terminu predstavljanja kandidata za predsedničke izbore pričala da kad opali puška Tompson, žrtvi ispadaju oči. 

  • +1 3
Link to comment
3 hours ago, ObiW said:

Pekić, najveći srpski pisac posle Andrića, je izgubio na izborima za skupštinu od Šešelja. Od Šešelja koji je par godina ranije bio luda Nasta koja je zabavljala goste u klubu književnika i pisala otvorena pisma Hamdiji Pozdercu (“ti si kleptoman, ako te puste da budeš predsednik Predsedništva, ukrašćeš kraljici Elizabeti penkalo”), i na teveu u terminu predstavljanja kandidata za predsedničke izbore pričala da kad opali puška Tompson, žrtvi ispadaju oči. 

Postoje 2 materijalne greske glede Seselja u tvom postu. 

1) izbori u Rakovici su bili vandredni, poslanik na toj izbornoj jedini je umro. SPS je svojom "masinom" izgurao Seselja za poslanika i bio im je potreban za "lajanje" na opoziciju, ponajvise na kuma mu Vuka. Narativ da je narod izabrao Seselja umesto Pekica je pogresan, moglo bi se reci cak i podmukao.

2) price o Seselju i Tompsonu, ocima i zardjalim kasima je iz Minimaksove emisije, kvazi humor, pocetkom maja 1991. Nema veze sa predstavljanjem kandidata. 

 

Ili kako se kolokvijalno kaze za logicku implikaciju (=>), iz lazi sledi sve :(

 

Link to comment
23 hours ago, Vjekoslav said:

pa diskusija se vodi oko karakterizacije Gorbacova, i teze da je Zapad trebao (morao cak) spasiti Sovjetski Savez i Rusiju od njenih vlastitih postignuca, njenih vlastitih politickih elita i njenih vlastitih gradjana. kao sto je i Skupstina SFRJ trebala (morala cak) spasiti 22 838 radnika kombinata Borovo od njihovih vlastitih rezultata, vlastitih sindikata, vlastitih vijeca radnika, vlastitih direktora, i generalno od radnickog samoupravljanja. s tim da je i ove u Skupstini takodjer trebalo spasavati. ali dobro, ti nastavi sa proucavanjem fenomena Borova, nemam nista protiv, dapace. no kreni od pocetaka, i Bate.

ja sam u diskusiju usla da napisem nesto o tekstu koji si linkovao, iz serije pretencioznog naziva "dogadjaji koji su promenili srbiju".

pocela sam post sa "re: feljton iz nedeljnika. ".

i postavila tezu da je otvaranje prvog meka u bgd-u promenilo - nista. s tim si mogao da diskutujes, a ne da odgovaras ekstenzivnim slobodnoasocirajucim carsavima.

studiju o borovu sam pocela od pocetka (koji vrlo lici na ono sto danas imamo po fabrikama, samo vek i jace kasnije). a da li si ti stigao do kraja, pitam se.

 

poz

 

 

Link to comment

Otvaranje Meka nije ništa promenilo, ssmo nam je dalo povoda da podjebavamo Hrvate.

 

S tim u vezi, moja teza je da su današnji dogadaji direktna posledica odnosa pobednika i poraženog tokom devedesetih i s početka veka.

Šta su zapadni političari mogli (ili trebalo da urade) - ne znam, ali znam šta je proizišlo iz onog šta jesu uradili. 

  • +1 2
Link to comment
4 hours ago, le petit nicolas said:

i postavila tezu da je otvaranje prvog meka u bgd-u promenilo - nista.

 

a to si postavila? pa oprosti, ali tu se slazemo. ne tvrdim ja u ovoj polemici da je od (i zbog) otvaranja McDonald'sa u Jugoslaviji sve otislo u materinu. otislo je zbog drugih stvari.

  • +1 2
Link to comment
22 hours ago, x500 said:

Postoje 2 materijalne greske glede Seselja u tvom postu. 

1) izbori u Rakovici su bili vandredni, poslanik na toj izbornoj jedini je umro. SPS je svojom "masinom" izgurao Seselja za poslanika i bio im je potreban za "lajanje" na opoziciju, ponajvise na kuma mu Vuka. Narativ da je narod izabrao Seselja umesto Pekica je pogresan, moglo bi se reci cak i podmukao.

 

Pekić je bio ispred DS-a, Šešelj ispred SNS-a. Upražnjeno mesto je bilo mesto Miodraga Bulatovića, koji je kao i većina intelektualne elite prišao SPS-u. Pekić je do 1990, dakle dve godine pre vanrednih izbora, bio daleko poznatiji u javnosti od Šešelja. Šešelj je do pojavljivanja na teveu u oči izbora u decembru 1990 bio opskurna ličnost, neko ko se svađao sa Draškovićem oko nekih para što je uzeo od četnika iz Kanade, a bolje upućeni su se sećali njegovih otvorenih pisama bosanskom rukovodstvu. Za manje od dve godine se u Srbiji sve preokrenulo, a to je suština onoga što B. Buden govori. Podmuklo je govoriti da su tehnikalije (umro poslanik, nisu to bili pravi izbori nego dopunski, gurao ga SPS) razlog zašto je narod tako brzo zaboravio Pekića.  Zaboravio ga je jer nije krenuo putem kojim je većina kulturne elite krenula krajem osamdesetih.

 

 

  • +1 1
Link to comment

Nije mi jasno zasto guras pricu u kalup koji nije validan i slucajno ili namerno brkas stvari.

 

58 minutes ago, ObiW said:

Pekić je bio ispred DS-a, Šešelj ispred SNS-a

Seselj je bio ispred SRS i imao je svu podrsku SPS.

 

59 minutes ago, ObiW said:

Upražnjeno mesto je bilo mesto Miodraga Bulatovića, koji je kao i većina intelektualne elite prišao SPS-u

Vecina elite koja je bila deo rezima 1990 je bila i uz SPS. Dobar deo komunista su postali socijalisti.

Na drugoj strani i DS i SPO, ali i druge stranke su imali na istaknutim mestima drustvenu elitu. Pogledaj DS i sastav glavnog odbora i ko su bili poslanici 1990.

 

Tesko je naci nekoga ko nije bio komunista a da je postao clan SPS 90e. 

1 hour ago, ObiW said:

Pekić je do 1990, dakle dve godine pre vanrednih izbora, bio daleko poznatiji u javnosti od Šešelja. Šešelj je do pojavljivanja na teveu u oči izbora u decembru 1990 bio opskurna ličnost, neko ko se svađao sa Draškovićem oko nekih para što je uzeo od četnika iz Kanade, a bolje upućeni su se sećali njegovih otvorenih pisama bosanskom rukovodstvu. Za manje od dve godine se u Srbiji sve preokrenulo, a to je suština onoga što B. Buden govori

Ovo je klasicna zamena teza. Pekic je bio poznat kao pisac. Seselj je bio poznat kao politicar. To su dve razlicite kategorije i ne mogu se porediti.

Seselj je imao svu medisku podraku i uspeo je da "udje" u svaku kucu i da "dodje" do svakog coveka. 

Mozda je najbolji primer Minimaks, koji je kroz "humoriaticku" emisju intezivno promovisao budalu.

1 hour ago, ObiW said:

Podmuklo je govoriti da su tehnikalije (umro poslanik, nisu to bili pravi izbori nego dopunski, gurao ga SPS) razlog zašto je narod tako brzo zaboravio Pekića.  Zaboravio ga je jer nije krenuo putem kojim je većina kulturne elite krenula krajem osamdesetih.

Nije narod zaboravio Pekica kao pisca, ali nije imao priliku da upozna Pekica kao politicara.

Nisu se Pekic i Seselj takmicili za roman godine vec za mesto poslanika u Rakovici. To je cista politicka/izborna tehnikalija.

 

Nazalost, to jeste najveca mana demokratije, nece biti izabran bolji kandidat vec, izmedju ostalog, onaj koji je vise/bolje zastupljen u medijima.

 

Zato smo imali situaciju da Cicolina bude poslanik u italiji, Seselj da postane poslanik, Bus mladji i Tramp predsednici Amerike. Narod biro ;)

 

  • +1 3
Link to comment
  • 2 weeks later...
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
  • 2 months later...
×
×
  • Create New...